Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 73 times
Been thanked: 142 times

Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: noowy »

Szukam gier, które:
- razem z przygotowaniem zajmą max. 30 minut,
- będą świetnie działać na 2 osoby,
- będą bardzo regrywalne, wytrzymają sporo partii dzień po dniu i wystarczą przynajmniej na kilkadziesiąt razy,
- będą w wersji PL lub będą niezależne językowo.
Cena, temat, rodzaj mechaniki nie grają zbyt dużej roli.

Absolutnym mistrzostwem jeśli chodzi o stosunek czasu gry do frajdy z rozgrywki i regrywalności są dla mnie: Race for the Galaxy, Neuroshima Hex i Legendy Blue Moon.


Edit: Przymierzam się do poszerzenia swojej kolekcji i mam problemy ze znalezieniem gier. Ostatnio podaliście mi sporo fajnych typów, więc pozwoliłem sobie odświeżyć własny wątek sprzed roku i paru miesięcy. Wymagania się nie zmieniły, interesują mnie głównie gry wydane w przeciągu ostatniego roku.

Na liście zakupowej mam na tę chwilę:
- 7 Cudów Świata: Pojedynek - Panteon
- Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa
- Multiuniversum
- O mój zboże
- Holmes: Sherlock & Mycroft


Najchętniej grane przez nas gry kupione w 2015 to: Patchwork, Poprzez wieki, 7 Cudów: Pojedynek i Jaipur(wydanie PL).

Będę wdzięczny za wszelkie typy.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2016, 19:55 przez noowy, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: kaszkiet »

Polecam Yinsh, w którego grałem juz blisko 30 partii i wciąż mam ochotę na więcej. Gra trwa 10-20 minut i często chce się grać od razu rewanż. W dodatku wraz ze zdobywaniem doświadczenia zaczyna się grać zupełnie inaczej i dostrzegać coraz to nowsze możliwości taktyczne.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: siekan »

Gram w RFTG i Neuroshimę jak Ty i uwielbiam te gry, grałem też w fillery które podałeś. Od siebie powiem tak:
- nie kupuj Splendora. Takiego suchara chyba nie widziałem. Równie dobrze zamiast tych obrazków mogłyby być kartoniki z cyferkami na białym tle i nic by to nie zmieniło. W grze każdy gra dla siebie, cisza przy stole, suche liczenie. Męczę się gdy mam w to zagrać...
- bierz Patchwork! Genialna gra, gdzie rozgrywamy z żoną partię praktycznie codziennie wieczorkiem. Element losowy jest - w każdej grze inne rozstawienie tych "puzzli" co naprawdę dużo zmienia. Nawet nie wiedziałem ile w tak niby prostej z pozoru grze można kombinować i gdy wydaje ci się, że już ją znasz i umiesz zapełnić planszę z masą punktów, w następnej rundzie masz pół planszy puste. Super gierka.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: Dwntn »

The Duke
Jaipur
Neuroshima Hex
Abalone
Fungi (Na Grzyby)
Pentago

- K.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: misioooo »

Skoro Race for the Galaxy - to ja obstawiam Star Realms. mechanicznie prostsza zdecydowanie od Race'a, ale też troszkę trzeba główkę wytężyć. Gra na tyle inna, że warto moim zdaniem mieć obie. W Race budujemy nasze imperium, w Star Realms tworzymy flotę i bazy kosmiczne w celu rozwalenia sił przeciwnika.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze:Skoro Race for the Galaxy - to ja obstawiam Star Realms. mechanicznie prostsza zdecydowanie od Race'a, ale też troszkę trzeba główkę wytężyć. Gra na tyle inna, że warto moim zdaniem mieć obie. W Race budujemy nasze imperium, w Star Realms tworzymy flotę i bazy kosmiczne w celu rozwalenia sił przeciwnika.
Wg Ciebie Star Realms spełnia kryteria? Bo wg mnie niekoniecznie.

