Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Grzdyll »

PytonZCatanu pisze: 25 lis 2021, 17:41
Zet pisze: 25 lis 2021, 16:40 Najważniejsze pytanie, ile Ci to zajęło czasu? :shock:
Robiłem na raty. Najdłużej ta pierwsza klasyfikacja - myślę że ok 1h. Chodziłem po domu, sprzątałem, a jak chciałem odpocząć to parę kliknięć na pub meeple 😉

Potem 5 korekt, każda pewno z 15 minut. 40 gier to jest ok 120 porównań. Jeśli każde zajmuje 5 sekund to daje 600 sekund czyli 10 minut. Liczmy 15.

Wychodzi coś ok 2h-2h:15m w ratach 🙂
Podziwiam determinację - serio, potrzeba Ci robić takie podsumowania, żeby się dowiedzieć w co sam lubisz grać? Ja tam wolałbym ten czas spożytkować na rozegranie scenariusza Gloomhaven ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Grzdyll pisze: 25 lis 2021, 19:37
PytonZCatanu pisze: 25 lis 2021, 17:41
Zet pisze: 25 lis 2021, 16:40 Najważniejsze pytanie, ile Ci to zajęło czasu? :shock:
Robiłem na raty. Najdłużej ta pierwsza klasyfikacja - myślę że ok 1h. Chodziłem po domu, sprzątałem, a jak chciałem odpocząć to parę kliknięć na pub meeple 😉

Potem 5 korekt, każda pewno z 15 minut. 40 gier to jest ok 120 porównań. Jeśli każde zajmuje 5 sekund to daje 600 sekund czyli 10 minut. Liczmy 15.

Wychodzi coś ok 2h-2h:15m w ratach 🙂
Podziwiam determinację - serio, potrzeba Ci robić takie podsumowania, żeby się dowiedzieć w co sam lubisz grać? Ja tam wolałbym ten czas spożytkować na rozegranie scenariusza Gloomhaven ;)
1. Nie do końca. Tak jak mówiłem, robiłem to na raty w różnych sytuacjach, nie miałem 2 godzin wolnych. W nic bym nie zagrałem takich warunkach.

2. Tworzenie rocznych topek to świetny moment na przemyślenia planszowkowe. Te dotyczące własnej kolekcji, te dotyczące luk których nie udało się zapełnić, te dotyczące różnych aspektów. Dla mnie to miły czas 🙂
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: jamek »

Euro
  • Barrage
  • Agricola = Le Havre > Caverna: The Cave Farmers > Uczta Dla Odyna
  • Brass: Birmingham
  • Great Western Trail
  • Anachrony
  • Clans of Caledonia
  • Keyflower

Kooperacyjne
  • Spirit Island > Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island
  • Aeon's End
Detektywistyczne
  • Sherlock Holmes Consulting Detective: Jack the Ripper & West End Adventures > Detective: A Modern Crime Board Game
  • ?MicroMacro: Crime City

Abstrakcyjne
  • Splendor > Azul

Budowanie talii
  • Dune: Imperium > Clank! In! Space! > Lost Ruins of Arnak

Area Control
  • Concordia
  • Scythe
  • Inis
  • Rising Sun > Blood Rage

Legacy
  • Pandemic Legacy: Season 1

Szybkie 1:1
  • Raptor
  • 7 Wonders Duel
Imprezowe
  • Decrypto
Inne
  • Mage Knight
Ostatnio zmieniony 21 sty 2022, 22:16 przez jamek, łącznie zmieniany 8 razy.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: VincentVega »

W wiele gier jeszcze nie grałem, ale chętnie podam swoje TOP10, żeby za rok zobaczyć co się zmieniło :)

1. Great Western Trail
2. Brzdęk w Kosmosie
3. Terraformacja Marsa
4. Mexica / Tikal
5. Agricola
6. Wysokie Napięcie
7. Carcassone
8. Osadnicy Narodziny Imperium
9. Palec Boży
10. Azul / Azul Witraże Sintry
Werstym
Posty: 22
Rejestracja: 05 sie 2019, 14:27
Has thanked: 72 times
Been thanked: 16 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Werstym »

Z racji kończącego się rok 2021 pora na podzielenie się moja aktualną topką (ostatni raz udostępniałem ją na początku stycznia tego roku). Od tego czasu dosyć sporo się zmieniło , przede wszystkim moje "numero uno" oraz kilka gier, których nie spodziewałem się , że zabraknie na tej liście. Jeżeli znajdę chwilę , postaram się wrzucić krótki opis, dlaczego dany tytuł wyleciał z kolekcji/z top10.
Tak więc moje top 10 na koniec roku 2021 wygląda następująco:
1.Mage Knight Ultimate Edition ( 8 | solo )
2.Podwodne Miasta z dodatkiem Nowe Odkrycia + promoski ( 25+| solo )
3.Uczta dla Odyna z dodatkiem Norwegowie + miniexpansion1 ( 20+| solo )
4.Great Western Trail z dodatkiem Kolej na Północ ( 15 | 2osoby)
5.Praga Caput Regni ( 10 | solo )
6.Wyprawa do El Dorado (dodatek zakupiony, nieograny) ( 15+ | 2/3 osoby)
7.Brzdęk w Kosmosie z dodatkami (Apokalipsa + Stacja kosmiczna 11 + minidodatek1) ( 10+ | solo/2osoby)
8.Pory Roku z dodatkami (Zaczarowane Królestwo + Ścieżka Przeznaczenia) ( 90+ | 3/2osoby)
9.Diuna Imperium (z dodatkiem będzie wyżej) ( 3 | solo )
10.Zaginiona Wyspa Arnak (z dodatkiem będzie wyżej) ( 15+ | 3osoby/solo )

Opis nawiasów :wink: : (ilość partii; w tym online jak i na własnej kopii | skład w jakim najczęściej dany tytuł był grany - w kolejności)

Poza top10: Orleans z dodatkami (Handel i Intryga + Inwazja + zestaw dla 5 gracza, wszystkie zestawy dodatkowych budynków), Brass Birmingham, Everdell z dodatkami (Zimowy Szczyt + Więcej Więcej + Legendy), 7 Cudów Świata : Pojedynek, Glen More II, Szarlatani z Pasikurowic z dodatkami (Szeptuchy + Znachorzy), Zamki Burgundii

Listę tworzyłem na podstawie tytułów, które posiadam w kolekcji.

