Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sewerjan
Posty: 50
Rejestracja: 11 maja 2017, 19:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 8 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: sewerjan »

A to nie są czasem instrukcje? 🤔
Bo widziałem filmik w necie z jednym pudełkiem.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: polwac »

Na YT można było zobaczyć prototyp w jednym pudełku.
Finalnie chyba są trzy osobne produkty:
Crisis

Discovery

Foundations

Obrazek
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Fojtu »

polwac pisze: 09 mar 2022, 18:50 Serio trzy osobne pudełka zamiast jednego z trzema modułami?
Spoiler:
Niezły sposób na wyciągnięcie dodatkowej kasy :roll:
Dojonko to przecież signature move tego wydawcy :lol:
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

Ok, do klasycznej Terraformacji było sporo dodatków, ale one nie wychodziły w tym samym czasie... Tymczasem tutaj mamy trzy dodatki wydane jednocześnie, i każde w osobnym pudełku... Strasznie słabe, ale mam nadzieję, że skoro to ma być w formie kampanii na KS, to będzie opcja 'big boxa' dodatków i finalnie będzie do kupienia taniej w jednym pudełku.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Matek173 »

EsperanzaDMV pisze: 09 mar 2022, 21:15 Strasznie słabe, ale mam nadzieję, że skoro to ma być w formie kampanii na KS, to będzie opcja 'big boxa' dodatków i finalnie będzie do kupienia taniej w jednym pudełku.
Jeśli będzie tak samo jak z podstawką, to wersja KS będzie dużo droższa niż retail od Rebela, no i w dodatku wyłącznie anglojęzyczna.

Co do ogłoszenia 3 dodatków w osobnych pudłach — faktycznie jest to skok na kasę. Pytanie ile będą kosztować te pudła, bo jeśli po ~30-40 zł każde to można jeszcze rozważyć taki zakup. Co się z tym pośrednio wiąże to jakiego będą rozmiaru? Nie za bardzo widzę, żeby 3 dodatki z dość niewielką zawartością były tak duże jak pudło do podstawki, przez co liczę na niezbyt wygórowaną cenę.

Można natomiast dostrzec pewien plus takiego rozwiązania. Każdy z tych dodatków ma określony target i nie trzeba kupować ich wszystkich. Wręcz przeciwnie — znajdą się osoby, którym żaden z tych dodatków nie jest w najmniejszym stopniu potrzebny, a nawet może popsuć rozgrywkę. Na podstawie krótkich opisów wrzuconych na BGG można wywnioskować, że Crisis jest przygotowany typowo pod grę co-op, Foundations dla osób szukających rozszerzenia liczby graczy do 5-6, a Discovery dla osób chcących bardziej skomplikować sobie grę np. dodając "wycięte" z podstawki cele czy kamienie milowe. Osobiście nie jestem pewien czy należę do którejkolwiek z tych grup. Ale czekam na więcej szczegółów, bo zawsze chętnie przyjmę dodatkowe zróżnicowane karty projektów i korporacji :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: dwaduzepe »

Matek173 pisze: 09 mar 2022, 23:13
EsperanzaDMV pisze: 09 mar 2022, 21:15 Strasznie słabe, ale mam nadzieję, że skoro to ma być w formie kampanii na KS, to będzie opcja 'big boxa' dodatków i finalnie będzie do kupienia taniej w jednym pudełku.
Jeśli będzie tak samo jak z podstawką, to wersja KS będzie dużo droższa niż retail od Rebela, no i w dodatku wyłącznie anglojęzyczna.

Co do ogłoszenia 3 dodatków w osobnych pudłach — faktycznie jest to skok na kasę. Pytanie ile będą kosztować te pudła, bo jeśli po ~30-40 zł każde to można jeszcze rozważyć taki zakup. Co się z tym pośrednio wiąże to jakiego będą rozmiaru? Nie za bardzo widzę, żeby 3 dodatki z dość niewielką zawartością były tak duże jak pudło do podstawki, przez co liczę na niezbyt wygórowaną cenę.

