Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Dreadnought »

Zauważyłem, że gry video zmieniają (przynajmniej u mnie) podejście do gier bez prądu.
Mianowicie zaczął mnie denerwować setup i czynności administracyjne związane z grą (nadzorowanie zasobów etc.). Mam duże trudności ze składaniem talii (LCG), stało sie to dla mnie uciążliwym obowiązkiem. Mówie sobie, że złożę nowa talię żeby wypróbowac nowe karty ale kiedy mam wolny czas i popatrzę na te stosy kart... to zawsze znajdę coś innego.

Czy nie jest tak, że prostsza, bardziej intensywna i dostępna rozrywka ruguje tą bardziej wymagającą wysiłku? Siłą rzeczy z czasem gramy (generalnie) w coraz bardziej dynamiczne i prostsze tytuły ? Czy może to nie gry video ale po prostu demencja ? :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: schizofretka »

Demencja ;) Nie gram w gry wideo, nie znam się, ale się wypowiem.

O ile setup, póki nie jest dysproporcjonalny do czasu gry (Bitwy Westeros, Space Hulk, Earth Reborn) mnie nie drażni, bo nie jest częścią samej rozgrywki i gdy dwie osoby znają grę to idzie dość sprawnie, to gry ze sporą ilością 'book keepingu' czy mechanicznych czynności uważam sa kiepskie/źle zaprojektowane. Wielokrotnie łapałem się na tym, że oceniałem grę: fajna, ale na tablecie byłaby lepsza. Tak miałem z Neuroshima Hex i Robo Rally, dużą częścią gier ekonomicznych z upkeepem, gdzie po każdej turze nam się coś rozmnaża.

Ja nie mam jednak w mieszkaniu nikogo do grania, więc każda partia planszówkowa jest jednocześnie spotkaniem towarzyskim i jako taka odbywa się mniej 'od niechcenia', ale zdecydowanie zauwaźam przewagę gier na tablety pod kątem niskiego progu aktywacji - dużo łatwiej spontanicznie sięgnąć po tablet i odpalić jedną partię Agricoli niż wyjmować pudło i rozstawiać całą grę, zwłaszcza, że partie są znacznie krótsze. Wiele gier, w które z różnych powodów praktycznie nie grywam w wersji fizycznej przyciągnęło mnie w wersji elektronicznej - może np. appka Tikala jest słaba, ale i tak bije na głowę większość typowych gier na iosa satysfakcją z rozgrywki. Domyślam się, że 'zepsucie' przez łatwo dostępną rozgrywkę elektroniczną może łatwiej dosięgnąć pary/ludzi mających 'pod ręką' partnerów na zawołanie. Ratunkiem wtedy jest Ameritrash :) Euro można zastąpić tabletem z dobrym skutkiem, ale jednak przesuwanie kolorowanych żołnierzyków po stole daje inne wrażenie. Ewentualnie inne, 'duże' gry, niedające się sensownei oddać na ekranie tabletu i dające.

A co do deckbuildingu: 1) nikt chyba nie robi tego na poważnie z fizycznymi kartami w ręce, tylko w serwisach internetowych, 2) Po 4-5 cyklach Inwazji i wszystkich kartach w klaserze nie miałem jeszcze problemu z ogarnięciem całości na raz, a niedogodność fizycznej pracy rekompensowało gapienie się na karty :) Tak więc dobra orgranizacja komponentów to podstawa, tak jak dobra instrukcja pozwalająca błyskawicznie odświeżyć reguły - wtedy dawno nie grana gra ma dużo większą szansę wrócić na stół.

