Szeryf z Nottingham

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4680
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1995 times

Szeryf z Nottingham

Post autor: warlock »

Co dzieje się z kartami, które Szeryf otrzyma jako łapówkę? Trafiają od razu na jego stragan, czy też bierze je na rękę?
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Szeryf z Nottingham

Post autor: Padre_W_stare_konto »

warlock pisze:Co dzieje się z kartami, które Szeryf otrzyma jako łapówkę? Trafiają od razu na jego stragan, czy też bierze je na rękę?
Dokłada na stragan.
Raven091
Posty: 28
Rejestracja: 18 wrz 2010, 15:29

Re: Szeryf z Nottingham

Post autor: Raven091 »

Chciałbym się upewnić odnośnie mojej analizy zasad: Gramy w 3 osoby i dla ustalenia uwagi nazwijmy je Adam, Beata i Karol. Szeryfem jest Karol. Adam oferuje 5 złota żeby otworzyć worek Beaty (reszta propozycji jest dla mnie nie istotna). Teraz Karol ma 4(??) opcje:

1) Nie sprawdzać worka Adama i sprawdzić worek Beaty = otrzymuje 5 złota łapówki obiecanej przez Adama (Sytuacja prosta i jasna)

2) Sprawdzić worek Adama i nie sprawdzać worka Beaty = nie otrzymać 5 złota łapówki (Sytuacja prosta i jasna)

3) Sprawdzić oba worki = otrzymać 5 złota łapówki bo otworzył worek Beaty ALBOnie otrzymać 5 złota łapówki bo otworzył worek Adama[/color]

4) Nie sprawdzać żadnego worka = nie otrzymać 5 złota łapówki bo nie otworzył worka Beaty ALBO sytuacja jest niemożliwa bo nie otwierając worka Adama zobowiązuje się on do otworzenia worka Beaty[/color]

Za analizą zieloną przemawia fakt, że zaszły/nie zaszły sytuacje w tej konkretnej umowie: 5 złota jeżeli zostanie otworzony worek Beaty

Za analizą niebieską przemawia fakt, że umowy są wiążące tylko jeżeli worek Kupca składającego ofertę nie zostanie otworzony

Za analizą czerwoną[/color] przemawia... niby to samo co za niebieską ale nie jestem pewien jak wiążąca była by wtedy ta umowa, tzn. czy skoro worek Adama nie był otwierany to szeryf MUSI otworzyć worek Beaty bo... umowa jest wiążąca (to jest raczej nikła wątpliwość, i nie wydaje mi się żeby tak mogło działać)

Ogólnie składam się ku wariantowi zielonemu w obu wypadkach ale szukam drugiej opinii na temat sytuacji 3 zwłaszcza.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Szeryf z Nottingham

Post autor: bukimi »

Jeśli Adam proponuje łapówkę za otwarcie worka Beaty to płaci szeryfowi, gdy ten otworzy jej worek. To czy otworzy również worek Adama to już kwestia zupełnie osobnych, całkowicie niezależnych negocjacji. Jeśli chciałby by szeryf otworzył tylko worek Beaty jego propozycja musiałaby brzmieć "dam Ci 5 złota jeśli otworzysz worek Beaty a mój nie".

Jeśli nie było innych ofert łapówek:
W punkcie 3 - szeryf dostaje 5 złota od Adama, sprawdza oba worki.
W punkcie 4 - jeśli nie otworzy żadnego worka nie dostaje żadnej łapówki.

Zawarte umowy są wiążące, nie można wziąć łapówki i nie wykonać związanej z nią obietnicy. Jedynym wyjątkiem są obietnice dotyczące kolejnych rund (np. gdy ktoś inny będzie szeryfem).
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Raven091
Posty: 28
Rejestracja: 18 wrz 2010, 15:29

Re: Szeryf z Nottingham

Post autor: Raven091 »

Tak właśnie myślałem, ale chciałem się upewnić czy moja analiza jest poprawna. Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 652
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 197 times
Been thanked: 176 times

Re: Szeryf z Nottingham

Post autor: Michito »

Czy w którymkolwiek momencie gry karty ze stosu kart odrzuconych wtasowuje się z powrotem do stosu głównego? Np. jeśli teoretycznie w stosie głównym zabraknie kart.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Szeryf z Nottingham

Post autor: Kurczu »

Akurat wczoraj czytałem instrukcję :D
Tak, jeśli talia się wyczerpie to zostawiasz po 5 wierzchnich kart na obu stosach kart odrzuconych, a z pozostałych tworzysz talię.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Szeryf z Nottingham

Post autor: Tirith »

Pytanie dotyczy dodatku.

Czy jeśli jest prawo: Przymusowa sprzedaż jabłek. To gracz po prostu usuwa kartę ze straganu? Czy jeszcze dostaje za to monety?
ODPOWIEDZ