Pora na kolejne gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Pora na kolejne gry

Post autor: Muszan »

Chciałbym dokonać zakupu kolejnych gier po: "Wsiąść do pociągu:Europa" , "Manilla" , "Blue Moon City" i "Książęta Florencji i poprosić was o pomoc w wyborze.Przeczytałem mnóstwo wątków dotyczących najróżniejszych tytułów i troche mi się zakręciło w głowie od nadmiaru tytułów.Wytypowałem kilka gier, ale że zamawiać będe 2 lub 3, warto zasięgnąć opinii doświadczonych użytkowników.
Co do wymagań, to przeważnie gram z dziewczyną i rodzicami którzy na szczęście złapali bakcyla i preferują bardziej "Książęta Florencji" i "Blue Moon City" niż pozostałe dwa tytuły więc powinna w miare dobrze skalować się na 2,3,4 osoby-z rzadka udaje mi się namówić do rozgrywki kogoś jeszcze więc wystarczy by dobrze sprawdzała się w powyższej konfiguracji. Czas rozgrywki to maksymalnie 2 godziny z lekkim limitem,przede wszystkim niezależna językowo, zaś co do losowości to może być nawet duża, jeżeli ma ona uzasadnienie związane z tematyką gry (jak "Manilla").
Na razie wyselekcjonowałem następujące tytuły:
Tikal
Filary Ziemi
Sankt Petersburg
Thebes
Goa
Notre Dame
Acquire
Puerto Rico (choć nie wiem czy nie za wcześnie)
W 80 Dni Dookoła Świata
San Juan

Zastanawiałem się jeszcze nad "Cytadelą" i "Stone Age", ale im więcej postów przeczytałem tym bardziej zastanawiam się czy warto wydać pieniądze na te tytuły, gdyż wiele osób chwali,lecz równie liczna grupa nie poleca więc sam nie wiem.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc w wyborze!!!
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: yosz »

Goa niestety jest w tej chwili nie do dostania.

Ja polecę Notre Dame - świetnie się skaluje, rozgrywka trwa około godziny.

Puerto Rico nie jest bardzo ciężkie i może się dobrze sprwadzić - prędzej bym się martwił o Tikal. A Stone Age (chociaż ja się w grze nie zakochałem) też chyba mogę polecić
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: zephyr »

Odradzam teby, może i losowość jest uzasadniona, ale koszmarnie frustrująca.
Odradzam w "80 dni..." - to jest raczej prosta gra rodzinna do pogrania z dziećmi, IMO dużo prostsze niż BMC o KF nie wspominając.

Polecam Puerto, gra nie jest aż tak skomplikowana, a zasady mimo sporej ilości są dość intuicyjne. Byłe pierwsze miejsce na BGG o czymś świadczy. Z wad można narzekać chyba tylko na brak bezpośredniej interakcji.

Goa też jest fajna, ale nie widziałem jej ostatnio w sklepach.

Notre Dame nie jest złe.

Ciężko powiedzieć, najlepiej chyba zagrać w jakimś klubie/ na konwencie, bo dużo zależy od indywidualnych preferencji.
Ja wolę raczej cięższe eurogry.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: MsbS »

Skoro rozważasz San Juan, a Puerto się trochę obawiasz, to może weź pod uwagę Caylus Magna Carta?

Z absolutnie innej beczki: a może abstrakcyjny Blokus? Na 4 osoby jest naprawdę super. Jedna rozgrywka to jakieś 15-20 minut (max 30), ale przeważnie kusi do rozegrania jeszcze jednej (i jeszcze jednej).
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: knidyjczyk »

Z wymienionego tłumiku gier o głowę ponad resztę wystaje Puerto Rico, chyba nie ma się co zastanawiać... Jeśli macie za sobą 2-3 gry nie ma żadnych powodów, dla których miałoby na P.R. być za wcześnie. Nie jest trudniejsze niż Książęta... Wybitna gra.