Honorowa wzmianka: Projekt Gaja - jeszcze miesiąc temu znajdowałaby się na podium w tym zestawieniu ( 3 miejsce ), jednak z uwagi na pojawiąjące się informację o polskiej wersji sprzedałem swoją niemiecką kopię.Jedna z niewielu gier, w które rozegrałem 10 partii solo w niecałe 2 tygodnie po zakupie. Niestety odkąd pojawiła się możliwość zagrania na bga, nie wydaję mi sie , abym powrócił do grania solo. Na ten moment nie brałem pod uwagi tego tytułu i też nie wydaję mi się , abym mimo wszystko chciał go mieć z powrotem w kolekcji.

Poprzednia topka:
Spoiler:
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Tirith »

Moja topka z 2020r
Spoiler:
Obecna topka

1. Brass: Birmingham
2. Clash of Cultures: ME
3.Cywilizacja: Poprzez Wieki
4. Endeavor
5. Eclipse
6. Nippon
7. 7 cudów świata
8. Osadnicy narodziny imperium
9. Star Realms
10. Terraformacja Marsa

Honorowa wzmianka

Kroniki zbrodni. Fajna gra ale z racji tylko kilku partii na top nie wstawiam.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Damon22 »

2018
Spoiler:
2019
Spoiler:
2020
Spoiler:
Aktualizacja 2021
1. Mage Knight -
2. Clash Of Cultures N
3. Aeon's End -1
4. Star Wars Rebelia -1
5. Hero Realms -1
6. Zaginina Wyspa Arnak N
7. Brzdęk -2
8. Maracaibo N
9. Posiadłość Szaleństwa 2 Edycja N
10. Zombicide 2 Edycja N
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

W tym poście chciałbym opisać moją dotychczasową przygodę z planszówkami – głównie dla siebie, by móc za jakiś czas spojrzeć w przeszłość. Gry które należą do mojego Top 10 są zaznaczone pogrubioną czcionką w tekście.
W nowoczesne gry planszowe wprowadzili mnie rodzice, gdzieś na początku 2020 roku moja mama namówiła mnie, by zagrać w Sagradę. Gra bardzo nam się wszystkim spodobała, ale jednak brakowało mi w niej interakcji, do tego była zbyt losowa i abstrakcyjna. Chciałem poznać coś bardziej złożonego, ciekawszego. Poznałem boardgamegeek’a i po długich poszukiwaniach nowej gry, wybrałem Terraformację Marsa. Gra dotarła do nas w kwietniu 2020 i przez długi czas była moją ulubioną grą, ma w końcu ciekawszy temat niż Sagrada, pozwala na o wiele więcej planowania długoterminowego. Razem z narzeczoną i rodzicami graliśmy kiedy tylko była okazja. W tym czasie powiększyliśmy z narzeczoną naszą kolekcje o Na Skrzydłach.

Zarówno Terraformacji jak i Na Skrzydłach nie ma już w naszej kolekcji – w mojej opinii, są to losowe i nisko regrywalne karcianki. Ptaki znudziły nam się dopiero w tym roku, a Terraformacja irytowała nas tym, jak ogranicza możliwe do wykonania akcje poprzez dobór kart. Z tego samego powodu nie podszedł mi Brass, Zimna Wojna i wiele innych gier które ograniczają możliwości przez dobór kart - okazuje się, że po prostu nie przepadam za systemami Card Driven. Są od tej reguły wyjątki, gry takie jak Tsukuyumi, Lisboa czy 7 Cudów Świata też skupiają się na kartach, jednak nie sprawia to u mnie takich negatywnych odczuć jak w Inis czy Blood Rage.

Gdy zauważyłem, że Terraformacja zaczyna mnie nudzić, szukałem innej gry która mogła by ja zastąpić i znalazłem Projekt Gaja - do dziś jest to jedna z moich ulubionych gier. Zrobiliśmy ogromny przeskok, z średnio trudnej Terraformacji na super ciężkie euro bez elementów losowych. Myślę, że Projekt Gaja miała ogromny wpływ na to w jakie dziś gramy gry i na co zwracamy w nich uwagę. W tym okresie kupiliśmy też Ucztę Dla Odyna, Zimną Wojnę, Wojnę o Pierścień i parę innych gier. Pod koniec 2020 roku kupiliśmy On Mars - w tym momencie nasza kolekcja składała się z około 15 gier.
Dziś nasza kolekcja składa się z 17 gier, a opuściło ją już 19 tytułów - gry sprzedajemy bez sentymentów. Gdy uważamy, że gra jest już nam w kolekcji zbędna, to ją sprzedajemy. Mam więcej satysfakcji z odkrywania coraz to nowszych strategii w znanych przeze mnie grach niż rozgrywania po 2-3 partie w dużej ilości gier. Grając w takie Solar City, które jest całkiem dobre, ale jednak nie jest to poziom najlepszych gier w kolekcji, tracę możliwość grania w coś lepszego. Czasu na granie nie mamy tyle, ile byśmy chcieli, więc szkoda zużywać go na średnie tytuły, w końcu możemy wykorzystać go na nasze ulubione gry. Z tego powodu do naszych ulubionych gier kupujemy inserty i dodatki - nie szczędzimy na niczym, bo nasza kolekcja i tak jest bardzo mała, ale też bardzo przemyślana.
Moja narzeczona preferuje nisko interaktywne euro, najlepiej w tematyce budowania - Czerwona Katedra, Teotihuacan czy Praga Caput Regni bardzo dobrze opisują jej upodobania. Ja uwielbiam interaktywne ciężkie euro z minimalną lub zerową ilością elementów losowych i doskonałą informacją. Z tych powodów moje top 3 składa się z Food Chain Magnate, Projekt Gaja i On Marsa. Lubię mózgożerne gry w których każdy nasz ruch jest istotny do samego końca, a do tego musimy zwracać uwagę na poczynania przeciwników. Z tego względu moim ulubionym gatunkiem jest ciężkie euro, te gry zazwyczaj umożliwiają mnóstwo możliwości do kombinowania. Do tego nie przepadam za figurkami i losowością, więc większość ameritrashy oceniam dość nisko – choć są od tego wyjątki, jak Wojna o Pierścień, Szogun i Tsukuyumi.
Wracając do wątku, moje Top 10 ulubionych gier wygląda następująco:

#1: Projekt Gaja
#2: Food Chain Magnate
#3: On Mars
#4: Wojna o Pierścień
-----------------------------
#5: Uczta dla Odyna
#6: Barrage
#7: Praga Caput Regni
#8: 7 Cudów Świata
#9: Teotihuacan
#10: Czerwona Katedra

Pierwsze cztery pozycje to wyróżnione gry, najlepsze pozycje w jakie grałem. Postanowiłem oddzielić je od reszty, by zaznaczyć, że pomiędzy czwartą a piątą pozycją jest spora przepaść.