Bierz Patchwork
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: misioooo »

Wg mnie spełnia:
- razem z przygotowaniem zajmie max. 30 minut, CHECK
- będzie świetnie działać na 2 osoby, CHECK
- będzie bardzo regrywalna, wytrzyma sporo partii dzień po dniu i wystarczy przynajmniej na kilkadziesiąt razy, CHECK
- będzie w wersji PL lub będzie niezależna językowo. CHECK
Cena, temat, rodzaj mechaniki nie grają zbyt dużej roli. CHECK
Takie moje zdanie.
Patchwork też świetny, choć ja nie przepadam za grami logicznymi i sam nie kupię.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: andy h »

Władca Pierścieni - Konfrontacja. Genialna gierka na dwóch graczy, około 30 min rozgrywka.
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: admi99 »

Po ostatnich zmaganiach z podobnym dylematem, krótka lista.

z logiczno-abstrakcyjnych:
- quoridor
- quarto
- abalone

z mniej abstrakcycjnych, strategiczno-logicznych:
- patchwork
- agricola: chłopi i ich zwierzyniec (to jak szachy na planszy)
- strife (jak Wam się podobały legendy blue moon to znajdziecie dużo podobieństw)

i z lekką nutą losowości:
- lords of war (coś pomiędzy SW a WI), fajna szybka i mocno bitewna
- parada
- konwój (tematyka osadzona w świecie neuroshimy- to może być równie dobrze minus jak i plus)
- red7 (kilka zdań po ang do nauki) / innowacje / na chwałę rzymu (nam schodzi 30 min, ale tutaj bardzo kwestia wprawy i gustu przy wyborze gry)
- jaipur

Splendor często nie spełnia wymagania regrywalności - nie budzi emocji, jest dosyć monotonny.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2015, 18:29 przez admi99, łącznie zmieniany 1 raz.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: Pixa »

Jesli czas moznaby wydluzyc do 45 minut (z graczami nie myslacymi 10 minut nad kazdym ruchem) to Summoner Wars - zestaw podstawowy mozna kupic za ok 60-70 zl, albo od razu Master Seta (szczegolnie polecam).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze: - będzie w wersji PL lub będzie niezależna językowo. CHECK
akurat UNCHECK :) pomijając, że instrukcja jest ang. to na kartach występują istotne teksty dla rozgrywki. Może jest ich mało, może nie są trudne, może do nauczenia się - może ale to wszystko powoduje, że nie jest to PL:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 73 times
Been thanked: 142 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: noowy »

Dzięki za komentarze i proszę o więcej jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły.

Zmartwiliście mnie opiniami o Splendorze, szczególnie o regrywalności, wydawał mi się pewniakiem dla 2-3 osób, teraz już nie wiem :(
Patchwork wszyscy bez wyjątków zachwalają, trzeba spróbować, zamówiony.
Gry abstrakcyjno-logiczne bez elementu losowego czyli Yinsh, Abalone, Pentago, Quatro, Quoridor, Hive itd. niestety odpadają. Przy takich tytułach albo szybko popadamy w schematy i rozgrywki są niemal identyczne albo bardzo przedłużamy swoje ruchy i wcale nie gra się szybko ani przyjemnie. Zapomniałem o tym wspomnieć w wymaganiach.
The Duke to bardzo fajna propozycja, do tego widzę sporo dodatków, trzeba będzie się zainteresować.
Jaipur planowałem kupić wersję PL jak wyjdzie, dzięki za przypomnienie, wyróżnia się spośród innych 2-osobowych prostych karcianek.
Na Grzyby odpuszczam, raczej nie zaoferuje nam nic nowego ani ekscytującego, regrywalność wydaje się niska.
Star Realms niestety jest zależny językowo. Niby mało tekstu i prosty angielski, ale z doświadczenia wiem, że będzie problem (w RftG mimo świetnych ikonek nadal jest kłopot z niektórymi kartami). Może ktoś w końcu wyda polską wersję...
WP:Konforntacja posiadałem kilka lat i niestety udało mi się przez ten czas zagrać tylko kilka razy, do tego żaden ze współgraczy nie dał się namówić na kolejną partię, w końcu wymieniłem w mathandlu.
Strife, Innowacje i Na Chwałę Rzymu mają pudełkowy czas gry 1h więc odpadają.
Parada - chodzi o Paradę (Alicja w krainie czarów)?
Red7 odpada, nawet te kilka zdań po angielsku będzie problemem.
2 osoba Agricola to ciekawa propozycja. Z tego co czytam dodatek jest niezbędny, czy razem z dodatkiem zamknie się w 30 min?
Konwój - czekam na nową edycję, ma wyjść w tym roku, czy gra jest regrywalna (w porównaniu do np. Zombiaków)?
Summoner Wars posiadam, podoba się, ale niestety nasze partie trwały około godziny, szukam czegoś szybszego i dynamiczniejszego stąd moje zainteresowanie Władcami Wojny
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: siekan »

