Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 2085 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: PytonZCatanu »

Miałem takich czelendż na 2021 i 2022 rok, aby odświeżyć sobie znane i lubiane tytuły, w które kiedyś (brałem pod uwagę co najmniej 4 lata lub więcej) zagrałem, ale mi za bardzo nie podeszły. Chciałem zobaczyć czy dziś, kiedy orientuję się w tym hobby dużo lepiej niż kiedyś, nie zmieniła się perspektywa i nie przegapiłem czegoś fajnego. W wyniku realizacji tego zamiaru wiele gier zyskało, po prostu do nich dorosłem.

Jak było z Scythe?

W szczycie popularności 4 lata temu rozegrałem 4-5 partii, dałem ocenę 7/10 i potem długo nie chciałem do niego wracać. W końcu wróciłem :) i….oceny nie zmienię.

Scythe jest dobrą grą. Mechanicznie spójną, dość prostą (oczywiście w swojej kategorii) i naprawdę dobrze wydaną. Trudno mi wskazać jakiś większy minus. Jednak trudno mi wskazać coś, co mnie by zachwyciło. Jest trochę…nudny? Trochę brak tutaj jakiś emocji. W trakcie partii nie ma u mnie ekscytacji. Może jest zbyt „grzeczny”… Sam nie wiem. W każdym razie to gra, którą będę polecał w swojej kategorii jako dobry tytuł, sam jednak nie będę zbyt często wracał. Może za 3 lata :)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: litk »

Scythe jest dobrą grą. Mechanicznie spójną, dość prostą (oczywiście w swojej kategorii) i naprawdę dobrze wydaną. Trudno mi wskazać jakiś większy minus. Jednak trudno mi wskazać coś, co mnie by zachwyciło. Jest trochę…nudny? Trochę brak tutaj jakiś emocji. W trakcie partii nie ma u mnie ekscytacji. Może jest zbyt „grzeczny”… Sam nie wiem. W każdym razie to gra, którą będę polecał w swojej kategorii jako dobry tytuł, sam jednak nie będę zbyt często wracał. Może za 3 lata :)
A grałeś tylko w podstawkę, czy z Fenrisem? Bo dla mnie podstawka po 2-3 partiach też była nudna, ale po dodaniu zawartości z Fenrisa jest o wiele lepsza.
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: vektor »

Spoiler:
To współgraczy chyba miałeś samych sucharów :D
My gramy zawsze przynajmniej 5os. i młócki są non stop jak w Szogunie. Przeganianie chłopów, blokowanie, podkradanie żetonów spotkań, walki o fabrykę. No dzieje się zawsze dużo, a Fenris jeszcze nie ruszony. Świetna i szybka gierka. 90min na partyjkę w 5/6 osób nam schodzi. Częściej bym wyjmował na stół gdyby nie długi setup.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4466
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1351 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Hardkor »

PytonZCatanu pisze: 08 lis 2022, 15:17 Miałem takich czelendż na 2021 i 2022 rok, aby odświeżyć sobie znane i lubiane tytuły, w które kiedyś (brałem pod uwagę co najmniej 4 lata lub więcej) zagrałem, ale mi za bardzo nie podeszły. Chciałem zobaczyć czy dziś, kiedy orientuję się w tym hobby dużo lepiej niż kiedyś, nie zmieniła się perspektywa i nie przegapiłem czegoś fajnego. W wyniku realizacji tego zamiaru wiele gier zyskało, po prostu do nich dorosłem.

Jak było z Scythe?

W szczycie popularności 4 lata temu rozegrałem 4-5 partii, dałem ocenę 7/10 i potem długo nie chciałem do niego wracać. W końcu wróciłem :) i….oceny nie zmienię.

Scythe jest dobrą grą. Mechanicznie spójną, dość prostą (oczywiście w swojej kategorii) i naprawdę dobrze wydaną. Trudno mi wskazać jakiś większy minus. Jednak trudno mi wskazać coś, co mnie by zachwyciło. Jest trochę…nudny? Trochę brak tutaj jakiś emocji. W trakcie partii nie ma u mnie ekscytacji. Może jest zbyt „grzeczny”… Sam nie wiem. W każdym razie to gra, którą będę polecał w swojej kategorii jako dobry tytuł, sam jednak nie będę zbyt często wracał. Może za 3 lata :)
Miałem dość podobnie. Jak na początku Scythe jako młodego gracza urzekł i dałbym mu spokojnie z 8 lub 9 na 10 tak wypadł z kolekcji bo znajomi nie chcieli w niego grać. Ostatnio odświeżyłem sobie i super się bawiłem. Takie 8/10 spokojnie dam.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ZXCV
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 13:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 41 times
Been thanked: 18 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: ZXCV »

