Dwuosobowa konfrontacja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: NestorZolo »

Problem mam następujący. Kumpel ma dość moich eurasków, ekonomicznych, pasjansów itd i dla odmiany chciałby zagrać w coś innego. Ma zamiar przeznaczyć 200-250zł na jakąś bezpośrednią naparzankę dla nas dwóch, tak do około godziny. Niekoniecznie musi to być bijatyka/strzelanka/rzucanie czarów. Może to być jakaś sprytna przepychanka. Dla mnie ważnym wymaganiem jest, żeby o sukcesie danej decyzji nie decydował los (rzut kością, dociąg karty itp). Ważne żeby była regrywalność, ciężar tak przynajmniej 3.0 (nie kilogramy :wink:). Bardzo słabo u mnie ze znajomością takich gier. Jedyne co przychodzi mi na myśl to neuroshima hex. I jeszcze, żeby nie było budowania talii przed grą. W trakcie może być. Lepsza polska wersja niż angielska, niemiecka odpada. Z góry dzięki nawet za same tytuły, a jeśli z opisem dodatkowym to już rewelacja.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: Uncle_Grga »

Watergate. Tańsza krótsza regrywalna
Twilight struggle. Drozsza dłuższa regrywalna
Undaunted Normandy. Tańsza krótsza regrywalna kampanijna.

Kolejność nieprzypadkowa.


Ps. Watergate. I really love this game.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2102
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: tomp »

Zastanawialiście się nad klasyką ? Szachy, szogi, go, hnefatafl ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: NestorZolo »

Zimna wojna była mocno na radarze kiedyś, ale kostki mnie zniechęciły. Pozostałe sprawdzę. Klasyka odpada.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: garg »

Na Twoim miejscu zacząłbym od sprawdzenia najwyżej ocenianych dwuosobówek z Kosmosu. To jest taka skarbnica świetnych gier, że można w nie grać miesiącami i nie sięgnąć po nic nowego. Wydano ich już około pięćdziesięciu, a najwyżej oceniane, to m.in.:
Targi
Zaginione miasta
Władca pierścieni: Konfrontacja
Jambo
Kahuna
Balloon Cup (po polsku Głębia)
Legendy Blue Moon (to jest wydanie zbiorcze, ze wszystkimi dodatkami)
Odin's Ravens (po polsku Kruki)

Twoje wymogi doskonale spełniają Targi, Władca pierścieni, Jambo, Kahuna i Legendy Blue Moon.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: Szewa »

NestorZolo pisze: 27 gru 2020, 23:40 Może to być jakaś sprytna przepychanka. Dla mnie ważnym wymaganiem jest, żeby o sukcesie danej decyzji nie decydował los (rzut kością, dociąg karty itp).
Ciężko będzie, większość gier z Twoimi wymagniami niestety posiada kości, które dodają trochę losowości.

Także polecę Twilight struggle, bo mimo iż posiada kości to jednak doświadczona osoba ma większe szanse na wygraną.
Freedom! od phalanx także jest fajną dwuosobówką przedstawiającą oblężenie greckiego miasta Messolonghi przez Imperium Osmańskie. Ale też posiada kości niestety.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: NestorZolo »

Zapomniałem o ważnej kwestii : gra musi być w sklepowej dostępności, bo kumpel dostał pod choinkę kupon 200zł do sklepu dragonnus. Ech, będzie ciężej niż się spodziewałem.

Undauted Normandy też kości. Targi za bardzo eurowate.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 676 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: anitroche »

Zbyt wiele gier tego typu nie mamy, ale z mężem lubimy sobie czasem w formie przerywnika od eurasków pyknąć w Neuroshimę Konwój. Krótki i całkiem przyjemny pojedynek 1v1, do tego pudełko małe, więc zawsze łatwo przemieścić, jak wyjeżdżamy ;)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: garg »

NestorZolo pisze: 28 gru 2020, 10:23 [...] Targi za bardzo eurowate.
Faktycznie to jest euro, ale z tak silną bezpośrednią interakcją, że rozgrywkę odczuwasz jak porządną grę wojenną :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 676 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: anitroche »

NestorZolo pisze: 28 gru 2020, 10:23 Zapomniałem o ważnej kwestii : gra musi być w sklepowej dostępności, bo kumpel dostał pod choinkę kupon 200zł do sklepu dragonnus.
Patrząc po ofercie sklepu, to bym poszła we wspomnianą wcześniej Neuroshimę Konwój (lub Hexa), Drako (ponoć Rycerze i Trolle lepsze niż Rycerze i Smoki, ja grałam tylko w smoki i były spoko), Terrors of London albo Inis
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: NestorZolo »

Wierzę, ale znam kumpla i wiem, że będzie marudził. Chyba jednak przepychanka odpada, musi być naparzanka. Jednak prawie wszędzie kości. Neuroshima ma pierdyliard dodatków. Te pozostałe kosmosy też eurowate. Ja tam kocham euro, ale widzę, że kumpel chce odmiany. Ten Watergate jeszcze na radarze, ale niedostępny. Te kosmosy wszystkie eurowate i chyba "za male". Przydało by się coś dużego za te nawet 250zł, nawet 300zł. Ale oczywiście, żeby mechanika była najważniejsza, nie figurki. Teraz jeszcze przypomniał mi się Tash Kalar.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: kdsz »

