Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Ciekawostka i jednocześnie fantastyczna wiadomość:

Bgg zaczęło udostępniać historyczne dane!

W statystykach gry można kliknąć na ikonkę wykresu i zobaczyć wykres zajmowanego miejsca w dowolnym przedziale czasowym (ograniczenie: tylko od 1 marca 2006 roku). 🥰🥰 Dotyczy to zarówno miejsca ogólnego jak i w danej kategorii.


Np. wzlot i "upadek" Terra Mistica 🙂

https://boardgamegeek.com/boardgame/120 ... objectid=1
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek


Upadek Catana, jeszcze ok 2014 roku był w TOP 100 😮
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kin@a »

PytonZCatanu pisze: 17 sty 2021, 21:43 Upadek Catana, jeszcze ok 2014 roku był w TOP 100 😮
W rzeczywistości sprzedaje się nadal bardzo dobrze, sądząc po półkach w Empiku :wink:
A jak ludzie kupują to znaczy, że grają bo wątpię by nabywali akurat tę grę tylko do kolekcjonowania.
A tak na marginesie: ranking bgg już dawno odleciał skoro od kilku dni pozycjonuje na pierwszym miejscu grę wydaną w tym, czyli 2021 roku.
Przypominam, że dziś jest 18 styczeń 2021.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: tomg »

Kin@a pisze: 18 sty 2021, 19:01
PytonZCatanu pisze: 17 sty 2021, 21:43 Upadek Catana, jeszcze ok 2014 roku był w TOP 100 😮
A tak na marginesie: ranking bgg już dawno odleciał skoro od kilku dni pozycjonuje na pierwszym miejscu grę wydaną w tym, czyli 2021 roku.
Przypominam, że dziś jest 18 styczeń 2021.
O co chodzi konkretnie ?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: eltadziko »

tomg pisze: 18 sty 2021, 19:06
Kin@a pisze: 18 sty 2021, 19:01
PytonZCatanu pisze: 17 sty 2021, 21:43 Upadek Catana, jeszcze ok 2014 roku był w TOP 100 😮
A tak na marginesie: ranking bgg już dawno odleciał skoro od kilku dni pozycjonuje na pierwszym miejscu grę wydaną w tym, czyli 2021 roku.
Przypominam, że dziś jest 18 styczeń 2021.
O co chodzi konkretnie ?
Może chodzi o listę Hottness? Bo tam na 1. miejscu jest Terraforming Mars: Ares Expedition. Ale ta lista nie pokazuje oceny tej gry, tylko to, ze ludzie na nią czekają i jest teraz przez to "na topie"... Więc nic dziwnego, ze w "Hottness" są gry, które aktualnie wychodzą/są aktualnie zapowiadane.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Zet »

eltadziko pisze: 18 sty 2021, 19:16
tomg pisze: 18 sty 2021, 19:06
Kin@a pisze: 18 sty 2021, 19:01
A tak na marginesie: ranking bgg już dawno odleciał skoro od kilku dni pozycjonuje na pierwszym miejscu grę wydaną w tym, czyli 2021 roku.
Przypominam, że dziś jest 18 styczeń 2021.
O co chodzi konkretnie ?
Może chodzi o listę Hottness? Bo tam na 1. miejscu jest Terraforming Mars: Ares Expedition. Ale ta lista nie pokazuje oceny tej gry, tylko to, ze ludzie na nią czekają i jest teraz przez to "na topie"... Więc nic dziwnego, ze w "Hottness" są gry, które aktualnie wychodzą/są aktualnie zapowiadane.
Już myślałem, że jakaś ciekawostka się wydarzyła, a to zwyczajna pomyłka. Ale pomylić ranking gier z listą "gorących" tytułów to w sumie też ciekawostka ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kin@a »

tomg pisze: 18 sty 2021, 19:06 O co chodzi konkretnie ?
O to że różne internetowe rankingi nie muszą odzwierciedlać rzeczywistej popularności. Podobno w zeszłym roku w PL najlepiej sprzedawał się Eurobiznes. Jakie ma miejsce w rankingach bgg?
Zet pisze: 18 sty 2021, 19:22 Ale pomylić ranking gier z listą "gorących" tytułów to w sumie też ciekawostka ;)
Lista "gorących tytułów" jest też rankingiem. :wink:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Gizmoo »

Z wrażenia wszedłem na BGG i sprawdzam. W pierwszej kolejności pomyślałem, że moje BGG chyba coś źle odświeża, ale później zobaczyłem kto napisał post i zrozumiałem, że to nie u mnie są problemy. :lol:
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Zet »

