Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Confidential
Posty: 171
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Confidential »

Szykuje mi się niebawem posiadówka i będą wśród nas również panie, które nie posiadają zbytniego doświadczenia jeśli chodzi o gry - a chcą też z nami pograć. Wiele razy słyszałem, że co-opy są świetną metodą wprowadzania ludzi w temat i stwierdziłem, że to może być dobry pomysł.

Najbardziej zainteresowały mnie:
- "Ghost Stories";
- "Carnival Zombie";
- "Mysterium".

"Ghost Stories" przeznaczony jest niestety tylko dla 4-ech graczy, a "Carnival Zombie" ciężko dostać + brak polskiej wersji byłby problemem dla niektórych osób w grupie. Najbliżej mi do "Mysterium", ale odnoszę wrażenie, że ten tytuł nie posiada zbyt uwydatnionego elementu interakcji.

Prosiłbym o podanie jakichś tytułów spełniających podane wyżej kryteria... Lub rozwianie moich wątpliwości co do "Mysterium" :wink:
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Zack »

Confidential pisze: 30 cze 2018, 19:14 Szykuje mi się niebawem posiadówka i będą wśród nas również panie, które nie posiadają zbytniego doświadczenia jeśli chodzi o gry - a chcą też z nami pograć. Wiele razy słyszałem, że co-opy są świetną metodą wprowadzania ludzi w temat i stwierdziłem, że to może być dobry pomysł.

Najbardziej zainteresowały mnie:
- "Ghost Stories";
- "Carnival Zombie";
- "Mysterium".

"Ghost Stories" przeznaczony jest niestety tylko dla 4-ech graczy, a "Carnival Zombie" ciężko dostać + brak polskiej wersji byłby problemem dla niektórych osób w grupie. Najbliżej mi do "Mysterium", ale odnoszę wrażenie, że ten tytuł nie posiada zbyt uwydatnionego elementu interakcji.

Prosiłbym o podanie jakichś tytułów spełniających podane wyżej kryteria... Lub rozwianie moich wątpliwości co do "Mysterium" :wink:
Zależy trochę jakiego klimatu szukasz, bo "Ghost Stories" to strategia, a "Mysterium" to bardziej familijna gra na skojarzenia, więc totalnie różne światy.

Ogólnie Mysterium świetnie się sprawuje w większej grupie, szczególnie jeśli potrzeba luźnej i szybkiej gierki. Czas gry i przestoje nieznacznie wzrastają razem ze wzrostem liczby graczy, co sprawia że można w każdym towarzystwie wyciągnąć tę grę na stół. Interakcja jest w Mysterium jak najbardziej w porządku, bo każdą decyzję gracze mogą przedyskutować i to już od nich zależy jak bardzo chcą z innymi współpracować. Inna sprawa, że to jest gra trochę "do kotleta", tam nie ma ani specjalnie żadnej planszy, ani strategii, tylko przyglądanie się obrazkom na kartach i szukanie na nich szczegółów. Ponadto ja bym polecał wersję międzynarodową (tj. "Mysterium", a nie polskie "Tajemnicze Domostwo") bo ma ładniejsze niektóre karty i jest jeszcze dodana specjalna mechanika, gdzie gracze "obstawiają" wybory innych graczy co dodatkowo zwiększa ową interakcję.

Jeśli szukasz raczej czegoś "mięsistego", gdzie jest chociaż jakiś ruch na planszy i trudniejsze decyzje do podjęcia to dla nowicjuszy może się dobrze sprawdzić np. Eldritch Horror albo Zombicide. Może się również sprawdzić Betrayal at the House on the Hill, chociaż tam jest semi-coop, gdzie jeden z graczy staje się zdrajcą i poluje na resztę, ale to dobry gateway jeśli chodzi o przygodówki. Na 5 graczy jest też taka śmieszna gra Ucieczka: Świątynia zagłady, która odbywa się w czasie rzeczywistym, więc jest dużo emocji i krzyków przy stole.
Confidential
Posty: 171
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Confidential »

