Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: no_idea »

Witam, poszukuję planszówki na prezent dla żony, ważne dla mnie jest aby:
miała niską losowość,
miała bardzo dobre oceny,
nie była "każdy sobie",
i była generalnie dostępna, muszę ją zaraz kupić :mrgreen: .

Propozycje jakie rozważam:

- Zimna wojna
- Siedem Cudów Świata - ale słaba dla 2 graczy?
- Na Chwałę Rzymu
- Robinson Crusoe
- Osadnicy: NI + Każdy potrzebuje przyjaciela
- K2
- Agricola - ponoć zbyt każdy sobie?
- Summoner Wars master set

EDIT:
Zdecydowałem się zawęzić do:
- Alchemicy - pojawiają się któryś raz i widzę, że ładnie wyglądają ("One to uwielbiają :p ")
- Pory roku - wyglądają tak samo ładnie
- Agricola - tu chyba nie jest najładniej, ale może nadrabia w innych kryteriach?

Która z nich będzie miała najlepszą replayability, umiarkowaną mózgożerność i możliwość zagrania przy piwie? Negatywna interakcja też mile widziana.



Graliśmy+wrażenia:
Carcassone - ja bardzo lubię, Ona uważa że jest zbyt "każdy sobie", ale też ją umiarkowanie lubi
Catan klasyczny - znudziła nam się po kilku grach, zbyt losowa
Wsiąść do pociągu - Dla mnie spoko, Ona lubi bardzo i chciałaby kupić
Dixit - Fajna, ale w przypadku dwóch par zawsze używa się skojarzeń znanych tylko drugiej połówce, no i nie jest to gra dla 2 graczy
Dobble - żałujemy, że kupiliśmy

Dzięki i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 cze 2015, 12:09 przez no_idea, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: everan »

Jesli chciałaby kupić ticket to ride, to kupcie sobie wersję nordic countries. Chodzi bardzo ładnie na dwójkę graczy i jest raczej rywalizacyjna. Dla par mogę też polecić Metallum, dużo interakcji i kombinowania, ale gra jest wyłącznie dwuosobowa.
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: detrytusek »

a mógłbyś się określić jak ciężka ma być to gra?

bo z Waszych gier to wszystkie z tych łatwych. Jeśli nie macie doświadczenia z cięższymi tytułami to:
- Robinson was raczej zmiażdży ilością zasad choć gra świetna.
- Agricola podobnie chyba, że pójdziecie w wariant familijny - sam gra klasyk. I to nie jest gra każdy sobie w żadnym calu.
- Osadnicy fajni ale to klasyczny przykład każdy sobie rzepkę...na pewno większy od carcasonne
- na chwałę rzymu - nie grałem ale to dobra, niełatwa karcianka z tego co słyszałem.
- K2 - miła, prosta, niezła
- 7 cudów na 2 graczy odpada

ze średnio trudnych masz Alchemików, a z prostszych np Ankh Morpork ew. może jakiś Munchkin - interakcji Wam w żadnej nie braknie
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Azriel »

Agricola faktycznie jest, jak to określiłeś, "każdy sobie" a interakcja ogranicza się do podebrania akcji, którą chciała wykonać druga osoba.
Robinson jest losowy (część losowości mogą ograniczyć gracze), lecz bez tego ta gra nie miałaby sensu :P Poza tym, jest to kooperacja, ale to już na pewno wiesz.
W propozycjach wymieniłeś Summoner Wars, które jest typową konfrontacją, czyli czymś zupełnie innym od pozostałych gier z listy. Pytanie, czy chcecie w coś takiego grać.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2015, 11:31 przez Azriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Azriel »

detrytusek pisze: - Agricola podobnie chyba, że pójdziecie w wariant familijny - sam gra klasyk. I to nie jest gra każdy sobie w żadnym calu.
Chyba mamy różną definicję "każdy sobie". Nie twierdzę, że moja jest dobra ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: detrytusek »

