Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4545
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

Pierwsza partia z żoną, 50:43. Jakie są wasze najlepsze wyniki?

Wrażenia na gorąco:

Spoiler:
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: dwaduzepe »

PytonZCatanu pisze: 23 sty 2022, 00:35 Pierwsza partia z żoną, 50:43. Jakie są wasze najlepsze wyniki?

Wrażenia na gorąco:

Spoiler:
zeby wygrac to tak kolo 65-70 trzeba sie zakrecic w moich dotychczasowych grach
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Lolas »

Za mną dwie partie:
- 3 graczy, 36:35:34, 1h
- 2 graczy, 63:62, 1,5h

Gra jest nudniejsza od TM. Jedyną zaletą jest krótszy czas rozgrywki.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 812
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 382 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: kurdzio »

W dużą TM graliśmy jakieś 6 razy, zwykle po około 3h na partie, przez czas rozgrywki niestety nie lądowała na stole tak często jak byśmy chcieli. Dlatego Ekspedycja Ares była szansą żeby terraformować trochę częściej.
Jesteśmy po dwóch grach - udało się zjechać do 2h na partie (a jestem pewny że można jeszcze ten czas skrócić).
Mój ogólny feeling z gry jest taki jak przy dużej TM. Nie przeszkadza mi brak mapy i stawiania miast/lasów. Silniczek odpalamy szybciej, a gra jest dynamiczna dzięki wyborowi akcji (swoją drogą w RftG graliśmy kilka razy ale nie siadło). Ares jest świetne wykonany, kosteczki i karty są bardzo ładne.
Dla wielkich fanów dużej TM raczej Aresa bym nie polecał, ale z pewnością gra trafi do wielu jak starsza siostra.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1648
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 361 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: nidhog »

Ja jestem fanem Tm, a nie lubię Race Obrazekfor the Galaxy. Chciałem mieć natomiast grę z mechaniką wyboru faz gry. Doszedłem do wniosku, że TM:EA może to mi dać. Po rozgrywce - jest ok. Zostanie w kolekcji. NIe przeszkadza mi brak rozbudowy planszy. Z prostej przyczyny - jak będę miał na to ochotę zagram w TM. Jak będę miał ochotę na grę w tym samym settingu, ale krótszą - zagram w TM:EA.
Jest tylko jedna rzecz, która mnie mega razi. A jest to Plansza gry - przy wydaniu kolekcjonerskim, aż się prosiło, by też byłą dwuwarstwowa. Albo chociaż czytelna ;)
Dlatego sobie pozwolę na modyfikację. Na BGG znalazłem fajną fanowską modyfikację:

Obrazek

Do pobrania tu. Zrobię test - i po prostu nakleję z drugiej strony :)
Wygląda na dużo czytelniejszą.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: dwaduzepe »

szczerze mowiac jak dla mnie to nie wyglada w ogole czytelniej tylko tak samo jak stara
sasquach
Posty: 1838
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: sasquach »

Wychodzi, że wszystko zależy co dla kogo było najfajniejszą częścią gry. Mnie zawsze najbardziej podobało się budowanie własnego tableau. Ares jak najbardziej dowozi to samo plus pozwala to zrobić w krótszym czasie.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Matek173 »

Czy opłaca się Waszym zdaniem kupić zestaw dodatkowych kart? Czy dają one jakiejś większej głębi w rozgrywce (głównie nowe korporacje)? Czy to po prostu więcej tego samego w bardzo zawyżonej cenie? Cała gra kosztuje około 90 zł a zestaw 17 kart kosztuje ok. 22 zł.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4505
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Hardkor »

Matek173 pisze: 27 sty 2022, 15:27 Czy opłaca się Waszym zdaniem kupić zestaw dodatkowych kart? Czy dają one jakiejś większej głębi w rozgrywce (głównie nowe korporacje)? Czy to po prostu więcej tego samego w bardzo zawyżonej cenie? Cała gra kosztuje około 90 zł a zestaw 17 kart kosztuje ok. 22 zł.
Grałem raz, ale wydaje mi się, że warto. Wiadomo w porównaniu do samej gry to przelicznik jest tragiczny, ale zawsze to większy wybór :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Wroobel »