Zack pisze: 01 lip 2018, 00:22 Zależy trochę jakiego klimatu szukasz, bo "Ghost Stories" to strategia, a "Mysterium" to bardziej familijna gra na skojarzenia, więc totalnie różne światy.
Mówisz bardziej o mechanice gry, a mi chodzi o klimat (Horror, Tajemnica...) - atmosferę, w którą można się wczuć.
Zack pisze: 01 lip 2018, 00:22 Inna sprawa, że to jest gra trochę "do kotleta", tam nie ma ani specjalnie żadnej planszy, ani strategii, tylko przyglądanie się obrazkom na kartach i szukanie na nich szczegółów. Ponadto ja bym polecał wersję międzynarodową (tj. "Mysterium", a nie polskie "Tajemnicze Domostwo") bo ma ładniejsze niektóre karty i jest jeszcze dodana specjalna mechanika, gdzie gracze "obstawiają" wybory innych graczy co dodatkowo zwiększa ową interakcję.
Obejrzałem trochę materiałów na temat tej gry i wiem jak ona działa oraz jakie są różnice między "Mysterium" a "Tajemniczym Domostwem" - dlatego też wspomniałem tylko o "Mysterium".
Zack pisze: 01 lip 2018, 00:22 Jeśli szukasz raczej czegoś "mięsistego", gdzie jest chociaż jakiś ruch na planszy i trudniejsze decyzje do podjęcia to dla nowicjuszy może się dobrze sprawdzić np. Eldritch Horror albo Zombicide. Może się również sprawdzić Betrayal at the House on the Hill, chociaż tam jest semi-coop, gdzie jeden z graczy staje się zdrajcą i poluje na resztę, ale to dobry gateway jeśli chodzi o przygodówki. Na 5 graczy jest też taka śmieszna gra Ucieczka: Świątynia zagłady, która odbywa się w czasie rzeczywistym, więc jest dużo emocji i krzyków przy stole.
Szukam raczej czegoś lekkiego, ze stosunkowo krótkim czasem rozgrywki. Zawsze jest ryzyko, że komuś gra może nie przypaść do gustu i wolałbym zdecydować się na tytuł, w który można zagrać kilka razy z rzędu jeśli się spodoba (a jeśli nie, to nic straconego) niż ryzykować długą partię, gdzie nie wszyscy będą się dobrze bawić. Ale dzięki za tytuły.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Zack »

Confidential pisze: 01 lip 2018, 12:53 Mówisz bardziej o mechanice gry, a mi chodzi o klimat (Horror, Tajemnica...) - atmosferę, w którą można się wczuć.
Właśnie chodziło mi o mechanikę. Może niedobrze, że użyłem słowa "klimat", ale chodziło mi o to, jakie mniej więcej wrażenia mają płynąć z tej gry. Czy raczej ma być to gra relaksacyjna, gdzie nie ma potrzeba jakiegoś większego skupienia uwagi? Czy raczej coś bardziej angażującego, gdzie wchodzi w grę strategiczne myślenie? W moim odczuciu rozgrywka w "Mysterium" będzie trwała tak samo długo co na przykład "Ghost Stories" albo "Edrtich Horror". Ale w przypadku GS i EH będzie na pewno wymagało więcej uwagi, skupienia i trochę kalkulacji. Ponadto obie te gry mają dość duże prawdopodobieństwo przegranej (mają dość łatwe zasady, ale trudno jest wygrać). Wydaje mi się, że wszystkie z gier, które zostały póki co wymienione w tym wątku są bez problemu do ogarnięcia przez zupełnych nowicjuszy w planszówkach. Ja osobiście wybrałbym Eldritch, które oferuje dużo regrywalności z samą podstawką i zdecydowanie najwięcej ma w sobie horroru i atmosfery.
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Kilson »

Jak lekki co-op na 6 osób, to własnie Zombicide. Jest to głownie wesoła rzeźnia i rzucanie kostkami, ale gra się dość długo.
Ale z tego co piszesz, to mam wrażenie, że szukasz bardziej imprezówek niż typowego co-opa.

Może "Tajniacy", "Sabotażysta" albo "Czerwony Listopad"?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Grzdyll »

A ja podpowiem Obecność - może nie do końca klasyczny coop bo wszyscy przeciw jednemu ale może to być świetny wybór w opisanych okolicznościach. Poza tym to świetna gra, niedroga i ma całkiem niezły klimat jak na prostą w gruncie rzeczy karciankę. Ja polecam.
Confidential
Posty: 171
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Confidential »

