Herosi (FGH)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Herosi (FGH)

Post autor: Piehoo »

Wydaje mi się że nie ma jeszcze założonego wątku.
Mam wątpliwości co do akcji dobierania kart za 3 symbole, a nie widziałem w instrukcji jednoznacznej odpowiedzi.

Karty dobieramy ze swoich kart odrzuconych? Musimy brać pierwszą z brzegu odrzuconą, czy możemy sobie wybrać jakąkolwiek?
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 363
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 125 times
Been thanked: 79 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: eltadziko »

Piehoo pisze:Wydaje mi się że nie ma jeszcze założonego wątku.
Mam wątpliwości co do akcji dobierania kart za 3 symbole, a nie widziałem w instrukcji jednoznacznej odpowiedzi.

Karty dobieramy ze swoich kart odrzuconych? Musimy brać pierwszą z brzegu odrzuconą, czy możemy sobie wybrać jakąkolwiek?
Przecież masz swoją talię, z której dobierasz karty. Na początku masz 8 kart w talii, z której dobierasz bodajże 3 na rękę. Jak Ci się talia skończy, to przetasowujesz odrzucone karty i masz nową talię.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Piehoo »

eltadziko pisze:
Piehoo pisze:Wydaje mi się że nie ma jeszcze założonego wątku.
Mam wątpliwości co do akcji dobierania kart za 3 symbole, a nie widziałem w instrukcji jednoznacznej odpowiedzi.

Karty dobieramy ze swoich kart odrzuconych? Musimy brać pierwszą z brzegu odrzuconą, czy możemy sobie wybrać jakąkolwiek?
Przecież masz swoją talię, z której dobierasz karty. Na początku masz 8 kart w talii, z której dobierasz bodajże 3 na rękę. Jak Ci się talia skończy, to przetasowujesz odrzucone karty i masz nową talię.
Nie widzę informacji o dobraniu trzech kart na rękę. Jest tylko adnotacja o drafcie (dobranie jednego z herosów i 3 zaklęć dodatkowych do posiadanych 5).
Jak uczę się nowych zaklęć to kładę je na wierzchu swojej talii, czy dokładam i przetasowuje? Dobieram karty losowo czy wybieram sobie te które chce?
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Dellas »

Na początku masz 8 kart w talii,
Chyba 9 kart: zaklęcie specjalne bohatera, 5 rozkazów i 3 wybrane zaklęcia.
Jak uczę się nowych zaklęć to kładę je na wierzchu swojej talii, czy dokładam i przetasowuje?
Nowe zaklęcie ląduje na ręce a nie do twojej talii.
Dobieram karty losowo czy wybieram sobie te które chce?
Karty ze swojej talii przetasowujesz i dobierasz pierwszą z brzegu.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Piehoo »

Na początku na ręce mam wszystkie 9 czarów? Czy tak jak kolega wcześniej pisał - tasuję talię początkową i dobieram 3?
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: GrzeL »

Piehoo pisze:Na początku na ręce mam wszystkie 9 czarów? Czy tak jak kolega wcześniej pisał - tasuję talię początkową i dobieram 3?
Podczas gier testowo-pokazowych na początku dobierało się 3 4 karty, ale o tym nie mia nic w instrukcji.
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2015, 13:49 przez GrzeL, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam Kwapiński
Posty: 107
Rejestracja: 01 gru 2011, 10:59
Been thanked: 3 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Adam Kwapiński »

Wszystko co napisał Dellas się zgadza. Co do początku gry to tasujemy 9 zaklęć z naszej talii początkowej i dobieramy 4 z wierzchu na rękę. Z tym zaczynamy grę.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Piehoo »

Adam Kwapiński pisze:Wszystko co napisał Dellas się zgadza. Co do początku gry to tasujemy 9 zaklęć z naszej talii początkowej i dobieramy 4 z wierzchu na rękę. Z tym zaczynamy grę.
Dzięki. Tego mi brakowało w instrukcji.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Sienio »

artur407
Posty: 104
Rejestracja: 08 mar 2015, 19:47
Been thanked: 1 time

Re: Herosi (FGH)

Post autor: artur407 »