Metallum jest super. Widzę, że jest dostępne w sklepie dragonnus.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: Bruno »

Monolith Arena
Adrenalina
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2761
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: Yuri »

Przelknij kości i kupcie podstawkę do The Others. Figurki, setting i sam koncept gry Was zachwyci. Poza tym jak ameri to muszą być kości :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Cyel
Posty: 2584
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1442 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: Cyel »

Starter do Warmachine lub Guild Ball. Zobaczycie jak można zrobić niby klasyczne kości, ale tak, żeby gracz miał i tak poczucie kontroli nad tym co się dzieje i rezultat zależał od umiejętności i sprytu a nie losu.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 108 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: poxi »

Mnie taką lukę wypełnia INIS. W kategoriach dwuosobowych sprawdza się nadspodziewanie dobrze.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: karmazynowy »

War Chest i pozamiatane.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: NestorZolo »

War chest, war machine, guild ball, the others - wszystko niedostępne (przynajmniej w sklepie dragonus).

Najbardziej zainteresowało mnie metallum, przeczytałem instrukcję i jest ok, dostępne za 75 zł.

zostaje na radarze:
Inis do sprawdzenia, dostępne za 189 zł.
Terrors of london za 80zł.
Monolith Arena zamiast NH za 130zł.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: karmazynowy »

NestorZolo pisze: 28 gru 2020, 15:30 War chest, war machine, guild ball, the others - wszystko niedostępne (przynajmniej w sklepie dragonus).

Najbardziej zainteresowało mnie metallum, przeczytałem instrukcję i jest ok, dostępne za 75 zł.

zostaje na radarze:
Inis do sprawdzenia, dostępne za 189 zł.
Terrors of london za 80zł.
Monolith Arena zamiast NH za 130zł.
https://www.planszomania.pl/strategiczn ... Chest.html

minus rabat, do tego Terrors of London i masz 2 fajne i różne gry w założonym budżecie.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: j_g »

Najemnicy.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2761
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: Yuri »

NestorZolo pisze: 28 gru 2020, 15:30 ...the others - wszystko niedostępne (przynajmniej w sklepie dragonus).
...
Ale mają dodatki. Idealnie za dwie stówy domówicie sobie dwa Grzechy :) Podstawkę z drugiej reki i problem rozwiązany :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: NestorZolo »

karmazynowy pisze: 28 gru 2020, 15:57
NestorZolo pisze: 28 gru 2020, 15:30 War chest, war machine, guild ball, the others - wszystko niedostępne (przynajmniej w sklepie dragonus).

Najbardziej zainteresowało mnie metallum, przeczytałem instrukcję i jest ok, dostępne za 75 zł.

zostaje na radarze:
Inis do sprawdzenia, dostępne za 189 zł.
Terrors of london za 80zł.
Monolith Arena zamiast NH za 130zł.
https://www.planszomania.pl/strategiczn ... Chest.html

minus rabat, do tego Terrors of London i masz 2 fajne i różne gry w założonym budżecie.
Ale kumpel ma kupon 200zł do sklepu dragonus (co zapomniałem napisać w pierwszym poście). Być może te gry zostaną na zwykłym radarze kiedyś do kupienia, ale póki co mam 5 tytułów do wprowadzenia.

@Yuri: to "the others" jest póki co na drugim biegunie moich planszówek. Jeśli kości, to mógłbym zagrać u kogoś, na zasadzie do piwka. A to ma być taka burza mózgów na bij zabij. Ale i tak sukces, bo dowiedziałem się, że to jeden vs wszyscy, a nie całkowity coop. Nie lubię coopów, kości "na wyjściu", a figurek nikt mi pewnie za darmo nie pomaluje :wink:
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: arturmarek »

Po pierwsze, chyba żadna z wyżej wymienionych gier nie spełnia Twoich wymagań (do godziny, BGG weight 3.0+, mocno interakcyjna, dobrze chodząca na dwie osoby, 200-250pln, mało losowa).

Robiąc pewne kompromisy (wszystkie mam ograne dwuosobowo):
7 cudów: Pojedynek - mniej skomplikowana i tańsza (ale może będzie na dwie gry w takim układzie)
Cywilizacja Poprzez Wieki: znacznie dłuższa i chyba trochę tańsza
Azul/Onitama - to przykłady abstraktów, w które często grywam, oba bardzo konfrontacyjne, ale znacznie mniej skomplikowane i tańsze.
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: m_marple »

Co prawda Root według wielu osób nie chodzi idealnie na dwie osoby, ale ja uważam, że wciąż sprawdza się super jako naparzanka właśnie. Graliśmy z mężem wiele razy w różne kombinacje (oprócz Szopa) i dawało nam to frajdę. (Graliśmy tylko w podstawkę, nie wiem czy jakieś frakcje z dodatku nadają się na dwuosobowe rozgrywki).

Warto zerknąć i poczytać opinie, żeby sprawdzić czy to jest coś czego szukacie, z zastrzeżeniem, że gra ma chyba równie wielu zwolenników, co przeciwników. :wink:
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Dwuosobowa konfrontacja

Post autor: Kurczu »

Ja polecam Elekt. Co prawda nie jest to naparzanka, ale wybitna konfrontacja. Zasady dosyć proste, ale głębia jest w tym jak rozegrać potyczki lepiej od rywala. A do tego wyśmienite ilustracje 🙂
ODPOWIEDZ