Można natomiast dostrzec pewien plus takiego rozwiązania. Każdy z tych dodatków ma określony target i nie trzeba kupować ich wszystkich. Wręcz przeciwnie — znajdą się osoby, którym żaden z tych dodatków nie jest w najmniejszym stopniu potrzebny, a nawet może popsuć rozgrywkę. Na podstawie krótkich opisów wrzuconych na BGG można wywnioskować, że Crisis jest przygotowany typowo pod grę co-op, Foundations dla osób szukających rozszerzenia liczby graczy do 5-6, a Discovery dla osób chcących bardziej skomplikować sobie grę np. dodając "wycięte" z podstawki cele czy kamienie milowe. Osobiście nie jestem pewien czy należę do którejkolwiek z tych grup. Ale czekam na więcej szczegółów, bo zawsze chętnie przyjmę dodatkowe zróżnicowane karty projektów i korporacji :)
serio wierzysz, ze to moze kosztowac 30-40 zl? Jesli tak to chyba zyjesz w jakiejs bańce informacyjnej. Kilka kart promo kosztowalo 20 zl
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: hipcio_stg »

Zagrałem tylko dwie partie, ale gra powinna buc o polowe krótsza. Gra symultaniczna to jeden wielki chaos wprowadzony tylko po to aby na pudle napisać jakieś mity o rozgrywkach 40minutowych. Granie w 5-6 osób to pewnie będzie koszmar. Nie jest zła czy zepsuta, bo są synergie spójność tematu, ale w podobnym czasie rozegram podstawowa terraformacje, która jednak daje znacznie więcej radości.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: polwac »

Mnie najbardziej interesuje Crisis pod grę solo. Drugi w kolejce jest Discovery, która wprowadza cele i ulepszone karty.
Foundations wezmę tylko jeśli będzie jakiś pakiet wszystkich 3 dodatków w fajnej cenie.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Alextasha
Posty: 265
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Alextasha »

Crisis ma na bgg napisane że jest od 2 graczy więc się zastanawiam czy to błąd, czy faktycznie solo w tym wypadku nie biorą pod uwagę

Edit: wydawca potwierdził że może być do gry solo
SPRZEDAM >> *click*
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Gizmoo »

Dostałem powiadomienie z YT, że pojawiła się recenzja TM: Ares Gambita i chyba w życiu tak szybko nie kliknąłem, rzucając wszystko, co miałem do zrobienia. :lol: Zaskoczony byłem długością filmiku, ale w podsumowaniu Tomek wyjaśnił dlaczego tak się stało. Wnioski podobne do moich, ale ocena jednak niższa, co mnie chyba też nakłoni do obniżenia mojej.

Tak sobie myślę już na chłodno, że szkoda tej pięknej oprawy, szkoda zmarnowanego potencjału i rozmienienia wypracowanej marki na drobne. Trochę patrząc przyszłościowo, to obawiam się o jakość zarówno wersji kościanej, jak i tej legacy. Mam nadzieję, że nie będą robione na siłę.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: konradstpn »

Czuję już zapach wirtualnej kawy postawionej Gambitowi przez Rebela :lol:
Ostatnio zmieniony 27 mar 2022, 15:39 przez konradstpn, łącznie zmieniany 1 raz.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Gambit »

Gizmoo już mnie sprzedał, więc wrzucam tu swoje trzy grosze o Aresie. :D
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Bruno »

Gizmoo pisze: 27 mar 2022, 11:18 Dostałem powiadomienie z YT, że pojawiła się recenzja TM: Ares Gambita i chyba w życiu tak szybko nie kliknąłem, rzucając wszystko, co miałem do zrobienia. :lol: Zaskoczony byłem długością filmiku, ale w podsumowaniu Tomek wyjaśnił dlaczego tak się stało. Wnioski podobne do moich, ale ocena jednak niższa, co mnie chyba też nakłoni do obniżenia mojej.
:?:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Gizmoo »

Bruno pisze: 27 mar 2022, 13:36:?:
W wątku "Gra Miesiąca" i na BGG wystawiłem Aresowi 6/10. Według tabelki ocen z BGG, szóstka to - "will play sporadically". A po głębszym przemyśleniu, nie mam ochoty na powrót do TM:AE. Piątka to "average game, slightly boring" . Więc powinienem poprawić tą 6 na 5. Ot całe wyjaśnienie. Niby warto byłoby sprawdzić grę z dodatkami, ale... Wolę zagrać w tym czasie w normalną Terkę. ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Curiosity »

Co prawda odrzuciłem zgłoszenie ostatnich postów z tego wątku, ale to jednak eskalowało w złą stronę. Czas na cięcie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: jacobPL »

