Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Jeżeli podstawka robi się schematyczna (szczególnie na 2-3 graczy) to warto już spróbować milestonów z ketchupu. To powinno dać powiew świeżości na parę rozgrywek. Niestety przy samych nowych milestonach też się szybko popada w schematy. Cała siła dodatku moim zdaniem leży w kombinacji pozostałych modułów. Warto dodać te moduły, które kontrują utarte w grupie ścieżki. Wtedy robi się ciekawie i zmieniają się przyzwyczajenia. Wtedy warto dodać inną kombinację modułów. Ketchup moim zdaniem wydłuża "żywotność" podstawki trzykrotnie lub nawet bardziej.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: PytonZCatanu »

Ketchup

Grałem z różnymi modułami i też parę razy z nowymi milestonami i nowe moduły, ale na starych milestonach to zdecydowanie moje ulubione połączenie.
Ardel12 pisze: 13 lip 2023, 21:10 Ktoś inny też te dwa zgarnął? A i co mogło być warte pozwolenia wzięcia komuś innemu tego milestone? To mnie ciekawi, ziomek wygrał? Czy jakiś trzeci ciągnący się za kurzem innych :D ?
1. Tak, ja i inny gracz
2. W drugim ruchu wziął 2 marketerów celując w milestony dające premię do sprzedaży
3. Nie, ten ziomek nie wygrał.
4. Tak, trzeci. Szybkie sprzedaże na początku + milestone dający bonus +50%
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Apos »

kisiel365 pisze: 14 lip 2023, 14:19 Jeżeli podstawka robi się schematyczna (szczególnie na 2-3 graczy) to warto już spróbować milestonów z ketchupu. To powinno dać powiew świeżości na parę rozgrywek. Niestety przy samych nowych milestonach też się szybko popada w schematy. Cała siła dodatku moim zdaniem leży w kombinacji pozostałych modułów. Warto dodać te moduły, które kontrują utarte w grupie ścieżki. Wtedy robi się ciekawie i zmieniają się przyzwyczajenia. Wtedy warto dodać inną kombinację modułów. Ketchup moim zdaniem wydłuża "żywotność" podstawki trzykrotnie lub nawet bardziej.
Czekając na polskie wydanie, warto zerknąć na oficjalny wariant z dodatku Hard Choices, który można wdrożyć do podstawki.
Nam najbardziej przeszkadzały omawiane schematy milestonowe (na 3-5 graczy) i wprowadzenie tego wariantu poprawiło grę. Teraz początkowy wybór drogi rozwoju nie jest taki oczywisty, rozgrywka jest asymetryczna, tylko gracze głowią się nad "trudnymi wyborami" :D.

Sama gra: bomba. Łączy wszystko to co uwielbiamy: proste zasady, trudne decyzje graczy, masa interakcji oraz miodną rozgrywkę. Świetnie się przy Magnacie bawimy. Zaletę jest również czas rozgrywki, np. ostatnia partyjka 4 osobowa z Hard Choices zajęła nam 2h45m.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kamilpr »

Gdzie gracie online ? Na jakiej stronie jest najlepiej FCM zrobiony i gra najwiecej ludzi ?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Abizaas »

kamilpr pisze: 15 lip 2023, 08:56 Gdzie gracie online ? Na jakiej stronie jest najlepiej FCM zrobiony i gra najwiecej ludzi ?
http://play.boardgamecore.net/main.jsp

Jeżeli jesteś chętny, to mogę założyć gierkę. Gramy 3 osobowo więc byłbyś czwartym graczem :)

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Apos »

Abizaas pisze: 15 lip 2023, 09:12
kamilpr pisze: 15 lip 2023, 08:56 Gdzie gracie online ? Na jakiej stronie jest najlepiej FCM zrobiony i gra najwiecej ludzi ?
http://play.boardgamecore.net/main.jsp

Jeżeli jesteś chętny, to mogę założyć gierkę. Gramy 3 osobowo więc byłbyś czwartym graczem :)
Gdy nie spotykamy się "live", to też gramy w FCM przez BGC. Zgadujemy się na Discordzie, zakładamy stół i restauracje wyrastają jak grzyby po deszczu :lol:.
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Gosterq »

