ARKHAM HORROR - czy kupowac,jak modyfikowac

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

ARKHAM HORROR - czy kupowac,jak modyfikowac

Post autor: ARKHAM12 »

Co prawda juz praktycznie jestem zdecydowany na zakup, ale jedna rzecz jest dla mnie KOMPLETNIE nie do przyjecia czas gry powyzej 4h. Jest to u nas praktycznie niemozliwe do przeprowadzenia. No 3 , 3,5h godziny góra, ale nigdy nie bedziemy np w stanie zagrac 5h.

Czy szanowni uzytkownicy znaja jakies sposoby na skrocenie czasu gry zachowujac jednoczesnie w wiekszej czesci zbalansowanie i zalozenia gry ? I czy w ogole jest sens kupowac ta gre skoro juz wiem ze np 5 czy 6h pod rzad nie bedziemy w stanie zagrac Nigdy(ale to powaznie pisze 5 h to u nas fizycznie niemozliwe ) ? Wpadlem na taki pomysl jaki przeprowadzalismy w Magicznym Mieczu - zapisu stanu gry(kto co ma i gdzie jest i granie np za 2 dni) czy jest to tu mozliwe ?

Pozdrawiam forumowiczów

Arkham
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Post autor: TuReK »

mozesz zmienic warunki zwyciestwa, mniej doom tokenow dla AO, mniej bram do zamkniecia itp.
Poza tym ilosc graczy ma duzy wplyw na dlugosc gry.

"Zapis stanu gry" jest mozliwy, zachowac trzeba uklad potworow, bohaterow, clue tokenow itp na planszy, stan posiadania kazdego gracza oraz poziom terroru i ilosc doom tokenow, ew karte rumour lub enviroment.
Bez watpienia da sie zrobic.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Post autor: Gambit »

Modyfikacji można wprowadzić całkiem sporo. Przy czym musisz uważać, ponieważ te przyspieszające obudzenie Przedwiecznego, zamykają drogę do zwycięstwa, natomiast te, które ułatwią zadanie Badaczom, odzierają grę z przyjemności. Dwa najprostsze podał już TuReK:
- Szybsze zwycięstwo Badaczy - mniejsza liczba zapieczętowanych bram
- Badacze mają bardziej przewalone - szybsze zbudzenie Przedwiecznego (otwartymi bramami lub zapełnieniem Doom Track'a)

Co do czasu rozgrywki, to jeśli kupisz wersję podstawową, to na dość długą rozgrywkę przygotuj się w przypadku pierwszych trzech gier, gdzie będziecie poznawać zasady. Potem idzie już coraz szybciej. Nasz rekord to trzy i pół godziny gry w Arkham z dodatkami (CotDP i Dunwich - dodatkowa plansza).

Save Game, tak jak pisał TuReK jak najbardziej do zrobienia.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

najlatwiej ograniczyc czas rozgrywki przez ograniczenie liczby graczy ;)
Ja i tak uwazam ze gra powyzej 5 osob jest niestrawialna.
Generalnie nie wyobrazam sobie zapisania stanu gry - za duzo kart - no i nie mam pojecia jak uda sie wam zachowac klimat rozgrywki.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Przy sprawnej ekipie, w 3 godziny spokojnie sie wyrobicie...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

proponuję robić save za pomocą aparatu cyfrowego.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Dziękuje za odpowiedzi . Przeglądałem BGG i tam w recenzjach i komentarzach z jednej strony sa gadki o grze 6godzinnej a z drugiej o 2 godzinnej, bardzo radzą żeby kazdy gracz miał więcej niz jednego badacza) - jak to w końcu jest ?

Trooche po tym przydlugim zastanawianiu się opadł mi entuzjazm do AH:) Wydaje mi sie jakbym juz mial ta gre i to co najmniej od 3 miesiecy. Czasem grywamy tez w rolplejowego Zewa Cthulhu wiec nie wiem czy przez ta planszowke nie nastapil by przesyt zewowym klimatem.

ARKHAm
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

ARKHAM12 pisze:Dziękuje za odpowiedzi . Przeglądałem BGG i tam w recenzjach i komentarzach z jednej strony sa gadki o grze 6godzinnej a z drugiej o 2 godzinnej, bardzo radzą żeby kazdy gracz miał więcej niz jednego badacza) - jak to w końcu jest ?

Trooche po tym przydlugim zastanawianiu się opadł mi entuzjazm do AH:) Wydaje mi sie jakbym juz mial ta gre i to co najmniej od 3 miesiecy. Czasem grywamy tez w rolplejowego Zewa Cthulhu wiec nie wiem czy przez ta planszowke nie nastapil by przesyt zewowym klimatem.

ARKHAm
Jak chcesz zachowac klimat Zewu to musisz sie nastawic na dluzsza rozgrywke. podejrzewam ze 2 godziny sa mozliwe w przypadku dobrej znajomosci gry, trzech osob przy planszy i niedokladnym czytaniu kart ( jest mozliwosc ze czytasz tylko jaki test masz zrobic i co z tego wyniknie(co dostaniesz))
dwie postacie na gracza maja sens tylko przy grze w 2 osoby.
Gra duzo zyskuje po zakupieniu Dunwich horror - powiedzialbym ze do czasu pojawienia sie tego dodatku byla nieco kulawa.