Przy czym ja, jako programista, jestem trochę przeczulony i nie cenię np. wysoko całej gałęzi popularnych gier 'na małe punkty' (Feldy, Ora et Labora, Power Grid, wiele cięższych ekonomii), które 'proszą się o kalkulator', czyli ich trudność polaga w dużej mierze na ilości obliczeń, co czyni je łatwymi dla komputera ale trudniejszymi dla człowieka. Dla mnie bez sensu kopać się z koniem ;)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: sirwei »

Ja zazwyczaj gram na kompie kiedy żona nie chce akurat grać w planszówki. Mimo wszystko wolę planszówki. W planszówki w młodości grałem sporadycznie. Przez kilkanaście lat męczyłem gry na pc-cie. Jakieś dwa lata temu zacząłem masowo kupować planszówki i gry komputerowe zeszły na boczny tor. Lubię długo siedzieć nad planszą. Nie przepadam za krótkimi grami. Składanie talii lubię od czasów pokemon tcg. Teraz mam star wars lcg, jak tylko wyłuszczę kasę na dodatki to zacznę układać talie. To jest relaksujące. Może u ciebie jest po prostu zmęczenie tematem?
Ja jestem wciąż nienasycony. Od kilku dni wciągnęło mnie w malowanie figurek. Plany mam bardzo ambitne ale chcę się tego nauczyć.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Rocy7 »

Mnie zarowno dlugi setup jak i duzo mechanicznych czynnosci w trakcie zniecheca to jeden z powodow dla ktorych pozbylem sie Eldrith Horror.

Jestem ciekawy jak w tym kontekscie wyjdzie XCOM, w ktorym w zalozeniu aplikacja przejmnie czesc mechanicznej roboty. To nie kwestia demencji ile ograniczonego czasu. Im mniej go mamy tym wiecej wolimy poswiecic na "fun" z gry, a nie jej rozstawianie.

W kwestii dlugiego setupu organizatory naprawde tu pomagaja dzieki czemu jest mniej zachodu z rozstawianiem.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2015, 14:40 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Dellas »

Z pewnością planszówki online są dobrą alternatywą dla kogoś kto chce wypróbować grę, nie ma z kim grać w "realu" czy akurat siedzi w kiblu i nie ma przy sobie gazety. Jednak będąc staroświecki traktuję grę planszową jako planszową, do której potrzeba stołu, ludzi, miejsca i czasu - dlatego właśnie to jest gra planszowa a nie komputerowa.

Osobiście setup gry, nawet ten najdłuższy (Tide of Iron czy WoW TBG) stanowi dla mnie przyjemność - tym się to właśnie różni od gier komputerowych, że wszystko można dotknąć. Sa tez takie gry, w których setup (np. planszy) stanowi część gry - i to nie małą, bo np. układ planet/heksów (Starcraft / Runewars) rzutować będzie na późniejszą grę.

Z drugiej strony jak nie mam z kim grać, to albo gram solo (to się prawie w ogóle nie zdarza) albo gram na kompie - ale wtedy nie gram w planszówki tylko gry komputerowe :P
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Gabriel »

Gry komputerowe (szczególnie mobilne) upraszczają planszówki.

AD 2015 nie ma miejsca na kobyły administracyjne jak kiedyś. Descent 2, 2.5 etc. - idzie w kierunku upraszczania.

Będzie miejsce na figurasy, mega komponenty 3D - bo to inny rodzaj doznań, ale mobile zatłuką gry gdzie jest "praca" do wykonania przez komputer.

W ten sposób, wszystko będzie ładnie obok siebie żyć. W końcu ładnie idą nawet planszówki solo prawda? Chodzi o zapewnianie ludziom różnych "doznań" przez każdy typ gier i tyle.

Biedne to są gry wojenne, trochę relikt dawnych czasów. Na BGG topka to CDG, a nie tabelowe hex&counter. Z drugiej strony - wargaming naprawdę mógłby żyć na tabletach albo ultra HD monitorach (sieciowo), ew. telewizorach.

Strzelam też, że np. 4ED Twilight Imperium będzie szybsza i prostsza. Bo jest zbyt dużo alternatyw na mobil. I dobrze :)
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Rocy7 »

Zakladam, ze bitewniakow jednak digitalizacja szybko nie wykosi, chyba, ze dojda trojwymiarowe stoly do gier wyswietlajace figurki. (cos jak stol do starć flot w kantynie w Mass Effect 3)

Granie na monitorze, bez figurek juz w przypadku takiej Wojny o Pierscien duzo traci, nie wyobrazam sobie bym mogl tyle samo satysfakcji czerpac z grania w Firestorma na monitorze.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: misioooo »

Ja wolę planszówki. Dlaczego? Ano ze względu na żywego przeciwnika/kooperanta, możliwość popivkowania, pogadania etc. Dla mnie to rozrywka, a nie suche liczenie punktów i dążenie do wygranej. Dla mnie liczy się gra, nie wygrana.