ZXCV pisze: 12 maja 2021, 12:41 Pytanie, czy ktoś czegoś nie tworzy - na swojej stronie Różalski od jakiegoś czasu prezentuje grafiki z podpisem: "Little sneak peek from the upcoming 'The Expedition' project and new storyline from my 1920+ world". Motyw - poszukiwania doktora Tarkowskiego na Syberii i katastrofa Tunguska :D
Link: https://www.artstation.com/jakubrozalski

Na kolejną część Scythe to nie wygląda, lecz na coś bardziej fabularnego/przygodowego.
No cóż, niewiele się pomyliłem (zakładałem coś bardziej narracyjnego). Stonemaier Games zapowiedziało nową grę w uniwersum 1920+ pt. Expedition. Z opisu: to ma być kompetytywna gra o eksploracji i budowie silniczka. Premiera w tym roku na GenConie. Ruszyła już nawet przedsprzedaż:
https://store.stonemaiergames.com/products/expeditions
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 150
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Velsu »

Chce kupić Scythe, widze ze bedzie dodruk PL i w związku z tym mam dwa pytania:

1) Bede grał głównie solo razem ze appka Scythe kick, czy to bedzie jakis problem/trudnosc ze appka jest po eng a gra bedzie w PL?
2) Da sie gdzies kupić dodatkowe Automa deck w języku polskim czy tylko eng? I ponownie i czy w takim wypadku nie lepiej juz kupic wersji angielskiej?

Z góry dzięki.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Dhel »

Velsu pisze: 02 maja 2023, 17:54 Chce kupić Scythe, widze ze bedzie dodruk PL i w związku z tym mam dwa pytania:

1) Bede grał głównie solo razem ze appka Scythe kick, czy to bedzie jakis problem/trudnosc ze appka jest po eng a gra bedzie w PL?
2) Da sie gdzies kupić dodatkowe Automa deck w języku polskim czy tylko eng? I ponownie i czy w takim wypadku nie lepiej juz kupic wersji angielskiej?

Z góry dzięki.
2 Nie wiem jak apka, bo z nią nie grałem, natomiast automa deck to tylko karta z ikonami, nie ma tekstu więc wersja angielska nie będzie przeszkadzała.
Telchar
Posty: 24
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:44
Been thanked: 1 time

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Telchar »

Velsu pisze: 02 maja 2023, 17:54 Chce kupić Scythe, widze ze bedzie dodruk PL i w związku z tym mam dwa pytania:

1) Bede grał głównie solo razem ze appka Scythe kick, czy to bedzie jakis problem/trudnosc ze appka jest po eng a gra bedzie w PL?
2) Da sie gdzies kupić dodatkowe Automa deck w języku polskim czy tylko eng? I ponownie i czy w takim wypadku nie lepiej juz kupic wersji angielskiej?

Z góry dzięki.
To nie lepiej zagrać po prostu w wersję elektroniczną?
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 150
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Velsu »

Telchar pisze: 03 maja 2023, 14:57
To nie lepiej zagrać po prostu w wersję elektroniczną?

Wersja elektroniczna nie ma Automy.

Zresztą jakbym chcial sie gapić w monitor to bym ogrywał jakis backlog, chce pograć zdala od ekranu.
Pomnik
Posty: 306
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 102 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Pomnik »

Velsu pisze: 02 maja 2023, 17:54 Chce kupić Scythe, widze ze bedzie dodruk PL i w związku z tym mam dwa pytania:

1) Bede grał głównie solo razem ze appka Scythe kick, czy to bedzie jakis problem/trudnosc ze appka jest po eng a gra bedzie w PL?
2) Da sie gdzies kupić dodatkowe Automa deck w języku polskim czy tylko eng? I ponownie i czy w takim wypadku nie lepiej juz kupic wersji angielskiej?

