Gra na 2 os.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Gra na 2 os.

Post autor: ko2a »

Witam
Szukam gry innej a zarazem podobnej w waszym odczuciu przy takim samym lub wyzszym poziomie skomplikowania a zarazem mnogoscia decyzji i kombinowania co 51 stan.

Cos poza kartami zeby dzialalo na 2 os. Ktos cos?
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: josiu »

Ostatnio wszystkim polecam Zamki Burgundii. Naprawdę warto. Bardzo dużo partii rozegraliśmy też w Zamki Szalonego Króla Ludwika. Czekam także na Orlean, ,który wsparłem i który w Polsce ukaże się w grudniu. No i warto się przyjrzec hitowi ostatnich dni czyli Terraformacja Marsa.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: ko2a »

josiu pisze:Ostatnio wszystkim polecam Zamki Burgundii. Naprawdę warto. Bardzo dużo partii rozegraliśmy też w Zamki Szalonego Króla Ludwika. Czekam także na Orlean, ,który wsparłem i który w Polsce ukaże się w grudniu. No i warto się przyjrzec hitowi ostatnich dni czyli Terraformacja Marsa.
Terra odpada bo karty.
Zamki naprawde takie cudowne?
Jaj ma sie sprawa z troyes?
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: Leszy2 »

Pola Arle.
Gra stricte na 2 osoby.
Gra uznawana za mocno zaawansowaną i najbardziej złożoną grę Rosenberga.
Gra prawie zupełnie pozbawiona losowości, nie mniej ilość dróg zwycięstwa i decyzji do podjęcia jest tak wielka, że naprawdę ciężko mówić o powtarzalności.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: ko2a »

Leszy2 pisze:Pola Arle.
Gra stricte na 2 osoby.
Gra uznawana za mocno zaawansowaną i najbardziej złożoną grę Rosenberga.
Gra prawie zupełnie pozbawiona losowości, nie mniej ilość dróg zwycięstwa i decyzji do podjęcia jest tak wielka, że naprawdę ciężko mówić o powtarzalności.
Przyjrzalem sie ale niestety gry rose w tym agricola nie podobaja sie malzonce
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: akahoshi »

To ja bym polecił "Stawkę większą niż życie".
Ostatnio z żoną mocno eksploatujemy ten temat.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: arracan »

Robinson :)

Wysłane z mojego GT-S7560 przy użyciu Tapatalka
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: warlock »

Troyes, Trajan, Zamki Burgundii, Tzolk'in - świetne euro na dwie osoby. ;)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: ko2a »

warlock pisze:Troyes, Trajan, Zamki Burgundii, Tzolk'in - świetne euro na dwie osoby. ;)
Tzolkin ze wgledu na strategie wygrywajaca odpada.

Jak ma sie sytuacja w sprawie regrywalnosci i jasnosci zasad pomiedzy troyes/zamki felda
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: warlock »

Obie gry są szalenie regrywalne, ale Zamki są zdecydowanie bardziej przystępne ;). Troyes to poziom wyżej, pewne rzeczy są mało intuicyjne. W Zamkach wszystko chodzi jak w zegarku ;).
Tzolkin ze wgledu na strategie wygrywajaca odpada.
W sensie - zawsze jak zagrasz w Tzolk'ina to wygrasz, bo znasz strategię wygrywającą :)?
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: HUBertPL »

warlock pisze:Obie gry są szalenie regrywalne, ale Zamki są zdecydowanie bardziej przystępne ;). Troyes to poziom wyżej, pewne rzeczy są mało intuicyjne. W Zamkach wszystko chodzi jak w zegarku ;).
Tzolkin ze wgledu na strategie wygrywajaca odpada.
W sensie - zawsze jak zagrasz w Tzolk'ina to wygrasz, bo znasz strategię wygrywającą :)?
No właśnie - nie rozumiem tego podejścia. Nie zawsze można ustawić swojego pracownika na pożądanym miejscu - więc nawet jakby 2 osoby grały jedną strategią - no ktoś jednak będzie nieco lepszy :)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: ko2a »

Biorac pod uwage ze nie chce gry z salatka punktowa *zamki - jak ma sie sprawa z marco polo lub troyes?
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: Leszy2 »

HUBertPL pisze:
warlock pisze:
Tzolkin ze wgledu na strategie wygrywajaca odpada.
W sensie - zawsze jak zagrasz w Tzolk'ina to wygrasz, bo znasz strategię wygrywającą :)?
No właśnie - nie rozumiem tego podejścia. Nie zawsze można ustawić swojego pracownika na pożądanym miejscu - więc nawet jakby 2 osoby grały jedną strategią - no ktoś jednak będzie nieco lepszy :)
Nie znam Tzolk'ina, ale dla mnie problem strategii wygrywającej polega na tym, że po jej odkryciu pewne elementy gry stają się zbędne i niewykorzystane, co jest po prostu irytujące, bo widać że gra nie została do końca przemyślana.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: ramar »