Hej,
ja miałem dziś inny problem z zasadami. Otóż ja grałem żywiołem ziemi mój przeciwnik powietrza. Na mnie działało zaklęcie "pech", ale byłem zmuszony do dobrania kart, więc siłą rzeczy próbowałem wyrzucić ikony kart. Jak już została mi tylko jedna kość do 6 symboli zauważyłem, że przeciwnik przerzuca 6 kość mając już odlozonych 5 symboli ziemi (ikon drzewa) nie posiadając żadnych stworów. W tym momencie zorientowałem się, że ani mi ani jemu nie opłaca się zatrzymać gry. Moglibyśmy tak siedzieć bez zatrzymania gry w nieskończoność, bo nikt nie chciał przyjąć obrażeń (ja z zaklęcia, przeciwnik ze słabości herosa). Postanowiliśmy więc, że w ramach gry fair play będziemy po otrzymaniu oczekiwanego wyniku zatrzymywać grę, ale mam wrażenie, że to trochę słabe. Powyższy przykład może zachodzić w różnych kombinacjach.

Proszę o info jak to widzicie? Czy gdzieś popełniliśmy błąd w tłumaczeniu zasad? No i w końcu może ktoś wie jak takie kwestie są rozstrzygane na turniejach?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: GrzeL »

artur407 pisze:Hej,
ja miałem dziś inny problem z zasadami. Otóż ja grałem żywiołem ziemi mój przeciwnik powietrza. Na mnie działało zaklęcie "pech", ale byłem zmuszony do dobrania kart, więc siłą rzeczy próbowałem wyrzucić ikony kart. Jak już została mi tylko jedna kość do 6 symboli zauważyłem, że przeciwnik przerzuca 6 kość mając już odlozonych 5 symboli ziemi (ikon drzewa) nie posiadając żadnych stworów. W tym momencie zorientowałem się, że ani mi ani jemu nie opłaca się zatrzymać gry. Moglibyśmy tak siedzieć bez zatrzymania gry w nieskończoność, bo nikt nie chciał przyjąć obrażeń (ja z zaklęcia, przeciwnik ze słabości herosa). Postanowiliśmy więc, że w ramach gry fair play będziemy po otrzymaniu oczekiwanego wyniku zatrzymywać grę, ale mam wrażenie, że to trochę słabe. Powyższy przykład może zachodzić w różnych kombinacjach.

Proszę o info jak to widzicie? Czy gdzieś popełniliśmy błąd w tłumaczeniu zasad? No i w końcu może ktoś wie jak takie kwestie są rozstrzygane na turniejach?
W jakim celu twój przeciwnik grając herosem powietrza, odkładał kostki z symbolem ziemi? Miał skłonności samobójcze? Co ma do tego brak posiadanych przez niego stworów?
Gracz może przerzucić dowolne ze swoich kostek, nie występuje blokada którejkolwiek z kostek ze względu na uzyskaną na niej ikonę lub na wcześniejsze jej odłożenie. Obrażenia od przeciwnego żywiołu są przydzielane wyłącznie herosowi, a nie stworom.
Co do twojej sytuacji mogłeś spróbować rozproszenia magi*, aby anulować zaklęcie pech.

*Z uwagi na brak własnego egzemplarza gry nie wiem, czy to zaklęcie jest trwałe, ale z opisu jego działania w instrukcji na takie wygląda.
artur407
Posty: 104
Rejestracja: 08 mar 2015, 19:47
Been thanked: 1 time

Re: Herosi (FGH)

Post autor: artur407 »

Nie mogłem rozproszyć zaklęcia, bo nie miałem kart a zaklęcie było wzmocnione, więc sytuacja patowa.

Jeśli chodzi o skłonności samobójcze przeciwnika to nie sądzę. Raczej chłodna kalkulacja. Wcześniej podebrał mi zaklęcie (chyba meteoryt) i mógł mnie w tym ruchu nim wykończyć. Jedynym warunkiem nie otrzymania przez niego obrażeń to nie zatrzymanie gry.

Jeśli chodzi o wskazanie na brak stworów, to dodałem tą informację gdyż przerzucanienie jednej kości przy ich braku jest bezcelowe, bo nie ma zaklęcia za jeden symbol. Wtedy jest jasne, że ktoś gra na czas.

Zresztą zasady o których wspominasz są mi dobrze znane.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: GrzeL »

artur407 pisze:Nie mogłem rozproszyć zaklęcia, bo nie miałem kart a zaklęcie było wzmocnione, więc sytuacja patowa.

