Zaawansowane euro dla 2os

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lechu
Posty: 21
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:07

Zaawansowane euro dla 2os

Post autor: lechu »

Cześć,

Planuje powiększenie kolekcji o jakąś zaawansowaną.

Wymagania:
- głównie dla 2osób, ale fajnie jakby działała też na więcej;
- możliwie jak najkrótszy setup;
- dobrze jakby nie było bardzo dużo mikrozasad o których trzeba pamiętać i przypominać sobie przed każdą rozgrywką;
- czas rozgrywki 1,5-2h.

Ogólnie zależy mi na grze którą można stosunkowo szybko rozłożyć i nie wymaga przypominania sobie całej instrukcji jeśli siadamy do niej po dłuższym czasie przerwy.

Gry euro, które już mamy (w kolejności od najczęściej lądujących na stole): Dominion, Concordia, New Frontiers, Terraformacja Marsa oraz Tzolkin który ja osobiście bardzo lubię, ale druga połówka niestety wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1973
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 871 times

Re: Zaawansowane euro dla 2os

Post autor: Neoptolemos »

Lewis & Clark fajnie chodzi na 2 osoby. Ja ostatnio wszystkim polecam też Viticulture, które w moim odczuciu skaluje się wręcz idealnie, więc zadziała i na 2, i na więcej osób. W dalszej kolejności rozważyłbym Lorenzo il Maginifico i Zamki Burgundii.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Zaawansowane euro dla 2os

Post autor: Arcziwald »

Lorenzo bardzo fajny wybór aczkolwiek nakład już wyczerpany z tego co widzę. Podobnie polecił bym Grand Austria Hotel ale sytuacja jest taka sama.

Polecam sprawdzić Ganges, proste zasady szybki setup i rozgrywka dająca dużo satysfakcji.

Natomiast nie nazwał bym tego jakims zaawansowanym euro. Z takiego grubszego kalibru to już
Greta Western Trail
Trismegistus

Z tym, że tutaj to się raczej nie mieści w szybkim setupie i nie przypominaniu sobie zasad ale gry zacne 8)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Zaawansowane euro dla 2os

Post autor: Tony23 »

Patrząc na półke to na pewno łapie sie :
-Le Havre - mega proste zasady, bo w zasadzie masz do wyboru z dwóch akcji, setup w miare szybki, spokojnie na 2 os mieścimy sie w 1,5h
- Brass Birmingham- kilka mikro zasad odnosnie mozliwosci rozbudowy i transportowaniu, ale u nas ostatnio najczęściej ląduje, tez do 2h na 2 os spokojnie do ogarniecia
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Zaawansowane euro dla 2os

Post autor: arturmarek »

Tony23 pisze: 07 sty 2021, 00:08 -Le Havre - mega proste zasady, bo w zasadzie masz do wyboru z dwóch akcji, setup w miare szybki, spokojnie na 2 os mieścimy sie w 1,5h
Bez przesady z tą prostotą. Czy przez dwie akcje masz na myśli "wziąć zasobvy" lub "zrobić akcję pionkiem"? Poza tym, że jeszcze możesz kupować i sprzedawać budynki/statki, to nibyprawda. Patrząc w ten sposób, to Agricola, znakomita większość worker placementów w ogóle, ma jedną akcję. Tak na prawde możesz wziąć jeden z siedmiu surowców (jesli dobrze liczę), postawić pionka na jednym kilku(nastu) budynków, plus dochodzi rozkminka czy nie dałoby sie czegoś sprzedać żeby coś kupić żeby odblokować budynek, który chcę wybudować. Dodatkowo jest trochę małych reguł, które możnaby dzisiaj uznać za "nieeleganckie". Co nie zmienia faktu, że gorąco polecam Le Havre!

W ogóle, możecie przyjrzeć się "rolniczym Rosenbergom", nie wiem jak teraz z dostępnością, ale z krótszych bardzo nam się podobały Szklany Szlak i Loyang. Z większych, to tylko Kawerna nam zupełnie nie podeszła, ale nie graliśmy w Pola Arle i Ucztę dla Odyna.

Od siebie dorzucę jeszcze Cywilizację Poprzez Wieki. To nie jest typowe euro, ale moja ulubiona konfrontacyjna gra do gry z żoną.
Proponuję rozpatrzyć Pret-a-Porter. Znakomita ga ekonomiczna z ciekawym tematem, który się czuje.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11143
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3390 times
Been thanked: 3288 times

Re: Zaawansowane euro dla 2os

Post autor: japanczyk »

Trickerion :)
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Zaawansowane euro dla 2os

Post autor: dave8 »

Szklany Szlak
Podwodne Miasta
Zamki Burgundii
Keyflower
GWT
ODPOWIEDZ