Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: rdbeni0 »

Fajna lista, podoba mi się. Od siebie dodam, że mam Sagradę ale uważam że to taka średnia gra, są dużo lepsze. Na Twoim miejscu wykreśliłbym Sagradę/Azul - ale są też ludzie, którym te abstrakty bardzo podeszły.

Zagraj u kogoś zanim kupisz.

Polecam też "Agricolę wersje dla graczy" - można jeszcze tanio kupić, a to jednak dobra gra.
Polecam też Istanbuł Big box - niedawno wyszła reedycja, można jeszcze tanio kupić, a to dobra gra: zarówno dla 2os jak i 3-4.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: trance-atlantic »

2-osobowe:
- krótkie
--- Mr. Jack
--- Hack Trick
- średnie
--- Memoir '44 może być, ale ma mnóstwo dodatków :)

Na więcej osób średniej długości:
- Wyprawa do El Dorado, przyjemny wyścig (2-4 graczy)
- Królestwo w Budowie - zapomniana nieco gra abstrakcyjna, moim zdaniem o dwie półki wyżej niż Azul i Sagrada (2-4 graczy)
- Pandemic - klasyka kooperacji

Do 5 osób poleciłbym także Hanabi, zwłaszcza jeśli masz wokół siebie graczy, którzy nie są obeznani z nowoczesnymi grami planszowymi. Tutaj masz tylko talię kart z wartościami od 1 do 5 w pięciu kolorach. Na luźne spotkania sprawdzi się też Las Vegas (także do 5 graczy), bo w końcu kto nie lubi kostek? :)

Brass na 3 osoby - jak najbardziej, ale na 2 też się da pograć.

Średnich gier dla trzech osób masz całe mnóstwo, zakładam, że w tej kategorii mieszczą się takie tytuły, jak Marco Polo czy Lorenzo - obie zresztą mi bardzo odpowiadają. Troyes to klasa sama w sobie, ale weź też na celownik coś Kniziii - minimum zasad, maksimum rozkminy. Nawet abstrakt jak Geniusz potrafi przyjemnie rozgrzać szare komórki, o grach pokroju Samuraj, Tygrys i Eufrat, Taj Mahal czy ostatnia Babylonia nie wspominając (trochę lżejsza jest Laguna, może się sprawdzić w mniej zaawansowanym gronie).
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1034
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: karmazynowy »

Kilka propozycji ode mnie:

2 osobowe
średnie:
1) Zamki Burgundii
2) Nieustraszeni Normandia
3) Klany Kaledonii

4 osobowe

średnie:
1) Caylus 1303
2) Wyprawa do El Dorado

długie:
1) Barrage
2) Pan Lodowego Ogrodu / Root
3) Nemesis


5 osobowe

średnie
1) Misja Czerwona Planeta

długie
1) Szogun

Gry Imprezowe:
1) Palec Boży?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: Mr_Fisq »

Imprezowe:
Spoza listy polecam: Jednym słowem - gra do wytłumaczenia każdemu w minutę. Prosta, szybka, kooperacyjna.

Dla zachowania różnorodności można by pójść w zestaw:
1) Skojarzenia słowne/obrazkowe => prostsze: Jednym słowem, Dixit, Tajniacy, trochę trudniejsze: (głównie do wytłumaczenia) Decrypto
2) Ukryte role: Secret Hitler, Avalon, One Night Ultimate Werewolf
3) Coś na zręczność/spostrzegawczość: Dobble, Flick 'em Up!
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: jakmis83 »

Moje uwagi do Twojej listy:

długie:
1) Wojna o Pierścień
2) Gwiezdne Wojny: Rebelia
3) Zimna Wojna

Potwierdzam kandydaturę każdej z wymienionych powyżej gier. Każda z nich jest unikalna i każda z nich proponuje inną, satysfakcjonującą rozgrywkę. WoP i Rebelia mimo podobieństw są różne - jeżeli nie chcesz mieć obu, wybierz na podstawie tego, jaki klimat Ci bardziej pasuje.