Z góry dzięki.
1. Przeszedłem całą kampanie z dodatku z tą apka - nie ma żadnego problemu, pokazuje sama co robi wróg
2. Karty automy są uniwersalne, nie ma na nich żadnego tekstu
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV pojawiła się recenzja Scythe:

Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: BOLLO »

A co Leviathan myślisz o tym że podstawka zawiera brak 2 frakcji które zostały wycięte i wpakowane w osobny dodatek?
Albo opcja z modularną planszą?

Mam również przeczucie że Phalanx straci niedługo licencje na Scythe i Rebel będzie kontynuował wydawanie tej gry. Po tym co stało się z Brassem, niedotrzymywaniem terminów wydawniczych oraz ciągły brak na magazynach i widać małe dodruki gry.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Leviathan »

BOLLO pisze: 05 maja 2023, 13:06 A co Leviathan myślisz o tym że podstawka zawiera brak 2 frakcji które zostały wycięte i wpakowane w osobny dodatek?
Albo opcja z modularną planszą?
Osobiście nie mam z tym problemu, bo i tak dostajemy w pudle na tyle dużo mięsa, że mamy zapewnioną wysoką regrywalność. Wyjęcie tych dwóch frakcji z podstawki nie robi aż tak dużej różnicy.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: yosz »

BOLLO pisze: 05 maja 2023, 13:06 A co Leviathan myślisz o tym że podstawka zawiera brak 2 frakcji które zostały wycięte i wpakowane w osobny dodatek?
Albo opcja z modularną planszą?
O ile dwie dodatkowe frakcje faktycznie są w dodatku, a jest dla nich miejsce na planszy głównej to nie jestem pewien czy były one gotowe w momencie wydawania podstawki. Był może tylko na nie pomysł, ale nie były skończone. Poza tym dorzucenie ich do podstawki podniosłoby znacznie cenę.

Modularna plansza w ogóle nie była na początku planowana.

W ten sposób w jaki to napisałeś, mam wrażenie że sugerujesz, że jest to skok na kasę. Mówimy o J. Stegmaierze który jest chyba najbardziej przejrzystym wydawcą planszówek - mówi o wszystkim otwarcie, łącznie z finansami. Podstawowemu Scythowi nic nie brakuje
Mam również przeczucie że Phalanx straci niedługo licencje na Scythe i Rebel będzie kontynuował wydawanie tej gry. Po tym co stało się z Brassem, niedotrzymywaniem terminów wydawniczych oraz ciągły brak na magazynach i widać małe dodruki gry.
A to już jest czysta spekulacja (znowu). Gdyby były jakieś problemy z Phalanxem i Rebel by miał to przejąć, to Phalanxi nie wydawaliby Ekspedycyi. Brass to inne wydawnictwo i nic nie wiadomo o przyczynach przejścia licencji do innego wydawnictwa (mogą być zupełnie niezależne od polskiego wydawcy). No i na koniec: nie znasz też zupełnie wielkości nakładów - ale zakładasz że są małe i doszukujesz się sensacji tam gdzie nie ma (znowu). Poza tym nie da się przewidzieć czy rynek jest już nasycony czy nie. Przy kolejnym nakładzie, decyzje o jego zwiększeniu to większe ryzyko, że zostanie więcej na magazynie.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: BOLLO »

Rozumiem Yosz ze nie moge miec swojego zdania i obrazu na to co widze, a ty zawsze niczym maniak bedziesz sie doszukiwal w moich wypowiedziach jakichs dziwnych tez (znowu)? :wink:
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 05 maja 2023, 21:59 Rozumiem Yosz ze nie moge miec swojego zdania i obrazu na to co widze, a ty zawsze niczym maniak bedziesz sie doszukiwal w moich wypowiedziach jakichs dziwnych tez (znowu)? :wink:
No spodziewaj się, że ktoś może podważać twoje wróżenie z fusów. No chyba, że BOLLO jest świętą figurą i z jego wypowiedziami nie można polemizować
venomik
Posty: 541
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 251 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: venomik »