Daj znać jak podejdzie gra w kołderkę :)
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: admi99 »

noowy pisze: The Duke to bardzo fajna propozycja, do tego widzę sporo dodatków, trzeba będzie się zainteresować.
To też jest gra logiczno-abstrakcyjna, tylko, że w różnej kolejności losujesz swoje figury.
noowy pisze: Strife

Na pudełku przesadzili :) Jedna runda trwa 15 minut, można rozegrać dowolną ilość rund
noowy pisze: Innowacje i Na Chwałę Rzymu mają pudełkowy czas gry 1h więc odpadają.

To chyba przy 5 graczach, albo pierwszej rozgrywce :) We dwójkę gra trwa 20-30 min.
noowy pisze: Parada - chodzi o Paradę (Alicja w krainie czarów)?

Zgadza się
noowy pisze: 2 osoba Agricola to ciekawa propozycja. Z tego co czytam dodatek jest niezbędny, czy razem z dodatkiem zamknie się w 30 min?
Gramy bez dodatku, gra ma swój urok "walki" z przeciwnikiem. Nie jest to moloch strategiczny, dodatek też tego nie zmieni.


Jest jeszcze nie wspomniany "hit" - Zaginione Miasta oraz dosyć ciekawa gra w szczególności na początku 7 Ronin.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2015, 08:36 przez admi99, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: Bea »

A może Sztuka Wojny, Balloon Cup, Nations the Dice Game? Ja tam Splendor bardzo lubię.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: norkbes »

Notre dame miesci sie w 30-40min. Regrywalnosc ogromna.

+++mala agricola

Ja nie kupuje tylko dlatego ze mam duza, ktora w trybie familijnym szybka i glebsza.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 73 times
Been thanked: 142 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: noowy »

Dzięki za sugestie, z własnych poszukiwań znalazłem jeszcze Upiora w Oprze.

Podsumowując:
Zamówione: Patchwork, Władcy Wojny
Do kupienia niedługo: 2-osobowa Agricola + dodatek, Upiór w Operze
Do zastanowienia się: Innowacje, Splendor
Zakapior
Posty: 12
Rejestracja: 29 gru 2014, 15:14

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: Zakapior »

Kurczę, trochę wstyd, że nikt nie zaproponował Tash-Kalar...
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: Chaaber »

Na przyszłość dodałbym jeszcze Waleczne Piksele. Bardzo dobra gra konfrontacyjna, która jest stale rozwijana :)
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 73 times
Been thanked: 142 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: noowy »

Piksele i Tash-Kalar posiadam, świetne gry, tylko ten czas...
Niestety 30 min podane na pudełku Tash-Kalar w naszym przypadku się nie sprawdziło, trzeba sporo pomyśleć i gra trwa znacznie dłużej.
Podobnie Piksele, trzeba się wczytać w karty swoje i przeciwnika, nie mamy szans zagrać w 30 min.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: Assaultmarine »

Strife - żeby grać w to 1h trzeba by naprawdę obiadową przerwę zrobić
35 - 40 minut na starcie, a im więcej partii tym szybciej idzie