Z pewnością wartościowe pozycje (z dostępnych na rynku) to:
Thebes - losowość bardzo duża, ale BARDZO uzasadniona tematyką, gramy gdy potrzebujemy lżejszej gry i mamy ochotę na trochę hazardu
Stone Age - b.dobra gra, zwłaszcza jak lubisz pokulać kostkami. Wbrew pozorom los nie jest tutaj decydujący o zwycięstwie.
Osobiście chyba najwięcej razy z wymienionych gier zagrałem (i jeszcze nie raz zagram) w Sankt Petersburg, ale zdaje się akurat nie wszystkim się musi podobać, trzeba się wczuć w klimat.
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: mistrz_yon »

Z Twojej listy to bym sie sklanial do "Sankt Petersburga" (kocham!!!) i "Notre Dame" (lubie).
No i jeszcze rzecz, ktorej na liscie nie znalazlem, a spelnia wszelkie kryteria - Hacienda. Wspaniala strategia, swietna zabawa, swietne skalowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: mst »

Nie będę oryginalny - jakoś tak naturalne wydaje się, że jeśli ktoś lubi Książęta Florencji to spodobają mu się też Notre Dame i Puerto Rico. :)

P.S.: i może warto jeszcze rzucić okiem na W Roku Smoka. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: kwiatosz »

Jeżeli niezależna językowo może oznaczać niewymagająca innego języka niż polski to nie widzę powodu żeby nie kupować Agricoli :)
Jeżeli jednak ma być z listy, to polecam Sankt Petersburg - im więcej się w to gra, tym większą ma się ochotę na następne partie. Gra jest w specyficzny sposób brzydka, co dodatkowo do niej przyciąga. O rozgrywce nie będę się rozpisywał, bo już opasłe tomy na ten temat na forum napisano :)
Na pewno natomiast odradzam Filary Ziemi - nie rozumiem w ogóle co ludzie w tym widzą, dla mnie zdecydowanie zbyt nudne (ale nie potrafię dokładnie określić czemu tak jest..)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: mistrz_yon »

kwiatosz pisze:Gra jest w specyficzny sposób brzydka, co dodatkowo do niej przyciąga.
e tam, nie zauwazylem. ma specyficzna, klimatyczna grafike oparta o stylistyke ikonografii prawoslawnej.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: BloodyBaron »

grisham81 pisze: Puerto Rico
San Juan
Bardzo dobre gry - obie. Z każdej będziesz zadowolony. San Juan nad PR przeważa bardzo dobrze działającym trybem dla dwóch osób i większą "przenośnością" - więc na wakacje idealny. O samym Puerto Rico pisano już wcześniej.
grisham81 pisze: Filary Ziemi
Gra bardzo dobra, nie warto zrażać się niepochlebnymi opiniami. Zwykle należą one do graczy już bardzo doświadczonych i o mocno wyrobionym guście - lub po prostu wybrednych. Tymczasem gra jest dobrze zbalansowana, pięknie wydana, a jeszcze w poszerzeniu o dodatek dostarcza wielu godzin zabawy i niezłego móżdżenia. Warto.

grisham81 pisze: Cytadela
Jeśli nie masz min. 5 graczy, to każda z pozostałych gier pewnie będzie lepsza. Jeśli ich masz lub miewasz choć od czasu do czasu, to ta pozycja Cię nie zawiedzie.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: Geko »

Z wymienionej listy zdecydowanie Puerto Rico. Jak podobają się Wam Książęta Florencji i Blue Moon City, to znaczy, że i w PR zobaczycie znacznie większą ilość interakcji pośredniej, co zaowocuje wieloma ciekawymi rozgrywkami. I zasady nie są bardziej skomplikowane niż w KF.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: skanna »

Puerto Rico przede wszystkim :)
Filary są ślicznie zrobione i nudne, zdecydowanie lepszy jest Stone Age.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: Muszan »