Ja kupiłem te dodatkowe karty głównie ze względu na karty korporacji bo w podstawce ich jakby niewiele :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4545
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

Też się waham... Trochę obudził sie we mne Sknerus.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 812
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 382 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: kurdzio »

Odżałujcie te 20 dyszki i dorzuccie karty do zamówienia bo jak ich zabraknie to będziecie zawiedzeni ;) chyba ze wydrukowali ich tyle co podstawek to nie będzie problemu ale kto to wie.

U nas trzecią partie udało się zbić do 1:42 także coraz lepiej, poznanie kart dużo daje.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1170 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: polwac »

W końcu przyszła dzisiaj do mnie paczka. Dwie gry solo rozegrane na najłatwiejszym poziomie i obie przegrane o włos.
Tryb solo jest trudniejszy niż w TM. Są fajne puzzle i jest wyzwanie.
Wydaje mi się, że wiem już jakie błędy popełniłem i nie mogę się doczekać kolejnej rozgrywki jutro.
Dużo przyjemniej mi się obcuje z tą wersją. Szybciutko się rozkłada i składa. Wykonanie jest o niebo lepsze, karty w końcu ładnie się prezentują.
Mam nadzieję, że na weekendzie uda mi się zagrać w więcej osób, żeby ocenić również standardowy tryb gry.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4545
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

Jestem po 2 partiach na 2 osoby i 1 solo.

Ja widzę jeden mankament: czas. Nawet solo to była 1:20! Gdzie te pudełkowe 45-60 minut?

Reszta jest ok. Jeśli ktoś lubi duża TM mimo jej mankamentów (pasjans itp) to Ares będzie mu leżał. Mi troszkę to uwiera, ale nie ja tyle żeby jeszcze nie pograć. Tryb solo, że względu na charakter gry, jest bardzo przyjemny.

Wykonanie sztos.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4662
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1966 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: warlock »

Wykonanie jest o niebo lepsze, karty w końcu ładnie się prezentują.
A ja stanę w całkowitej opozycji do większości i powiem, że zdecydowanie wolę karty z dużej Terraformacji ;). Tak, te z Aresa TECHNICZNIE RZECZ UJMUJĄC są zaprojektowane dużo bardziej profesjonalnie. I może i są ładniejsze. ALE...! Grając w starą Terraformację i patrząc na tamte grafiki czułem, że gram w grę, która bazuje na prawdziwej nauce. Grafiki z Aresa z jakiegoś powodu kompletnie nie wywołują u mnie tej naukowej immersji i są po prostu "kolejnymi grafikami do gry o kosmosie".
sasquach
Posty: 1838
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: sasquach »

PytonZCatanu pisze: 27 sty 2022, 23:22 Ja widzę jeden mankament: czas. Nawet solo to była 1:20! Gdzie te pudełkowe 45-60 minut?
Do tej pory grałem solo dwa razy i obie partie zamknąłem w okolicach godziny.
Gerhard44
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:24
Been thanked: 4 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Gerhard44 »

Ja także po dwóch rozgrywkach, też solo. Czas pierwsza gra 90min., druga po lepszym ogarnięciu zasad 60min. Da się💪💪💪
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4545
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

Może podejdę do tematu Dziś/Jutro i zobaczę jeszcze raz
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1170 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: polwac »

sasquach pisze: 28 sty 2022, 02:31
PytonZCatanu pisze: 27 sty 2022, 23:22 Ja widzę jeden mankament: czas. Nawet solo to była 1:20! Gdzie te pudełkowe 45-60 minut?
Do tej pory grałem solo dwa razy i obie partie zamknąłem w okolicach godziny.
Potwierdzam. Zagrałem 7 gier solo i oprócz pierwszej (1h15min) każda następna zamykała się w godzinie.
Jestem bardzo zadowolony. Czas rozgrywki jest taki w sam raz :)

Na razie win rate 42% na normalnym poziomie trudności.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Pompa85 »

jak ogólnie wrażenia z gry?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4545
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

Progres!