Azriel pisze:Agricola faktycznie jest, jak to określiłeś, "każdy sobie" a interakcja ogranicza się do podebrania akcji, którą chciała wykonać druga osoba.
Hmmm to ja chyba potrzebuje definicji "każdy sobie". Jeśli patrzymy na to tak, że każdy ma swoją planszę i coś tam na niej się dzieje to tak (i przeciwnik nie ma wjazdu na nią) natomiast jeśli patrzymy całościowo przez pryzmat interakcji pomiędzy graczami to tej w A. nie brakuje.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Bea »

no_idea pisze: - Osadnicy: NI + Każdy potrzebuje przyjaciela
- Summoner Wars master set
Polecam powyższe, chociaż w Summoner Wars losowość jednak występuje, a niektórzy twierdzą, że w Osadnikach NI jest za mało interakcji. Jednak mimo tego, to bardzo dobre gry. Od siebie jeszcze polecę Pory Roku, Tikal, a jeśli angielski nie jest problemem to Lords of Waterdeep.
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: no_idea »

@detrytusek może to być gra średnia a nawet chciałbym żeby była średnia, właśnie coś bardziej skomplikowanego od osadników z catanu
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: detrytusek »

no_idea pisze:@detrytusek może to być gra średnia a nawet chciałbym żeby była średnia, właśnie coś bardziej skomplikowanego od osadników z catanu
od osadników to jest większość trudniejsza :) . Ok Alchemicy...ślicznie wydana, bardzo dużo komponentów, dużo móżdżenia ale zasady przystępne i świetna ikonografia na planszy nie pozwalająca się zgubić.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
leśny człowiek
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2014, 09:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: leśny człowiek »

no_idea pisze:Witam, poszukuję planszówki na prezent dla żony, ważne dla mnie jest aby:
...
nie była "każdy sobie",
...
W takim razie Osadników NI sobie odpuść, tam nawet przy nastawieniu na maksimum łupienia przeciwnika, interesuje cię on tyle co zeszłoroczny śnieg
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: no_idea »

Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi!

Zdecydowałem się zawęzić do:
- Alchemicy - pojawiają się któryś raz i widzę, że ładnie wyglądają ("One to uwielbiają :p ")
- Pory roku - wyglądają tak samo ładnie
- Agricola - tu chyba nie jest najładniej, ale może nadrabia w innych kryteriach?

Która z nich będzie miała najlepszą replayability, umiarkowaną mózgożerność i możliwość zagrania przy piwie? Negatywna interakcja też mile widziana.
veetee
Posty: 139
Rejestracja: 28 maja 2015, 21:33

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: veetee »

Zdecydowanie polecam rozważyć Zimną Wojnę, o ile oboje macie dystans do grania, ponieważ w grze jest bardzo dużo negatywnej interakcji i przewrotowych momentów, które potrafią nieźle zdenerwować. W grze jest trochę losowości ze względu na rzuty kostką, ale za to klimat i osadzenie historyczne jest genialne.

Żałuję, że sam nie mam z kim zagrać, ponieważ moja partnerka nie wytrzymuje tej gry emocjonalnie. :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Pixa »

no_idea pisze: Propozycje jakie rozważam:
- Zimna wojna
- Siedem Cudów Świata - ale słaba dla 2 graczy?
- Na Chwałę Rzymu
- Robinson Crusoe
- Osadnicy: NI + Każdy potrzebuje przyjaciela
- K2
- Agricola - ponoć zbyt każdy sobie?
- Summoner Wars master set
Graliscie w raczej proste tytuly i mysle, ze Zimna Wojna, Robinson i Agricola rozwala was mnogoscia zasad. Odpuscilbym. Osadnicy NI to raczej pasjans kazdy sobie, niemniej jednak bardzo fajna i dobra gra. Summoner Wars to czyta konfrontacja, rowniez bardzo dobra. Jesli ja rozwazasz, to dodalbym jeszcze Nueorshime Hex. W resztę nie gralem.

Z ciekawych tytulow na dwie osoby fajne sa Listy z Whitechapel - ciagle napiecie, sporo myslenia i dedukowania. Interakcji nie brakuje.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: no_idea »

@veetee Właśnie od ZW zaczęły się moje poszukiwania, ale fajnie by było gdyby gra też się sprawdzała w większym gronie, a tu nietsety nie ma takiej możliwości, do tego nie przepadamy za historią, ale tu chyba nie jest to takie ważne, bo to jedynie nośnik rozgrywki

@Pixa Listy z Whitechapel niestety nie są dostępne widzę, grę muszę kupić dziś w Poznaniu :p
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: detrytusek »

no_idea pisze:Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi!

