Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: meham »

Hej!

Gdzieś tam około gwiazdki może zakupię jakąś gierkę. Ma być lekka (ale nie trywialna) grywalna, szybka i zasady do wytłumaczenia w 10minut. Dobra do gości (okazjonalnie grających) i piwka+chipsy. Pomyślałem o Ticketach bo grałem w Europe i podobało mi się. Podobno Marklin jest nieco bardziej wymagające (co byłoby plusem) ale z chęcią posłucham opinii na ten temat.
A może jakiś inny lekki tytuł (Jamaica już jest u mnie na półce więc odpada). Rzućcie jakieś propozycje a nusz coś przegapiłem.

Pozdro

Meham
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Filip z Lublina »

nie polecam gier z kartami do chipsów i piwa, chyba, że nie jesteś(?!) fetyszystą;P
a tak na serio to marklin faktycznie jest fajnym wyborem na takie okazje.
pozdrawiam
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: MsbS »

Moje koncepcje (poza Marklinem, który faktycznie jest b. fajny):
  • Thurn und Taxis
  • Pandemic
  • Verflixxt (vel That's Life). Nie grałem, ale mam na wishliście
Jeśli może być też karcianka, to polecam też:
  • 6. bierze,
  • Coloretto,
  • No merci! (chyba najprostsze zasady na świecie),
  • Gilotynkę (po angielsku).
Zaletą karcianek jest też ich niższa cena - jak Ci goście uświnią karty tłustymi paluchami, serce mniej boli :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6478
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 959 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Odi »

Na taką okazje mam For Sale (prosta i szybka karcianka licytacyjna o zakupie nieruchomości) i Formula D (poważny minus - zajmuje sporo miejsca na stole, ale pasuje w każdym towarzystwie, budzi zainteresowanie, jest bardzo prosta na i bawić się można nawet w 10 osób...)

Tickety uznaję za zbyt... infantylne mimo wszystko.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Tommy »

Jak chodzi o same pociągi to zdecydowanie Europa! Jestem MEGA fanem tej gry od dawien dawna.

Jedyną odmianą którą nie grałem jest akurat Marklin, ale raczej nie słyszałem żeby była lepsza (a raczej, że sztucznie próbują skomplikować grę).

Za to mogę porównać do:

- Standardowa edycja- fajna, ale jedne wielki minus, nie ma jeszcze smaczków typu tunele etc. z Europy - jak dla mnie o połowę gorsza gra (i o ile wiem, Marklin też jest bardzo prosty - niema tuneli etc. są za to pasażerowie)
- Szwajcaria - niestety na początku byłem zachwycony, teraz kiedy odkryłem metodę wygrywania 99% gier jedną w sumie głupią metodą - no cóż dla mnie ten dodatek jest bliski "broken"
- Nordic - bardzo fajne, ładniejsze karty pociągów,wszystko w fajnym zimowym klimacie, ale sama plansza jest zdecydowanie trudniejsza - jest rozległa a ma kilka na prawdę wąskich gardeł z których musi korzystać wile osób (dużo biletów przechodzi przez te miejsca) - wynik -łatwo zostać na początku zablokowanym, a tam nie ma miejsca na robienie obchodów- generalnie łatwo jest się w stanie dostać szybko po głowie - nie wszystkim to może pasować.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: maluman »

Jeśli pociągi, to też jestem za Europą, poza tym proponuję Carcassonne lub Fasolki.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Blue »

Mam europę i tylko ta wersję.

Z jednej strony polecam, gra świetna miodla i w ogóle.
Z drugiej odradzam ;) - przez nią praktycznie nie gram w inne gry... bo na ciopągi wszyscy zawsze mają chęć a na inne tytuły to już zależy i kręcą nosem mimo, że wcześniej takich problemów strasznych nie było ;).
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: mst »

A ja się wyłamię i powiem, że dla mnie najlepsza w serii TtR jest pierwsza gra czyli USA. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Rathi »

mst pisze:A ja się wyłamię i powiem, że dla mnie najlepsza w serii TtR jest pierwsza gra czyli USA. :)
Mow mi Bracie : )))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Blue »

A że tak spytam od której części zaczeliście swoją przygodę z Ticketem? ;] Bo mam nieodparte wrażenie, że poza wyjątkami to pierwsza zostaje najlepsza i jak ktoś zaczął od europy to uważa USA za zbyt mało zróżnicowanego, a jak ktoś zaczynał od USA to uważa dodatkowe rzeczy za zbędne udziwnienia :].
Ostatnio zmieniony 08 gru 2008, 00:16 przez Blue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: mst »

Ja zacząłem od Europy - to była w ogóle jedna z moich pierwszych nowoczesnych planszówek - ale później ujęła mnie swoboda i wielkie przestrzenie USA. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: maluman »

Ja zaczynałem od Europy, później grałem w USA na T2R Online i uważam ją za lepszą (a dokładniej mówiąc doskonalszą i bardziej pierwotną), jednak innym proponuję zawsze Europę, bo uważam że to pewniejszy wybór i bardziej rodzinny.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Tommy »

Ja bym to (według mojego gustu) tak spozycjonował:

1. Europa
2. Ameryka prawie ex aequo z:
3. Nordic
4. Szwajcaria (ale tutaj chyba nie może być rozpatrywana, bo to ma być zakup podstawki, a Szwajcaria to dodatek który wymaga podstawki!)

tyle, że pomiędzy pierwszym miejscem a resztą jest mała przepaść.

