Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

Miszon pisze: 06 lis 2020, 01:45 Mam pytanie o kolejność działania kart: jeśli odkryta karta walki w jakiś sposób modyfikuje atak, czyli ma "symbol czaszki: efekt" (dajmy na to że odejmuje 1 od obrażeń), a na karcie wroga jest że w momencie ataku wroga jest kasowana wierzchnia karta z sekwencji, to jaka jest kolejność działań? Czy to jest równoczesne, czy najpierw jest atak a potem działa karta z sekwencji, czy odwrotnie? Teoretycznie karta z sekwencji działa w momencie ataku, a dopiero jego efektem jest usunięcie tej karty (ja tak grałem), ale może jednak najpierw do końca wydarza się atak, a sekwencja dopiero później czyli nie zadziała w tym przypadku, bo jej już nie będzie na stole.
Dlatego symbol usunięcia karty jest ZAWSZE jako ostatni - wykonujesz symbole po kolei :) +X obrażeń zawsze się wykona nieważne czy atak domyślnie zadaje obrażenia.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Miszon »

Ok dzięki. Czyli jest atak, wtedy "odpowiedź" z karty sekwencji, a na końcu ją usuwamy.
Czyli wyszło dobrze grałem, choć niekoniecznie dlatego że dobrze rozpatrywałem te symbole ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
toblakai
Posty: 1272
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 223 times
Been thanked: 232 times

Re: Tainted Grail

Post autor: toblakai »

Przedmiot typu 'Towarzysz' i jego koszt utrzymania. Czy jeżeli przedmiot jest nieaktywny - nie został wybrany na początku dnia jako aktywny - to czy wciąż na koniec dnia musimy opłacić za niego koszt utrzymania?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

toblakai pisze: 08 lis 2020, 11:54 Przedmiot typu 'Towarzysz' i jego koszt utrzymania. Czy jeżeli przedmiot jest nieaktywny - nie został wybrany na początku dnia jako aktywny - to czy wciąż na koniec dnia musimy opłacić za niego koszt utrzymania?
Nie musimy :)
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Miszon »

Przedmiot nie pamiętam już nazwy: księga czegoś tam. Możemy zdecydować że nie zyskujemy zdrowia i nie obniżamy grozy w fazie odpoczynku, w zamian dostajemy 1 punkt magii.
Czy można zadeklarować że nie chcemy tych punktów odpoczynku nawet wtedy kiedy byśmy i tak ich nie dostali? (np. jest takie wydarzenie że spać nie można czy coś w ten deseń i się nie odpoczywa).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Miszon »

Dziki kot:
W którym momencie końca dnia działa? Na początku czy na końcu końca? ;)

Grałem rozdział 3b, a potem gra mnie "cofnęła" do 3a (wczesneij z rozdziału 2 mnie od razu do 3b przeniosła). Czy tak ma być, czy coś źle zrozumiałem?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
toblakai
Posty: 1272
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 223 times
Been thanked: 232 times

Re: Tainted Grail

Post autor: toblakai »

Miszon pisze: 12 lis 2020, 03:23Grałem rozdział 3b, a potem gra mnie "cofnęła" do 3a (wczesneij z rozdziału 2 mnie od razu do 3b przeniosła). Czy tak ma być, czy coś źle zrozumiałem?
Wszystko jest ok, 3a/3b to inne 'linie fabularne'.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

Miszon pisze: 12 lis 2020, 03:23 Dziki kot:
W którym momencie końca dnia działa? Na początku czy na końcu końca? ;)

Grałem rozdział 3b, a potem gra mnie "cofnęła" do 3a (wczesneij z rozdziału 2 mnie od razu do 3b przeniosła). Czy tak ma być, czy coś źle zrozumiałem?
Nie jest ok. Jest błąd, który umożliwia przejście nawet z rozdziału 5 do 3A. Uznaj, że każda opcja pozwalająca na przejście do wcześniejszego rozdziału niż jesteś jest błędem.
toblakai
Posty: 1272
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 223 times
Been thanked: 232 times

Re: Tainted Grail

Post autor: toblakai »

grzeslaw90 pisze: 12 lis 2020, 08:13
Miszon pisze: 12 lis 2020, 03:23 Dziki kot:
W którym momencie końca dnia działa? Na początku czy na końcu końca? ;)

Grałem rozdział 3b, a potem gra mnie "cofnęła" do 3a (wczesneij z rozdziału 2 mnie od razu do 3b przeniosła). Czy tak ma być, czy coś źle zrozumiałem?
Nie jest ok. Jest błąd, który umożliwia przejście nawet z rozdziału 5 do 3A. Uznaj, że każda opcja pozwalająca na przejście do wcześniejszego rozdziału niż jesteś jest błędem.
Przejście pomiędzy 3A <-> 3B jest jak najbardziej poprawne. Nawet grając rozdział 3B otrzymujesz wskazówkę, która naprowadza na sposób przejścia do 3A.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Miszon »

Tzn tam był taki zapis, że nawet jak jesteś już w 3A, to może się zdarzyć że znowu zaczniesz 3A, co zrozumiałem jako wytłumaczenie tego, że jak gracz zajmował się czym innym w fabule, to jeśli w tej konkretnej lokacji zrobi to co ja, to gra go naprowadza znowu na inną ścieżkę.
A co z kotem i tą księgą?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
toblakai
Posty: 1272
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 223 times
Been thanked: 232 times

Re: Tainted Grail

Post autor: toblakai »

Nie mam teraz karty przed sobą, ale jeżeli 'Dziki Kot' to ta karta, która dostarcza ci Prowiant jeżeli go nie masz to ja grałem tak, że na początku 'Końca dnia'. Jest to w logiczne/tematyczne, bo koteł przynosi ci coś co upolował i to zjadasz - dlatego w efekcie dostajesz 1 Grozy.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Miszon »