Kin@a pisze: 18 sty 2021, 19:24
Zet pisze: 18 sty 2021, 19:22 Ale pomylić ranking gier z listą "gorących" tytułów to w sumie też ciekawostka ;)
Lista "gorących tytułów" jest też rankingiem. :wink:
Ale zupełnie innym, bo pokazującym hype i to, jak dużo ludzi wchodzi na profil tej gry, a nie to, jak ludzie oceniają dany tytuł.
I logicznym oraz naturalnym jest fakt, że gra TM: Ares Expedition będzie na 1 miejscu, bo wzbudza sensację i sam ten tytuł bacznie obserwuję. Zatem zaskoczenie tym jest co najmniej dziwne. Pozycja TM:AE w Hottness pokazuje, że BGG doskonale odzwierciedla ranking "napalenia" geeków. A jeśli uważasz, że ta lista nie obrazuje hypu tytułu w naszej grupie społecznej, to najzwyczajniej w świecie się mylisz.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kin@a »

eltadziko pisze: 18 sty 2021, 19:16 Może chodzi o listę Hottness? Bo tam na 1. miejscu jest Terraforming Mars: Ares Expedition. Ale ta lista nie pokazuje oceny tej gry, tylko to, ze ludzie na nią czekają i jest teraz przez to "na topie"... Więc nic dziwnego, ze w "Hottness" są gry, które aktualnie wychodzą/są aktualnie zapowiadane.
Nie tylko.
Ale to jest swoisty "ranking zainteresowania" i zawiera również starsze tytuły, a nie gry, które aktualnie wychodzą/są aktualnie zapowiadane, czyli tzw "nowości". Gdyby zawierał tylko nowości nie miałabym zastrzeżeń.
Popatrz sobie na pozostałe rankingi (w tym główny) a zobaczysz wysokie pozycjonowanie coraz świeższych tytułów z stosunkowo małą liczbą (za to wysokich) ocen.
Zet pisze: 18 sty 2021, 19:37 Ale zupełnie innym, bo pokazującym hype i to, jak dużo ludzi wchodzi na profil tej gry, a nie to, jak ludzie oceniają dany tytuł.
Logiczne to jest to, że ów "hype" (sztucznie nakręcany właśnie przez takie rankingi) przekłada się na to jak ludzie oceniają dany tytuł :wink:
Ostatnio zmieniony 18 sty 2021, 19:47 przez Kin@a, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Gizmoo »

Tak, przepraszamy, to my źle zrozumieliśmy.
Kin@a pisze: 18 sty 2021, 19:01 ranking bgg już dawno odleciał skoro od kilku dni pozycjonuje na pierwszym miejscu grę wydaną w tym, czyli 2021 roku.
Przypominam, że dziś jest 18 styczeń 2021.
Musieli mocno odlecieć, bo w tym twoim rankingu jest nawet kilka gier jeszcze nawet NIE WYDANYCH! :shock:

:lol: :lol: :lol:
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kin@a »

Gizmoo pisze: 18 sty 2021, 19:46 Musieli mocno odlecieć, bo w tym twoim rankingu jest nawet kilka gier jeszcze nawet NIE WYDANYCH! :shock:

:lol: :lol: :lol:
Umieszczonych w rankingu z pozycjami wydanymi kilka lat temu...

:lol: :lol: :lol:


A nie lepiej zrobić po prosty ranking "nowości z jednego roku?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: eltadziko »

Kin@a pisze: 18 sty 2021, 19:44
eltadziko pisze: 18 sty 2021, 19:16 Może chodzi o listę Hottness? Bo tam na 1. miejscu jest Terraforming Mars: Ares Expedition. Ale ta lista nie pokazuje oceny tej gry, tylko to, ze ludzie na nią czekają i jest teraz przez to "na topie"... Więc nic dziwnego, ze w "Hottness" są gry, które aktualnie wychodzą/są aktualnie zapowiadane.
Nie tylko.
Ale to jest swoisty "ranking zainteresowania" i zawiera również starsze tytuły, a nie gry, które aktualnie wychodzą/są aktualnie zapowiadane, czyli tzw "nowości". Gdyby zawierał tylko nowości nie miałabym zastrzeżeń.
Popatrz sobie na pozostałe rankingi (w tym główny) a zobaczysz wysokie pozycjonowanie coraz świeższych tytułów z stosunkowo małą liczbą (za to wysokich) ocen.
Nigdzie nie pisałem, że są tam tylko nowości. Pisałem tylko, że nie ma się co dziwić, że w takim rankingu są także gry nowe oraz dopiero co zapowiedziane - wiadomo, że ludzie gonią za nowościami i jak są jakieś nowe informacje na temat danej gry, to ludzie o niej czytają i o niej rozmawiają.
Gry które są wysoko w ogólnym rankingu też zazwyczaj są często w Hotness, ale to dalej jest dla mnie normalne, bo sporo ludzi po prostu przegląda sobie ranking i czyta o grach, które tam mają wysokie miejsce. A poza tym skoro są też wysoko w ogólnym rankingu, to raczej mają sporą grupę fanów, która rozmawia o tej grze.
Nie wiem czemu jednocześnie w Hotness nie może być gra już wydana oraz dopiero co zapowiedziana oraz czemu jest to takie dziwne, że najwyżej w Hotness jest gra, która ma być wydana w bieżącym roku.

