Starship Samurai

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Starship Samurai

Post autor: Ziemowit »

Zakładam wątek do tej nowej gry, której istnienie chyba przeszło w Polsce bez echa.

Link do BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/245 ... ip-samurai

Starship Samurai to gra typu area control, dudes on a map, 2-4 graczy.

Cytat z poltera: "(...) opiera się na kosmicznej tematyce z nietypowymi elementami inspirowanymi kulturą japońską. Gracze będą uczestniczyli w wojnie w Galaktyce Lotusu, staną na czele swojego klanu, który – posługując się ogromnymi maszynami, pilotowanymi przez utalentowanych wojowników – będzie starał się zdominować galaktykę. W grze będą liczyć się honor i dyplomacja, ale nie zabraknie też krwawej jatki za pomocą zmechanizowanych samurajów." (http://polter.pl/planszowki/Starship-Samurai-w82508)

Figurki są wspaniałe :o

Ktoś grał? Jakieś opinie?
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Starship Samurai

Post autor: anorak »

Jest Super. Mechy w kosmosie, figurki dają efekt WOW jak figsy z gier Cool Mini Or Not, mimo że nie są tak wyrafinowane (znacznie prostsze formy zostały użyte, ale też kosmiczne mechy nie mają włosów i zębów w prawdziwym życiu, każdy to wie). Projekt figurek jest tak dobry, że od razu ludzie podchodzą i pytają co to za wspaniałośc. Serio, super sprawa.

Jeśli chodzi o gameplay - nie spodziewałem się niewiadomo czego, ale zostałem bardzo mile zaskoczony. To taki prostszy Blood Rage, który dalej ma sporo fajnych decyzji do podjęcia, malutki element memory. Główną różnicą między tymi grami jest bardzo symboliczny draft na samym początku w SS, a potem jedynie manipulacja ścieżkami dodającymi punkty co turę, taki tug of war przez całą grę. Oprócz tego to bardzo podobne wrażenia są. Ogólnie, jeśli ktoś lubi area control, to ta gra mu podejdzie. Dla fanów Blood Rage i kosmicznych mechów, pozycja obowiązkowa.
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Starship Samurai

Post autor: Ziemowit »

anorak pisze: 10 lis 2018, 17:20 Jest Super. Mechy w kosmosie, figurki dają efekt WOW jak figsy z gier Cool Mini Or Not, mimo że nie są tak wyrafinowane (znacznie prostsze formy zostały użyte, ale też kosmiczne mechy nie mają włosów i zębów w prawdziwym życiu, każdy to wie). Projekt figurek jest tak dobry, że od razu ludzie podchodzą i pytają co to za wspaniałośc. Serio, super sprawa.

Jeśli chodzi o gameplay - nie spodziewałem się niewiadomo czego, ale zostałem bardzo mile zaskoczony. To taki prostszy Blood Rage, który dalej ma sporo fajnych decyzji do podjęcia, malutki element memory. Główną różnicą między tymi grami jest bardzo symboliczny draft na samym początku w SS, a potem jedynie manipulacja ścieżkami dodającymi punkty co turę, taki tug of war przez całą grę. Oprócz tego to bardzo podobne wrażenia są. Ogólnie, jeśli ktoś lubi area control, to ta gra mu podejdzie. Dla fanów Blood Rage i kosmicznych mechów, pozycja obowiązkowa.
Dzięki :) Tak właśnie myślałem. Grę już mam i w poniedziałek będziemy ogrywać. A BR uwielbiam, więc liczę, że i to mi podejdzie!
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Starship Samurai

Post autor: Ziemowit »

No i gra podeszła - jeszcze jak! Graliśmy na trzech (czwarta osoba się wykruszyła) i wszyscy stwierdziliśmy, że gra jest świetna. Wykonanie - to widać już na początku - stoi na bardzo wysokim poziomie; zarówno figurki mechów (jakie one duże!), jak i statków są bardzo dobrze wykonane. Miło się na to patrzy. Ale też miło się patrzy na tor punktacji i tory poparcia mniejszych klanów. Do tego dochodzą planszetki graczy, a także karty akcji oraz karty lokacji. Karty lokacji są przepięknie zilustrowane, to bez dwóch zdań. Grafiki na kartach akcji też uważam za bardzo ładne.

Co do samej gry, to faktycznie nigdy nie wiemy, co kto zrobi, zawsze nasz plan może zostać udaremniony. Niemało gry nad stołem, namawiania jednego, by zaatakował drugiego, "no bo patrz, jak tutaj mu mnie wjedziesz, to dostanie tę lokację za darmo, a ja przecież nie mogę, bo...". Podoba mi się, że w każdej konfiguracji każdy z graczy będzie zaczynał. Mechanika minidraftu mechów też prosta, ale i przemyślana: pierwszy gracz bierze jednego mecha, drugi tak samo, po czym ostatni gracz bierze dwa, i kolejność draftu jest odwrócona. To sprawia, że kombinacji możliwych mechów jest od groma :) BTW szkoda, że w przygotowywanym dodatku będą tylko dwa mechy. Ale liczę na to, że dodatkowe 40 kart akcji faktycznie będzie dużo zmieniało.

Podoba mi się też mechanika zagrywania głównych akcji (orders). Są cztery, ale tak naprawdę mogę "inwestować" w jedną akcję więcej niż raz. Tutaj też dochodzi myślenie nad tym, jak znaczniki głównych akcji (tj. znaczniki z określonymi, czterema wartościami) zagrywać - trzeba brać pod uwagę health tokens (ciągle mówiliśmy o nich "wealth" tokens, jakoś lepiej pasuje; a może to są wealth tokens?) i to, ile ich mamy. Warto też rozważać wysyłanie małych statków do lokacji, w których nie mamy szansy wygrać po to tylko, by użyć karty bitwy, która daje nam do wyboru: health token lub dociąg karty. Naprawdę super!

Oczywiście nie można wyrokować po dwóch rozgrywkach, ale nie mam wrażenia, by była jedna taktyka, która jest lepsza od innych. Trzeba zagrania dostosowywać, po pierwsze, do mechów, jakie się ma, a po drugie i nawet przede wszystkim - do poczynań przeciwników. Kolejnymi zmiennymi są dobierane karty akcji, z konieczności losowe, a także karty lokacji. Może się zdarzyć, że przegrasz bitwę i zostaniesz w danej lokacji, ale karta nowej lokacji nie będzie Ci ani trochę pasowała, bo starasz się mieć różnego rodzaju na koniec gry - no i czeka Cię przeprowadzka ;).

W każdym razie gra wspaniała <3 I na pewno nie mniej kminienia niż w BR.
ODPOWIEDZ