Zack pisze: 01 lip 2018, 20:02 Czy raczej ma być to gra relaksacyjna, gdzie nie ma potrzeba jakiegoś większego skupienia uwagi? Czy raczej coś bardziej angażującego, gdzie wchodzi w grę strategiczne myślenie?
Raczej coś bliżej pierwszej kategorii - bo osobom, które z grami w ogóle styczności nie mają, może nie chcieć się za bardzo wysilać szarych komórek (bardziej może im chodzić o to, by się po prostu rozerwać).
Zack pisze: 01 lip 2018, 20:02 W moim odczuciu rozgrywka w "Mysterium" będzie trwała tak samo długo co na przykład "Ghost Stories" albo "Edrtich Horror". Ale w przypadku GS i EH będzie na pewno wymagało więcej uwagi, skupienia i trochę kalkulacji. Ponadto obie te gry mają dość duże prawdopodobieństwo przegranej (mają dość łatwe zasady, ale trudno jest wygrać).
Wydawało mi się, że rozgrywka w "Eldritch Horror" trwa zdecydowanie dłużej niż w "Mysterium". I słyszałem właśnie, że w "Ghost Stories" bardzo trudno jest wygrać (nie wiedziałem jak to wygląda w "Eldritch Horror").
Kilson pisze: 02 lip 2018, 11:09 z tego co piszesz, to mam wrażenie, że szukasz bardziej imprezówek niż typowego co-opa.
Można tak powiedzieć. Ale też nie chodzi mi o typowe imprezówki - raczej co-op, który można odpalić w imprezowej "atmosferze" :D
Grzdyll pisze: 02 lip 2018, 16:01 A ja podpowiem Obecność - może nie do końca klasyczny coop bo wszyscy przeciw jednemu ale może to być świetny wybór w opisanych okolicznościach. Poza tym to świetna gra, niedroga i ma całkiem niezły klimat jak na prostą w gruncie rzeczy karciankę. Ja polecam.
"Obecność" i tak mam w planach sobie kupić wcześniej czy później. Jak wspomniałeś, nie jest to do końca co-op, a jeden kontra wszyscy. Wątpię też, bym laików tym tytułem przyciągnął.

Kilku z was pisze o "Zombicide". Pozwolę więc sobie zapytać - chodzi wam o "Zombicide" czy "Zombicide: Black Plague"? Bo w "Black Plague" grałem, a o pierwowzorze słyszałem mieszane opinie.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Grzdyll »

Confidential pisze: "Obecność" i tak mam w planach sobie kupić wcześniej czy później. Jak wspomniałeś, nie jest to do końca co-op, a jeden kontra wszyscy. Wątpię też, bym laików tym tytułem przyciągnął.
No właśnie wg mnie to jest tytuł którym można jak najbardziej przyciągnąć laików :)
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Zack »

Confidential pisze: 03 lip 2018, 19:21 Wydawało mi się, że rozgrywka w "Eldritch Horror" trwa zdecydowanie dłużej niż w "Mysterium". I słyszałem właśnie, że w "Ghost Stories" bardzo trudno jest wygrać (nie wiedziałem jak to wygląda w "Eldritch Horror").
W sumie racja, Eldritch liczyłbym, że 2,5h wyjdzie, Mysterium pewnie około 1,5h, wszystko zależy jak długo się duch zastanawia i jak długo gracze dyskutują.

W każdym razie Mysterium raczej spełnia Twoje kryteria. Myślę, że w tej grze klimat zależy mocno od mistrza gry i graczy. Kiedy duch wybiera kartę, to gracze się trochę nudzą. Czas może umilić jakiś improwizowany "role-play", a tak na sucho to tego klimatu jest w grze w sumie niewiele ;) Niemniej jednak gra ciekawa i dobra na start.
Confidential
Posty: 171
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Klimatyczny, prosty do ogarnięcia Co-op z dużą interakcją, dla więcej niż 4-ech osób

Post autor: Confidential »

Grzdyll pisze: 03 lip 2018, 19:35 No właśnie wg mnie to jest tytuł którym można jak najbardziej przyciągnąć laików :)
Po prostu takie odnoszę wrażenie. Może błędne...
Zack pisze: 03 lip 2018, 23:58 W sumie racja, Eldritch liczyłbym, że 2,5h wyjdzie, Mysterium pewnie około 1,5h, wszystko zależy jak długo się duch zastanawia i jak długo gracze dyskutują.
[...]Kiedy duch wybiera kartę, to gracze się trochę nudzą.
No właśnie wiele zależy od ducha, bo musi planować z wyprzedzeniem - jakaś karta wizji może nie pasować w danej chwili do wskazania sprawcy, ale może się przydać później przy narzędziu zbrodni i lepiej ją zachować. W zależności od osoby, zastanawianie się może zająć więcej lub mniej.
Zack pisze: 03 lip 2018, 23:58 Czas może umilić jakiś improwizowany "role-play", a tak na sucho to tego klimatu jest w grze w sumie niewiele ;)
Miałem też zamiar zbudować jakoś ten klimat - właśnie role-play'em czy graniem przy świecach/przygaszonym świetle.
ODPOWIEDZ