Na komputerze kiedyś grywałem sporo. Obecnie - praktycznie wogóle. Jedyne za czym tęsknię w przypadku komputerowych tytułów to epickie przygody w klasycznych, starych RPG (seria Might and Magic, Elder Scrolls, Fallout...) i otwarte światy (Skyrim). Jednak dla mnie plansze mają więcej przewag niż brak w/w "epickości i otwartości).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: rastula »

ja ostatnio z braku przepustki na wyjścia z domu ;) - ogrywam tytuły od decision games czy DVG - tam to prawie sam setup bo rozgrywka to trochę rzucania kościami i sprawdzanie wyników... :)


no dobra gry "wojenne" to trochę inna bajka - ale trochę tak jest, że jak "sobie setapniesz, tak sobie zagrasz" ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: rattkin »

schizofretka pisze: A co do deckbuildingu: 1) nikt chyba nie robi tego na poważnie z fizycznymi kartami w ręce, tylko w serwisach internetowych, 2) Po 4-5 cyklach Inwazji i wszystkich kartach w klaserze nie miałem jeszcze problemu z ogarnięciem całości na raz, a niedogodność fizycznej pracy rekompensowało gapienie się na karty :) Tak więc dobra orgranizacja komponentów to podstawa, tak jak dobra instrukcja pozwalająca błyskawicznie odświeżyć reguły - wtedy dawno nie grana gra ma dużo większą szansę wrócić na stół.
Niestety, to nie bardzo pomaga. Bo po zrobieniu decklisty w programie, trzeba przekopać się przez klaser i wybrać odpowiednie karty. W większości przypadków także je zakoszulkować (bo koszulkowane w klaserze się nie mieszczą, a jak z kolei mamy wszystko w koszulkach, to juz nie w klaserze tylko w pudle, i szukanie tam konkrentych kart jest upierdliwe). W efekcie przygotowanie decku to wciąz jest kilka-kilkanascie minut, ktorych nie ma w grze komputerowej lub w grach, ktore tego nie wymagaja. Czasem to jest taki koszt, ktorego sie nie chce ponosić (o raaany, znow to przekładanie, itd.)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Pierzasty »

Gabriel pisze:AD 2015 nie ma miejsca na kobyły administracyjne jak kiedyś.
Właśnie wydrukowałem sobie Magic Realm. Bite me :mrgreen:
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Dreadnought »

sirwei pisze:Teraz mam star wars lcg, jak tylko wyłuszczę kasę na dodatki to zacznę układać talie. To jest relaksujące. Może u ciebie jest po prostu zmęczenie tematem?
Najwyraźniej - prawo przesytu.
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 326
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 200 times
Been thanked: 248 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: BasiekD »

U nas od roku jest zupełnie odwrotnie. Odkąd "odkryliśmy" planszówki nastąpił mocny odwrót od gier komputerowych/konsolowych. Każde z nas dalej lubi sobie czasem pograć ale już wrażenia płynące z rozgrywki bardzo się zmieniły. Planszówki są dla nas po prostu intensywniejsze :) Liczy się nie tylko gra, ale też cała otoczka. Począwszy od tego, iż kupno każdej nowej gry to święto, poprzez celebrację pierwszego otwarcia pudełka, obejrzenie elementów, przebrnięcie przez instrukcję, dzwonienie po naszej paczce i robienie hype'u na nową grę, ustalanie spotkania, pół dnia oczekiwania aż zjawią się pierwsi gracze, zachwyt w ich oczach i ta pierwsza gra. A potem ogrywanie szafy.