To jest tylko kilka kart na głowę i 1 (najczęściej) zostaje po końcu jednej części rozgrywki i tak 3 razy (chyba, że masz tylko 10 minut to gracie wariant krótki wtedy gracie tak tylko raz)

Aż sprawdzę w domu czy na pudełku jest 1h - nie było tematu sprawdziłem na Rebelu faktycznie głupoty wypisują.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: Chaaber »

To może Gaja, ale tylko w wariancie zaawansowanym. W podstawowym, gra jest raczej nudna, jednak jak grasz ze wszystkim od razu wrzuconym do rozgrywki, to robi się złośliwa aż miło. Pełno podkradania sobie miast. Jedynie z czym ewentualnie można się wstrzymać to karty wulkanu, bo one robią aż za duży chaos. Na 2 osoby jest taktycznie, na więcej jest trochę więcej chaosu.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 408 times
Been thanked: 338 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: cactusse »

Z mniej standardowych :

Longhorn - Świetna gra, w której punktuje umiejętność rozpatrzenia kilku ruchów do przodu. Czas gry w okolicach 15-20 minut, dużo opcji skończenia gry wcześniej, elementy niezależne jezykowo i losowy setup zapewniający solidną regrywalność (różnych układ kafli z których składa się plansza, różny rozkład kluczowych krów na kafelkach, zmienny zestaw specjalnych akcji, z których tylko cześć pojawia się w pojedynczej rozgrywce).

Limes - Świetna gra, jeżeli nie przeszkadza Ci całkowity brak interakcji (gracze układają swoje plasze i rozstawiają punktujące meeple korzystając z identycznego układu kart, na końcu porównując tylko punkty). Łatwe do nauczenia, szybkie (max 20 min), prawie zerowy setup. Dodatkowo autor udostępnił zaawansowane zasady punktowania, które wymagają znacznie więcej kombinowania.

Euronimoes - Świetna gra, jeśli nie boisz się mało znanych produktów typu print-and-play (tutaj akurat wystarcza zestaw domina i kilkanaście monet, bądź alternatywnych znaczników). Fajne kombinowanie, delikatnie wredna interakcja i rózne podejścia do osiągania zwycięstwa.

Haggis - Świetna gra, jeśli nie odrzucają Cię tradycyjne gry karciane. Pełna rozgrywka może trwać ponad pół godziny, ale wariant skrócony (tzn. granie do mniejszej ilości punktów) powinien się wyrobić bez wiekszych problemów.

Z bardziej standardowych :

CLASH: Jihad vs. McWorld - Pomimo specyficznego (i mi akuarat średnio leżącego) "przetematowania" oryginału, jest to całkiem zgrabna i szybka gra na kombinowanie, w której regrywalność powinny dostarczać losowo dobierane dodatkowe kafle. Jedyny problem to ikonografia, która zbyt jasna nie jest.

Smocze Serce - Strasznie wciągająca gra, która wydaje się być wścieklelosowa, a jednak nigdy nie miałem uczucia, że przegrałem bo mi karty nie podeszły. Gdzieś tam tkwi jakaś ukryta magia... ;-)

Taluva - Partia dla dwóch osób w miarę bezproblemowo mieści się w 30 minutach, szczególnie, że setup jest błyskawiczny. Do Taluvy warto wracać, bo z kolejnymi partiami wpada się na różne, coraz ciekawsze zagrania.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 73 times
Been thanked: 142 times

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: noowy »

Dzięki za kolejne typy (szczególnie te mniej popularne)
Longhorn - wygląda wyśmienicie, ląduje na pilnej liście do kupienia
Limes - również wygląda fajnie, ląduje na mniej pilnej liście do kupienia
Taluva - pomiędzy do zastanowienia, a do kupienia
Strife - do zastanowienia
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Dla 2 osób; Max. 30 min; Duża regrywalność

Post autor: siekan »

Napisz jak podpasował Patchwork :)
ODPOWIEDZ