Wszedłem sobie na boardgame ore, widzę, że mają jakąś nową stronę, ale na niej zaimplementowane tylko bezkonne zaprzęgi.
Ostatnie gry w fooda rozgrywałem na:

https://www.onlineboardgamers.com/

bo więcej ketchupu 😉
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: PytonZCatanu »

Słuchajcie, a może jakiś puchar online o Złote Kalesony w FCM? 🙂

Dostane straszne wciry, ale chętnie zagram z wyjadaczami 🙂

Kilka partii 3-4 osobowych i jakiś podsumowanie punktowe na koniec. Co wy na to?
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Atk »

Kurde jadę niedługo na urlop ale jak termin przupasuje, chętnie dołączę. Za mało fcm w moim życiu!
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: misiencjusz »

Chętnie, chociaż w grach turowych gram dramatycznie słabo (a live tylko słabo). Ale zawsze to nowe doświadczenie
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: LukaszLozz »

Ja tez się piszę.
Zgadzam się ze na żywo jest czytelniej ale nigdy za dużo FCM.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3354
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Ardel12 »

Splotter na FB dał znać, że będzie reprint angielskiej wersji dodatku w pierwszym kwartale. Można już zapisywać się na preorder:
https://www.splottershop.com/products/t ... ther-ideas

Cena bardzo przyjemna patrząc na ceny z drugiej ręki.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: PytonZCatanu »

Splotter na FB dał znać ... I dalej myślałem że będzie coś o nowym rozszerzeniu 😉
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3354
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Ardel12 »

PytonZCatanu pisze: 22 lip 2023, 20:35 Splotter na FB dał znać ... I dalej myślałem że będzie coś o nowym rozszerzeniu 😉
Nie, ale napisali, że nie będzie reprintu greeda, bo robią nową grę. Niestety zero info o niej.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: siepu »

Niech dadzą w końcu info, że łaskawie pozwolili Capstone na dodruk Bus.
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: misiencjusz »

Na razie wspomnieli tylko, że szykują nową edycję Indonesii
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Lailonn »

W poszukiwaniu czegoś bardziej mięsistego niż Brass trafił do mojej kolekcji FCM (oraz Barrage)

Póki co mam za sobą dwie 2 osobowe rozgrywki. Zasady nie są skomplikowane, instrukcja mogłaby pokazywać przykłady a nie zasypywać ścianą tekstu ale OK

Bardzo fajny mechanizm zatrudniania pracowników. Już sama ta mechanika daje fajne odczucia.

Estetycznie elementy gry ładne, mapa czytelna i minimalistyczna. Na pewno nikt przechodząc obok nie zechce się dosiąść ;)

Po obejrzeniu x recenzji i przeczytaniu całego tutaj tematu zastanawiam się czy to ze mną jest cos nie tak czy z graczami.

Owszem jak popełnimy błąd i przeciwnik nas zmasakruje w danej rundzie to już pozamiatane o ile on nie popełni błędu w kolejnych. Tylko co w tym złego?

Serio tak wielu z nas graczy gra wyłącznie dla wygranej i widmo porażki skreśla grę?

Serio tak wielu jest miętka i ich ego zniesie tylko porażkę 99:100, bo 5:100 to już idą skoczyć pod pociąg? WTF

Co do samej rozgrywki to wydrukowana karta osiągnięć i mazaki, to moim zdaniem pozycja obowiązkowa. Insert też w jakiejkolwiek formie, bo tych kart nie da się okiełznać inaczej ;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Qnnrad »

Lailonn pisze: 15 sie 2023, 22:47 ...mam za sobą dwie 2 osobowe rozgrywki...