Tzolkin nie ma strategii wygrywającej.
Oczywiście raczej ważne jest, by mieć na względzie parę kwestii, ale jeżeli nie zamierza ktoś zagrać więcej niż 50 partii w roku, to nie widzę żadnego problemu.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: Aville »

Tzolkin ze wgledu na strategie wygrywajaca odpada.
Zawsze mozna grac z dodatkiem i uzywac Przepowiedni - wtedy powodzenia w graniu jedna strategia ;)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: krzyss »

Zamki Szalonego Krola Ludwika rowniez polecam. Swietnie sie skaluje wg mnie. Dobrze gra sie we dwie jak i cztery osoby.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: Leszy2 »

krzyss pisze:Zamki Szalonego Krola Ludwika rowniez polecam. Swietnie sie skaluje wg mnie. Dobrze gra sie we dwie jak i cztery osoby.
Też polecam Zamki. Ponadto gra bardzo pięknie wygląda.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: Quetzalcoatl »

Wśród gier z genialnym użyciem kości prym wiodą dwa tytuły: Troyes i Zamki Burgundii.
Ta pierwsza trudniejsza i ze zdecydowanie większą interakcją, dużą jak na euro. Do tego ciekawe, stylowe grafiki.
Druga przystępniejsza, bajecznie grywalna, z dość niedużą interakcją, graficznie mdła i słabo wykonana.
Obie regrywalne i dopracowane w każdym calu.
Odradzam natomiast Marco Polo, nie ma tam nic nowatorskiego, po prostu niezła gra.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Gra na 2 os.

Post autor: Wontzki »

ko2a pisze:Witam
Szukam gry innej a zarazem podobnej w waszym odczuciu przy takim samym lub wyzszym poziomie skomplikowania a zarazem mnogoscia decyzji i kombinowania co 51 stan.

Cos poza kartami zeby dzialalo na 2 os. Ktos cos?
Temat rzeka ale jak szukasz czegoś innego na najwyższym poziomie zaawansowania to dajesz Wojnę o Pierścień. Jak twój partner czuje klimat to frajda niesamowita. Ostrzegam jednak, gra jest bardzo trudna do ogarnięcia - ale w moim odczuciu warto.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: ko2a »

Ktora z tych gier jest mocniej strategiczna oraz premiuje mocno za dobra gre a nie jest taka salatka punktową?

Zamki burgundii
Pokolenia
Troyes
Terraformacja (tu czekam na nowa edycje)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: warlock »

ko2a pisze:Ktora z tych gier jest mocniej strategiczna oraz premiuje mocno za dobra gre a nie jest taka salatka punktową?

Zamki burgundii
Pokolenia
Troyes
Terraformacja (tu czekam na nowa edycje)
Wymieniłeś 4 gry z mojego TOP 10 :mrgreen:

Zamki Burgundii - to jest esencja sałatki punktowej. Jak byś nie grał, będziesz punktował. Wygląda to tak, że dobry gracz w danym ruchu będzie dostawał 15 pkt, a nie 10 :).

Pokolenia - w tej grze trzeba mieć długofalowy plan. W samej podstawce losowość jest naprawdę niewielka (nazwałbym to raczej "zmiennością" setupu na daną rundę). Możesz zbierać punkty za różne rzeczy, ale jest to efektem przemyślanych, wykalkulowanych ruchów.

Troyes - jest to gra bardziej taktyczna niż strategiczna, bo przez pierwsze rundy nie znasz kart akcji, jakie wejdą do gry. Ale muszę podkreślić jedną rzecz - w Troyes można po prostu grać słabo i zebrać konkretne baty. Dla mnie to najbardziej wymagający tytuł ze wszystkich wymienionych - musisz się postarać, żeby zapunktować. Jeśli będziesz grał mądrze, to zgarniesz masę punktów i odstawisz rywala. Jest to również gra z największą interakcją ze wszystkich wymienionych (grając mądrze, będziesz konsekwentnie utrudniał rywalowi życie na każdym kroku).