BOLLO pisze: 05 maja 2023, 21:59 a ty zawsze niczym maniak bedziesz sie doszukiwal w moich wypowiedziach jakichs dziwnych tez
Pisząc, że 'coś zostało wycięte z podstawki' to wprost sugerujesz, że mówimy o 'skoku na kasę', tam nie było maniakalnego doszukiwania się dziwacznych tez.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: BOLLO »

venomik pisze: 06 maja 2023, 01:23
BOLLO pisze: 05 maja 2023, 21:59 a ty zawsze niczym maniak bedziesz sie doszukiwal w moich wypowiedziach jakichs dziwnych tez
Pisząc, że 'coś zostało wycięte z podstawki' to wprost sugerujesz, że mówimy o 'skoku na kasę', tam nie było maniakalnego doszukiwania się dziwacznych tez.
Oboje wiemy ze chodzilo o drugi fragment wypowiedzi. Nie pisalem o skoku na kase i nic nie sugerowalem a Yosz sam zinterpretowal po swojemy i wciska mi w usta to czego nie powiedzialem. Stegmaier jest raczej z tych uczciwych i nawet wyniki finansowe do sieci udostepnia wiec nie widze powodow by doszukiwac sie zlej woli. Zapytalem jedynie dlaczego zdecydowano sie na taki zabieg z wycieciem 2 frakcji przy projektowaniu. Czy stwierdzono ze gra bedzie za droga z nimi a moze za skomplikowana a moze byl jeszcze inny powod?
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 06 maja 2023, 09:26 Czy stwierdzono ze gra bedzie za droga z nimi a moze za skomplikowana a moze byl jeszcze inny powod?
Za droga, za duże pudełko (mniej się na palecie mieści).

A Twoje pytanie rzeczywiście zawierało tezę więc nic dziwnego, że Yosz tak zinterpretował.

Dwie frakcje nie były wycięte (to jest nacechowane negatywnie słowo), one były zaplanowane. Jakby coś było wycięte to by było czuć tego brak. Na pudełku Scythe masz napisane, że gra jest dla 1-5 graczy, dostajesz to za co zapłaciłeś. Podstawowy produkt jest kompletny a dwie kolejne frakcje są dla chętnych, którzy grają w 6 i 7 graczy.
Pomnik
Posty: 306
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 102 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Pomnik »

Obie dodatkowe frakcje (które mają symbole na planszy) są też dość podobne do siebie (własne tokeny na mapie, brak bonusu do ruchu), ich pozycje startowe też nie są takie jak pozostałych 5 frakcji.
I fsbularnie i mechanicznie te frakcje są na tyle obce że nie wiem skąd pomysł że mogły zostać wycięte z podstawowej gry. Robią raczej za urozmaicenie (bo statystycznie są raczej słabsze niż mocniejsze),

Jak już pisać że coś zostało wycięte to promo liczniki xD
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: StanleyStone »

Czy Szogunat słaby? Ja bym powiedział, że to jest top3 najsilniejszych frakcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: yosz »

BOLLO pisze: 06 maja 2023, 09:26
nic nie sugerowalem a Yosz sam zinterpretowal po swojemy i wciska mi w usta to czego nie powiedzialem.
Faktycznie przesadziłem. Sorry Bollo. Jestem widać przeczulony na spekulacje - zwrócę na to w przyszłości większą uwagę.

Ale podtrzymuję uwagę że gdyby coś było / miało być nie tak, to Ekspedycyje trafiłyby do Rebela.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: BOLLO »

yosz pisze: 06 maja 2023, 18:57
BOLLO pisze: 06 maja 2023, 09:26
nic nie sugerowalem a Yosz sam zinterpretowal po swojemy i wciska mi w usta to czego nie powiedzialem.
Faktycznie przesadziłem. Sorry Bollo. Jestem widać przeczulony na spekulacje - zwrócę na to w przyszłości większą uwagę.

Ale podtrzymuję uwagę że gdyby coś było / miało być nie tak, to Ekspedycyje trafiłyby do Rebela.
Nic nie szkodzi. Po prostu nie patrz Yosz na mnie przez pryzmat tego co w przeszlosci nie bylo dobre z mojej strony.

Faktycznie Ekspedycyje poszly by do innego wydawcy. Po prostu martwie sie o Phalanxa bo ostatnio cos maja pod gorke a wydawnictwo bardzo lubie wiec szkoda gdyby taki pociagowy kon jak Scythe ich opuscil.
Pomnik
Posty: 306
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 102 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Pomnik »

StanleyStone pisze: 06 maja 2023, 15:05 Czy Szogunat słaby? Ja bym powiedział, że to jest top3 najsilniejszych frakcji.
No cóż - liczby mówią inaczej :D
https://belovedpacifist.com/
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: StanleyStone »

O, nie znałem tego. To ja mam dziwną ekipę do grania xD
ODPOWIEDZ