Powiększenie kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
zanka111
Posty: 3
Rejestracja: 03 mar 2020, 19:46
Has thanked: 4 times

Powiększenie kolekcji

Post autor: zanka111 »

Cześć,
Zastanawiamy się z narzeczonym nad zakupem kolejnych gier do naszej kolekcji. Zwykle gramy tylko we dwoje, dlatego szukamy gier, które dobrze chodzą na dwie osoby.
Obecnie mamy
Robinson Crusoe - kochamy tę gierce, poziom jak najbardziej ok, nie za łatwa nie za trudną, losowosc na odpowiednim poziomie, nasz ulubioną gra :)
Osadnicy narodziny imperium - dobra gra, chociaż na początku jak nie podejda karty produkcji to ciężko się rozkręcić, co jest denerwujące , ale generalnie lubimy
Splendor - trochę za łatwą gra, na dwie osoby nam nie podchodzi, ale w trzy już możemy zgrać zwłaszcza, że jak ktoś nie jest w temacie planszowek to łatwo się wprowadza, ok, ale bez szału, rzadko po nią sięgamy
Posiadlosc Szalenstwa 2ed - zdecydowane nie, nie podoba nam się mechanika, scenariusz po pierwszej rozgrywce staje się schematyczny, sprzedajemy właśnie ten tytuł.

Myślimy nad:
Wsiąść do pociągu Europa
7 cudów świata pojedynek
Na skrzydłach
Terraformacj marsa
Troyes
Projekt Gaja

Na pewno kupimy Zamki Burgundii czekamy na kolejne wydanie tej gry :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: tomp »

Wspomniałaś o "Osadnicy narodziny imperium" to może inna karcianka ?
Star Realms
https://boardgamegeek.com/boardgame/147020/star-realms
albo
Hero Realms
https://boardgamegeek.com/boardgame/198994/hero-realms

(w mojej opinii 1 z tych 2 tytułów wystarczy, zależy jaki klimat bardziej pasuje)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 821
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: kurdzio »

Wasze propozycje sprawdzą się na pewno, także kupujcie te która pociąga Was najbardziej i bawcie się dobrze :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3306 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: japanczyk »

zanka111 pisze: 26 maja 2020, 10:10 Wsiąść do pociągu Europa
7 cudów świata pojedynek
Na skrzydłach
Terraformacj marsa
Troyes
Projekt Gaja
Zaczynałem od podobnych tytułów, też gram w dwie osoby więc moze ciutkę pomogę
Wsiasc do pociagów bawiło nas na początku - jest to luźna gra do pogrania we dwójke, zyskuje przy wiekszej ilsoci osob, ale po kilkudziesieciu aprtiach nie zaoferuje nic nowego - teraz wlaczamy na telefonie pass n play jak chcemy zagrac w podrozy, warto zagrac, warto znac pociagi, ale to tyle

7CŚ Pojedynek to rewelacyjna gra dwuosobowa, któej moja połówka nie lubi :P Jest jeden prosty powód, jesli zrobisz jakis fuckup po drodze partie rownie dobrze mozna poddac, nie wiem jak jest z dodatkiem, podobno poprawia kilka rzeczy

Na skrzydłach od nas wyleciało po 3 partiach - nic specjalnego poza ładnym wydaniem

Terraformacja to świetna gra, ale czas rozgrywki potrafi dobić (nawet 2-3h), oczywiscie sa malkotenci, jest to pasjans z małą interakcją, ale wciaz potrafi być to przyjemna gra

Troyes - na poczatku naszej przygody z grami wylecialo, ze wzgledu na moim zdaniem kiepską instrukcje i słabe działanie na dwie osoby, teraz z checia bym jeszcze raz usiadl do tego tytulu i ocenil go ponownie

Projekt Gaja nie grałem, grałem za to w Terra Mystica i jest to jedna z ciekawszych gier w jakie grałem - polecam się zapoznac, niestety gra rozwija skrzydla w wiekszym gronie

Dodam tytuły od siebie:
Hero Realms - rewelacyjna karcianka, prosta, a jednak majaca odrobine dozy strategii, swietnie dziala na dwie osoby