Serio tak wielu z nas graczy gra wyłącznie dla wygranej i widmo porażki skreśla grę?
Może pogadamy o tym (i o motywacjach podczas gry) po twojej 20 partii?
Lailonn pisze: 15 sie 2023, 22:47 Serio tak wielu jest miętka i ich ego zniesie tylko porażkę 99:100, bo 5:100 to już idą skoczyć pod pociąg? WTF
No, poniosło cię trochę ;]
Lailonn pisze: 15 sie 2023, 22:47 Co do samej rozgrywki to wydrukowana karta osiągnięć i mazaki, to moim zdaniem pozycja obowiązkowa. Insert też w jakiejkolwiek formie, bo tych kart nie da się okiełznać inaczej ;)
Tanim rozwiązaniem jest harmonijka z kartonu lub grubszego papieru, rozłożona w pokrywce pudełka gry, w której robimy wystawkę kart ról. Insert to rozwiązanie premium, i faktycznie przydaje się.
Też gram na zalaminowanej karcie kamieni milowych, mazakami oznaczam zdobyte i zablokowane umiejejki.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Bruno »

Lailonn pisze: 15 sie 2023, 22:47 Owszem jak popełnimy błąd i przeciwnik nas zmasakruje w danej rundzie to już pozamiatane o ile on nie popełni błędu w kolejnych. Tylko co w tym złego?

Serio tak wielu z nas graczy gra wyłącznie dla wygranej i widmo porażki skreśla grę?
Advocatvs diaboli dixit:
- inaczej to wygląda z perspektywy rozgrywek dwuosobowych, a inaczej jak nagle zostajesz warzywem i możesz tylko patrzeć ze swojej doniczki, jak dwóch pozostałych graczy walczy o zwycięstwo przez kolejnych kilka rund :wink:

Jeśli chodzi o insert, to polecam ten od ReDrewno, ale jeśli wsadzisz karty w grube koszulki, to musisz się liczyć z tym, że na te papierowe pieniądze (z których i tak nikt nie korzysta :mrgreen: ) już miejsca nie będzie.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Lailonn »

Qnnrad pisze: 15 sie 2023, 23:05 Może pogadamy o tym (i o motywacjach podczas gry) po twojej 20 partii?
Sugerujesz, że załóżmy 20ta porażka spowoduje, że nagle zmięknie mi przysłowiowa faja? Nie bardzo rozumiem. Co ma ilość rozgrywek, do zajęcia stanowiska, że to gra daje frajdę a nie wygrana? Nigdy nie byłem asem w kosza czy siatkę a uwielbiam grać, no i ?
Qnnrad pisze: 15 sie 2023, 22:47 No, poniosło cię trochę ;]
KAŻDA recenzja w 20-30% skupia się na tym jak to FCM jest hardcorem. Każda negatywna ocena jaką widziałem była efektem "braku wybaczania błędów". Ponosi to chyba naszą społeczność, bo jakby słuchać tych głosów, to do rozgrywki trzeba siadać z amfetaminą i w power armor mkII albo od razu szykować trumnę...

Jak kupowałem Wojnę o Pierścień, to odprawiłem zgodnie z sugestiami społeczności wpierw egzorcyzmy i nauczyłem się 10 języków, bo inaczej gra by mnie zabiła. FCM widzę drugi na liście. Barrage odbiorę za 4 dni dopiero ale już umówiłem wizytę hinduskich szamanów, do odprawienia tańca czystości, bo inaczej doznam implozji.

Nie chcę iść w OT ale co ostatnio coś kupuję, to czytam jakiego karkołomnego zadania się podejmuję. Jak zaczynałem 11lat temu grać w planszówki, to rzucano w gębę Power Gridem czy Agricolą a dzisiaj to chyba od razu psychiatra był by potrzebny...

Na ten moment FCM ma u mnie 7/10 z potencjałem na 8 o ile nie okaże się, że ilość kart jest pozornym wyborem, bo trzeba grać zgodnie ze "skryptem".
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Atk »

Skrypt w tej grze kończy się hmm po wzięciu pierwszych 2-3 rundach? Później już musisz patrzeć co się dzieje na mapie i w co idzie przeciwnik. Fcm jest jak partia szachów, dlatego nie wybacza błędów.

