Gildia - nowa gra karciana

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Gildia - nowa gra karciana

Post autor: Don Simon »

O matko! Przykro mowic, ale grafiki sa tragiczne. Porownanie do np. Cytadeli miazdzy te gre.

Za duzo komputera, za malo artyzmu. Uniwersytet wyglada jak jakies wiezienie, poborca to juz w ogole nie wiadomo co. Zolte klejnoty sa do przyjecia, bo nie wali tak po oczach, ze to jest komputerowy obrazek.

Nie lepiej bylo to narysowac recznie?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Ta komputerowosc tak naprawde najbardziej razi przy postaci (i podejrzewam, ze tak samo bedzie przy innych postaciach, bo to zawsze pieta achillesowa komputerowej grafiki).

A z mechaniki to moze przypominac For Sale :idea: :!:
Ostatnio zmieniony 22 lut 2007, 09:37 przez jax, łącznie zmieniany 1 raz.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Ciekawe, czy na stronie Gildii są pokazane tylko najbardziej udane karty?
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

MichalStajszczak pisze:Ciekawe, czy na stronie Gildii są pokazane tylko najbardziej udane karty?
tradycja marketingowa kaze myslec ze tak... jedyna nadzieja, ze decyzje marketingu sa rownie zle co decyzje doboru zrodla grafiki
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

po raz kolejny w grze lizardow straszne narzekanie na grafike, ktorego po raz kolejny wogole nie rozumiem. jak dla mnie (o tej grze sie nie wypowiadam) duzo wazniejsze we wszystkich grach tego wydawnictwa byloby poswiecenie wiekszej uwagi mechanice, niz zmienianie tych grafik... i legenda i lowcy i romeo sa dla mnie graficznie w pelni spoko, a w porownaniu z moja ocena mechaniki to wogole nie wiem skad pomysl zwracania na to jakiejkolwiek uwagi...

tu tez grafika nie bedzie dla mnie zadna przeszkoda w zakupie, jesli bedzie wygladalo ze mechanicznie jest to (spory) krok w przod.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

dyskutuje sie nad tym co jest dostepne

nic innego poza probkami grafiki nie widzimy na razie - a co do innych tytulow to z checia bym sobie podyskutowal nad mechanika Romeo czy Lowcow ale najwyrazniej nikt z forum tego nie kupil (poza jakims wyjatkiem) czy tez z W-wy i nie ma do tego normalnego dostepu (poza kupnem of course :) ) - a chetnie bym poznal

i taz kupie brzydka gre ze swietna mechanika a pieknej ze slaba mechanika nie kupie
Ostatnio zmieniony 22 lut 2007, 11:24 przez jax, łącznie zmieniany 1 raz.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

zgadzam sie z przedmówcą, w zasadzie grafika jest ok. Ma jakis kilimat....
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

jax - lowcow moge miec na planszowkonie jesli chcesz (choc raczej wytlumacze zasady i zostawie cie/was samych z tym) - pozycze od kolegi. romeo bede mial (dostalem od rebela w nagrode za drobne problemy z przesylkami), i przynajmniej raz chetnie zagram.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

ok - to podrzuc na Planszowkon Romeo i Lowcow
niech sie lud zapozna z polska produkcja
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Post autor: raj »

Jesli dotre na planszowkon to tez bede mial przy sobie Lowcow i R&J.
A w sumie to nie bardzo wiem czemu tak narzekacie na ta grafike - mi sie podoba.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

[...]

EDIT

Jednak powstrzymam sie od komentarza :S
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

jax pisze:i taz kupie brzydka gre ze swietna mechanika a pieknej ze slaba mechanika nie kupie
A ja ani jednej ani drugiej. :twisted: Chyba, że ta druga będzie bardzo tania, wtedy dla samych grafik będzie warto.