Nawet najdłuższy setup jest przyjemny. Relaksujący wręcz. Póki co nie kierujemy się w stronę szybszych i dynamiczniejszych gier. Celebrujemy szczególnie gry długie i wymagające.

Blado przy tym wychodzą emocje związane z grami komputerowymi.

Odpowiadając więc na pytanie zawarte w pierwszym poście - nie, nie jest tak! Ot, demencja. Są może na to tabsy ;)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: _Berenice_ »

Gram w gry komputerowe, w gry planszowe oraz gry planszowe na tablecie.

Zawsze wybiorę planszówki.

Komputer do gier odpalę raz w miesiącu i po godzince, dwóch już mam dosyć. Przestałam odczuwać przyjemność z rozgrywki. Lubię myśleć - gry elektroniczne stawiają raczej na zręczność, szybkość, intuicje. Przestały być dla mnie intelektualnym wyzwaniem.

Gry planszowe na tablecie to tylko subsytut. Rozegralam wiele partii w ticekta, stone age, Suburbie, carcka, Smallworlda - moze nawet około 300. Nie mam problemu z wygraniem ze sztuczna inteligencja. Na żywo zawsze ktos mnie zaskoczy.

Wykładanie gry nie meczy, bardziej składanie;) Na szczęście istnieją organizery i woreczki strunowe:)
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: costi »

Lubię myśleć - gry elektroniczne stawiają raczej na zręczność, szybkość, intuicje. Przestały być dla mnie intelektualnym wyzwaniem.
Trzeba zmienić gry ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: _Berenice_ »

costi pisze:
Lubię myśleć - gry elektroniczne stawiają raczej na zręczność, szybkość, intuicje. Przestały być dla mnie intelektualnym wyzwaniem.
Trzeba zmienić gry ;)
Mimo wszystko to już chyba kwestia medium niż samej gry. Napaliłam się na nową edycje Hirołsów na tableta - miesiąc czekania, szybki zakup i niestety jedynie godzina rozgrywki, bo ochoty brak. Niestety nie wyniosłam żadnych wniosków z takiej samej przygody z Baldurem.

Cóż może tylko nowa edycja Planescape Torment przykułaby mnie do ekranu :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Bea »

Ja akurat nie grywam w gry komputerowe, ale często gram w gry planszowe online. Zauważyłam niestety, że to bardzo zmienia moje podejście do gier rozkładanych na stole. Po pierwsze łatwiej jest zagrać na kompie, bo nie trzeba gry rozkładać, zbierać ludzi i mieć kilka wolnych godzin pod rząd. Dzięki temu można grać często i dużo. I tu pojawia się problem. Gry się szybko nudzą i ogrywają. Nie tylko z powodu wielu dziesiątek rozegranych partii ale też dlatego, że są odarte z towarzyskiej otoczki. Przestają być eventem, czymś specjalnym, wyczekiwanym, powszednieją.
Nie zrezygnuję z grania online, ale na pewno ograniczę. Doszłam do wniosku, że przynajmniej nie wolno grać online w te gry które posiada się w realu. Moje biedne papierowe Pupile Podziemi wciąż czekają na wyciągnięcie z pudełka i nie mogą się doczekać, skoro ich wirtualni kuzyni są na wyciągnięcie ręki...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Pixa »

Bea pisze:Ja akurat nie grywam w gry komputerowe, ale często gram w gry planszowe online. Zauważyłam niestety, że to bardzo zmienia moje podejście do gier rozkładanych na stole. Po pierwsze łatwiej jest zagrać na kompie, bo nie trzeba gry rozkładać, zbierać ludzi i mieć kilka wolnych godzin pod rząd. Dzięki temu można grać często i dużo. I tu pojawia się problem. Gry się szybko nudzą i ogrywają. Nie tylko z powodu wielu dziesiątek rozegranych partii ale też dlatego, że są odarte z towarzyskiej otoczki. Przestają być eventem, czymś specjalnym, wyczekiwanym, powszednieją.