Co do głównego rankingu - fakt, zdarza się coraz częściej, że nowe gry wchodzą bardzo wysoko w tym rankingu. Ale takie chyba teraz życie - ludzie lubią nowości ;P
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kin@a »

eltadziko pisze: 18 sty 2021, 19:57 Gry które są wysoko w ogólnym rankingu też zazwyczaj są często w Hotness, ale to dalej jest dla mnie normalne, bo sporo ludzi po prostu przegląda sobie ranking i czyta o grach, które tam mają wysokie miejsce. A poza tym skoro są też wysoko w ogólnym rankingu, to raczej mają sporą grupę fanów, która rozmawia o tej grze.
I nie dostrzegasz tego, że ranking "hotness" nakręca pozostałe rankingi?
Ja dostrzegam. I właśnie o to mi chodzi, że często wydawcy podejmują decyzje wydawnicze, sugerując się sztucznie napędzonym "hypem", a potem zdziwienie, że rzeczywiste zainteresowanie jest takie sobie.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: anitroche »

Kin@a pisze: 18 sty 2021, 19:01 W rzeczywistości sprzedaje się nadal bardzo dobrze, sądząc po półkach w Empiku :wink:
A jak ludzie kupują to znaczy, że grają bo wątpię by nabywali akurat tę grę tylko do kolekcjonowania.
A tak na marginesie: ranking bgg już dawno odleciał skoro od kilku dni pozycjonuje na pierwszym miejscu grę wydaną w tym, czyli 2021 roku.
Przypominam, że dziś jest 18 styczeń 2021.
Wiadomo, że Catan się dobrze sprzedaje, podobnie jak Monopoly, bo są to gry znane i rozpoznawalne, no i dla początkujących. Osoby, które jednak robią taką dużą sprzedaż najczęściej nawet nie wiedzą o istnieniu BGG i w ogóle im ta wiedza nie jest potrzebna. Strona BGG jest raczej dla osób mocno siedzących w tym hobby i statystyki widoczne na niej odzwierciedlają gusta właśnie takich osób, a do takich osób zalicza się myślę większość użytkowników tego forum, więc dla nich ta garść statystyk z BGG może być bardzo pomocna przy wyborze kolejnej planszówki lub po prostu interesująca, bo dotyczy ich hobby. Nikt jednak nie twierdzi, że jest wyrocznią a propos czy gra się dobrze sprzedaje czy nie. Poza tym od kiedy dobra sprzedaż oznacza dobrą grę? ;) Osobiście uważam, że 90% gier na rynku jest lepsza od Monopoly, a jednak to ta gra bije rekordy sprzedaży na całym świecie od lat ;). Wolę kierować się pozycją gry w głównym rankingu BGG, żeby wstępnie ją sobie ocenić, niż jej wynikami sprzedaży.

Co do rankingu Hotness, to działa on tak, że pokazuje gry, których strony mają najwięcej odsłon danego dnia. Więc nie ma co się dziwić, że znajdują się tam nowe tytuły lub takie, których datę premiery właśnie ogłoszono. Często są tam też "stare" gry ze względu na to, że albo wydawany jest właśnie do nich dodatek albo ich instrukcja jest nie dokładna i ludzie szukają na forum danej gry odpowiedzi na nieścisłości w instrukcji (np. Root lub Spirit Island) albo po prostu jest to bardzo popularna gra, która ma dużo fanowskich dodatków, o których toczy się żywa dyskusja na forum gry (Terraformacja Marsa).