Zastanow sie nad kupnem. Jezeli gracie w RPG ZC to sadze ze AH nie jest Ci potrzebne. w sumie jest to przeciez namiastka rpg.
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Grzech pisze:

Zastanow sie nad kupnem. Jezeli gracie w RPG ZC to sadze ze AH nie jest Ci potrzebne. w sumie jest to przeciez namiastka rpg.

Bardzo dobrze Grzech' u ,ze to napisales chyba rzeczywiscie nie jest mi to potrzebne :)

Pozdrawiam!
dorelas
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2005, 00:23
Been thanked: 5 times

Post autor: dorelas »

dochodzisz teraz do wniosku piszac na forum gier planszowych , ze gra planszowa nie jest ci potrzebna bo nie jest gra fabularna ...
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

dorelas pisze:dochodzisz teraz do wniosku piszac na forum gier planszowych , ze gra planszowa nie jest ci potrzebna bo nie jest gra fabularna ...
Zew Cthulhu - Fabularny RPG jest czymś całkowicie innym od Arkham Horror... to tak jakby porównywac autobus do ciężarowego samochodu, wspólną tylko mają tematykę.

Co do klimatu ZC RPG to klasyczny horror z klimatem przy dobrym MG z dreszczykiem (całkiem inny Świat) Natomiast GRA PLANSZOWA AH mimo najlepszego klimatu zawsze będzie kooperacyjną grą planszową z nastawieniem na FUN, a nie na HORROR.

TO DWIE ODMIENNE GRY... i JEŻELI KTOKOLWIEK CHCIAŁBY POGRAĆ SOBIE w ZC RPG na PLANSZY to ARKHAM NIE JEST TAKĄ POZYCJĄ :)

ALE POZA TYM JEST TO ŚWIETNA GRA :)
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

mimo wszystko siegajac co AH. Zwlaszcza zamierzajac go kupic masz nadzieje na odrobine klimatu mitow. Dlatego tez napisalem ARKHAMowi ze w przypadku mozliwosci gry w ZC powinien sie zastanowic nad wydaniem ok 300 na AH + dodatki
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Dokładnie Arkham Horror to Pulp Cthulu. Biega sie z miejsca na miejsce, strzela do przedwiecznych z dwururek, wlai po łbie krucyfiksem lub Swordem of Glory. Turla się kostkami i zamyka bramy. Arkham Horror to puszczenie oczka do fanów. Nienawidzę tej gry, ale nigdy nie odmawiam gry.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Dziekidziekidzieki. Tego sword of glory to sie przestraszylem... bardzo drazniace sa te magiczne przedmioty dla kogos kto grywa/ zna relia ZC ?
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Nie bardzo, Sword of Glory to w zasadzie jedyny przedmiot, który nie siśle wiaze się z mitami. Za to jest przemile pakerny i występuje jeden w talii. Cała reszta przedmiotów jest silnie związana z mitami. Sporo elemetów w talii przedmiotów unikatowych (w wiekszosci magicznych) to księgi - jednorazowego uzytku dajace jakis bonus w postaci losowania czaru lub skilla. Ponadto w unikatach są jakieś tam Proszki Ibn Ghaziegio, sztylety rytualne, znaki starszych bogów, jeden healing stone. Generalnie wsztsko z mitami gra.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

No Neurocide stales sie dla mnie ekspertem w tej grze :) 2 rzeczy jeszcze by mnie interesowaly :

jak ta gra sie prezentuje w porownaniu do innych rozlozona (no czytalem same superentuzjastyczne opinie na temat wykonania ale interesuje mnie jak okazale sie przedstawia w rzeczywistosci)


czy Koniecznie musze kupowac jakis dodatek (ktos w tym watku zwrocil uwage ze gra jest slaba bez dodatkow) jezeli tak to jaki ?

a jednak 3 rzeczy:) - co do tej opcji jednoosobowej to w 3 slowach : jest to na siłe czy rzeczywiście grywalne


Dziekuje wszystkim za odp. zwlaszcza Neurocide 'owi
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Post autor: TuReK »

Jest mnostwo zetonow, kart, znacznikow, wszystko bdb jakosci.
Bez dodatkow karty lokacji sie czesto powtarzaja, bo jest ich dosc malo.
Z dodatkami gra jest trudniejsza.
Jednak opinie co do trudnosci samego AH sa podzielone, czesc graczy uwaza ze jest za latwa, dla innych bardzo trudna.
Moim zdaniem gra jest bardzo latwa dla 4-5 i wiecej graczy.
Duzo osob gra jednoosobowo, a nawet preferuje takie granie, np uzywajac naraz 2-3 postaci (1 postacia wygrac bardzo trudno, a i to praktycznie tylko w walce z AO).
Z pustego i Saruman nie naleje
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