Zdecydowałem się zawęzić do:
- Alchemicy - pojawiają się któryś raz i widzę, że ładnie wyglądają ("One to uwielbiają :p ")
- Pory roku - wyglądają tak samo ładnie
- Agricola - tu chyba nie jest najładniej, ale może nadrabia w innych kryteriach?

Która z nich będzie miała najlepszą replayability, umiarkowaną mózgożerność i możliwość zagrania przy piwie? Negatywna interakcja też mile widziana.
Ale przy którym piwie? :)
Jeśli chodzi o gry na A. to obie mają dużą regrywalność. W każdą możecie pójść na żywioł i grać intuicyjnie albo pomyśleć i zaplanować/wydedukować. Jeśli chodzi o ciężkość to od najlżejszej Agricola wariant rodzinny - Alchemicy - Agricola full opcja
W pory roku nie grałem ale to jest mocno losowa gra
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: no_idea »

detrytusek pisze: Ale przy którym piwie? :)
Tym przy którym już jest wesoło :D

Także widzę, że wybór ograniczy się albo do Alchemików albo do Agricoli, obydwie wydają mi się ciekawe, ale Agricola plusuje 5cioma graczami i uproszczoną wersją (nadawałaby się na imprezę?) a alchemicy plusują wyglądem, obydwie mają podobne oceny, cena nie jest aż tak istotna, chociaż 160 za agricolę to już troszkę jest. Także nie wiem co wybrać :D która z nich ma lepszą negatywną interakcję?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Bea »

no_idea pisze:Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi!

Zdecydowałem się zawęzić do:
- Alchemicy - pojawiają się któryś raz i widzę, że ładnie wyglądają ("One to uwielbiają :p ")
- Pory roku - wyglądają tak samo ładnie
- Agricola - tu chyba nie jest najładniej, ale może nadrabia w innych kryteriach?

Która z nich będzie miała najlepszą replayability, umiarkowaną mózgożerność i możliwość zagrania przy piwie? Negatywna interakcja też mile widziana.
Zdecydowanie Pory Roku. Alchemicy to dość rozbudowana i skomplikowana gra. Samo tłumaczenie jej zajmuje z pół godziny. I prawie tyle samo rozkładanie samej gry ;). Agricola ma wprawdzie wariant rodzinny, ale też jest dość rozbudowana, ma dużo elementów i zdecydowanie nie jest to gra do piwa.
Pory Roku, dzięki dużej liczbie kart (są już też dostępne dwa dodatki) dobrze rokują jeśli chodzi o regrywalność. Jest to gra średniej ciężkości, gdzie jednak trzeba sporo myśleć, żeby ułozyć najefektywniejsze kombosy. No i są fajne customowe kostki. :) Losowość wcale nie jest taka duża, dobry gracz potrafi ją zniwelować i zawsze ogra nowicjusza.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: detrytusek »

Bea pisze:
no_idea pisze:Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi!


Zdecydowanie Pory Roku. Alchemicy to dość rozbudowana i skomplikowana gra. Samo tłumaczenie jej zajmuje z pół godziny. I prawie tyle samo rozkładanie samej gry ;). Agricola ma wprawdzie wariant rodzinny, ale też jest dość rozbudowana, ma dużo elementów i zdecydowanie nie jest to gra do piwa.
Pory Roku, dzięki dużej liczbie kart (są już też dostępne dwa dodatki) dobrze rokują jeśli chodzi o regrywalność. Jest to gra średniej ciężkości, gdzie jednak trzeba sporo myśleć, żeby ułozyć najefektywniejsze kombosy. No i są fajne customowe kostki. :)
No tak tylko wymóg to "miała niską losowość" także tu pory roku się nie mieszczą.
Alchemicy nie są aż tacy trudni - taka średnia+ (znacznie więcej myślenia jest nie nad regułami tylko przy dedukcji), a i setup to max 10 minut. Jeśli chodzi o gry do piwa to zgadzam się, że to nie jest najlepszy wybór ale gry do piwa są bardzo proste albo bardzo losowe. Albo chcesz móżdżyć albo popijać:). Gry na A. przy jednym piwie myślę, że spokojnie się ogarnie ale to nie są gry knajpiane.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: no_idea »