Na pewno latwiej zagrac online, ale ja osobiscie tego nie lubie. Gry planszowe na kompie traca przynajmniej polowe funu, ktory daja w towarzystwie. Po prostu gra planszowa to dla mnie spotkanie ze znajomymi, choc fakt, czasami ciezko w ogole doprowadzic do takiego "wydarzenia".
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
kislawa
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:22
Been thanked: 2 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: kislawa »

Ja dużo gram w gry video i dzięki temu doceniam jeszcze bardziej planszówki i ich poziom interakcji między ludźmi. Owszem rozkładanie niektórych tytułów bywa długie, ale ma to właśnie swój urok. Dzięki temu gra mi się lepiej i z szacunku do własnej pracy nawet jak gra "nie idzie" to się nie poddaje i gram do końca.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: misioooo »

[quote="_Berenice_"Komputer do gier odpalę raz w miesiącu i po godzince, dwóch już mam dosyć. Przestałam odczuwać przyjemność z rozgrywki. Lubię myśleć - gry elektroniczne stawiają raczej na zręczność, szybkość, intuicje. Przestały być dla mnie intelektualnym wyzwaniem. [/quote]

XX lat temu jak gra na PC była "RPG" to była RPG... A dzisiaj? Diablo to rpg... Gothic i inne... Gdzie są moje Might and Magic?! Tam bez pośpiechu, bez małpiej zręczności można było pograć, poczuć klimat, poczytać opisy fabularne... Z komputerowych to najchętniej w jakieś MUDy nastawione na odgrywanie roli bym pograł, ale nie mam na nie czasu. W klasyczne, pen'n'paper RPG też czasu brak, a to była najlepsza zabawa w moim życiu (po lekcjach do kolegi i sesje niemal do białego rana - i to wszystko bez planszy, żetonów czy innych gadżetów, po prostu kawałek papieru i ołówek).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: mr.big »

Bea pisze: Nie zrezygnuję z grania online, ale na pewno ograniczę.
taaaaa, w 2055 jak w wyniku działań wojennych prądu zabraknie :lol:

Dla mnie z żoną, z grami jest jak z sexem. Dużo przyjemniej w realu niż wirtualnie :D
Kiedyś siadłem do komputera i odpaliłem World of Warcraft, w ramach bonusu 10 dni free po kilku latach przerwy (czy jakoś tak). Po godzinie wyłączyłem kompa bo stwierdziłem że wolę planszówki :D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Karit »

Jako że skrupulatnie odhaczam na bgg wszystkie partie, zobaczyłem niestety ich drastyczny spadek po zakupie PS4.
Po 4 miesiąca staram się wrócić do większej liczby partyjek, ale łatwo nie jest. Jak człowiek wraca zmęczony z pracy po 20, zdecydowanie łatwiej walnąć się na kanapę z padem i trochę postrzelać :) Planszówki niestety grane są tylko w weekendy a i to nie zawsze wychodzi.
Widzę natomiast pewną zależność - zarówno w gry na PS4 jak i planszówki lubię grać ze znajomymi. I tu jest znaczna przewaga konsoli, kumpel siedzi 50 km. ode mnie a możemy razem pogadać i wystrzelać obcych. Im człowiek starszy tym bardziej leniwy i już mu do znajomych nie chce się tak jeździć :(
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: DarkSide »

W zeszłoroczne ferie zorganizowałem dla młodzieży sztuk 6 spotkanie planszówkowe w domu dwojga z nich. Spotkanie zaczęło się o 10 rano, a zakończyło o 21:00 tylko dlatego że musiałem wracać ostatnim pociągim. Wszyscy rodzice tych sześciorga nie wiedzieli w co mnie całować z wdzięczności, bo stwierdzili, że to był pierwszy ich dzień bez komputera od baaaaaardzo dawna (każdego z nich). :mrgreen: To po raz kolejny dobitnie pokazało mi, że granie w planszówki to również (a może przede wszystkim) forma socjalizacji, zacieśniania więzów między ludzkich, a nie czysta rywalizacja na punkty.