Podwodne Miasta - w zestawie Terraformacja/Na Skrzydłach inna, troche bardziej zlozona gra acz dajaca moim zdaniem wiecej satysfakcji, interakcja na zasadzie podbierania akcji, naprawde dobra

Aeon's End - kooperacyjna karcianka dajaca spore wyzwanie :)

jakiś abstrakt - TZAAR, YINSH albo od biedy Azul/Sagrada to swietne gry dwuuosobowe przy któych ciezko sie nudzic

Taluva - dostepna tylko z drugiej reki, ale swietna gra w ukladanie wyspy i stawianie osad

Widze, ze w zestawieniu pojawila sie tez przygodowa Posiadłość Szaleństwa - moze sprobujecie jakiegos innego Ameri - Cthulhu DMD albo The Others, które pozwoli miło spedzic godizny przy stole bawiac sie przy tym setnie?
zanka111
Posty: 3
Rejestracja: 03 mar 2020, 19:46
Has thanked: 4 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: zanka111 »

Dzięki za porady. A grał ktoś w Great western trail? Jak ta gra wypada na tle np Terraformacji Marsa?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: tomp »

zanka111 pisze: 26 maja 2020, 12:09 Dzięki za porady. A grał ktoś w Great western trail? Jak ta gra wypada na tle np Terraformacji Marsa?
Jeśli chodzi o Terraformacje Marsa to gra na 2 jest ok, ale brakuje tego czegoś. Wydaje mi się, że lepiej można wykorzystać czas na granie.
np. w 3-4 graczy łatwiej korzystać z kart typu "jeśli ktoś cos zrobi to zrób ... ", przy graniu we 2 jest o wiele mniejsza dynamika.
planeta jest "pusta", każdy idzie we własna cześć mapy, brakuje tej rywalizacji o miejsce/zasoby z kafla.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 399
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 62 times
Been thanked: 170 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: Fyei »

Jeżeli zastanawiacie się nad Pociągami, to dużo lepszym wyborem na dwie osoby będzie Wsiąść do Pociągu: Kraje Północy. Tutaj macie dużo ciaśniejszą planszę i większą rywalizację.
Dodatkowo od siebie mogę polecić z gier prostszych karciankę Najemnicy, Takenoko i Wiertła, skały, minerały.

Na dwie osoby dobrze działają również gry area control / dudes on the map z modułową planszą. Tutaj całym sercem mogę polecić Runewars i Mage Knight, ale zaznaczam oba tytuły do najprostszych nie należą. Aczkolwiek jeżeli Robinson jest nie za trudny, to i tutaj dacie radę ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: Daro_ufo »

Lubię Wsiąść do Pociągu: Europa ale to jest raczej bardzo prosty, rodzinny tytuł i może dla Was okazać się zbyt prosty. Terraformację Marsa bardzo lubię na dwie osoby (grałem bez draftu i kart ery korporacyjnej, z dodatkiem Preludium) i w przeciwieństwie do @tomp raz prawie udało nam się zabudować całą planetę, choć wadą dla niektórych może być czas gry. A Zamki kupcie koniecznie, gra jest to okropnie brzydka (przynajmniej stara wersja) ale mechanicznie broni się pod każdym względem. :D
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: Piaskoryb »

Splendor to jedna z naszych pierwszych giereczek i wciaż świetnie się trzyma :) Nowi gracze bardzo ją lubią a na pudle jest jakieś 30 nacięć albo więcej po 1 za każdą partie :D

Może Concordia? Świetna gierka strategiczna ;p
Podwodne miasta ktoś polecał - ponoć bardzo fajne też i sam się czaje właśnie.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: scarletmara »