średnie:
1) Viticulture - ale tylko z dodatkiem Toskania
2) Everdell - piękna, prosta mechanika, łatwa do wprowadzenia nowych graczy.
3) Marco Polo - bardzo dobra gra ekonomiczna z mechaniką kości.

długie:
1) Terraformacja Marsa - najlepiej z małym dodatkiem Preludium.
2) Cywilizacja: Poprzez Wieki - tak, ale w kategorii BARDZO DŁUGIE
3) Brass Birmingham/Lancashire - pięknie wydane z dobrą i przemyślaną mechaniką
4) Projekt Gaja - klasyk, wg mnie koniecznie
5) Great Western Trail - nie jestem takim fanem tej gry, jak osoby na forum, mnie ta gra męczy, ale chylę czoła przed pracą włożoną przez autora, ponieważ na pewno warto zagrać.

długie:
1) Tutaj chciałbym jakąś dużą grę ekonomiczną:
osobiście polecam Pola Arle Rosenberga, dedykowana dla 2 graczy, z dodatkiem można grać we 3 osoby.
ktoś pisał o Agricoli - zdecydowanie tak, ale spróbuj kupić starą edycję, w której masz pełen pakiet kart - nie każda jet dobra, ale dzięki temu regrywalność masz ogromną.
3) Tutaj gra z mechanizmem zdrajcy. Battlestar Galactica - najlepiej działa w komplecie graczy.



Kategoria Specjalna: (Coopy / Przygodowe / Inne)
1) Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie - potwierdzam, że warto.
2) Jakaś epicka gra na wielu graczy. Gra o Tron - podobno najlepiej działa w pełnym składzie, więc jeżeli masz możliwość zebrania kompletu czyli 6 osób, bierz.
3) Jakaś przygodówka może jakiś fajny coop:
Posiadłość Szaleństwa 2 edycja.
Gears of War - świetna kooperacyjna gra taktyczna z pięknymi figurkami.
Cthulhu: Death May Die - również świetny koop z jeszcze piękniejszymi figurkami.
Horror w Arkham 2 edycja - oprócz Posiadłości najbardziej mi podeszła z klimatu Cthulhu, skomplikowanie zasad jest rekompensowane wymagającą i trudną rozgrywką, ale jak już się wygra, to radość jest nie do opisania :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: jakmis83 »

Yomamasotik pisze: 27 paź 2020, 10:43 Super, dziękuje za wszystkie propozycje. Chciałbym dopytać jeszcze o dwie kategorie.

Którą z tych gier byście wybrali jeżeli moglibyście posiadać tylko jedną w konkretnej kategorii. Najbardziej mi zależy na bardzo dużej regrywalności.

Area Majority / dudes on a map : Root / Blood Rage / Rising Sun / Kemet / Cyklady / Chaos w Starym Świecie* / coś jeszcze?

Duża gra z mechanizmem zdrajcy / ukrytymi rolami: Martwa Zima / Nemesis / Battlestar Galactica* / coś jeszcze?

*bardzo drogie ale być może najlepsze w swojej kategorii i warte zakupu
Area Majority / dudes on a map : z wymienionych przez Ciebie wziąłbym...Inis

Duża gra z mechanizmem zdrajcy / ukrytymi rolami: zdecydowanie Battlestar Galactica, ale zerknij jeszcze na Shadows over Camelot.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Takie listy i podziały są trochę "z dupy".
Wszystko zależy od masy czynników. Nie ma jendej-ultymatywnej kolekcji gier planszowych.
Na przykładzie Area Control :
- zależy od ilości osób
- zależy od czasu rozgrywki
- zależy od zaawansowania współgraczy
- zależy od wieku współgraczy
- zależy od klimatu który się lubi (tematyki)
- zależy od okoliczności grania
- zależy od typu współgraczy (rodzina, znajomi).
Jest jeszcze pierdyliard innych czynnikow.
Ja posegregowałem swoją "kolekcję" na rodzaje mechanik (Area Control, Deck Building etc.) I dobrze to się sprawdza. Mimo sporej kolekcji dalej coś zaskakuje, coś można dokupić. Może to już lekkie uzależnienie, a gram tylko 2 razy w tygodniu.

Co do Area Control :

? a) na 2 osoby : Metallum/Sztuka Wojny/Gejsze
b) wojenne : Memoir 44, War Chest, Labirynt
c) abstrakt : Tash-Kalar, Torres, Samuraj
d) epickie : TI4ed., Wojna o Pierścień , Zimna Wojna
e) kosmos : Eclipse, Zakazane Gwiazdy, Rebelia
f) rodzinne : Carcassonne, Smallworld, Kakao
g) antyk : Kemet, Cyklady, Lords of Hellas
h) co-op : Spirit Island,
i) klimat : Dune, Gra o tron 2ed.,
j) walka : Blood Rage, Shogun, Root
k) worker placement : On Mars, Scythe
l) eksploracja : Endeavor, Projekt Gaja
Itd.