Terraformacja Marsa - to jest tytuł z cyklu "chciałbym grać strategicznie, ale muszę grac pod to, co przyniosą karty". W tej grze trzeba mieć plan i realizować długofalową strategię, ale jest tu również mnóstwo decyzji taktycznych. Trzeba być elastycznym. Przy czym każdy może sobie tutaj coś tam budować, sadzić lasy i podnosić temperaturę, więc masz tutaj takie poczucie jak w Zamkach Burgundii - każdy ruch posuwa Cię do przodu. Ale nie jest to sałatka punktowa - to po prostu wolne rozkręcanie silnika: jeśli będziesz konsekwentny, to na koniec gry gra Cię za to będzie premiować, bo odstawisz pozostałych podczas ostatecznej punktacji (mimo, że w trakcie gry szliście "łeb w łeb").

Gdybym miał te gry ułożyć wg. kryteriów premiowania za dobrą, przemyślaną grę, to:
1. Troyes
2. Pokolenia / Terraformacja Marsa
3. Zamki Burgundii

To nie oznacza oczywiście, że w Zamkach umiejętności nie są istotne. Chodzi po prostu o to poczucie, że "zawsze coś mi wpadnie", niezależnie od tego jak gram (całkowitym przeciwieństwem tej gry jest np. Tzolk'in, w którym możesz nie zapunktować przez pół gry jeśli nie wiesz, co robisz ;).
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra na 2 os.

Post autor: ko2a »

warlock pisze:
ko2a pisze:Ktora z tych gier jest mocniej strategiczna oraz premiuje mocno za dobra gre a nie jest taka salatka punktową?

Zamki burgundii
Pokolenia
Troyes
Terraformacja (tu czekam na nowa edycje)
Wymieniłeś 4 gry z mojego TOP 10 :mrgreen:

Zamki Burgundii - to jest esencja sałatki punktowej. Jak byś nie grał, będziesz punktował. Wygląda to tak, że dobry gracz w danym ruchu będzie dostawał 15 pkt, a nie 10 :).

Pokolenia - w tej grze trzeba mieć długofalowy plan. W samej podstawce losowość jest naprawdę niewielka (nazwałbym to raczej "zmiennością" setupu na daną rundę). Możesz zbierać punkty za różne rzeczy, ale jest to efektem przemyślanych, wykalkulowanych ruchów.

Troyes - jest to gra bardziej taktyczna niż strategiczna, bo przez pierwsze rundy nie znasz kart akcji, jakie wejdą do gry. Ale muszę podkreślić jedną rzecz - w Troyes można po prostu grać słabo i zebrać konkretne baty. Dla mnie to najbardziej wymagający tytuł ze wszystkich wymienionych - musisz się postarać, żeby zapunktować. Jeśli będziesz grał mądrze, to zgarniesz masę punktów i odstawisz rywala. Jest to również gra z największą interakcją ze wszystkich wymienionych (grając mądrze, będziesz konsekwentnie utrudniał rywalowi życie na każdym kroku).

Terraformacja Marsa - to jest tytuł z cyklu "chciałbym grać strategicznie, ale muszę grac pod to, co przyniosą karty". W tej grze trzeba mieć plan i realizować długofalową strategię, ale jest tu również mnóstwo decyzji taktycznych. Trzeba być elastycznym. Przy czym każdy może sobie tutaj coś tam budować, sadzić lasy i podnosić temperaturę, więc masz tutaj takie poczucie jak w Zamkach Burgundii - każdy ruch posuwa Cię do przodu. Ale nie jest to sałatka punktowa - to po prostu wolne rozkręcanie silnika: jeśli będziesz konsekwentny, to na koniec gry gra Cię za to będzie premiować, bo odstawisz pozostałych podczas ostatecznej punktacji (mimo, że w trakcie gry szliście "łeb w łeb").

Gdybym miał te gry ułożyć wg. kryteriów premiowania za dobrą, przemyślaną grę, to:
1. Troyes
2. Pokolenia / Terraformacja Marsa
3. Zamki Burgundii

To nie oznacza oczywiście, że w Zamkach umiejętności nie są istotne. Chodzi po prostu o to poczucie, że "zawsze coś mi wpadnie", niezależnie od tego jak gram (całkowitym przeciwieństwem tej gry jest np. Tzolk'in, w którym możesz nie zapunktować przez pół gry jeśli nie wiesz, co robisz ;).
Dzieki za opinie.
Dlatego walczwalczę pomiedzy zakupem pokolen a zamkach z tymze w grudniu przyjdzie do mnie steampunk rally a nie chce dublowac koscianych dlatego te decyzje - pozatym mamy rialto felde i jedyne co mnie drazni to ta salatka.

Podeslesz mi jeszcze swoje bgg i oceny twoich gier. Na telefonie nie widze podpisu jesli tam to wrzucone
ODPOWIEDZ