Miłam 7 cudów świata pojedynek i u mnie nie pyknął. Jakoś tak rozgrywka nie wzbudzała we mnie zupełnie żandych emocji mimo, że generalnie lubie i gry prościutkie, średnio trudne i skomplikowane. Nie przeszkadza mi też suchośc gier euro jesli dają pogłówkować. W 7 cudach nie dostrzegłam jednak zupełnie żadnego potencjału. Dokupiłam sobie nawet dodatek i potwierdzam, że baaaaardzo poprawił rozgrywkę w moim odczuciu jednak nie spodobał się mojej drugiej połówce bo do gry naprawde mało skomplikowanej wprowadził sporo nowych zasad i możliwości a jemu akurat podobała sie prostota podstawki. Ostatecznie z grą sie rozstałam bez żalu. Osobiście nie odczułam żeby problemem było to, że jak się raz cos koncertowo spie... to mozna sobie darować reszte gry (moim zdaniem sytuacje da sie uratować szczególnie, że druga strona prawdopodobnie tez jakiś fuckup popełni po drodze) ale bezapealcyjnym problemem samej podstawki jest to, że z 3 teoretycznie mozliwych dróg do zwycięstwa osiągalne sa tak naprawdę dwie przy czym jedna z nich jest zdecydowanie prostsza niz druga. Z dodatkiem szanse na zwycięstwo jedną z dwóch słusznych dróg są zdecydowanie bardziej wyrównane a dojście do niego ta trzecią (w samej podstawce właściwie niemożliwą) też trochę rosną. Zaletą podstawki jest niewątpliwie niski downtime i całkiem przyjemna oprawa graficzna. Jednak w samej podstawce wybór strategii jest chyba za mało skomplikowany jak na mój gust a poziom decyzyjności co zrobić w danej turze często iluzoryczny bo w danym momencie gra narzuca ten jeden słuszny wybór. Te mankamenty akurat dodatek poprawia kosztem downtimu oczywiście ale ten nadal pozostaje na akceptowalnym poziomie. Wciąż nie rozumiem jednka fenomenu tej gry bardzo często opisywanej jako genialna dwuosobówka bo dla mnie to jest poprostu dwuoosobówka bez możliwosci grania w więcej osób i tyle.
zanka111
Posty: 3
Rejestracja: 03 mar 2020, 19:46
Has thanked: 4 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: zanka111 »

Dziękuję za wypowiedzi na temat poszczególnych tytułów. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na Great Western Trail :) oby to był trafiony wybór :P
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: jrz8888 »

Great Western Trail?
Gratuluję. Raczej się nie zawiedziecie.
aleczek
Posty: 34
Rejestracja: 01 kwie 2020, 22:43
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Powiększenie kolekcji

Post autor: aleczek »

zanka111 pisze: 26 maja 2020, 10:10 Cześć,
Zastanawiamy się z narzeczonym nad zakupem kolejnych gier do naszej kolekcji. Zwykle gramy tylko we dwoje, dlatego szukamy gier, które dobrze chodzą na dwie osoby.
Obecnie mamy
Robinson Crusoe - kochamy tę gierce, poziom jak najbardziej ok, nie za łatwa nie za trudną, losowosc na odpowiednim poziomie, nasz ulubioną gra :)
Osadnicy narodziny imperium - dobra gra, chociaż na początku jak nie podejda karty produkcji to ciężko się rozkręcić, co jest denerwujące , ale generalnie lubimy
Splendor - trochę za łatwą gra, na dwie osoby nam nie podchodzi, ale w trzy już możemy zgrać zwłaszcza, że jak ktoś nie jest w temacie planszowek to łatwo się wprowadza, ok, ale bez szału, rzadko po nią sięgamy
Posiadlosc Szalenstwa 2ed - zdecydowane nie, nie podoba nam się mechanika, scenariusz po pierwszej rozgrywce staje się schematyczny, sprzedajemy właśnie ten tytuł.

Myślimy nad:
Wsiąść do pociągu Europa
7 cudów świata pojedynek
Na skrzydłach
Terraformacj marsa
Troyes
Projekt Gaja

Na pewno kupimy Zamki Burgundii czekamy na kolejne wydanie tej gry :)
piszecie że macie Robinsona Crusoe, ale którego? bo oprócz "przygody na przeklętej wyspie" są jeszcze "opowieści niesamowite" i "wyprawa hms beagle", są też nowe scenariusze dostępne za darmo w necie
ODPOWIEDZ