Typowe mózgożerne gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Typowe mózgożerne gry

Post autor: Wojtas_512 »

Cześć,

od jakiegoś czasu podobają mi się cięższe gry(nie tyle chodzi o długość gry, a o ilość możliwości w grze) Same zasady nie muszą być bardzo skomplikowane a chodzi o ilość kombinowania. Ot masochistyczna chęć przepalenia zwojów w mózgu ;)
Długość gry tak do 2/3h max.
Ilość graczy: 2-4 (z naciskiem na dwóch)
Cena raczej nie ma znaczenia, ponieważ na chwilę obecną robię wishliste właśnie z cięższymi tytułami.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: detrytusek »

Generalnie gry pana V. Lacerdy pasują. Sprawdź Kanban, Vinhos (to mam i polecam), CO2. Z jeszcze cięższych tytułów Madeira.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: mate00 »

Jeśli "z naciskiem na 2 graczy" oraz czas gry "2 - 3h max", to spróbuj Cywilizację: Poprzez Wieki. Możesz zagrać online na Boardgamearena.

Inna propozycja: Dominant Species.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Wojtas_512 »

Z tym czasem gry to tak max 2-3h, przy czym krócej też może być i nawet wole ;) Vinhos już na mojej liście jest, CO2 jest w promocji w rebelu i na prawde zastanawiam się nad tą grą. Madeira wygląda ciekawie.

Dominant Species - jakoś nie podchodzi mi.
Cywilizację pewnie zakupie. Jakiś czas temu interesowała mnie ta gra, ale odrzuciłem ją ze względu na wygląd...Oh głupi ja.

Edit:
Co sądzicie o grze Duke (http://www.rebel.pl/product.php/1,302/2 ... -Duke.html) lub Jarl (wygląd z The Vikings)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: KubaP »

Wojtas_512 pisze:Z tym czasem gry to tak max 2-3h, przy czym krócej też może być i nawet wole ;) Vinhos już na mojej liście jest, CO2 jest w promocji w rebelu i na prawde zastanawiam się nad tą grą. Madeira wygląda ciekawie.

Dominant Species - jakoś nie podchodzi mi.
Cywilizację pewnie zakupie. Jakiś czas temu interesowała mnie ta gra, ale odrzuciłem ją ze względu na wygląd...Oh głupi ja.

Edit:
Co sądzicie o grze Duke (http://www.rebel.pl/product.php/1,302/2 ... -Duke.html) lub Jarl (wygląd z The Vikings)
The Duke to bardzo fajna wariacja na temat szachów/shogi, która trwa około 15 minut. Bardzo fajne wykonanie, ale to typowa gra logiczna. Ale też nie aż tak trudna, jeśli szukasz mózgożerów wśród logicznych, to spójrz na projekt GIPF, zwłaszcza grę Yinsh.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Wojtas_512 »

Nie, raczej gier typowo logicznych nie poszukuje. Ten duke mnie zainteresował, i stąd postanowiłem się dopytać. Szkoda, że nigdzie w naszym kraju nie można kupić tej wersji z Vikings :(

Madeira wygląda przyjemnie, ale po przeczytaniu recenzji, mój optymizm opadł. Z tego co wyczytałem to w grze trzeba postępować jak każe gra. Co mi troche przeszkadza, nie mniej później obejrzę video recenzje i może zmienie zdanie.

Kanban, już od dawna mi się spodobał ale nie wiem gdzie można to dostać. Edit - błąd w nazwie, gra dostępna ;)
Ostatnio zmieniony 24 sie 2015, 11:31 przez Wojtas_512, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: mat_eyo »

Le Havre, Troyes, Terra Mystica, Tzolkin, Mage Knight.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Rafalm »

mat_eyo pisze:Tzolkin, Mage Knight.
To jak zawitaliśmy do naszych południowych sąsiadów warto jeszcze wspomnieć o Pupilach Podziemi. Dodatkowy plus do niesamowite połączenie euro z klimatem.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Tolis »

Ciężkie gry dotąd nie wymieniane: Duck Dealer, Road & Boats, The Great Zimbabwe, Pret-a-Porter, Urban Sprawl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze:Le Havre, Troyes, Terra Mystica, Tzolkin, Mage Knight.
nie wiem czy bym porównał np. Tzolkina do Vinhosa jeśli chodzi o trudność.
Mage i Terra składają się z małych zasad, a chyba autorowi chodzi o grę "hard to master", a nie "hard to remember". Jeśli chodzi o ten pierwszy typ to gry p. Lacerdy pasują idealnie. Z tego co kojarzę to Rahdo nagrał video top 10 właśnie z tego typu grami to może tam coś wyłowisz?

o proszę znalazłem: https://www.youtube.com/watch?v=in15VHwJ59c
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: mat_eyo »

Z tego co napisałeś wnioskuję, że dla Ciebie Mage Knight lub Terra Mystica to gry, w które po zapamiętaniu zasad łatwo jest wygrać?
Wybacz, ale pozwolę sobie stanowczo się nie zgodzić. W MK umiejętność odpowiedniego sterowania tempem rozgrywki przychodzi po kilku partiach, tak samo jak czasu wymaga pozbycie się strachu przed braniem ran na rękę.
Jeśli chodzi o mózgożerność to w żadnej innej grze nie myślałem dłużej nad ruchem niż myślę nad niektórymi walkami w MK.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Wojtas_512 »

Dla mnie to nie problem jeśli będzie troche więcej zasad ;) Jednak jak instrukcja ma 40 stron to się troche odechciewa (ah, te Runewars...)