Przede wszystkim dziękuje za tak szybkie odpowiedzi na posta!!
yosz pisze:Puerto Rico nie jest bardzo ciężkie i może się dobrze sprwadzić - prędzej bym się martwił o Tikal.
Mógłbyś wyjaśnić niepewność dotyczącą Tikala?
Na razie praktycznie nikt się do tej gry nie odniósł, czy to oznacza żebym ten tytuł sobie na razie odpuścił?
MsbS pisze:Skoro rozważasz San Juan, a Puerto się trochę obawiasz, to może weź pod uwagę Caylus Magna Carta?
Szczerze przyznam, że zastanawiałem się nad tym tytułem gdy przeczytałem recenzje "Don Simona" w ŚGP numer 3, więc może również warto dodać do listy?
mistrz_yon pisze:No i jeszcze rzecz, ktorej na liscie nie znalazlem, a spelnia wszelkie kryteria - Hacienda. Wspaniala strategia, swietna zabawa, swietne skalowanie.
O tej grze muszę jeszcze troche doczytać wątki z forum
mst pisze:Nie będę oryginalny - jakoś tak naturalne wydaje się, że jeśli ktoś lubi Książęta Florencji to spodobają mu się też Notre Dame i Puerto Rico.
I muszę przyznać mst, że na razie te dwa tytuły, patrząc po odpowiedziach na posta ,zdecydowanie przodują w wyborze.
kwiatosz pisze:Jeżeli niezależna językowo może oznaczać niewymagająca innego języka niż polski to nie widzę powodu żeby nie kupować Agricoli
Agricole na chwile obecną w ogóle nie biorę pod rozwagę.Natomiast skłaniam się jeszcze ku "Sankt Petersburg" ,który tu polecasz , a dodatkowo jak mnie pamięć nie myli "Bogas" pisał, że świetnie sprawdza się na dwie osoby.

Chciałbym jeszcze żeby ktoś odniósł się do "Acquire", bo na razie nikt z was jej ani nie poleca, ani nie skreśla oraz "Thebes", który nie poleca zephyr ze względu na losowość choć wydaje mi się,że skoro losowość w "Manilli" nam nie przeszkadzała,a nawet zaryzykuje stwierdzenie iż właśnie ona dodaje tej grze kolorytu to pewnie losowość dotycząca wykopalisk również by się nam spodobała.
Na chwile obecną wydaje mi się,że zamówie "Puerto Rico", "Notre Dame" i chyba "Sankt Petersburg" choć wstrzymam się jeszcze czekając na wasze podpowiedzi.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: yosz »

grisham81 pisze:
yosz pisze:Puerto Rico nie jest bardzo ciężkie i może się dobrze sprwadzić - prędzej bym się martwił o Tikal.
Mógłbyś wyjaśnić niepewność dotyczącą Tikala?
Na razie praktycznie nikt się do tej gry nie odniósł, czy to oznacza żebym ten tytuł sobie na razie odpuścił?
Napisałeś, że boisz się, że na PR może być za wcześnie. Tikal wydaje mi się po prostu cięższy od PR (duże są też międzyczasy), stąd moja wypowiedź. A w zasadzie to nie powinienem był nic o tym mówić bo Tikal na razie znam też tylko ze słyszenia :oops:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: monga »

BloodyBaron pisze:
grisham81 pisze: Cytadela
Jeśli nie masz min. 5 graczy, to każda z pozostałych gier pewnie będzie lepsza. Jeśli ich masz lub miewasz choć od czasu do czasu, to ta pozycja Cię nie zawiedzie.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym :) Uważam, że Cytadela jest świetna również na 2 osoby, w 3 osoby spędziliśmy przy niej kiedyś pół nocy sylwestrowej i ciągle nie mieliśmy dość, a i na 4 grało mi się zawsze bardzo dobrze. Na 5 osób grałam tylko raz i przypadkiem była to akurat najsłabsza wg mnie rozgrywka, ale nadal bardzo dobra. Ja osobiście Cytadelę bardzo lubię, chociaż nie znam na przykład Twoich rodziców, wiem że moim taka tematyka i działania by raczej nie podeszła, ale bratu już tak.