Dla ciekawskich, gry które mamy w kolekcji, ale nie wylądowały w powyższym zestawieniu to Diuna Imperium, Arnak, Tajniacy, Sagrada, Tzolkin i Zamki Burgundii.

W przyszłym roku mam nadzieję na parę rozgrywek w 18xx i większe ogranie gier które już mamy w kolekcji. Może uda się też w końcu zagrać w Kanbana, TTA lub jakieś gry Eklunda - na oku mam High Frontier i Pax Renaissance. Jestem też ciekaw pozostałych gier Splottera, choć większość z nich bardzo słabo chodzi w dwie osoby (a około 65% rozgrywek gramy w takim składzie), a do tego, ich gry są strasznie brzydkie (co mi nie robi różnicy, ale trudniej znaleźć chętnych do gry). Do tego zaciekawił mnie Pax Pamir i chciałbym ograć może jakiś dodatek do Wojny o Pierścień. Czekamy też na kooperacyjny dodatek do On Mars, póki co wszystkie kooperacje wyleciały z kolekcji, zobaczymy czy zmiana formy jednej z moich ulubionych gier to zmieni.

Sprzedaję większość gier które mi z jakiegokolwiek powodu nie pasują (gier które wyleciały jest więcej niż tych, które aktualnie są w kolekcji), więc kolekcja jest minimalistyczna:
Obrazek

EDIT:

Powyżej jest topka z końca 2021. Poniżej topka aktualna na ostatnią datę edycji posta. Uznałem, że nie będę na siłę zapychać do 10 gier. W zestawieniu znajdują się jedynie gry, które uznaję za wyjątkowe i myślę, że nigdy mi się nie znudzą. Dodaje też zdjęcie aktualnej kolekcji (07.01.22).

#1: Projekt Gaja
#2: Food Chain Magnate
#3: On Mars
#4: Wojna o Pierścień
#5: Uczta dla Odyna

EDIT2 (01.03.22):
Teraz dodatkowo stwierdziłem, że numerowanie gier to zbędne tracenie mojego czasu. Prawda jest taka, że pomiędzy grą na pozycji #2 a pozycji #5 dużej różnicy dla mnie nie ma, obie uwielbiam i żadnej nie chciałbym się pozbyć, więc aktualna topka jest w kolejności alfabetycznej. Bez numerowania nie jest to w sumie nawet topka i nie zamierzam ograniczać się do 10 tytułów, więc po prostu wrzucam listę gier które uważam za moje ulubione, powiedzmy, że jest to mój subiektywny S Tier gier planszowych. Ostatnie zdjęcie kolekcji wrzucałem w dedykowanym temacie, nowy post z Top10 wrzucę pewnie za jakiś czas bo ten robi się już zbyt obszerny.

S Tier
Brass: Birmingham
Castles of Burgundy
Food Chain Magnate
A Feast for Odin
Gaia Project
On Mars
Ostatnio zmieniony 09 mar 2022, 18:59 przez Abizaas, łącznie zmieniany 17 razy.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
K0nK1G
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2021, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: K0nK1G »

Witam wszystkich,
jako początkujący gracz ustalę swoje TOP10 gier. W większość tych gier grałem w 2 osoby, więc na podstawie takiej rozgrywki ustalam swoją topkę:

1. Terraformacja Marsa (+ dodatek Hellas i Elysium)
2. 7 cudów świata: pojedynek
3. Brzdęk nie drażnij smoka (+ Klątwa Mumii)
4. Coimbra
5. This War of Mine
6. Great Western Trail
7. Paryż Miasto świateł
8. Neuroshima Hex
9. Wsiąść do pociągu: kraje północy
10. Carcassonne

Ciekawe jak to się zmieni, gdy ogram więcej gier.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: gogovsky »

Jest

1. Middara Unintentional Malum najlepszy dungeon crawler na rynku, zjada Glooma na śniadanie, a Descent przy nim wygląda jak wujek z Kielc w filcowym garniturze.
2. Terraformacja Marsa z dodatkami wenus, kolonie, niepokoje, społeczeństwo, wysoka orbita, ekspansja terytorialna, księżyc, merkury, mars vs wenus. Best euro ever :D
3. Trickerion drugi najlepszy euras ever, niby krótka kołderka, ale zawsze jesteś w stanie coś ogarnąć coś rozkminić(coś jak symulator polaka za komuny)
4. Waste Knights (niby to tylko turlanka, ale za to jaka klimatyczna)
5. Nemesis (alien na planszy zawsze emocje od początku do końca)
6. Battlestar Galactica (to samo tylko zamiast alienów ludzie-roboty)
7. Posiadłość Szaleństwa (klimatyczny klasyk Lovercraftowy)
8. Łowcy 2114 (klimatyczne postapo czekam aż skończymy middarę i wskoczymy w nową kampanie, pierwsza była super 2 razy rozegrałem)
9. Edge Dawnfall (jak jesteś za biedny i nie masz czasu na bitewniaka, to akurat ten taktyczny pojedynek jest dla Ciebie)
10. Starcraft Board Game (klasyk area control zwłaszcza jak się grywało za gówniarza w pierwowzór)


Było

1. Middara Unintentional Malum
2. Edge Dawnfall
3. Posiadłość Szaleństwa
4. Terraformacja Marsa
5. Starcraft the Board Game
6. Nemesis
7. Bloodborne board game
8. Kroniki Zbrodni
9. Łowcy 2114
10. Cthulhu Death May Die
Ostatnio zmieniony 31 gru 2021, 18:27 przez gogovsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: lotheg »

Było rok temu:
1. Kanban
2. Vinhos
3. Pan Lodowego Ogrodu
4. Wojna o Pierścień
5. Barrage
6. Trajan
7. The 7th Continet
8. Mage Knight
9. Lignum
10. Pangea