Co do Gildii to niestety komputerowe grafiki znowu pokazują swoje piętno. Budynki jeszcze jakoś tam wyglądają, ale postać niespecjalnie. Poczekamy jeszcze jak wyjdzie całość, ale coś czuję, że na Lizardy nawet nie będę już w przyszłości zwracał uwagę.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Jak dla mnie grafiki są ok. Byleby sama gra była dobra. No i chciałbym w końcu zobaczyć instrukcję - czy musimy na nią czekać aż do wydania gry?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lizardy
Posty: 52
Rejestracja: 10 lip 2006, 13:32

Post autor: Lizardy »

Jutro powinna się pojawić instrukcja na stronie wydawnictwa.
Pozdrawiam i zapraszam tutaj: http://www.lizardy.pl/forum/viewtopic.php?id=52
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Lizardy pisze:Jutro powinna się pojawić instrukcja na stronie wydawnictwa.
Pozdrawiam i zapraszam tutaj: http://www.lizardy.pl/forum/viewtopic.php?id=52
I to mi się podoba.

Pozdrawiam
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

I co? I nic. Instrukcji nie ma :?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lizardy
Posty: 52
Rejestracja: 10 lip 2006, 13:32

Post autor: Lizardy »

Z przyczyn technicznych, premiera Gildi zostaje przesunięta o tydzień. Przedsprzedaż rzpocznie się 1 marca i potrwa do dnia premiery czyli do 8 marca. Za opóźnienie przepraszam :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Przedsprzedaż już ruszyła, a instrukcji jak nie było, tak nie ma. Jak dla mnie dziwna strategia marketingowa...
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lizardy
Posty: 52
Rejestracja: 10 lip 2006, 13:32

Post autor: Lizardy »

Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Kilka pytan i uwag dot. instrukcji:

1) Co sie dzieje, jezeli NIKT nie chce zakupic danej posiadlosci? W punkcie Kupno posiadłosci nie ma o tym ani slowa - natomiast taka sytuacja jest w punkcie Poborca podatkowy i zarzadca... Ale wynika z tego, ze stosuje sie ja wylacznie gdy pociagnelismy posiadlosc oraz karte specjalna (poborca / zarzadca).

2) "W talii są cztery karty zarządcy, więc liczenie punktów odbywa się 4 razy podczas gry oraz jeden raz na końcu, czyli w sumie 5 razy." -- nigdzie wczesniej nie ma (nie zauwazylem?) informacji o tym, ze na koncu odbywa sie liczenie punktow -- a wiec slowo "więc" jest nieuzasadnione (wylacznie z tego, ze sa 4 karty zarzadcy oraz informacji podanych wczesniej - nie da sie wywnioskowac, ze punkty liczy sie 5 razy).

3) Skad to dziwne rozroznienie, ze jezeli najpierw zagram zarzadce to moge kupic karte po cenie nominalnej, a jezeli najpierw posiadlosc, to w licytacji? Wydaje mi sie, ze to bedzie sie ciagle mieszac.

4) Jak wyglada licytacja?? Mozna spasowac lub przystapic... ale nie wiadomo, czy licytacja idzie w kolko, czy tylko raz, czy moze jest otwarta, w ogole nic nie wiadomo. Byc moze dla kogos, kto zna tylko jeden rodzaj licytacji jest to oczywiste - ale polecam zagrac w Modern Art.

5) Dlaczego gracze moga podnosic stawke maksymalnie o 5? I czy chodzi o 5 od ceny nominalnej czy o 5 od poprzedniej stawki? Skad w ogole to ograniczenie (dlaczego nie moge podniesc o 25?)?

6) W instrukcji nie ma zaznaczone czy gracz moze zaoferowac w licytacji wiecej niz ma kasy. Powinno byc tez co sie dzieje, jezeli zaoferuje (przy tak skomplikowanym liczeniu wartosci o pomylke nietrudno).

7) "W momencie, gdy skończy się talia kart posiadłości, gra dobiega końca." -- czy aktywny gracz ma prawo dokonczyc swoja ture? Co jezeli na poczatku jego kolejki zostanie tylko 1 karta w talii posiadlosci? (moze sie tak zdarzyc mimo parzystej liczby kart z powodu wyjatku w odkladaniu jednego zarzadcy gdy pojawi sie dwoch naraz).