Nie mówimy tu o grach knajpianych jak Taboo tylko o celowym spotkaniu "na planszówki" ale z dodatkiem rozweselającym ;) I też głupi nie jesteśmy żeby nie ogarnąć kilku(nastu) zasad, o ile są jasne. Bardziej chodzi, żeby nie szukać co chwilę w instrukcji, czy na pewno można tak zrobić. Gry, w które trzeba zagrać raz żeby ogarnąć zasady jak najbardziej OK.

To... Alchemicy czy Agricola :D ?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: detrytusek »

No to Agricola i Alchemicy jak najbardziej pasują
Agri ma dodatkową zaletę taką, że możecie sobie rozpocząć od wariantu rodzinnego gdzie poznacie większość zasad, a potem przejść na full wersje z kartami gdzie dochodzi po prostu dużo kombinowania
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Azriel »

detrytusek pisze:No tak tylko wymóg to "miała niską losowość" także tu pory roku się nie mieszczą.
Znowu kwestia tego, jak na taką losowość patrzy gracz, gdyż losowość losowości nierówna :P Np. w Catanie kostki potrafią doprowadzić do szału i zniszczyć całą grę, natomiast w Porach Roku, jak pisała Bea, można to ogarnąć. Od siebie dodam jeszcze, że losowość w Porach Roku zwiększa regrywalność.

Edit: Nie chcę, żeby wyszło, że odradzam Agricolę (Alchemików nie znam), gdyż chętnie gram w nią razem z dziewczyną i bardzo nam się podoba. Boję się tylko, że ten typ interakcji może nie do końca pasować autorowi.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Bea »

Podaj jeszcze jakieś przykłady gier, które żona lubi i w których występuje pożądany dla was rodzaj interakcji. Łatwiej będzie coś doradzić.
no_idea pisze: Wsiąść do pociągu - Dla mnie spoko, Ona lubi bardzo i chciałaby kupić
No to nie wiem czy już nie masz prezentu wybranego, przynajmniej to pewnik.
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: no_idea »

Bea pisze:Podaj jeszcze jakieś przykłady gier, które żona lubi i w których występuje pożądany dla was rodzaj interakcji. Łatwiej będzie coś doradzić.
W sumie te na górze, to jedyne w jakie graliśmy :( , powiem tak, że interakcja z Carcassone nie jest zła, ale celowałbym w trochę bardziej rozbudowaną. Interakcja jakiej poszukuję to możliwość zarówno interakcji negatywnej jak i kooperacji.
Catan to całkowite oddanie się przypadkowi, który nijak możemy kontrolować, bardzo niefajne.
Bea pisze:
no_idea pisze: Wsiąść do pociągu - Dla mnie spoko, Ona lubi bardzo i chciałaby kupić
No to nie wiem czy już nie masz prezentu wybranego, przynajmniej to pewnik.
No problem jest taki, że ja jej nie lubię, jakoś do mnie nie dociera :D

Próbuję wybrać spośród Agricoli, Alchemików i Pór Roku ale naprawdę nie potrafię nawet po obejrzeniu jakichś rozgrywek na yt
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: Bea »

To jeszcze mi się przypomniało. Santiago de Cuba. Gra świetnie chodzi na 2 osoby, regrywalna, bo w każdej rozgrywce rozkład kafelków miejsc jest inny, no i jest negatywna interakcja: blokowanie przeciwnika, podbieranie mu surowców oraz obniżanie popytu na jego towar.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nienudząca się planszówka 2 i więcej graczy

Post autor: detrytusek »

co-op i jednocześnie nie co-op to będzie ciężko. Jedyne co mi na szybko do głowy przychodzi to Archipelago ale to stanowczo gra za ciężka i to w tym negatywnym sensie czyli nos w instrukcji.
Może Epoka kamienia? Zajmowanie pół to esencja tej gry. Losowości mało. Raczej prosta.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