ARKHAM12 pisze: jak ta gra sie prezentuje w porownaniu do innych rozlozona (no czytalem same superentuzjastyczne opinie na temat wykonania ale interesuje mnie jak okazale sie przedstawia w rzeczywistosci)
Jak tylko znajdziesz miejsce zeby ja rozlozyc. I jedna sprawa nie wiem czy w nowej angielskiej edycji tez rozjasnili plansze? bo jezeli tak to w miare mozliwosci sprobuj znalezc stara edycje (moim zdaniem ladniejsza)
ARKHAM12 pisze: czy Koniecznie musze kupowac jakis dodatek (ktos w tym watku zwrocil uwage ze gra jest slaba bez dodatkow) jezeli tak to jaki ?
Dunwich horror - zdecydowanie bym polecal (nie dosc ze gra prezentuje sie lepiej - dodatkowa plansza. to w koncu mozna nabawic sie chorob psychicznych)
Nie wiem jak prezentuje sie KoY moze ktos moglby conieco powiedziec o zawartosci?
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

DZIEKUJE WSZYSTKIM ! (teraz skoro jest tak slodko zlapmy sie za rece i zaspiewajmy we are the world we are the children... :D ) Zdecydowaem sie kupuje AH ale sama podstawke za drogi gips ten Dunwich.

Gaszę światło ...

w Arkham
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Post autor: Wuja »

Najpierw jednak radziłbym wypróbować gdzieś... ja też się zapaliłem do AH, ale po zakupie jakoś moje emocje wystudziły się... po kilku miechach sprzedałem. :wink:
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Nie jestem z jakiejś Warszawy czy Krakowa zeby sobie móc próbować ta gre. No moze ewentualnie w Katowicach bym znalazł ale chyba wszyscy wiedzą że to Plugawe miasto.

Zakup moim zdaniem jest udany jezeli uda sie rozegrac 15 dobrych partii. Nie kupujemy tego przeciez na całe zycie. Zreszta zauwazylem ,ze mam troche inny gust niz reszta forumowiczow np Osadnicy z Catanu sa jedna z najgorszych gier w jakie gralem w zyciu(bez obrazy ale dla mnie gra jest mierna). Co do AH Nawet jezeli gra sie nie spodoba to skoro zaplacilem za nowa 159 z wysylka , to pewnie ze 100 - 110 na allegro udaloby sie odzyskac. Ale kto powiedzial ze musi byc od razu nie udana ? :)

Arkham
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Ja nie cierpię tej gry, ale wczoraj znów grałem. Co do łatwości, to w grę w chodzi masę czynników. Np. jakie postacie grają (czy w grze jest Kate Whintrope - która stabilizuje bramy). Jak prędko do graczy trafią Elder Sign'y. Jakie karty enviromentu lub rumor bedą w grze. Dlatego nawet przy stałej liczbie graczy i tym smamym potowrze z Mitów, może pójść gładko lub ostro pod górkę.

Kupuj tą grę. Tak jak rzeczesz najwyżej odsprzedasz.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Juz kupilem 7.07. 2007
ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Post autor: ronczi »

Ja kupiłem tydzień temu. Byłem pewien obaw.
W weekend zagrałem 2 razy (5 graczy).
Pierwsza partia 3,5 h na siłę zakończona (zbyt wiele bram otwartych) przegrana, ale przynajmniej nauczyliśmy się zasad w praktyce i trochę poznaliśmy o co biega. Pomimo, że nie planowałem tego samego dnia grać w AH wieczorem rozegraliśmy druga partię (ten sam skład). Po 7h padliśmy z wyczerpania (niezakończona rozgrywka). Gra jest super, ale horrorem bym nie nazwał raczej coś w stylu Indiana Jonsa. Przy większej ekipie nie do końca czuć klimat (pewnie zależy od graczy) grając samemu masz super rozbudowaną paragrafówkę (i pewnie wtedy można poczuć bardziej klimat). Tutaj chodzi o sama grę (nie ważne czy wygrasz czy przegrasz) gra dostarcza wiele zabawy i faktycznie jest niepowtarzalna (wiele losowych elementów już na początku się określa).
Co do angielskiego (z innego wątku) to nie jest aż tak ciężki jak myślałem. Trudności mogą być przy fabularnych opisach (szkoda, że nie napisane kursywą).
Co do wykonania to przy kiepskim świetle zlewają się potwory i bramy na planszy (a trzeba ich ilość kontrolować i odszukiwać przy poruszaniu).
Jeszcze raz powtarzam fajna przygodówka (długa na pewno nie 2-4 h), warto zagrać.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Jestes pewien, ze graliscie zgodnie z przepisami? Gralem w AH kilka razy, w tym na pewno 2 razy w 4-5 osob. Nigdy nie gralismy dluzej niz 3h. A gra przy takiej ilosci graczy jest bardzo prosta - wystarczy pieczetowac bramy przy wychodzeniu.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