A przy okazji: z tego co pamiętam to karciana wersja była zjechana wszędzie, a grał ktoś już przy użyciu tego kościanego dodatku ?

PS. Jeżeli pytasz o inny tytuł to ja z uporem maniaka :D polecę to co wyparło z moich stołów tickety (a na prawdę graliśmy w to do absurdu, czasem po 7razy dziennie) - Stone Age :!: (GRĘ POLECAM ABSOLUTNIE)
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: macike »

To ja zaproponuję coś z zupełnie innej beczki: Marrakech tu i ówdzie znany jako Suleika.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: steady »

To ja może powiem, że w takim wypadku dobrze powinna sprawdzić się Taluva albo Attika. Obie szybkie, zasady proste, dużo możliwości no i ładne są :).
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: macike »

steady pisze:To ja może powiem, że w takim wypadku dobrze powinna sprawdzić się Taluva albo Attika.
Attika szybko się IMHO nudzi.
Taluva - IMNSHO rewelacja na 4 osoby, ale może nie chwycić wśród nieprzywykłych do planszówek.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: aswiech »

macike pisze:
steady pisze:To ja może powiem, że w takim wypadku dobrze powinna sprawdzić się Taluva albo Attika.
Taluva - IMNSHO rewelacja na 4 osoby, ale może nie chwycić wśród nieprzywykłych do planszówek.
Oooo tak. Ciezko nawet zaprawionym w bojach bylo wytlumaczyc te przestawiania poziomami:) Ze swojej strony polecam "Finstere Flure" - plusem jest tu, ze moze grac nawet 8 osob.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Veridiana »

Blue pisze:Mam europę i tylko ta wersję.[...] przez nią praktycznie nie gram w inne gry... bo na ciopągi wszyscy zawsze mają chęć a na inne tytuły to już zależy i kręcą nosem mimo, że wcześniej takich problemów strasznych nie było ;).
oj znam ten ból... ja kupuję wciąż nowe a oni ciągle Pociągi i Pociągi. przychodzą całą gromadą i gromadnie od drzwi wołają, żeby rozkładać pociągi (Europę właśnie). muszę wtedy szantażować "dobrze, wpierw pociągi, ale potem zagramy w coś INNEGO, krótszego i szybkiego". Ale ostatnio się postawiłam i walnęłam na stół Catanem. marudzili strasznie, a jak zagrali to teraz się boję, że od drzwi będą wołali tylko "Rozkładaj Catana!". :?
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: MsbS »

Meham,

Mam dla Ciebie kiepską wiadomość - Marklin jest praktycznie nie do dostania... Podobno dystrybutor (Rebel?) sprowadził do Polski niewielki nakład, który już się rozszedł. Trzeba polować... Oba sklepy online na "R" nie mają, podobnie sklep na "B".

Aha, jeśli obdzwaniając wczoraj sklepy trafiłem na któregoś z forumowiczów, to miło było poznać :-)
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: meham »

Witam!

Klamka zapadła pociągi Europa nadchodzą, w następnej kolejności będzie Stone Age. Marklin podobno jest w Bardzie w dobrej cenie.

Dzięki za rady i porady

Meham
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Lucf »

Co do pociągów - to nie orientujecie sie gdzie jest jakaś promocja Ticketa USA ? Jakieś przedświąteczne promocje ?
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Tommy »

Veridiana pisze:Ale ostatnio się postawiłam i walnęłam na stół Catanem. marudzili strasznie, a jak zagrali to teraz się boję, że od drzwi będą wołali tylko "Rozkładaj Catana!". :?
Nie będą, najwyżej kilka razy pograją, a potem znowu będziesz słyszeć od drzwi "rozkładaj pociągi !!! ". Wiem, bo to potestowałem :D , generalnie ticket: europa to jakas magiczna gra dla wszystkich. Mamy czasem przerwy i rąbiemy inne tytuły, ale jakoś wciąż numer jeden to ttr...... A osadnicy nudzą się relatywnie szybko (dla większości, chociaż jeden kumpel po dokupieniu rycerzy i pograniu trochę stwierdził, że teraz to jest najlepsza planszówka ever), więc na pewno nie będą w dłuższej perspektywie stanowić konkurencji dla ttr'a.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Filip z Lublina »

Osadnicy to jest najlepsza planszówka ever;)
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: steady »

Kurczę, a ja nigdy nie zrozumiałem co jest takiego fajnego w TTR. Grałem co prawda tylko w Europę, ale gra wydaje mi się strasznie nudna i pozbawiona większych decyzji czy strategii. Próbowałem wiele razy i jakoś nigdy nie chwyciło, podobnie zresztą twierdzą moi współgracze. Do Catana natomiast czasem wracamy i jest bardzo przyjemnie. Btw, nie orientujecie się czy w Polsce można dostać Siedler Von Nurnberg?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Które pociągi najlepsze? a może coś innego?

Post autor: Blue »

Może nie ma tam zbyt wiele strategii ale jakimś cudem na ok 20 partii rozegranych w europę nie byłem pierwszy tylko we 2-3.... co daje jednak możliwość wysunięcia tezy, że nad tą losowością całkiem nieźle można panować i strategii trochę w tej grze jest ;]. Decyzje nie są jakieś skomplikowane co jest niewątpliwą zaletą tej gry- jeżeli nie mamy jakiegoś strasznego myśliciela, to kolejka do nas dochodzi momentalnie. Jedynie może zastąpić zastój, gdy ktoś podnosi nowe bilety.
ODPOWIEDZ