W kwestii głównego rankingu gier BGG, to niby BGG ma jakiś algorytm, który inną wagę przypisuje średniej ocenie gry, jeśli ma mniej wystawionych ocen niż inne tytuły, jednak nie jest to algorytm idealny. No i ten ranking pokazuje raczej trendy występujące w środowisku planszówkowego hobby niż jest wyrocznią na temat tego, czy dana gra jest lepsza od innej. Dodatkowo, niestety często ludzie wystawiają ocenę grze po jednej rozgrywce lub jedynie po obejrzeniu rozgrywki lub samej instrukcji lub tylko po zdjęciach (!), więc takich zakłamań nie da się uniknąć. Tym nie mniej dla mnie ten ranking jest fajną informacją na temat tego, co dzieję się w naszym hobby :). No i ile osób tyle gustów, więc i tak np. nie zagram w Gloomhaven, mimo że to numer 1 na BGG, bo pomimo dobrych ocen poczytałam co to za gra i wiem, że nie trafia w moje gusta, za to w kolekcji posiadam sporo tytułów spoza top 100 BGG i bardzo dobrze się bawię przy graniu i nie zamieniłabym ich na żaden tytuł z pierwszej setki. Polecam kierować się własnym rozumem, a statystyki BGG traktować tylko jako impuls do zapoznania się bliżej z grą przed zakupem ;)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: anitroche »

Kin@a pisze: 18 sty 2021, 20:05 I nie dostrzegasz tego, że ranking "hotness" nakręca pozostałe rankingi?
Ja dostrzegam. I właśnie o to mi chodzi, że często wydawcy podejmują decyzje wydawnicze, sugerując się sztucznie napędzonym "hypem", a potem zdziwienie, że rzeczywiste zainteresowanie jest takie sobie.
Ale to chyba problem wydawców a nie nasz? Poza tym czasem rankingi to miecz obusieczny, raz da dobrą wskazówkę a propos tego co się sprawdzi na rynku (jak np.Gloomhaven) a czasem wydawca się zupełnie przestrzeli. No i jeszcze poza ogólnoświatowym rankingiem BGG jest jeszcze aspekt danego rynku, bo np. nie wszystko, co sprawdza się u amerykańskiego klienta, sprawdzi się też w Polsce, patrz przykład Portal Games i ich Poprzez Wieki - hit w USA a porażka w Polsce. Problem z rankingami, to problem ludzi, którzy biorą je zbyt na poważnie i jako ostateczną wyrocznie. Wystarczy na nie spojrzeć jako punkt zaczepienia do dalszej rozmowy lub przemyśleń i ot już nie są problemem ;). No i przecież nikt żadnemu graczowi ani wydawnictwu nie każe z tych rankingów korzystać, można na nie w ogóle nie patrzeć :) nie rozumiem tutaj tego oburzenia :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kin@a »

anitroche pisze: 18 sty 2021, 20:28 Ale to chyba problem wydawców a nie nasz?
Problemy wydawców są również problemami ich klientów bo w ostatecznym rozrachunku to oni finansują wydawanie gier. I tak np wydawnictwo chcąc coś wydać, a nie chcąc "wtopić" wydaje to np. w słabszej jakości.
anitroche pisze: 18 sty 2021, 20:28 Problem z rankingami, to problem ludzi, którzy biorą je zbyt na poważnie i jako ostateczną wyrocznie. Wystarczy na nie spojrzeć jako punkt zaczepienia do dalszej rozmowy lub przemyśleń i ot już nie są problemem ;). No i przecież nikt żadnemu graczowi ani wydawnictwu nie każe z tych rankingów korzystać, można na nie w ogóle nie patrzeć :) nie rozumiem tutaj tego oburzenia :)
Niby nie każe z tych rankingów korzystać, niby można na nie w ogóle nie patrzeć, ale odnoszą konkretny skutek oddziaływania :)
Zgadzam się natomiast z tym, że ludzie biorą zbyt poważnie to co przedstawiają wszelkie rankingi.

bo podzielam to spostrzeżenie:
anitroche pisze: 18 sty 2021, 20:22 W kwestii głównego rankingu gier BGG, to niby BGG ma jakiś algorytm, który inną wagę przypisuje średniej ocenie gry, jeśli ma mniej wystawionych ocen niż inne tytuły, jednak nie jest to algorytm idealny. No i ten ranking pokazuje raczej trendy występujące w środowisku planszówkowego hobby niż jest wyrocznią na temat tego, czy dana gra jest lepsza od innej. Dodatkowo, niestety często ludzie wystawiają ocenę grze po jednej rozgrywce lub jedynie po obejrzeniu rozgrywki lub samej instrukcji lub tylko po zdjęciach (!), więc takich zakłamań nie da się uniknąć.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: anitroche »

a wracając do głównego wątku, to niedawno widziałam ten filmik, polecam obejrzeć fanom statystyk na BGG ;)