Ciężko wybrać te kilka gier...
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: jacobPL »

Jestem fanem area control, uwielbiam Inis, Kemet, GoT, Dune, Pan Lodowego Ogrodu. Nie grałem w Cyklady, bo wydają mi się niewarte czasu vs gry z listy poniżej. Aby Ci ułatwić, napiszę, dlaczego nie polecam danej gry, chociaż to szukanie negatywów na siłę :D :

Inis - każdy gracz musi znać i pamiętać, jakie działania niosą Karty Akcji (zielone), czyli nie ma grania na czuja, kontrola, co ma przeciwnik
Kemet - cena (używka z dodatkami min. 270 pln)
GoT - koniecznie na 6 os., można w 4, ale po co, czyli coś na zasadzie "widzisz piękną kobiecą nogę w szpilkach, udo, spódnica..i nagle się budzisz
Dune - specyficzny klimat, system bitwy może wkurzać, warto grać od razu na zasady zaawansowane, instrukcja nie pomaga, dużo niedomówień, więc bez FAQ w ręku nie pochodź
PLO - najbardziej taktyczny, prawdziwy mózgożer, powiedziałbym, że euras wśród bitweniaków

Czy wszystkie powyższe gry można mieć na półce - OCZYWIŚCIE! ..i to jest piękne! :mrgreen:

PS - Metallum to najepsza niebanalna gra na 2 os.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2021, 13:30 przez jacobPL, łącznie zmieniany 1 raz.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: rdbeni0 »

Jeszcze dodam taką rzecz do tej kolekcji, że jak zdecydujesz się na coś ze stajni Uwe Rosenberga, czyli:
Agricola, Ora Et Labora, Caverna, Uczta Odyna, Le Havre
... to te gry są trochę podobne do siebie.

Czyli: worker placement + na końcu zliczasz punkty w tabelce, mówią na to "eurosuchary".
Inaczej mówiac, jak chcesz mieć kolekcję zróżnicowaną to weź "jednego Uwe" (polecam Agricole), ale niekoniecznie więcej... bo pozostałe są podobne.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: scarletmara »

Gry Imprezowe:
1) Tajniacy
2) Jakaś gra z ukrytymi rolami. The Resistance: Avalon / Secret Hitler
3) Nie mam pomysłu ważne żeby nadawała się dla osób nie grających i młodszych graczy. Dixit / Decrypto
Jeslibym szukała urozmaicenia w tym segmencie to mając "miejsce" na 3 tytuły raczej nie zdecydowłabym się zapychać go tajniakami i decrypto jednoczesnie bo to może nie takie same gry ale jednak w podobnym stylu bo z grubsza o to samo chodzi: rozszyfrowac co ktos miał na myśli na podstawie podanych wskazówek. DIxit też troche z tej samej parafii jest jednak. Niby mehcanicznie to 3 rózne gry ale jednak oscylują wokół tego samego schamatu. Prędzej ograłabym Tajniaków wzdłuż i wszerz a potem wymieniła na o level skomplikowańsze Decrypto zakładając, że miałabym zgraną ekipę minimum 4 osobową do grania w nie.

Jak by miało być coś w inny zupełnie deseń to obczaj sobie te tytuły:
Szeryf z Nothingham - w moim towarzystwie nie pyknął ale wiele osób poleca, dla mnie za małe pole do popisu żeby naprawde popłynąć w tych negocjacjach, reguły gry zbyt ścisle określają co mozna i na jakich zasadach i to mi psuło całą przyjemność z grania i blefowania.
Na sprzedaż - może podpasowac młodszym graczom bo szybkie i nieskomplikowane zupełnie, taki niezobowiązujący hazardzik :)
Ryzyk Fizyk - u nas sprawdza się genialnie-ja mam wersję żołta podstawową ale jak ma być tez dla młodszych graczy to może niebieska Family sie sprawdzi?,
ewentualnie żyrafometr zamist Ryzyk Fizyk - bardziej dla młodszych graczy chociaż mi sie wydaje juz ciut przekombinowana i to takie raczej zgadywanie i obstawianie w ciemno jak sie ma tyle zupełnie od czapy kategorii do rozkiminienia, która wyżej a która niżej. W Ryzyk Fizyk trzeba podac konkretną liczbę w odpowiedzi na 1 pytanie i to trzeba sobie jakoś wykminić i oszacować a w żyrafometrze to chyba prędzej na chybił trafił sie obstawia niż kmini.
Założysz się? wersja pełna z planszą - u mnie też rewelacyjnie wchodzi, dorośli ludzie a bawimy sie przy tym jak dzieci, a dzieci to juz wogóle mogłyby miec frajdę szczególnie przy niektórych zadaniach gdzie przecietny dorosły wymięknie w przedbiegach bo kto normalny po 30stce będzie stawał na głowie dla kilku stówek rodem z monopoly :lol:
Taboo ta filetowa oryginalna wersja - z gier słownych moim zdaniem najlepsza z tych, w które grałam, naprawde dobrze maja tam te słowa zakazane dobrane, czasem sie człek zastanawia czy wogóle coś da sie powiedzieć czego na tej liście słów zakazanych nie ma i nieraz zostaje z rozdziawioną gębą juz mając coś powiedzieć a tu czas sie kończy zanim się zdąży cokolwiek wydukać :lol:
Ewentaulnie jakis story telling ? tu tez jest w czym wybierać: Tak mroczny władco, Crime Story: Detektywi bez licencji ,albo coś z tego wątku: viewtopic.php?t=31991

