Szukam!!!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Szukam!!!

Post autor: Omar »

Kupiłem już pare fajnych gier i ogólnie jestem bardzo z nich zadowolony ale zauważyłem że czegoś mi brakuje (nie w nich a w kolekcji). A mianowicie brakuje mi klimatu. Gry które posiadam są zbyt abstrakcyjne i "suche" (np. T&E, PP, Taluva...itd). Szukam czegoś klimatycznego gdzie będę mógł się wczuć w rolę za którą jestem odpowiedzialny w grze.

Dzięki za rady!!
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukam!!!

Post autor: Crusader »

Chcesz klimatu i wczuwania się w rolę? Rzuć okiem na Cash & Guns :wink: Ale to imprezowa gierka.

Z klimatycznych gier polecam Tikala, Game of Thrones i Warrior Knights.
Gobla
Posty: 56
Rejestracja: 03 paź 2006, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gobla »

Zdecydowanie Arkham Horror, to az obcieka klimatem ;]
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Ja z niższej półki myślowej polecam:
Cytadela (niebawem dodruk)
Saboteur
Bang (niebawem po polsku)

Dokładnie w tej kolejności. We wszystkich tych grach wczuwasz się w rolę i jest w nich bardzo dużo emocji.

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Co do Cytadeli to zalozenie jest dosyc optymistyczne :)
Jakie sa najnowsze informacje na temat Banga, bo kiedys podawany byl termin styczniowy, dobrze pamietam?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Blood Feud in NY daje sporą dawkę klimatu, zwłaszcza jak w tle puści się Sinatrę albo ost z Blues Brothers.
Mall of horror jest też napompowane klimatem, atmosfera zagrożenia udziela się nader szybko, no i jest to rewelacyjna gra oparta na negocjacjach, jeżeli lubisz gadaniem coś ugrać to jest najlepsza gra tego typu:)
Doom też ma świetny klimat zagrożenia, co byś nie kombinował to i tak wiesz, że raczej nie przeżyjesz jako marine :lol:
Shogun też jest całkiem klimatyczny, najlepiej się o tym przekonasz czytając relację ze smolnej na gamesfanatic, powoduje ostry napad nagłej potrzeby posiadania tej gry:)
No i oczywiście Wiochmen Rejser, jeżeli nie zrazi Cię tytuł to gra bardzo szybko przeistacza się w ociekającą burackim klimatem. Odpowiedni ludzie i już zabawa jest najprzedniejsza. Na sygnale też daje radę, zwłaszcza jeżeli czytałeś Produkt, a konkretnie Na sygnale właśnie (ale tytułu nie jestem pewien).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

Mississippie Queen :D
Fury of Dracula
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Szukam!!!

Post autor: jax »

Omar pisze:Szukam czegoś klimatycznego gdzie będę mógł się wczuć w rolę za którą jestem odpowiedzialny w grze.
To wymaganie idealnie spelnia Twilight Struggle.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Post autor: mistrz_yon »

Mocno klimatyczne (przynajmnie jak dla mnie) są "Shadows over Camelot", "Joan of Arc" i "Havoc". Zauważyłem jednak, że klimat tworzy się wtedy, kiedy się dużo o czymś wie (epoce, mitologii). No i oczywiście muzyka.

Do Shadowsów świetnie pasuje "Requiem Mozarta" i "Carmina Burana" Orffa (szczególnie "O fotruna!" - kto oglądał Excalubura to wie o co chodzi). Można to sobie urozmaicić Dead Can Dance ("Aion", "A Passage in Time"). Baaaaardzo klimatyczna jest też "The Mirror Poll" Lisy Gerrard.

Joanna of Arc i Havoc wymagają muzyki średniowiecznej (uwaga, nie chorałów gregoriańskich, szczególnie w plebejskich popowych wersjach). Chorały pasują świetnie do "Mystery of the Abbey".

Nie grałem jeszcze w "Sienę" (będę grać w weekend) ale podejrzewam tę grę o ogromną klimatyczność - czuję ją nawet po przeczytaniu instrukcji.

Aha, no i warto wspomnieć o "The Pirat's Cove". Boshhh, gramy to przeważnie pod koniec kilkugodzinnych sesji, kiedy ogarnia człowieka głupwa. Jeśli się czuje "Piratów z Karaibów" to gra idealna: można kląć, strzelać w ptaszyska, krzyczeć "do abordażu!" ;)

pozdrawiam,
mistrz_yon
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Szukam!!!

Post autor: ja_n »

Omar pisze:Szukam czegoś klimatycznego gdzie będę mógł się wczuć w rolę za którą jestem odpowiedzialny w grze.
Hehe, potrzebna Ci Siena.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Omar może sprecyzuj jaki klimat dokladnie byłby dla ciebie ciekawy?Bo widze, że co inny gracz podaje całkiem inne gry. Ja dodam ze swojej strony Descent i Twilight Struggle
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 652 times
Been thanked: 528 times

Post autor: Harun »

Omar, jeżeli twój nick i avatar nie są przypadkowe zajrzyj do tematu "arabskie klimaty w grach"
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

mistrz_yon pisze:No i oczywiście muzyka.
Popieram całkowicie.
mistrz_yon pisze:Można to sobie urozmaicić Dead Can Dance ("Aion", "A Passage in Time"). Baaaaardzo klimatyczna jest też "The Mirror Poll" Lisy Gerrard.
A więc jest na tym forum ktoś kto wie co znaczy genialna muzyka. :)
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