Jest na koniec grudnia 2021:
1. Kanban - od bardzo dawna mój planszkówkowy TOP TOPÓW. Uwielbiam ten design, mechanizmy. Miałem starą wersję, teraz mam nową i ciężko było się przestawić wizualnie, ale doszedłem z tym do ładu :) Najwięcej czasu spędziłem w tym roku przy Kanbanie (9 partii, 27h czystej gry), zagrałem też mnóstwo partii online (boite).
2. Barrage - awans z 5 miejsca. Oczywiście spowodował to dodatek. Świetna gra, w którą jestem dość kiepski, a i tak mi się podoba i chcę jeszcze co najlepiej świadczy o niej ;)
3. Vinhos - druga gra Pana Vitala. Barrage ją wyprzedził, ale o włos. Najbardziej lubię grać w 3 osoby i jeśli jest to dwoje moich stałych znajomych przy grach Vitala to każda partia jest świetna!
4. Mage Knight - awans z 8 miejsca. Mam wersję Ultimate i gram co jakiś czas pełny podbój solo. Na razie tylko na podstawce i jedynie wprowadzając nowe postacie. Lata temu grywałem w MK i miałem już do czynienia z dodatkami, ale po zakupie Ultimate jeszcze nie. A jeszcze jest Volkar itd. co pokazuje jak pojemną grą jest MK.
5. Trajan - od lat w ścisłej czołówce. Mój ulubiony eurosuchar (bo gier Lacerdy czy Barrage'a nie zaliczam do sucharów).
6. Wojna o Pierścień - trochę spada, bo jakoś wyjątkowo mało w nią gram. Od 2017 roku było to od 3 do 5 partii rocznie, w 2020 roku nie zagrałem ani razu, a w 2021 tylko raz. Skandal, ale za każdym razem partia jest majstersztykiem, więc ciągle doceniam.
7. Pan Lodowego Ogrodu - spadek z podium. Hmmm...może trochę mi się przejadł? Dlatego też w tym roku wprowadziłem do gry fanowski dodatek chłopaków, którzy go tutaj na forum i na FB reklamowali. Chyba brakowało mi partii w pewnym momencie w tak ogranej ekipie jak ja i bardzo się ucieszyłem jak ostatnio tłukłem z tą samą grupą i wreszcie się znalazł ktoś kto mnie pokonał :)
8. Wojna Narodów - zaskoczenie roku! Niesamowicie siadła mi ta gra i tylko jej nazwa powinna brzmieć Narody, bo wojny tam niewiele (no ale jest, więc ok). Łatwa do wytłumaczenia, dająca dużo satysfakcji. Niby prosty design, a trzeba pokombinować z optymalizacją.
9. Gallerist - rok temu gdzieś był w top15, tym razem wszedł do top10, bo zdaję sobie sprawę, że po prostu bardzo lubię też w niego grać mimo nie mojego klimatu. Jednak uwielbiam mechaniki Lacerdy i nie inaczej jest w tym przypadku.
10. Nemesis - jak zwykle wpadło kilka partii w miarę stałym Nemesisowym składzie i za każdy razem gra niesamowicie bawi. Jest losowa, niesprawiedliwa, ale jak na chwilę odejdzie się od optymalizacji i liczenia to zawsze świetnie się bawię przy niej. Fajnie, że udało się też zagrać w końcu z Karnomorfami i Koszmarami. Co ciekawe - raczej w ekipie dominowała opinia (z którą się zgadzam), że Koszmary lepsze, co raczej jest mniej spotykaną oceną.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Ardel12 »

W poprzednim roku topka wyglądała następująco:
Spoiler:
Jak w poprzednim roku i w tym biorę pod uwagę wyłącznie tytuły ogrywane przez ostatni rok. Gry nie grane wstępu nie mają, ale w sumie ograłem 95% kolekcji, więc problemu wielkiego nie mam :D

1. Middara: Unintentional Malum – Act 1 - od początku do końca świetnie się bawiłem. Wspaniała grafika, historia i mechanika. Wzór do naśladowania. 100h przyjemnie spędzonego czasu. Sprzedana, pozostanie miłe wspomnienie. Gambit dałby 3/10 :twisted:

2. Kingdom Death: Monster - tajemniczy, mroczny świat jak z Berserka, poziom trudności serii Dark Souls, spajająca wszystko mechanika, która daje odczucia jak sesja RPG. Pluję sobie w twarz, że dopiero po 6 latach odkrylem ten diament(albo jak pisał jeden z forumowiczów: berło) w koronie.

3. Legendary Marvel - mój ulubiony deckbuilding w kolekcji. Zawsze w niego z chęcią zagram, ale niestety potężna liczba dodatków zrobiła z niego tytuł wyłącznie do wyciągnięcia na wiele partii lub najlepiej od razu całą kampanię. Granie z nowymi graczami jest równie upierdliwe przez mnogość keywordów.

4. Arkham Horror LCG - karciany coop LCG jest po prostu uwielbiany w domu. Kolejne kampanie są coraz ciekawsze, a możliwe synergie między kartami ciągle mnie zaskakują.

5. Too Many Bones - pierwsza gra, w którą grywam solo dla przyjemności, a nie w celu przypomnienia zasad. Kolejne odkrycie z tego roku i kolejny strzał w dziesiątkę. Genialne wykonanie, bardzo przyjemny system, multum możliwości i tona dodatków, które dają obecnie nieskończoną regrywalność.

6. Food Chain Magnate - bałem się, ze walka o klienta na 2os nie wypali, oj jak się myliłem. Gra jest cudowna. Obecnie liznąłem ją, gdyż ogrom możliwości, taktyk, kontr jest po prostu przytłaczający. Prostata mechaniki vs głębia dla mnie jest niespotykana. Wspaniałe odkrycie tego roku.

7. Trickerion - nie ma drugiej gry, w której można tak wczuć się w iluzjonistę. Przygotowywanie sztuczek, rozwój trupy oraz walka o najlepszy "czas antenowy" w teatrze z innymi graczami. Miodzio.

8. Vinhos - nie mogło zabraknąć tytułu Lacerdy. O to miejsce walczył Kanban oraz Gallerist, obie świetne, ale w tym roku pierwszy za mało ograny a drugi nawet raz nie wylądował na stole :( Vinhos za to wciąż zapewnia mi morze przyjemności i uczciwie zajął tę pozycję.