No i dołączę się do głosów za Puerto Rico :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: MichalStajszczak »

yosz pisze:Napisałeś, że boisz się, że na PR może być za wcześnie. Tikal wydaje mi się po prostu cięższy od PR (duże są też międzyczasy), stąd moja wypowiedź. A w zasadzie to nie powinienem był nic o tym mówić bo Tikal na razie znam też tylko ze słyszenia
"Nie czytałam, ale potępiam" powiedziała kołchoźnica, pytana o powieść Sołżenicyna.

Tikal jest moim zdaniem znacznie prostszy od Puerto Rico. Po pierwsze przepisy Tikala są znacznie krótsze (21 tysięcy znaków Tikal, 32 tysiące Puerto Rico). Po drugie w Puerto Rico jest mechanizm wyboru ról, który może początkującym sprawiać pewne problemy. Po trzecie trzeba poznać role poszczególnych budynków i zależności między nimi.
Co do "międzyczasów", to zależy to bardziej od graczy. Zresztą chyba właśnie w Puerto Rico częściej występuje sytuacja, że gracz zajmuje się tylko swoja planszą, nie patrząc na poczynania innych.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: yosz »

tak, niepotrzebnie się w ogóle wypowiadałem na temat Tikala... pierwszy i ostatni raz ;) (aż się boję, że Michał zaraz gdzieś wyszpera na forum jakiś przykład, że to nie był pierwszy raz ;) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: MichalStajszczak »

Może ja jestem jakoś przeczulony na punkcie Tikala, bo też zareagowałem, gdy w podobnym wątku cheww napisał:
Jak dla mnie Tikal jest zbyt dziecinny... Może to przez ten wygląd... Ja znam tylko opinie... Niestety nie miałem okazji w to grać...
:D
A Twoje posty yosz też będę od tej chwili dokładnie analizował :mrgreen:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: yosz »

Michale - ja z ogromną przyjemnością zagram w Tikal żebym mógł na przyszłość wypowiadać się na jego temat ;) (czuję się jak przyłapany na ściąganiu ;) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: Filip z Lublina »

myślę, że nie zawiedziecz się wybierają gry, które Ci radzą, ale wiedz, że tak jak już Geko zauważył, w tych grach występuje głównie interakcja pośrednia. z rodzicami(teściami) może jest to bezpieczniejsze, ale myślę, że z czasem to przestanie wystarczyć. moim zdaniem na rodzinne wieczory(i na wszelkie inne okazje) najlepszą grą są Osadnicy z Catanu. i nie słuchaj krytyków - im się gra przejadłą bo łoili w nią godzinami lata temu;)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: Don Simon »

Kup:

Puerto Rico

oraz

Stone Age lub Filary Ziemii - w zaleznosci od preferencji
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: kwiatosz »

To i ja dołączę się do polecanek Stone Age - zaskakująco dobra gra. Losowość na poziomie Mare Nostrum, czyli jak najbardziej akceptowalna, a przy okazji na tyle dużo do zrobienia, że nie zdążysz w jednej grze zdziałać wszystkiego co byś chciał (hmm, ostatnio jakoś mi się takie gry podobają).

Natomiast Tikal (grałem :wink: ) jest dobry jeżeli nie trafisz na przesadnie kombinujących ludzi. Trzewik pisał bodajże w ŚGP, że w tej grze jeżeli wystarczająco długo wpatrywać się w planszę, to wypatrzy się optymalny ruch, więc jak ktoś ma za duże ciśnienie na wygraną, to może położyć całą rozgrywkę poprzez myślenie 10 minut nad każdym ruchem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: MichalStajszczak »

kwiatosz napisał (o Tikalu):
w tej grze jeżeli wystarczająco długo wpatrywać się w planszę, to wypatrzy się optymalny ruch
Jest wiele gier, w których mamy do czynienia z podobnym problemem. Np. szachy.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: mst »

lub Pitchcar :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Pora na kolejne gry

Post autor: kwiatosz »

Jest wiele gier, w których mamy do czynienia z podobnym problemem. Np. szachy.
Dlatego też w wielu grach, np. w szachach, przetestowana została opcja gry z zegarem :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