Karcianek nie chce tym razem. A co myślicie o kolejnych grach:

- Shadows over Camelot
- Battlelore
- War of the Ring

Wiem że jak kupię jedną "taką" gre to mi starczy bo ogólnie wolę gry abstrakcyjne ale po prostu ma ochotę na coś innego 8)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Post autor: mistrz_yon »

Omar pisze:Karcianek nie chce tym razem. A co myślicie o kolejnych grach:
- Shadows over Camelot
Shadows jest wyjątkowy o tyle, że to gra ściśle kooperacyjna, a to rzecz niezbyt częsta w planszówkach. Gra się razem przeciwko "grze". Pierwsze wrażenie jest powalające - pamiętam że zagraliśmy i jeszcze ostatnie karty wisiały w powietrzu, a już rozkładaliśmy do następnej partii.
Generalnie na 10 rozgrywek wygraliśmy 2. Ostatnie kilka przegraliśmy na własne życzenie, bo jako Król Artur wyruszyłem "robić smoka" (chyba najbardziej prestiżowy, ale i najtrudniejszy quest w grze), co wyłączyło mnie z gry na dłuższą chwilę ;) Inna sprawa, że zawsze staram się uwalić potwora, co widać po liczbie sukcesów...

Gra ma jedną wadę - stosunkowo niską replayability (o czym było na forum). Łatwo to ominąć, grając w nią nie częściej niż 2-3 razy w miesiącu i śrubując wymagania wobec siebie (ograniczenie wykorzystania zdolności, mniejsza wytrzymałość, ciągniecie dwóch czarnych kart, etc.)

Generalnie: śmiało polecam, bo w planszówkach kooperacja to wyjątkowe zjawisko.

pozdrawiam,
mistrz_yon
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Z WotR jest o tyle prosta sprawa, że jak nie jesteś fanem Tolkiena to nie kupuj, bo szansa że Ci się spodoba jest niewielka. Natomiast fanom Tolkiena gra się podoba, więc zapewne sporo osób ten tytuł Ci doradzi:)

SoC nie tyle szybko się nudzi, co bardzo szybko się nudzi :lol: Granie przeciw tekturze jest fajne, ale jak raz wygrasz to już nie ma zbytniego parcia na jeszcze jedną partię. Z gier drużyna vs coś polecam Dooma - nie znudzi się tak szybko jak SoC bo gra się przeciwko żywemu człowiekowi a nie tekturze, która, jeżeli widziałeś wszystkie karty, nic nowego nie wymyśli. Doom dodatkowo jest mocno taktyczny, a pełny skład do niego to 4 osoby, które zdecydowanie łatwiej zebrać niż 7 do SoC.

A w BL nie grałem, to się nie wypowiem (chociaż z zasłyszanych opinii gra mnie do siebie nie przekonuje - nie planszówka tylko okrojony bitewniak)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Omar pisze:- Shadows over Camelot
- Battlelore
- War of the Ring
Jeżeli zastanawiasz się nad którąś z w/w gier - ja mówię WAR OD THE RING :twisted: Jeden warunek, musisz lubić Tolkiena i jego twórczość inaczej może być ciężko z wczuwaniem się w klimat.
mistrz_yon pisze: Generalnie: śmiało polecam, bo w planszówkach kooperacja to wyjątkowe zjawisko.
Z tym zgodze się bezapelacyjnie. Na tym polega wyjątkowość SoC. Jednak u mnie, wygrywa WotR.
kwiatosz pisze: Doom dodatkowo jest mocno taktyczny, a pełny skład do niego to 4 osoby, które zdecydowanie łatwiej zebrać niż 7 do SoC.
7 osób :? Nie dla wszystkoch to jednak problem, może Omar go nie ma :P

Jednak padło już takie pytanie. Jaki "klimat" w ogóle Ci odowiada, w czym dobrze się czujesz :?: Od tego chyba wypadało by zacząć :wink: Jeżeli jest Ci to obojętne, a gry na dwie osoby także się liczą - to może Memoir'44 ? Może być także Runebound - dla mnie bardzo klimatyczny.
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

Najbardziej klimatyczne w kolekcji?

A Game of Thrones - jeśli lubisz się wczuwać w skrzyżowanie szlachetnego lorda z uczniem Machiavellego. Eee...Nie uczniem tylko nauczycielem chyba ;).

Od 2 dni - Twilight Struggle - to rozchodzenie się po planszy "kapitalistycznej stonki" i "czerwonej zarazy"... Naprawdę czułem się jak członek Politbiura planując przewroty, zwracając uwagę wrednych kapitalistów na nieistotne regiony świata i niepostrzeżenie robiąc swoje...I z drugiej strony z przerażeniem patrząc, jak tracę władzę we Włoszech, jak kolejny raz nie udaje się moim stronnikom przejąć władzy w Indonezji, jak Fidel po raz kolejny zostaje przerobiony na paliwo rakietowe i jak ten okropny Jan Paweł II znowu mi bruździ w Polsce.
Może mechanika jest ciut za losowa, ale to naprawdę chyba pierwsza gra, przy której trzęsły mi się ręce...
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
ODPOWIEDZ