9. Galaxy Trucker - gra w kolekcji od wielu wielu lat i w sumie ogrywana głównie bez dodatków. Nigdy mnie nie nudzi, zawsze powoduje dopływ tony endorfin i jedyna gra, w której bawię się w komentatora wydarzeń podczas fazy lotu. Nawet tłumaczenie zasad jest dla mnie zabawą.

10. 7th continent - gra dająca faktyczne wrażenie odkrywania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w kolejnych partiach. Francuzi wycisnęli z tego co się dało. Do ostatniej klątwy byłem zaskakiwany i pchany do przodu by odkrywać co znajduje się za kolejną skałą, kanionem czy chmurą.

Topka w sumie przeszła spore zmiany. Tylko 4 tytuły się utrzymały. Aż 4 tytuły to dla mnie tegoroczne nowości. Tylko jeden tytuł z poprzedniej topki utrzymał się na pozycji. Reszta zaliczyła spadki. Gry, które wypadły:
- 7 Cudów Świata: Pojedynek - dalej świetna w swej kategorii gra, ale sama podstawka już nam się przejadła, a rozstawianie z Panteonem jest trochę upierdliwe. Muszę w końcu zagrać z Agorą.
- Posiadłość Szaleństwa 2ED - ekipa, z którą była ogrywana, się rozleciała a niestety w 2os jest średnio
- Res Arcana - po zachwycie, następił szybki spadek i gra jest w sferze pograć i zdecydować czy sprzedać. Jednak takie szybkie budowanie comb kto pierwszy wyciśnie te 10 PZ na dłuższą metę mnie nie bawi równie dobrze jak na początku.
- Rzuć na tacę/Duże Sumy - dalej ogrywana, dalej świetna i do top 15 by się na pewno załapała
- Seria Unlock - w tym roku zaliczyłem 3 beznadziejne darmowe scenariusze i to głównie wpłynęło na spadek w ocenie. Na ogranie czeka wersja Star Wars
- Roll for the Galaxy - jak z Rzuć na tacę, kocham i do top 15 na pewno bym wcisnął.

W tym roku królowały gry kampanijne i to widać po topce. W kolejnym roku trend się zapewne utrzyma(S&S, TG, ATO, Etherfields czekają w kolejce). Liczę na ogranie kolejnych Splotterów, które mogą mnie równie miło zaskoczyć co FCM.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: buhaj »

Jak co roku na jego przełomie uaktualniam moje TOP 10. W poprzednim roku było:
Spoiler:
Dużych zmian nie ma ale przejdźmy do rzeczy:

0. Szachy (dla mnie gra ponad czasowa, cały czas grywam i mam z tego frajdę)
1. 18xx (seria gier z których najwyżej cenię: 1830, 1849, 18scan, 1836j,1848 i 1828 plus poznane w tym roku 1817 i 1841)
2. Projekt Gaja (11 rozgrywek w 2021 roku, ogólnie 98, awans z 4 miejsca)
3. The Gallerist (5 razy w 2021, ogólnie 51, spadek z 2 miejsca. Kiedyś mój kilkuletni nr 1. Oczywiście dalej lubię i doceniam, w końcu jest na pudle, ale są lepsi)
4. Trickerion (3 razy w 2021, ogólnie 40 razy, spadek z 3 miejsca. Bardzo lubię mechanizm i klimat)
5. Company of Heroes (20 rozgrywek w 2021 i w ogóle, jedyna nowość w notowaniu, nie zdziwię się jak pójdzie jeszcze w górę bo obecnie mógłbym grać codziennie. Tak się wkręciłem)
6. Dominant Species (4 razy w 2021 plus 5 razy w młodszego brata, ogólnie 27 razy, spadek z 5 miejsca)
7. High Frontier (33 razy w 2021, ogólnie 43 razy, awans z 10. W połowie roku to nawet myślałem, że na pudle wyląduje ale za mało razy zagrałem rywalizacyjnie -około 5 tylko- a solo trochę mi się znudziła. W każdym razie to znakomita gra).
8. Brass (5 razy w obie wersje w 2021, ogólnie 93 razy, spadek z 6. Tu musi paść moje sakramentalne: "lubię obie wersje, na 2 osoby preferuję L, na 4 B".)
9. Scythe (3 razy w 2021, ogólnie 138, spadek z 7. Kultowa dla mnie gra choć trochę spada z piedestału, przede wszystkim dlatego, że ogrywałem ją niemiłosiernie)
10. Rebelia (1 wspaniała rozgrywka w 2021, ogólnie 16 razy. Spadek z 8 i sam nie wiem dlaczego. Tak naprawdę to wiem - po prostu za rzadko gram.)


Warte wspomnienia:
- Twilight Imperium 4 (2 rozgrywki w 2021. To taki casus jak Rebelia. Uwielbiam ale rzadko gram)
- Zamki Burgundii (klasyk)
- Terraformacja Marsa (41 razy w 2021, ogólnie 119. Niby nie ma w "10" a najwięcej razy zagrane w tym roku w realu. Gram miesiąc w miesiąc od premiery i dalej sprawia przyjemność)
- Food Chain Magnate (3 razy w 2021, ogólnie 26 razy. Chyba najbliżej pierwszej dziesiątki, zwłaszcza przez kapitalny dodatek. Świetna gra)
Zagrane w 2021
Spoiler:
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
Ja mam ten problem z Brassem, że zawsze jak w niego gram, to sobie myślę, że mógłbym w tym czasie grać w Gaję i planować dalej niż na 2-3 ruchy bo nie miałbym kart ograniczających akcje. Ale świetna topka :)

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: buhaj »

Abizaas pisze: 01 sty 2022, 10:59
Spoiler:
Ja mam ten problem z Brassem, że zawsze jak w niego gram, to sobie myślę, że mógłbym w tym czasie grać w Gaję i planować dalej niż na 2-3 ruchy bo nie miałbym kart ograniczających akcje. Ale świetna topka :)
Gdzieś już czytałem podobną opinię ale muszę powiedzieć, że "walka" ze złym dociągiem kart jest tym co mi się w tej grze podoba. Nigdy też nie miałem wrażenia, że przegrałem czy wygrałem dzięki kartom.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: seki »

Ostatnią topkę wstawiałem w lutym 2020 więc czas na aktualizację. Przed jej przedstawieniem zwracam uwagę, że oprócz 2 pierwszych pozycji, pozostałe ciężko było mi uszeregować a ich konkretne miejsce podyktowało mi serce. Równie dobrze można by je losowo poprzestawiać i pewnie też byłbym zadowolony z wyboru.