Co do grania w planszówki online, to używam tego sposobu grania głównie do poznawania nowych tytułów oraz do ogrywania niektórych planszówek, tak by swobodnie poruszać się w uniwersum gry, choć zauważyłem również 2 wady przyzwyczajenia się do wersji elektronicznej danej planszówki.
- Zapomina się wielu detali typu: setup, punktacja turowa za co, ile, itp. Komputer za nas wszystko rozkłada i liczy, więc gdy przychodzi do rozłożenia gry w realu to łatwo zapomina się o róznych detalach. A gdy trzeba grę ogrywać z kimś nowym, nieznającym zasad, to trza po prostu przeprosić się z instrukcją :roll:
- Inaczej się ogarnia grę na monitorze, gdzie wszystko oceniamy jednym spojrzeniem, mamy idealny widok z góry, wszystko równo poukładane, błyskawiczny wgląd plansze przeciwnika. Zupełnie inaczej wygląda sprawa przy rozgrywce przy stole: inny kąt patrzenia, liczne rozpraszajki, rozmowy przy planszy, mnóstwo stosów z zapasowymi surowcami, trza pilnować kasę w banku, nierówno leżące żetony, itepeitede. Nagle gra już nie wydaje się taka łatwa w rozegraniu... :wink: (poza tym gdy siedzę przy stole, tak że plansza główna leży do góry nogami względem mnie to zawsze przegrywam :P )
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: Zorak »

Osobiscie ostatnio wiecej gram na kompie. Powodow jest klika, glowni znajomi gracze wyjechali, pracuja, albo maja male dzieci -> mniej czasu. Sam tez mam mniej czasu wolnego a gry na kompie + internet maja te zalete ze nie ma prawie downtime i bariera odleglosci nie istnieje.
W kewstii gier planszowych zauwazylem ze ostatnio czescieh kupuje gry 1. Z trybem solo 2. Ktore gra sie 1-1,5h
3. Mozna latwo wytlumaczyc nowym osoba. Dawne calodzienne partie w twilight imperium juz nie powroca a szczytem marzen jest rozegranie dluzszej mapy w zombicide.

Dalej bardziej luboe gry skomplikowanie dlatego czesciej gram na komputerze z uwagi wlasnie na mozliwosc zapisu gry i grania na raty, mniejszy downtime. W gry planszowe w wersji online nie grywam.

Dla tych co pisza ze coraz prostrze gry sa tworzone na PC / konsole polecam gry indie. Wiele z nich wlasnie skupia sie na mechanice i klacie bo na grafike rodem z produkcji AAA ich nie stac. (Polecam Project Zomboid na steam).
Samo zjawisko upraszczania gier nie tyczy sie tylko gier na PC, kolejne edycje gier planszowych tez maja mase uproszczen w.mechanice itp.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Jak gry video zmieniają podejście do gier planszowych

Post autor: kamron6 »

Dla mnie odpowiedź jest dość prosta: gry elektroniczne to w większości wypadków rutyna, powtarzalność, schematyczność. Jeśli weźmiemy nawet ambitne gry to większość czasu marnujemy, niż uzyskujemy z gry "miodność". Planszówki online to zaś substytut pozbawiony ważnych zalet, a jednocześnie tworzący istną rutynę po jakimś czasie. Zamiast gapienia się w świecący ekran, w dziwnej pozycji zazwyczaj, bez towarzystwa itd. jak niektórzy powyżej pisali, mam planszówki, które przynajmniej mam w rzeczywistości, a nie w pamięci komputera. Gry komputerowe mają dużą popularność, ponieważ uzależniają mózg po najmniejszej linii oporu: rutyna + bodźce audiowizualne. Dobre są dla odprężenia od czasu do czasu, ale dla fabuły / wyobraźni / intelektualizmu wolę książki, a dla samej gry / decyzji / wyzwania wolę gry planszowe. Każdy kto grał w gry komputerowe chyba widzi patrząc wstecz jak bardzo jest to czas zmarnowany. Patrząc w przeszłość rozegranie kilku partii w szachy ze znajomym zawsze ma jakąś wartość, a "nabijanie leveli" praktycznie nigdy.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
ODPOWIEDZ