Po 20 partii po prostu zrozumiesz, że szkoda marnować czas na kończenie gry z warzywem. Jak ktoś wyżej napisał, inaczej jest na 2, a inaczej na 3+. Co nie zmienia faktu, że zamiast marnować czas na patrzenie ile przeciwnik wyciągnie z gry, lepiej zbić mu piątkę, pogratulować i rozpocząć od nowa na gorąco.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Abizaas »

My po 30 partiach przesiedliśmy się na milestony z ketchupu i wszystkiego trzeba się uczyć od nowa :D świetna gra.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Lailonn, wybacz argument ad personam, ale Keyflower ubogi, Klany Kaledonii niezbalansowane, Brass wybrakowany mechanicznie, w Zamkach musisz ciągle zaglądać do instrukcji, FCM efekt kuli śnieżnej. Czy ty w ogóle lubisz planszówki albo chociaż cięższe euro?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Lailonn »

kisiel365 pisze: 16 sie 2023, 22:41 Lailonn, wybacz argument ad personam, ale Keyflower ubogi, Klany Kaledonii niezbalansowane, Brass wybrakowany mechanicznie, w Zamkach musisz ciągle zaglądać do instrukcji, FCM efekt kuli śnieżnej. Czy ty w ogóle lubisz planszówki albo chociaż cięższe euro?
Znaczy nie bardzo rozumiem, bo moja wypowiedź z Keyflowera to:
Odkopię trupa ale od kilku dni posiadam zestaw KS Keyflower. Dawno się tak dobrze nie bawiłem w budowanie czegokolwiek.
W Zamkach skomentowałem feature opisania działania klasztoru na kafelku jako mega plus ale i tak:
Sama gra naturalnie dalej wszystkim się podoba i to jedna z 2 pozycji w kolekcji z 10/10 ale już się nie mogę doczekać nowego wydania ;)
Natomiast Klany Kaledonii:
Klany Kaledonii to solidne 8/10 a może i 9/10 zależnie od kryteriów. Ani razu nie spotkałem się z opinią posiadacza klanów, żeby zastępowały TM/GP a raczej, że są fajnym uzupełnieniem kolekcji WRAZ z czymś z tej serii i sam planuję nabyć Age of Innovation.
Więc wybacz argument ad personam ale czy potrafisz czytać ze zrozumieniem? FCM też póki co chwalę a jedyna krytyka jest skierowana w biadolących graczy jaka to gra trudna i jak miażdży mózgi.

Może pomyliłem Ci się z użytkownikiem XLR8, który to praktycznie każdy z tych tytułów zjechał jako badziewie i praktycznie w każdym temacie negowałem jego - moim zdaniem - bzdurną krytykę...
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

"zastąpienie Brassa (i lecą cegły w głowę), który był dla mnie wybrakowany mechanicznie"
"CoC to taka bieda Gaja/TM. Problem z tą grą jest taki,.że tutaj ekonomia jest płytka i jednowymiarowa"
Keyflower: "Jednak cierpi na tę samą przypadłość co inne klasyki jak np Caylus - mechanika dobra, ale sama gra jest uboga w porównaniu z nowoczesnymi designami. Mamy tutaj bardzo proste zbieranie i przerabianie surowców na pz..."
No chyba faktycznie cię wziąłem za drugie konto XLR8 :D

Wracając do tematu: ograny gracz w FCM w porę zorientuje się, co się święci i podejmie próbę przechylenia szali na swoją korzyść. Jeżeli jest duża dysproporcja w doświadczeniu w ten tytuł albo ktoś popełni sromotny błąd i nie widać szansy na poprawę, to szkoda się męczyć, warto zagrać jeszcze raz, bo zwyczajnie szkoda czasu. Czy słusznie straszy się FCMem splendorzystów i entuzjastów colt express? Oczywiście. Jeżeli możesz przegrać w pierwszym ruchu głupio stawiając restaurację, to nie jest to gra dla każdego. Jeżeli ciężkie euraski to za mało to może czas poznać i masterować Eklundy, osiemnastki i wojenne.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
ODPOWIEDZ