Top 10:
1. Zamki szalonego króla Ludwika (poprzednio 13 miejsce) - tytuł, który na przestrzeni lat oscylował w granicach 8-13 miejsca. Zawsze był w czołówce. Odkąd grywam w niego na 3+ graczy z bardzo dobrego miejsca, tytuł awansował na miano wybitnego i kocham miłością absolutną. Mimo lekkości zasad, mózg paruje w momencie wyceniania komnat. Ważenie mocy budynków, zamków rywali i ich zasobów, własnych zasobów, celów ogólnych. Planowanie zagrań dających bonusowe akcje i punkty. Niesamowicie satysfakcjonujący tytuł. Na koniec cieszący, jak nie zwycięstwem to chociaż fajnym zamkiem :)
2. Projekt Gaja (poprzednio 1 miejsce) - grywam już zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, choć absolutnie nie mogę powiedzieć, że grę mam ograną. Nieskończona regrywalność. W zalewie wielu tytułów, te starsze rzadziej wędrują na stół. Ale gdy PG już na niego trafi, rozgrywka daje ogromną satysfakcję! Obok Zamków Ludwika, to jedyny tytuł, który mogę nazwać wybitnym i z czystym sumieniem ocenić na 10.
3. Too many bones wraz z niemal wszystkimi dodatkami (nowość w topce, poznana w 2020 roku) - nieliczny z przedstawicieli ameri, które chwyciły mnie za serce. Uwielbiam przygodę, uwielbiam taktyczną walkę, znajdowanie synergii między akcjami bohaterów, uwielbiam rozwijać bohaterów wciąż w różnym kierunku. Wspaniała radosna zabawa w taktyczną walkę, pomysłową zaskakującą przygodę i... turlanie koścmi.
4. Orlean z dodatkiem Handek i Intryga (nowość w topce choć gra poznana w 2020 roku) - uwielbiam bag building workerów, uwielbiam tableau building własnych budynków, uwielbiam liczyć prawdopodobieństwo odpalenia akcji i wyścig z rywalami po różne bonusy. Gra z genialną mechaniką.
5. Diuna imperium (nowość, poznana zaledwie 3 miesiące temu) - wreszcie tytuł, który zdetronizował Dominiona w jednej z moich ulubionych mechanik deckbuildingu. Niemal wszystko w tym tytule mi odpowiada. Klimat, rywalizacja o względy wpływowych rodów i akcje z nimi związane. Faktyczna i istotna budowa decka. Rywalizacja na planszy w wystawianiu workerów. Intrygi i wreszcie duża interakcja na polu walki. Każdą rozgrywkę kończę z wypiekami na twarzy.
6. Roll for the Galaxy z dodatkiem Ambicja (poprzednio 3 miejsce) - Nieoczywista interakcja między graczami, przewidywanie wyborów innych graczy, wyścig do jednego z dwóch równorzędnych sposobów na zwycięstwo i masa turlania koścmi, którą bardzo lubię. Lekki, szybki i bardzo przyjemny tytuł.
7.Marvel Champions LCG - (nowość w topce, poznana w 2020 r) - król moich rozgrywek solo. 1 miejsce w całej historii mojego hobby pod względem czasu spędzonego w grze. Masa spędzonych godzin w rozgrywce i poza nią podczas budowania talii. Emocje, korekty talii, cała masa lubianych przeze mnie bohaterów i złoczyńców. Doceniam fajną implementacje ich mocy i ciekawe synergie między kartami. Ich znajdowanie to sedno rozgrywki.
8. Great Western Trail z dodatkiem Kolej na północ (poprzednio 5 miejsce) - istotna jest tu obecność dodatku. Bez dodatku tytuł choć bardzo dobry, nie zmieścił by się w top10. Świetne euro, które stoi świetną mechaniką. Dzięki dodatkowi wiele dróg do zwycięstwa.
9. Brass Lancashire - (poprzednio 6 miejsce) - niesamowita gra ekonomiczna o rozwoju przedsiębiorstw na wspólnym rynku. Wykorzystanie warunków zabudowy, lokalizacji, zasobów na rynku, ogromna interakcja między graczami również ta mocno negatywna (podbudowywanie budynków przeciwników).
10. Dominion z wieloma dodatkami (poprzednio 2 miejsce) - poznałem sporo gier deckbuildingowych, często oprócz deckbuildingu wykorzystujących również inne mechaniki. Jak dla mnie Dominion to wybitny koncentrat czystego deckbuildingu. Uwielbiam to, że wszyscy gracze korzystają z tej samej puli kart, a ostatecznie każdy ma inny pomysł na grę. Zwycięstwo niemal nigdy nie jest dziełem przypadku. Tu wygrywa ten, który zbuduje sprawniejszą talię. W dodatkach dużo nietuzinkowych akcji wpływających na talie własne i rywali. Ta mnogość pomysłów wyróżnia i daje przewagę Dominionowi względem wielu innych młodszych gier. Jeden warunek - trzeba lubić deckbuilding.

A kiedyś było tak (historia poprzednich topek)
Spoiler:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Tuż przed Sylwestrem, 27 grudnia udało mi się zagrać a Odmęty Grozy, całkiem udaną nową wersję słynnego BSG. Była to moja 78 nowość w 2021 roku, a w totalu równo 500 gra, w jaką w życiu zagrałem. Tak więc pora na moje TOP100 za 2021 rok, uroczyste jak nigdy dotąd :wink: . Boldem nowości w TOP30 (gry poznane w 2021).

1 Gaia Project
2 Cosmic Encounter
3 Tigris & Euphrates
4 Underwater Cities
5 The Castles of Burgundy
6 The Quest for El Dorado
7 Dominant Species
8 Food Chain Magnate
9 Gloomhaven: Jaws of the Lion
10 Clash of Cultures: Monumental Edition


11 Ra
12 Praga Caput Regni
13 Carcassonne: The Castle
14 Clank! In! Space!: A Deck-Building Adventure
15 Libertalia
16 Pulsar 2849
17 Railroad Ink: Deep Blue Edition
18 Pax Pamir: Second Edition
19 Destinies
20 Brazil: Imperial
21 The Godfather: Corleone's Empire
22 Hive
23 Kanban EV
24 K2
25 El Grande
26 Imperial 2030
27 Chinatown
28 Blood Rage
29 A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)
30 INIS

*Miejsca 31-100:
Spoiler:
*liczby zignorujcie, później usunę :)

Bonus.

