Worker Placement do 5 osób?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Witam serdecznie,
Ciężki dylemat, ponieważ szukam gry euro do 5 osób. Wybór padnie prawdopodobnie na coś podobnego do Agricoli, która na dwie osoby sprawdza się bardzo fajnie, jednak moja żona trochę narzeka że przez znikomą losowość jej nie lubi bo nie może wygrać ;p Do tej pory w gronie 5 osób graliśmy w Puerto Rico i sprawdzało się naprawdę fajnie, ale już trochę się przejadło. W Agri pewnie byśmy zagrali ale boję się, że tury ciągnęły by się jak flaki z olejem i to mogłoby zrazić do podobnych gier.
Fajnie, jakby było troszkę interakcji. Przez jej brak kompletnie nie lubimy np często chwalonych na forum Osadników NI. Dla nas to pasjans, który kompletnie nas nie bawi.
Dobrze, jakby oprócz 5 osób, dobrze chodziła na 2 (w tym wariancie będzie grana częściej) i na 3 (też w miarę często).
Jeżeli się uda wpleść Area Control to też ciekawie ;p
Na pewno nie sama karcianka.
Może być troszkę bardziej złożona niż Stone Age ;p
Nycte
Posty: 426
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: Nycte »

Polecam Lords of Waterdeep z dodatkiem. Gra bardzo fajna, jest trochę interakcji poprzez zajmowanie pól i rzucanie sobie intryg. Jedna z moich ulubionych gier.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2015, 21:12 przez Nycte, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Język angielski raczej średnio, bardziej PL wchodzi w grę ;p
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: reguuu »

Nycte pisze:Polecam Lords of Waterdeep z dodatkiem. Gra bardzo fajna, jest trochę interakcji poprzez zajmowanie pól i rzucanie sobie intryg. Jedna z moich ulubionych gier.
+1
vomboom pisze:Język angielski raczej średnio, bardziej PL wchodzi w grę ;p
Na BGG jest spolszczenie wszystkich kart. Można wydrukować, wsadzić razem z karta do koszulki i mamy język polski :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: mig »

Ode mnie tez +1 do Lordsow. Sa na bgg kompletne tłumaczenia kart- mozna wsadzić w koszulki i jest idealnie:)
Na 5 osób mozna tez przyjrzec się Rokoko, Belfortowi, le Havre, Yedo.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Co do Le Havre. Sporo osób pisało że na 5 osób mogą być mega przestoje zanim każdy wykona swoją turę. To prawda?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: metyu »

Tak, to prawda.
Caylus może, chociaż moim zdaniem najlepiej się gra we trójkę.
Terra mystica ma szczątkowy wp.
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

A Ora et Labora? Podobnie tury mogą się dłużyć?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: mig »

vomboom pisze:A Ora et Labora? Podobnie tury mogą się dłużyć?
Ora jest tylko do 4 osób a dłużyć Ci się w niej będzie nawet tryb solo ;)

Ciężko będzie znaleźć grę typu wp (czyli gdzie tury są kolejno a nie równocześnie), żeby nie było pewnych dłużyzn. Taka specyfika. Z tych o których była już tu mowa najdynamiczniejszą i względnie najszybszą jest Lords of Waterdeep. I może jeszcze Pokolenia (z dodatkiem). Ale cała reszta na tym poziomie skomplikowania (poziom wyżej niż Stone Age) raczej będzie podatna na pewne dłużyzny... Choć pewnie akurat Le Havre nieco bardziej niż konkurencja (porównywalnie z Agricolą).
Ostatnio zmieniony 20 lip 2015, 22:50 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Czyli tylko Lords wchodzą w gre? Ewentualnie Belfort bo zaciekawiła mnie recenzja na gametroll
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: mig »

W stosunku do Twoich wymagań Belfort byłby idealny, bo jest i wp, i area, i niezle skalowanie. Sama gra jest niezła, ale imho np. LoW, czy inne wymienione są grami nieco lepszymi (choć może akurat mniej wpisującymi się w Twoje wymagania).
Akura w obu negatywnej interakcji (jak na ten typ gier) jest całkiem dużo.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Belfort po recenzji to chyba to czego szukam, ale jak sie sprawdza na dwóch graczy? Tak bedzie grana najczesciej, wiec to dla mnie (raczej) kluczowe
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: wc »

Połączenie WP i AC to czyste Age of Empires :-)
Gra jest genialna i zaraz ma być polska wersja...