Czas 55 minut (szybciej o 30 minut, a oglądałem jednym okiem film - akurat leci Marsjanin na Polsacie 😁).

Terraformacja skuteczna na poziomie średnim (na poziomie ekspert byłbym blisko)

Punktów trochę mniej, ale tym razem lepiej pilnowałem wskaźników 🙂

Właśnie - jakie macie wyniki solo?
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: jacobPL »

"Stara" TM jest oczywiście paskudna i zbyt długa. Czas można spędzić wielokrotnie przyjemniej. Sądzę, że TM:Ares to świetny pomysł do kolekcji, ale dziwię się, że ludzie porównują ją do starej. Ja bym ją bardziej zestawił z Nowym Wspaniałym Światem, którego rozbudowujemy o ograniczone możliwości akcji (fazy w danej rundzie) oraz o wspólny timer gry (tlen/woda/temperatura).

W Aresie wyjęto samą kwintesencję, zrobiono 100x solidniej/ładniej i wcale nikt nie powinien płakać, że jest płytka czy nudna. Śmieszy mnie też, że zarzucany jej jest brak interakcji - po co nam interkacja! To jest świetna gra-układanka bez złych emocji nad stołem. Idealny a la eurasik przed partią w area control na główne danie. Solidnie dogrzeje kopułę przed naparzanką.

Dodatkowo jest mała i można ją spokojnie wozić wszędzie.

Po 3 partiach full table wyniki dla grupy w przedziałach 25-55. Czas gry się skraca: pierwsza partia 3h z ogarnianiem zasad, trzecia partia 80min. Myślę, że ograni gracze zejdą do 60min spokojnie, o ile nie ma łażenia na fajki.

Zastanawiam się jedynie czy nie wprowadzić rozdawania po 4 korporacje, gdyż przy dwóch vs 8 kart początkowych, może dawać pewien setback, jak źle trafisz.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2022, 00:32 przez jacobPL, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4545
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: PytonZCatanu »

jacobPL pisze: 01 lut 2022, 00:02 "Stara" TM jest oczywiście paskudna i zbyt długa. Czas można spędzić wielokrotnie przyjemniej. Sądzę, że TM:Ares to świetny pomysł do kolekcji.
Po 3 partiach full table wyniki dla grupy w przedziałach 25-55. Zastanawiam się jedynie czy nie wprowadzić rozdawania po 4 korporacje, gdyż przy dwóch vs 8 kart początkowych, może dawać pewien setback, jak źle trafisz.
Pamiętaj, że po zobaczeniu wszystkich kart (projektów i korporacji) możesz odrzucić dowolną ilość projektów i dobrać tyle samo.

Pozwala to trochę zmodyfikować rękę.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: jacobPL »

PytonZCatanu pisze: 01 lut 2022, 00:04
jacobPL pisze: 01 lut 2022, 00:02 "Stara" TM jest oczywiście paskudna i zbyt długa. Czas można spędzić wielokrotnie przyjemniej. Sądzę, że TM:Ares to świetny pomysł do kolekcji.
Po 3 partiach full table wyniki dla grupy w przedziałach 25-55. Zastanawiam się jedynie czy nie wprowadzić rozdawania po 4 korporacje, gdyż przy dwóch vs 8 kart początkowych, może dawać pewien setback, jak źle trafisz.
Pamiętaj, że po zobaczeniu wszystkich kart (projektów i korporacji) możesz odrzucić dowolną ilość projektów i dobrać tyle samo.

Pozwala to trochę zmodyfikować rękę.
Racja! Nikt tego póki co nie robił, to na pewno pomoże podnieść wyniki.
Gerhard44
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:24
Been thanked: 4 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Gerhard44 »

Ja przy grze solo wyciągnąłem 75VP, to moja druga gra i poz.Nowicjusz, ale zawsze to coś💪💪💪
ODPOWIEDZ