20 Years of BoardGameGeek's Most Played Games
https://boardgamegeek.com/thread/232213 ... ayed-games
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: PytonZCatanu »

Ucieszyłem się, że w wątku pojawiła się dyskusja. Wchodzę, a tu dyskusja pt. ranking Bgg jest gooopi 🤦
anitroche pisze: 18 sty 2021, 21:11 a wracając do głównego wątku, to niedawno widziałam ten filmik, polecam obejrzeć fanom statystyk na BGG ;)

20 Years of BoardGameGeek's Most Played Games
https://boardgamegeek.com/thread/232213 ... ayed-games
Ooo, mega ciekawe, dzięki za link!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Gizmoo »

anitroche pisze: 18 sty 2021, 21:11 polecam obejrzeć fanom statystyk na BGG ;)
Rewelacja! Wysoka pozycja Na Skrzydłach wyjaśniona. :wink: Bardzo ciekawie się to wszystko kształtowało na przestrzeni ostatnich lat. Inna sprawa, że coraz więcej osób na BGG notuje swoje rozgrywki, więc dużo klasyków z dawnych lat pewnie przez to w tym zestawieniu przepadło. Na pewno też ogromny wpływ na końcowy wynik ma waga tych tytułów. W topce są lżejsze gry. Azul i Wingspan wkroczyli z dużym przytupem. Ta statystyka poniekąd pokazuje przekrój rynku. Każdy wydawca musi wziąć pod uwagę, że jednak gry rodzinne cieszą się największą popularnością.

A jeżeli chodzi o moje notowanie partii, to niestety nadal jestem w tej materii "upośledzony". Swoje rozegrane partie notuję wyłącznie w arkuszu na kompie. Nie zacząłem notatek od samego początku założenia konta na BGG, a teraz jest już za późno na to, by wynik był miarodajny. (I zbyt leniwy, by wszystko uzupełnić. :lol: )
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: anitroche »

O i jeszcze to też oglądałam, ale wcześniej nie mogłam jakoś znaleźć filmiku i już myślałam, że mi się przyśnił :D, ale jednak pogrzebałam dalej w odmętach internetów i znalazł się:

The BGG top 20 2007-20 (Visualized)
https://www.youtube.com/watch?v=Y1t_0Lh ... BoardGames
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: anitroche »

Gizmoo pisze: 18 sty 2021, 21:40 W topce są lżejsze gry. Azul i Wingspan wkroczyli z dużym przytupem. Ta statystyka poniekąd pokazuje przekrój rynku. Każdy wydawca musi wziąć pod uwagę, że jednak gry rodzinne cieszą się największą popularnością.

A jeżeli chodzi o moje notowanie partii, to niestety nadal jestem w tej materii "upośledzony". Swoje rozegrane partie notuję wyłącznie w arkuszu na kompie. Nie zacząłem notatek od samego początku założenia konta na BGG, a teraz jest już za późno na to, by wynik był miarodajny. (I zbyt leniwy, by wszystko uzupełnić. :lol: )
No wiadomo, że w małe lub rodzinne gry można zagrać w tym samym czasie więcej partii niż w jakieś mięsiste euro lub ameri. Ale zainstalowałam sobie ostatnio appke BG Stats i dokupiłam płatny content i mi się teraz w statystykach pokazuje też średni czas poświęcony na daną planszówkę. Bardzo fajnie, że teraz będę mogła sobie zobaczyć zarówno jak często grałam w daną planszówkę, ale też nad którą spędziłam najwięcej czasu. Zwłaszcza, że moje noworoczne postanowienia to 1. zagrać przynajmniej raz w każdą z gier w kolekcji, 2. sumiennie zapisywać wszystkie rozgrywki w moje gry w appce.