Jeśli chodzi o skłonności samobójcze przeciwnika to nie sądzę. Raczej chłodna kalkulacja. Wcześniej podebrał mi zaklęcie (chyba meteoryt) i mógł mnie w tym ruchu nim wykończyć. Jedynym warunkiem nie otrzymania przez niego obrażeń to nie zatrzymanie gry.

Jeśli chodzi o wskazanie na brak stworów, to dodałem tą informację gdyż przerzucanienie jednej kości przy ich braku jest bezcelowe, bo nie ma zaklęcia za jeden symbol. Wtedy jest jasne, że ktoś gra na czas.

Zresztą zasady o których wspominasz są mi dobrze znane.
Rozpraszać zaklęcie można przecież na raty, nie trzeba go rozproszyć za jednym razem.

Zapomnieliście o tym, że po tym, jak inny gracz zatrzyma grę i my też chcemy wykorzystać swoje kostki, to także rozpatruje się wszystkie efekty, jakbyśmy to my powiedzieli stop, więc obaj i tak byście dostali te obrażenia.
artur407
Posty: 104
Rejestracja: 08 mar 2015, 19:47
Been thanked: 1 time

Re: Herosi (FGH)

Post autor: artur407 »

To, że czar można rozpraszać na raty nie rozwiązuje problemu, który przedstawiłem :wink:

Jeśli chodzi o przedstawioną przez Ciebie zasadę to w instrukcji i na karcie widzę inne informacje.

Na stronie 7 (punkt 2.1 obrażenia od przeciwnego żywiołu - ostatnie zdanie) jest jasno wskazane, że gracz otrzymuje obrażenia od przeciwnego żywiołu tylko wtedy gdy sam zatrzyma grę.

Na karcie "pech": "Heros otrzymuje 2 obrażenia za każdym razem, kiedy zatrzyma grę, jeśli na jego kościach znajduje się przynajmniej jeden symbol Karty (wyjaśnienie na ostatniej stronie instrukcji wskazuje tylko na otrzymanie 2 obrażeń bez względu na ilość symboli).

No więc jak to jest :)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: GrzeL »

artur407 pisze:To, że czar można rozpraszać na raty nie rozwiązuje problemu, który przedstawiłem :wink:

Jeśli chodzi o przedstawioną przez Ciebie zasadę to w instrukcji i na karcie widzę inne informacje.

Na stronie 7 (punkt 2.1 obrażenia od przeciwnego żywiołu - ostatnie zdanie) jest jasno wskazane, że gracz otrzymuje obrażenia od przeciwnego żywiołu tylko wtedy gdy sam zatrzyma grę.

Na karcie "pech": "Heros otrzymuje 2 obrażenia za każdym razem, kiedy zatrzyma grę, jeśli na jego kościach znajduje się przynajmniej jeden symbol Karty (wyjaśnienie na ostatniej stronie instrukcji wskazuje tylko na otrzymanie 2 obrażeń bez względu na ilość symboli).

No więc jak to jest :)
Zajrzyj do instrukcji na stronę 10, w sekcji Akcje pozostałych graczy, jest to dokładnie opisane.
artur407
Posty: 104
Rejestracja: 08 mar 2015, 19:47
Been thanked: 1 time

Re: Herosi (FGH)

Post autor: artur407 »

Dzięki :D

Swoją drogą przy następnym spotkaniu będę bił się w piersi, że nie umiem czytać instrukcji uważnie i ze zrozumieniem :oops:

Jeszcze raz dzięki. Dodam tylko, że czułem, że coś musi być nie tak, bo taki kwiatek wyszedłby na testach i nie sądziłem, że mógłby zostać tak po prostu nie rozwiązany.
Qzka
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2012, 07:51
Has thanked: 7 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Qzka »

Cześć

Jak rozumieć "istoty sąsiadujące z daną jednostką" ? Czy chodzi tylko o istoty po prawej/lewej stronie z tego samego rzędu co jednostka, na której widnieje ten opis, czy sąsiadujące to też te stykające się u góry albo na dole tej karty?
Adam Kwapiński
Posty: 107
Rejestracja: 01 gru 2011, 10:59
Been thanked: 3 times

Re: Herosi (FGH)

Post autor: Adam Kwapiński »

Istoty sąsiadują ze sobą w liniach prostych. Zarówno w poziomie jak i w pionie.
ODPOWIEDZ