8) "Gracz podczas finalnegopodliczaniapunktówotrzymujedodatkowe
50 punktów, jeżeli posiada majątek składający się z pięciu posiadłości należących do tej samej dziedziny." -- a jezeli posiada dwa takie majatki? Za kazdy dostaje 50 punktow?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Lizardy
Posty: 52
Rejestracja: 10 lip 2006, 13:32

Post autor: Lizardy »

ad.1 wszystko jest wyjaśnione w roz. faza licytacji
ad.3 jest to istotn epodczas gry, zasada pierwsza zagrana karta posiadłości zawsze na licytację
ad. 4 licytacja odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
ad. 5 stawka zawsze o 5, unika się sytuacji w której gracz mający najwięcej kart kapitału zawsze kupuje pierwszy
jeżeli uda się złozyć klika takich majatków to za każdy dostaje 50 extra
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Lizardy pisze:ad.1 wszystko jest wyjaśnione w roz. faza licytacji
Prosze o wskazanie w ktorym miejscu w rozdziale "Faza licytacji" jest wyjasnione co sie dzieje, jezeli nikt nie chce kupic danej posiadlosci - bo ja jestem slepy albo glupi.
ad. 4 licytacja odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
LOL, to wszystko? Once around czy w kolko? No przeciez sposobow licytacji jest mnostwo... Kolejnosc akurat ma najmniejsze znaczenie.
ad. 5 stawka zawsze o 5, unika się sytuacji w której gracz mający najwięcej kart kapitału zawsze kupuje pierwszy
Nadal nie rozumiem co to ma do rzeczy? Jezeli sie uprze, to i tak kupi, skoro ma najwiecej kapitalu - a tylko dluzej potrwa licytacja.
jeżeli uda się złozyć klika takich majatków to za każdy dostaje 50 extra
No to instrukcja jest zle sformulowana w tym miejscu - obecnie jednoznacznie z niej wynika, ze dostaje tylko 50 niezaleznie od tego ile takich majatkow posiada.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Lizardy pisze:ad.1 wszystko jest wyjaśnione w roz. faza licytacji
ad.3 jest to istotn epodczas gry, zasada pierwsza zagrana karta posiadłości zawsze na licytację
ad. 4 licytacja odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
ad. 5 stawka zawsze o 5, unika się sytuacji w której gracz mający najwięcej kart kapitału zawsze kupuje pierwszy
jeżeli uda się złozyć klika takich majatków to za każdy dostaje 50 extra
Ad.1 Niestety nie jest wyjasnione. Co sie dzieje kiedy nikt (nawet gracz aktywny) nie chce kupic posiadlosci.
Ad2. Tego mozna sie domyslic - ale tak jak Nataniel sie pyta - jaka to licytacja? Taka jak w Razzi gdzie kazdy moze tylko raz zalicytowac? Czy taka jak np. w Wysokim Napieciu - licytacja trwa do momentu, az wszyscy gracze procz jednego spasuja (tzn. mozna podbijac cene kilka razy).
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Lizardy
Posty: 52
Rejestracja: 10 lip 2006, 13:32

Post autor: Lizardy »

ad.1
Jeżeli nikt nie zgłasza chęci nabycia posiadłości gracz aktywny ma prawo nabyć ją po cenie nominalnej. Jeżeli gracz aktywny nie chce nabyć karty posiadłości po cenie nominalnej, karta ta jest usuwana z dalszej gry,
a gracz aktywny dobiera jedną kartę kapitału ze stosu kart kapitału.

I właśnie to zdanie gdzieś umknęło z wersji elektronicznej instrukcji :)
W instrukcji wydrukowanej, którą wlaśnie trzymam w rękach jest to wyraźnie zaznaczone.

Widocznie otrzymaliśmy ze składu pdf bez naniesionych poprawek, bo widzę ich tutaj więcej. Jeszcze dziś postaram się podmienić wersję na sieci.

Pozdrawiam i przepraszam za powstałe zamieszanie :D
ODPOWIEDZ