TOP10 gier wydanych w PL w 2021:

1 Food Chain Magnate
2 Gloomahaven: Jaws of the Lion
3 Pax Pamir: Second Edition
4 Clash of Cultures: Monumental Edition
5 Destinies
6 Railroad Ink: Deep Blue Edition
7 Brazil: Imperial
8 Glory: Droga do Chwały
9 Cascadia
10 The King's Dilemma
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: dżedaj »

jamek pisze: 20 gru 2021, 15:27 Euro
  • Barrage
  • Agricola = Le Havre > Caverna: The Cave Farmers > Uczta Dla Odyna
  • Brass: Birmingham
  • Great Western Trail
  • Anachrony
  • Clans of Caledonia
  • Keyflower

Kooperacyjne
  • Spirit Island > Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island
  • Aeon's End
Detektywistyczne
  • Sherlock Holmes Consulting Detective: Jack the Ripper & West End Adventures > Detective: A Modern Crime Board Game
  • ?MicroMacro: Crime City

Abstrakcyjne
  • Splendor > Azul

Budowanie talii
  • Dune: Imperium > Clank! In! Space! > Lost Ruins of Arnak

Area Control
  • Scythe
  • Inis
  • Rising Sun > Blood Rage

Legacy
  • Pandemic Legacy: Season 1

Szybkie 1:1
  • Raptor
  • 7 Wonders Duel
Imprezowe
  • Decrypto
Inne
  • Mage Knight
Jamek, co oznaczają znaki > ?
Mają znaczenie matematyczne (lewa lepsza od prawej) czy czasowe (kierunek zmian ulubionej gry) ?
Pzdr.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: jamek »

dżedaj pisze: 07 sty 2022, 22:53
jamek pisze: 20 gru 2021, 15:27 Euro
  • Agricola = Le Havre > Caverna: The Cave Farmers > Uczta Dla Odyna

Kooperacyjne
  • Spirit Island > Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island

Abstrakcyjne
  • Splendor > Azul

Budowanie talii
  • Dune: Imperium > Clank! In! Space! > Lost Ruins of Arnak

Area Control
  • Rising Sun > Blood Rage
Jamek, co oznaczają znaki > ?
Mają znaczenie matematyczne (lewa lepsza od prawej) czy czasowe (kierunek zmian ulubionej gry) ?
Pzdr.
Lewa lepsza od prawej. Jeśli X > Y to znaczy, że X i Y mają coś wspólnego np. te same odczucia, ale jak ktoś zaproponuje X i Y to wybiorę X. Przykładowo Splendor i Azul: gry abstarakcyjne, wytłumaczyć można w 5 minut, ale w Splendorze więcej jest kombinowania i losowość mniej gra rolę (w końcu są organizowane mistrzostwa) - oczywiście subiektywnie rzecz ujmując.
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: piwko »

Po niemalże roku wracam z moim TOP10, bardziej żeby w przyszłości zerknąć jak układał się mój gust planszówkowy.

10. Spirit Island [-4] - podobnie jak rok temu, kilka gier miało szansę wskoczyć na dziesiąte miejsce, ale ostatecznie SI za fajny klimat i mega regrywalność. Liczę że Branch&Claw wprowadzi trochę losowości i gra ma szansę zawędrować wyżej.
9. Hero Realms [N] - spodziewałem się dużo mniej, a okazało się, że świetnie bawię się grając na luzie z córkami. W tej chwili moja ulubiona gra z tej kategorii.
8. Beyond the Sun [N] - nie przepadam za worker placement, ale tutaj działa to doskonale. Bardzo leży mi klimat eksploracji planet oraz odkrywania technologii. Ma szansę zawędrować wyżej jak pogram trochę więcej.
7. Imperium: The Contention [N] - szybkie sci-fi 4X napędzane kartami. Jeszcze za mało grałem, ale czuję, że za rok będzie wyżej.
6. Tyrani Underdarku [N] - niby problemy ze słabą jakością wydania, drama z tytułem, ale zupełnie mi to nie przeszkadza. Świetny deck builder/area control. Obie mechaniki uwielbiam. Chętnie zobaczyłbym coś podobnego w innym settingu - akurat Underdark jest mi obojętny.
5. TI4 [-3] - epickie, ale zbyt ciężko znaleźć wystarczająco dużo czasu i ekipę żeby docenić. Wydaje mi się, że jest szansa, że będzie coraz niżej, bo granie raz na rok to zdecydowanie za mało żeby inne gry jej nie przeskoczyły.
4. Pax Pamir [N] - rewelacja, za każdym razem jak grałem emocje były ogromne. Nieoczywisty system sojuszów działa znakomicie, zdrady, zmiana lojalności, no i karty - uwielbiam kiedy napędzają grę.
3. Root [+1] - mimo mojego uwielbienia, kupowania kolejnych dodatków, widzę pęknięcia i szansę na spadek z podium. Za dużo mikrozasad i należałoby mieć stałą ekipę do grania. Ale jak usiądzie kilka doświadczonych osób - niezapomniane doświadczenie.
2. Inis [+1] - najlepszy area control, wręcz skrojony pode mnie. Szybki, dobrze działa przy każdej liczbie graczy. Nie odmówię partii i mam nadzieję, że wydadzą jakiś nowy dodatek.
1. Android Netrunner [-] - nic się nie zmieniło. Ponad 100 partii i po roku grania utwierdziłem się w przekonaniu, że to mój planszówkowy graal. Żałuję, że nie poznałem wcześniej.

Contesterzy:
Z ośmiu tytułów wpisanych w tej kategorii w zeszłym roku jeden wskoczył do TOP10 (Pax Pamir), a dwa (Pax Ren i Rurik) jeszcze czekają.
Pax Ren, Diuna: Imperium- w obie nie udało mi się zagrać nawet jednej partii, nad czym bardzo ubolewam. W tym roku planuję to zmienić.
Rurik - jak wyżej, ale mam trochę mniejsze oczekiwania.