A z czystych WP to jeszcze spójrz na Filary Ziemi z dodatkiem, Lancaster, Pokolenia z dodatkiem, Kingsburg, Bruxelles, Marco Polo (!!!), Tribune...
Jest tego sporo...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Guduś
Posty: 57
Rejestracja: 13 sie 2013, 12:19

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: Guduś »

Tzolkin jedna z moich ulubionych WP na 5 osób z dodatkiem śmiga super
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: Rocy7 »

Pokolenia z dodatkiem gospoda też chodzi na 5. Poza tym polecam Lords jest na BGG polskie tlumaczenie kart, poza tym sporo ikonologia załatwia.
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Kurcze, wiekszosc z podanych fajnie dziala na 5 a srednio na 2. Z koleji na 2 fajne sa do 4 graczy albo na 5 sie dluza. Jak bysmy zmniejszyli kryterium tylko co do skalowalnosci to co mozna by polecic z worker placement oprocz LoW ktore wyglada na to ze skaluja sie calkiem dobrze?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: detrytusek »

vomboom pisze:Belfort po recenzji to chyba to czego szukam, ale jak sie sprawdza na dwóch graczy? Tak bedzie grana najczesciej, wiec to dla mnie (raczej) kluczowe
GameTroll jest zafascynowany Belfortem - to jest jego chyba top1 wszechczasów (robi co rok takie zestawienie i chyba 2 lata z rzędu wygrał). Inni aż tak nie pieją z zachwytu także radzę najpierw poczytać więcej opinii. Nie grałem ale słyszałem, że na 2 osoby jest gorzej.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: sqb1978 »

Również pomyślałem o Lords of Waterdeep i Tzolkinie. Obie działają ok na 5 osób, z tym że do Tzolkina trzeba mieć dodatek. Do Lordsów z kolei warto mieć dodatek bo wprowadza fajne rzeczy. No i oczywiście klasyka czyli Caylus, świetny na każdą ilość ludzi :)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: uday »

+1 dla LOW, +miljon jeśli z dodatkiem. Świetnie się gra w każdym składzie.

+1 dla Tzolkina z dodatkiem - bo to porządna gra jest

Grałem w Belfort w 3 osoby, było spoko, trochę mało przepychanek, ale ostatecznie różnica między 1 a 3 miejscem, tylko 2 punkty. Dolnej części ciała nie urywa. Miałem wrażenie, że dość schematyczna.

Dorzucę Ci jeszcze pod rozwagę Pretor (PL) i Alien Frontiers (ENG).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: mig »

to ode mnie jeszcze +1 dla Age of Empires (Age of Discovery). Jeden z najlepszych (i najlepiej skalujących się wp). Nic się nie dłuży a aspekt negatywnej interakcji (nie tylko ze zwykłymi przepychankami w obszarach ale i rozwalaniem jednostek przeciwnika) jest bardzo ważny.
Nie wiem jak mogłem o niej zapomnieć:) Minus jest jeden: sporo kosztuje. Ale jeśli szukasz czegoś świetnego a cena jest drugorzędna, to nie można tej gry zignorować :)

Edit: To nie jest tak, że te gry się kiepsko skalują - wręcz przeciwnie: większość z nich skaluje się całkiem przyzwoicie. Tyle, że w niemal każdej występuje pewien downtime, kiedy gra więcej osób - czasu nie oszukasz: jak grasz na więcej osób to musisz poczekać dłużej na swoją kolej i tyle :)

Z własnych doświadczeń: bardzo dobrze skalujące się gry (tzn dające porównywalną ilość frajdy przy grze w składzie 4/5 i max): Pokolenia (z dodatkiem) - większość moich gier to dwuosobowe partyjki z żoną (jej ulubiona gra), Tzolkin (z dodatkiem), Lords of Waterdeep, Filary Ziemi (z dodatkiem), Hawaii (choć to w sumie nie do końca wp), Le Havre, Rokoko...
Akurat w Belforta na 2 osoby nie grałem, więc co do skalowania nie mam zdania ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Belfort powoli zaczyna odpadac ze wzgledu na marny tryb 2 osobowy a taki bedzie najczesciej.