Gambit pisze: 27 mar 2022, 12:31 Gizmoo już mnie sprzedał, więc wrzucam tu swoje trzy grosze o Aresie. :D
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Moje wrażenia są podobne :) ..i właśnie dlatego tak gra super wpasowała się do naszej kolekcji, tj. piękna i bez interakcji (wszystkie mamy z min. średnią interakcją). Do tego jest to pasjans bez emocji idealny pod solo. Dodatek Discovery na pewno dokupię, a wtedy może się okazać, że jednak to fajny euras.
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: SoloGram »

Ja do tego wszystkiego dorzucę jeszcze pełną rozgrywkę solo, w której trzeba mieć niesamowitego farta albo kostkę odmierzającą czas na sterraformowanie zrobioną z gumy (a dodatkowo z moim szczęściem to nawet przyklejoną w jednym miejscu do planszy), żeby móc cokolwiek podziałać :)
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: trance-atlantic »

Zagrałem kilka razy po dłuższej przerwie i cóż... ta gra (w wersji 1 player) jest wciąż niezmiernie frustrująca i kosmicznie, nomen omen, zależna od dociągu kart. Jeśli dodatki nie przewidują jakiejś dywersyfikacji celów, to nie pewnie do niej już nie zasiądę (taaa...), w każdym razie nie solo.

Ares est najlepszym dowodem na to, że gry euro nie powinny być ani klimatyczne, ani tematyczne. To ma być rąbanka na punkty a nie na podnoszenie jakichś wskaźników, dammit! :twisted:
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

U mnie Ark Nova wyparła dość naturalnie Aresa. Nie, żebym zmienił o nim w miarę poztywne zdanie, ale to są podobne gry i Ark Nova jest jednak bardziej satysfakcjonująca. A solo obie gry trwają podobnie 😁

Na razie nie sprzedaje, chce zagrać na świeżo i zdecyduję 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

Wróciłem po przerwie. Partia na 4 osoby zakończyła się po1h7min!


Wow, wielki plus za czas rozgrywki. To naprawdę działa.
Awatar użytkownika
Stare Kości
Posty: 36
Rejestracja: 26 wrz 2022, 21:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Stare Kości »

Polecamy Waszej uwadze odcinek podcastu Stare Kości na temat Ekspedycji Ares. Jeżeli kogoś interesuje ten tytuł i lubi słuchać o grach, zapraszamy. :)
Rozmawiamy o grach planszowych w podcaście Stare Kości. Do usłyszenia!
Stare Kości - YouTube | Stare Kości - Spotify
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

Witam,mam pytanko co polecacie do wyboru tą wersje czy podstawową?Bo w żadną nie grałem,a szukam jakieś gierki,na jesienne wieczory.By była w miarę szybka i dynamiczna.Z ,,molochów "grałem w Twigligh Struggle(traumatyczne 9 godzin grania)i Diune Imperium(dla mnie 10/10 tylko ta długość gry),ostatnio mniej czasu i szukam coś szybszego.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: kurdzio »

vader777 pisze: 29 paź 2022, 21:43 Witam,mam pytanko co polecacie do wyboru tą wersje czy podstawową?Bo w żadną nie grałem,a szukam jakieś gierki,na jesienne wieczory.By była w miarę szybka i dynamiczna.Z ,,molochów "grałem w Twigligh Struggle(traumatyczne 9 godzin grania)i Diune Imperium(dla mnie 10/10 tylko ta długość gry),ostatnio mniej czasu i szukam coś szybszego.
Jeśli będziecie grać głównie w 2 osoby to żadna z TM nie jest szybka, trzeba się szykować na co najmniej 2h przy stole, przy czym klasyczna jest dłuższa od Ares. Im więcej osób w grze tym szybciej rosną wskaźniki teraformacji i szybciej kończy się partia.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: itsthisguyagain »

vader777 pisze: 29 paź 2022, 21:43 Witam,mam pytanko co polecacie do wyboru tą wersje czy podstawową?Bo w żadną nie grałem,a szukam jakieś gierki,na jesienne wieczory.By była w miarę szybka i dynamiczna.Z ,,molochów "grałem w Twigligh Struggle(traumatyczne 9 godzin grania)i Diune Imperium(dla mnie 10/10 tylko ta długość gry),ostatnio mniej czasu i szukam coś szybszego.
Jak musisz koniecznie terraformację to lepiej Ares
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

Ares jest szybszy. Tym szybszy, im więcej graczy gra (im więcej graczy tym różnica czasowa z dużą Terraformacja większa na korzyść Aresa).

Partia na 4 osoby zajmuje mi 1:15, partia na 2 osoby 50 minut.
ODPOWIEDZ