Tak to ta karta.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
wirusman
Posty: 1974
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 85 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail

Post autor: wirusman »

Dla tych co ukończyli rozdzial 3
Spoiler:
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail

Post autor: tomekmani3k »

wirusman pisze: 21 lis 2020, 19:11 Dla tych co ukończyli rozdzial 3
Spoiler:
Spoiler:
wirusman
Posty: 1974
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 85 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail

Post autor: wirusman »

tomekmani3k pisze: 21 lis 2020, 20:51
wirusman pisze: 21 lis 2020, 19:11 Dla tych co ukończyli rozdzial 3
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Pouzy
Posty: 71
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Pouzy »

W instrukcji jest napisane (Menhiry i Dziw):
,, Na wyspie Avalon, gdy Menhir w jakimś fragmencie krainy wygasa,
ziemie te zaczynają wracać do pierwotnego Dziwu. Wyjątek
stanowią niewielkie, osamotnione wysepki naszej rzeczywistości
wokół wygaszonych Menhirów i innych potężnych reliktów."
Jak to rozumieć? Czy gdy menhir wygaśnie należy usunąć lokacje wokół karty, na której stał wygasły menhir, a tę kartę pozostawić? Czy pozostawić ją nawet, gdy nie ma połączenia z żadną inną lokacją (jest samotną wyspą rzeczywistości)? Czy to moja nadinterpretacja i należy usunąć również kartę, na której stał wygasły menhir? Jeśli ktoś zna odpowiedź na to pytanie proszę o odpowiedź.
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail

Post autor: tomekmani3k »

Jest kilka miejsc gdzie na karcie jest napisane żeby nie usuwać ich nawet gdy sa poza zasięgiem. Grając na pewno nie przeoczysz bo jest to zwiazane z postepami w kampanii:D każde inne miejsce normalnie znika. Dopóki nie trafisz na taka kartę to nawet nie myśl o tej zasadzie
wirusman
Posty: 1974
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 85 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail

Post autor: wirusman »

Jeśli przeciwnik mnie atakuje i na karcie ma 3 punkty ataku (nieuchronne) to czy ja jednak mogę zmniejszyć tą wartość swoimi kartami ataku?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

wirusman pisze: 28 lis 2020, 16:06 Jeśli przeciwnik mnie atakuje i na karcie ma 3 punkty ataku (nieuchronne) to czy ja jednak mogę zmniejszyć tą wartość swoimi kartami ataku?
Jeśli chodzi Ci o słowo klucz 'uniknij' to nie - są przecież nieuchronne :D
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Tainted Grail

Post autor: arturmarek »

Kupiłem Tainted Grail z drugiej ręki i karty były trochę pomieszane. Wydaje mi się, że je już w miarę ogarnąłem, ale mam problem z samouczkiem. 4 karty spotkać z samouczkiem są oznaczone jako pierwsze spotkania, ale karty dyplomacji i walki musiałem wmieszać z innymi zgodnie z kolorem.

Czy jest szansa odtworzyć te dwie talie, z tego coś widzę, to tam nawet kolejność jest istotna?

Jeśli nie poradziłbym sobie z resetem, to czy te karty walki i dyplomacji z samouczka mogą zostać w dużych taliach?
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Miszon »

to jest o ile pamiętam pierwszych 15 (mają numery 1/15, 2/15 itp.) kart dyplomacji i walki Beora (czyli niebieskich, ale bez jego imienia - jak znajdziesz zresztą pierwszą to potem dobrze pójdzie ;-) , bo są opisane w Samouczku po nazwach kart te, których się używa jako pierwszych).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Rafal75 »

arturmarek pisze: 07 gru 2020, 12:12
Jeśli nie poradziłbym sobie z resetem, to czy te karty walki i dyplomacji z samouczka mogą zostać w dużych taliach?
Te karty i tak maja byc w dużych taliach
wirusman
Posty: 1974
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 85 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: wirusman »

Rozdział 6/7 pytanie.
Spoiler:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Tainted Grail

Post autor: detrytusek »

1. Książka każe mi walczyć z gostkiem poziomu 3, który to został w pudełku bo gra mi kazała przy grze solo grać tylko z przeciwnikami z poziomu 1. To co ja mam robić, walczyć? A po walce ew. wtasowuje czy wraca do pudełka?
2. Jeśli nie chcę walczyć tylko jak dzielny sir Robin uciekam to tracę 1 energię i przeciwnik mnie wali w odsłonięcie. Tyle, że na karcie obok odsłonięcia są 2 czerwone kosteczki. Jak mam to rozumieć?
Thnx
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Fenrisek83 »

detrytusek pisze: 27 gru 2020, 03:59 1. Książka każe mi walczyć z gostkiem poziomu 3, który to został w pudełku bo gra mi kazała przy grze solo grać tylko z przeciwnikami z poziomu 1. To co ja mam robić, walczyć? A po walce ew. wtasowuje czy wraca do pudełka?
2. Jeśli nie chcę walczyć tylko jak dzielny sir Robin uciekam to tracę 1 energię i przeciwnik mnie wali w odsłonięcie. Tyle, że na karcie obok odsłonięcia są 2 czerwone kosteczki. Jak mam to rozumieć?
Thnx
1. Wyciagasz z pudełka i walczysz. Co się z nim robi później to nie pamięta. Ja odkładałem na bok.
2. Minus i czerwone kostki oznaczają, że przeciwnik się leczy. To ma sens jak walczysz drużyną. Jeden ucieka, przeciwnik się leczy a reszta postaci dalej go bije. Nie pamiętam czy jak walczysz solo to zadane rany zostają po ucieczce czy się resetują.
ODPOWIEDZ