Pretor do poczytania.

Zaciekawily mnie Pokolenia, tym bardziej ze piszesz ze to ulubiona gra Twojej zony a i u mnie tak bedzie grana najczesciej. Jak bedzie rownie fajnie dzialac na wiecej to tylko na plus :)

LoW srednio pasuje mi do tej mechaniki, chociaz widze ze na tym mysleniu wielu sie przejechalo. Ale innym argumentem ktory ja wykluczy moze byc jej ciezkosc. Z powodzeniem gralismy w Puerto Rico, w Agricole i Tzolkina (chociaz to ostatnie najmniej). Czy zatem low nie bedzie za proste?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: sqb1978 »

LoW na pewno jest lżejsze niż Tzolkin czy Caylus, ale wg. mnie nie przekłada się to na mniejszą regrywalność.
Na pewno jest mniej móżdżenia solo, a więcej pvp i zdecydowanie krótszy downtime. Na 2 osoby lepiej jednak coś innego niż LoW, ponieważ tam im więcej osób tym ciekawiej (podobnie jak w Puerto Rico).

Ciężkości gier wg BGG:
Tzolkin: 3.6
Caylus: 3.8
LoW: 2.5
Agricola: 3.6
Puerto Rico: 3.3
Ogólnie się z nimi zgadzam, chociaż PR dałbym max 3.0.

Rzuć jeszcze okiem na Cavernę, która ma się właśnie pojawić w wersji PL.
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

To moze jeszcze inaczej :) najlepiej na wiecej osob gralo nam sie w Puerto Rico tylko troszke sie przejadl i na dwie osoby nie dziala. Ale jak bedzie podobna do niej (z podobnym mechanizmem bonusow za wybor jako pierwszy gracz okreslonych akcji) tylko najlepiej dodatkowo na 2 osoby ta ja bierzemy :) loW spelnia te wymagania czy cos innego?
Caverna wyglada fajnie, ale boje sie czy mam taki stol na 5 osob :p
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: mig »

vomboom pisze:To moze jeszcze inaczej :) najlepiej na wiecej osob gralo nam sie w Puerto Rico tylko troszke sie przejadl i na dwie osoby nie dziala. Ale jak bedzie podobna do niej (z podobnym mechanizmem bonusow za wybor jako pierwszy gracz okreslonych akcji) tylko najlepiej dodatkowo na 2 osoby ta ja bierzemy :) loW spelnia te wymagania czy cos innego?
Nie ma chyba za wiele takich gier (a w każdym razie wśród tych najpopularniejszych). Do głowy przychodzą mi w zasadzie tylko Race for the Galaxy i First to fight...

Co do Pokoleń, to ja bardzo polecam, bo wg mnie to jedna z najfajniejszych gier w jakie grałem. Tyle, że do rozgrywki pięcioosobowej konieczny jest dodatek (Gospoda), więc cena może iść trochę w górę. No i nie ma w niej ani mechaniki bonusu za wybór określonej akcji jak w PR ani area control, ani specjalnie dużo konfrontacji (bardziej klasyczne podbieranie akcji jak w Stone Age).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
vomboom
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2015, 20:20

Re: Worker Placement do 5 osób?

Post autor: vomboom »

Czyli mam Pokolenia (cokolwiek interakcji tam jest czy kazdy gra sam i nie patrzy sie na innych?) I Lordow z wieksza interakcja ale prostsza (?).
Cos jeszcze wchodzi w gre czy z tych wybierac? :)
ODPOWIEDZ