Moim odkryciem zeszłego roku, co do prowadzenia statystyk był też silnik do zrobienia swojej topki gier, a raczej uporządkowania swoich gier od najbardziej do najmniej lubianych. Mechanika jest prosta, jednorazowo dostajemy dwie gry do porównania i w ten sposób porównujemy każdą do każdej i wychodzi nam top naszych gier, a listę gier do porównania można zaciągnąć z profilu BGG. Jakby kogoś zainteresowało podrzucam link:
https://rankingengine.pubmeeple.com/
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Kin@a »

Gizmoo pisze: 18 sty 2021, 21:40 Inna sprawa, że coraz więcej osób na BGG notuje swoje rozgrywki, więc dużo klasyków z dawnych lat pewnie przez to w tym zestawieniu przepadło.
Ja mam mieszane odczucia co do notowania rozgrywek (co ciekawe są też fora w których ludzie "odnotowują" przeczytane przez siebie książki - taki ekshibicjonizm to jest chyba znak naszych czasów - gorzej jeśli potem w rozmowie wyjdzie, że nie wie co w danej książce jest, bo i takie "kwiatki" się zdarzają :wink: ).
Niby jest to jakaś informacja ale w praktyce powinna ograniczać się do ciężkich gier bo wtedy by miała większy sens.
Jeśli chodzi o tytuły lekkie, grane z dziećmi czy ze znajomymi na imprezach, no to raczej nikt nie notuje skrupulatnie takich rzeczy bo ma lepsze rzeczy do roboty, niż wpisywanie ile to partii rozegrał w weekend, poza tym zauważyłam że skoro jakieś pozycje się "hejtuje", no to siłą rzeczy "hejtuje" się i grającego, wiec taki ktoś może być bardziej skłonny "podrasować sobie" licznik w innej pozycji na którą jest "hype" a nie w tej, w którą naprawdę grał, o ile grał bo ja w ogóle podchodzę z rezerwą do tego co sobie ludzie publicznie notują :wink:
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: gafik »

Jaki ciekawy wątek! Dzięki!
Wpiszę się, żeby mi się pojawił w 'moich postach'
Ja dopiero od niedawna wpisuję do bgg partie, choć gram od zeszłego wieku :P a na BGG jestem od 10 lat... i okazuje się że nie jestem odosobnionym przypadkiem... vide
Gizmoo pisze: 18 sty 2021, 21:40 ...A jeżeli chodzi o moje notowanie partii, to niestety nadal jestem w tej materii "upośledzony". Swoje rozegrane partie notuję wyłącznie w arkuszu na kompie. Nie zacząłem notatek od samego początku założenia konta na BGG, a teraz jest już za późno na to, by wynik był miarodajny. (I zbyt leniwy, by wszystko uzupełnić. :lol: )
Szkoda, że nawet ponadczasowe "stare dobre klasyki" odchodzą w niepamięć schodząc coraz niżej na liście :(
Może reedycje uratują co większe perły?
Ciekawe jak to wszystko w przyszłości się potoczy? (aż poszukam wątków z dyskusją nt przyszłości gier)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)

Post autor: Legun »

PytonZCatanu pisze: 17 sty 2021, 21:03Bgg zaczęło udostępniać historyczne dane!
W statystykach gry można kliknąć na ikonkę wykresu i zobaczyć wykres zajmowanego miejsca w dowolnym przedziale czasowym (ograniczenie: tylko od 1 marca 2006 roku).
Np. wzlot i "upadek" Terra Mistica
Wróciłem do tego i wygląda na to, że taki "upadek", podobnie jak w przypadku wszystkich starszych gier, wyglądałby inaczej, gdyby pozycja w rankingu była standaryzowana liczbą aktualnie zarejestrowanych gier. Najlepiej to widać na przykładzie najgorszej starej gry, którą udało mi się namierzyć, obecnej w rankingu od 2006 roku. Wygląda na to, że gra ta zliczyła przez ostatnie 15 lat równie spektakularny "upadek", jak ówczesne hity - w 2006 roku była na miejscu 2795, zaś teraz jest już na miejscu 20208 :).
https://boardgamegeek.com/boardgame/250 ... objectid=1
Po prostu wraz ze zwiększaniem się - w narastającym tempie - liczby wydawanych gier, znaczenie tej samej pozycji rośnie. Sprawdziłem to dla mojej przełomowej gry sprzed 15 lat - Carcassonne.
Jeśli przyjąć, że "Global Survival" jest stale ostatnią pozycję na liście, to Carcassonne, które nominalnie spadło w tym czasie z pozycji 40 na 181, tak naprawdę zmniejszyło swoją odległość od czołówki z 1,43% do 0,9%. "Upadek" Osadników z Catanu to spadek z miejsca 0,68% na 1,95% - czyli ciągle jest niewiele dalej jak Carcassonne przed 15 laty. To naprawdę niezły wynik.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