Wyłowić to już wyłowiłem sporo, ale poszukuje więcej...Także im więcej tytułów tym lepiej ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze:Z tego co napisałeś wnioskuję, że dla Ciebie Mage Knight lub Terra Mystica to gry, w które po zapamiętaniu zasad łatwo jest wygrać?
Wybacz, ale pozwolę sobie stanowczo się nie zgodzić. W MK umiejętność odpowiedniego sterowania tempem rozgrywki przychodzi po kilku partiach, tak samo jak czasu wymaga pozbycie się strachu przed braniem ran na rękę.
Jeśli chodzi o mózgożerność to w żadnej innej grze nie myślałem dłużej nad ruchem niż myślę nad niektórymi walkami w MK.
Zupełnie źle wnioskujesz. Nic takiego nie napisałem. Z tego co autor wątku napisał to nie szuka mózgożernej gry z pierdylionem małych zasad tylko mózgożernej gry gdzie nie ma aż tak ich dużo przez co łatwiej i szybciej można zacząć grać. Ich mózgożerność/trudność ma polegać na osiągnięciu "mistrzostwa" ponieważ daje bardzo dużo możliwości w trakcie. MK czy Terra też daje dużo możliwości ale próg wejścia jest dużo większy i jest więcej małych zasad przez co gra się z instrukcją w łapie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: sqb1978 »

+1 Tzolkin (ale z dodatkiem), +1 Le Havre

od siebie dodam: Caylus i Trajan.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: mat_eyo »

Wojtas_512 pisze:Dla mnie to nie problem jeśli będzie troche więcej zasad ;)
detrytusek pisze:Z tego co autor wątku napisał to nie szuka mózgożernej gry z pierdylionem małych zasad tylko mózgożernej gry gdzie nie ma aż tak ich dużo przez co łatwiej i szybciej można zacząć grać.
Aha...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: detrytusek »

Wojtas_512 pisze:Same zasady nie muszą być bardzo skomplikowane a chodzi o ilość kombinowania.
ale zdajesz sobie sprawę, że to było w pierwszym poście?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: mat_eyo »

NIE MUSZĄ to coś innego niż NIE MOGĄ.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Wojtas_512 »

@detrytusek: zdaję sobie sprawe z powtórzenia ale chciałem podkreślić, że duża ilość zasad też nie jest zła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze:NIE MUSZĄ to coś innego niż NIE MOGĄ.
ja nie wiem po co w ogóle jest ta dyskusja? Sam autor napisał, że nie chciałby 40 stronicowej instrukcji jak w Runewars. Chyba nie traktujemy tej 40-stki dosłownie?? Chodzi przecież generalnie o to, że priorytetem jest duża ilość kombinowania, a im mniej przy tym skomplikowana instrukcja tym lepiej. Chyba nie dało się tego inaczej zrozumieć?
Być może dla autora poziom skomplikowania MK jest wciąż akceptowalny i ok. Dyskusja zaczęła się od tego, że mnie źle zrozumiałeś i ciągnięcie tego nie ma sensu. Niech autor sobie sam wybierze tylko niech ma świadomość co jest trudniejsze od czego. Peace.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: detrytusek »

Wojtas_512 pisze:@detrytusek: zdaję sobie sprawe z powtórzenia ale chciałem podkreślić, że duża ilość zasad też nie jest zła.
co kto lubi:). Ja wolę tyle samo miodku ale zgrabniej opakowane. Pozostaje kwestia samego typu gry, który może być rozstrzygający.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: misioooo »

Arkwright. Działa dobrze na 2 jak i na więcej. Nie wiem tylko czy dasz radę w 3h się wyrobić... ZResztą Madeira też cięzka do rozegrania w takim czasie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: louiscyphre »

Może Brass (jeśli gdzieś dostaniesz).
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Wojtas_512 »

Brass już na mojej must have liście jest. Czekam na nowe wydanie (o ile powstanie)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Tomzaq »

Z gier, które posiadam to najbardziej zwoje przepalają "Aquasphere" i "Troyes". Z gier pozornie prostych i zaliczanych do gier rodzinnych to zwoje się gotują przy grze "Rialto"
Who is John Galt?
Posiadam
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Typowe mózgożerne gry

Post autor: Tolis »

Arkwright - grałem raz w wariant podstawowy. Niestety gra rozczarowała, trwała krótko, opcji gry było mało w stosunku do ceny którą trzeba ponieść aby tą grę zakupić. Znajomy ma opracować wariant zaawansowany i mam nadzieję, że nie zawiedzie. Wolałbym już polecić wcześniejsze gry tego wydawnictwa:
Kohle & Kolonie - niestety jest dla 3-5 graczy.
Ruhrschifffahrt-1769-1890
ODPOWIEDZ