Spoiler:
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: mineralen »

Moje Top na nowy rok ;)

1 Spirit Island
2 Scythe
3 Gloomhaven: Szczęki Lwa
4 Brass: Birmingham
5 Concordia
6 Diuna: Imperium
7 Anachrony
8 Pięć Klanów: Dżiny Naqali
9 Cryptid
10 Roll for the Galaxy

Miejsca od 11 do 25:
Spoiler:
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Kal-El83 »

1. Mage Knight
2. Marvel Champions lcg
3. Roll Player
4. Cywilizacja poprzez wieki 3ed
5. Spirit Island
6. Zaginiona wyspa Arnak
7. Robinson Crusoe
8. Karak
9. Dobble kids
10. Uno junior

Ostatnie 3 pozycje podyktowane tym, że udaje mi się pograć wraz z synkiem (3,5) =D
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Chonik2
Posty: 57
Rejestracja: 02 sty 2013, 11:37
Has thanked: 28 times
Been thanked: 5 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Chonik2 »

1. Great Western Trail
2. Cywilizacja Poprzez Wieki
3. Food Chain Magnate
4. Brass Birmingham
5. Barrage
6. 7 Cudów Świata: Pojedynek
7. Aoen's End
8. Zamki Burgundii
9. Maracaibo
10. Terra Mystica
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: sajlenthill »

Hej, po długich rozmyślaniach i kilku podejściach, przedstawiam swoją topkę najlepszych gier. Rok 2021 był dla mnie bardzo trudny (nie tylko w kwestiach planszówkowych)/specyficzny i bardzo mocno odbił się na ilości i jakości spędzania czasu z moim hobby. Nadal trzymam się mocno postanowienia, że gram tylko w większe gry i bardziej uczę się tych, które znam niż poznaję nowe. Niestety częstotliwość grania spada z miesiąca na miesiąc tak więc w Nowy Rok wszedłem ze strasznie pesymistycznym nastawieniem. Ale czas pokaże...

W związku z powyższym poniżej moje top5 (tylko tyle tytułów zasłużyło na bycie w topce po ostatnim roku):

1. Zakazane Gwiazdy - obecnie do niej najchętniej siądę, najlepsza na 3os ale na 2os też jest nad czym pomyśleć. Nic nie zastąpi emocji jakie mi towarzyszą przez kilka godzin przy stole z tą grą.
2. Projekt Gaja - przez wiele lat mój numer 1. Ostatnio trochę zapomniana ale mam nadzieję, że wrócę do częstszego grania (i kto wie - może wróci na szczyt)
3. Sekigahara - obecnie moja najlepsza 2osobówka. Krwawe bitwy, zdrady, zwroty akcji i wielkie emocje.
4. Age of steam - świetny tytuł, mega regrywalny, ze względu na duzą ilość map świetnie się skaluje. Mam nadzieję, że uda się częściej grać.
5. Bus - moje największe odkrycie 2020 roku, w 2021 roku partii już zdecydowanie mniej ale nadal granie w nią daje mi wiele satysfakcji.

Honorowa wzmianka. CoC - nie wskoczyła do topki ponieważ jestem dopiero po 3 partiach ale ma na to dużą szansę.
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Jinx1337 »

Jinx1337 pisze: 26 sie 2021, 16:23 Runda główna:
1. Lords of Hellas (koniecznie z modularnymi dodatkami)
2. Mythic Battles: Pantheon
3. Runewars (z dodatkiem)
4. Gloomhaven
5. Nemesis (koniecznie z dodatkami)
6. Mage Knight Ultimate (cudowne solo)
7. Earth Reborn
8. Eclipse: Second Dawn
9. Wojna o Pierścień (druga edycja)
10. Star Wars: Rebelia (z dodatkiem)
Kolejność przypadkowa.
Runda bonusowa:
11. Jagged Alliance - gra planszowa (solo)
12. Spirit Island

Ostrzę zęby na Dark Ages z drugiej ręki i Hellenice (ale tu jakis sajgon z shippingiem i pewnie z drugiej ręki za rok/dwa będę polować).
Ze wspartych to 6: Siege // Lords of Ragnarok za niedługo.

Najgorsze jest to, że poza tymi grami nie widzę jak dla siebie nic więcej (do ogrania jeszcze The Others).
Może ktoś coś poleci, na podstawie powyższych? :)
Do mojej TOP 10 dodaję:

BATTLECON - absolutne...k...mistrzostwo!
Aż mam obsesję na punkcie tej gry!
Symulacja 2D fighting games z kartami w wersji bardzo EURO.
Jej siostrzana produkcja EXCEED też jest warta sprawdzenia, i grywam w obydwie (również po TTS), niemniej BCon jest mistrzem! Ląduje w TOP#3
Dzięki dwóm użytkownikom tegoż forum, uzbierałem KOMPLET wszystkiego w wersji v4 (najnowszej - z użyciem Battlecon Unleashed).
80+ fighterów, zabawa na LATA!

SKYTEAR - MOBA na mapie i MNÓSTWO kombinowania, kombosów i deck craftingu! Gra dla ludzi którzy lubią ogrywac jedną grę do porzygu, szukając taktyk i możliwości! Nie wiem, czemu ma średnią popularność - jest w cholerę spory community (w tym polski na oficjalnym discordzie).
Wada: instrukcja polska jest bleh, trzeba ściągnąć najnowszą angielską (sezon 2) - zasady ewoluują co sezon. Można wpaść na Discord i pograć z ludźmi z całego świata na TTS, jest też liga!

CLASH OF CULTURES MONUMENTAL EDITION - Civka w wersji planszowej, nie trzeba więcej tłumaczyć.

ANNO DOMINI 1666 - mega skirmish dla kogoś kto lubi A. Dumasa, H. Sienkiewicza czy J. Komudę.
Mythic Battles: Panth. jest dalej zdeczko wyżej, ale tutaj klimat się wylewa litrami.

NEUROSHIMA HEX - nie trzeba tłumaczyć, bo to klasyk do którego wreszcie się przemogłem zakupu.

Jak ktoś chętny na partię BCona albo Exceed (albo nawet MB:P) po TTS - zapraszam na priv :)
Jak zbierzemy większą grupę, to może nawet Lords of Hellas?
ODPOWIEDZ