Co do pkt.2 gra z ukrytymi celami to ja nie jestem fanką Mafii - moim zdaniem jest kompletnie niedopracowana mechanicznie jesli tu wogóle można mówić o jakiejś mechanice, nie wiem czy Avalon/Resistance wypada jakos specjalnie lepiej, z opisu zasad nie wygląda żeby to miało jakoś spektakularnie lepiej działać, bardziej interesująca wydaje mi się już wspomniana wyżej wariacja na ten temat pt.: One Night Ultimate Werewolf - na która poluję już od dłuższego czasu ale ceny na rynku wtórnym trochę mnie zniechecają, w końcu to tylko imprezówka i to raczej nie jakaś wybitna.
W tym dziale możesz jeszcze zwrócić uwage na Mamy Szpiega trochę na innej zasadzie oparte te ukryte role. U mnie chwile pobyła i dostarczyła trochę dobrej zabawy ale jakos tak dość szybko sie znudziała i wypadła z kolekcji, ale może Tobie sie bardziej spodoba ?
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: Darkstorm »

Yomamasotik pisze: 25 paź 2020, 14:27

długie:
1) Tutaj chciałbym jakąś dużą grę ekonomiczną. Scythe / Concordia / Tzolkin: Kalendarz Majów / Wysokie Napięcie
2) Tutaj jakaś Area Majority z figurkami Root / Blood Rage / Rising Sun / Kemet / Cyklady / Chaos w Starym Świecie*
3) Tutaj gra z mechanizmem zdrajcy. Martwa Zima / Nemesis / Battlestar Galactica*
Tzolkina raczej bym nie zaliczył do długich gier. Owszem, jak każdy ruch będzie przeliczany po 10 minut to się wydłuży, ale nam Tzolkin na 2 osoby zajmuje około godzinki.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

Post autor: asiok »

To ja z innej beczki - to się nie da po prostu.

Wyobraź sobie, że kompletujesz "perfekcyjnie skrojoną kolekcję muzyczną".

I kupujesz:
    muzyka poważna: V symf. Beethovena
      country: "Kenny Rogers - the best of"
        jazz: Miles Davis "Miles in Berlin"
          rock: Guns N' Roses - Appetite For Destruction
            hard rock:Disturbed "Ten Thousand Fists"
              metal: Iron Maiden, "Fear of the Dark"

              I będziesz już zawsze słuchał tylko tych płyt a co ważniejsze - już nie kupisz innych.
              c08mk
              Posty: 2463
              Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
              Lokalizacja: Rzeszów
              Has thanked: 100 times
              Been thanked: 286 times

              Re: Perfekcyjnie skrojona kolekcja

              Post autor: c08mk »

              Gdybyś miał wybierać pomiędzy Legendary Alien i Legendary Marvel to Alien jest bardziej "kompaktowy". Marvel rozwija skrzydła dopiero z kolejnymi dodatkami, podczas gdy Alien już na samej podstawce ma odpowiednią grywalność.
              Jeżeli też szukasz gry z motywem zdrajcy to Alien oferuje taki tryb gry, a z dodatkiem można tez grać 1 vs wszyscy (+ można jeszcze dodać zdrajcę).

              Co do LCGów to LotR LCG jest najcięższy, AH LCG jest najbardziej skoncentrowane na fabule i kampanii, a Marvel LCG jest najmniej wymagającą grą (co jest zaletą, bo można go szybko rozłożyć i rozgrać niezobowiązującą partyjkę) oraz nie jest aż tak uzależniony od dodatków jak dwa poprzednie tytuły.
              ODPOWIEDZ