Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Cześć, piszę do Was w nietypowej sprawie :)
W moim mieście ruszył właśnie nabór wniosków do Budżetu obywatelskiego. Zamierzam złożyć projekt, który ma na celu doposażenie lokalnej biblioteki w kilkadziesiąt tytułów gier planszowych oraz udostępnienie tych gier do wypożyczenia. Jestem w trakcie opracowywania listy gier, które powinny znaleźć się we wniosku i w pewnym momencie stwierdziłem, że będzie mi potrzebna pomoc kogoś bardziej zorientowanego w świecie gier planszowych. Dlatego właśnie mam do Was wielką prośbę.

Poradźcie mi, jakie gry powinienem umieścić we wniosku.

Będę wdzięczny za pomoc.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Fojtu »

Ja bym polecał raczej może zapytać inne biblioteki, które już mają podobną ofertę co w ofercie mają i co ma jest popularne.
Tak naprawdę dużo zależy czy chcesz stworzyć wypożyczalnie bardziej rodzinną z prostszymi grami, czy taką, gdzie zajrzą też osoby bardziej zaawansowane.

Pisząc kilkadziesiąt tytułów ciężko też się ustosunkować do budżetu, o który chcesz poprosić. 40 gier to może być 2-3k zł jak idziemy w miarę proste gry rodzinne a może być 5-8k jak zaczniemy na listę wciągać tytuły dla zaawansowanych graczy po 200zł.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2021, 17:54 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Mogą to być gry proste, mogą być też te trudne, najważniejsze żeby były to tytuły, które nie będą kurzyły się na bibliotecznych pułkach. Czyli raczej odpadają tytuły niszowe. Reszta jak najbardziej mile widziana.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

może mało istotne na etapie projektowym ale jesli ma to być projekt, który wypali i sie przyjmie na dłuższa metę a nie tylko taki, dla zdobycia kasy na gry ;) to istotna może być trwałość gier, które zechcesz wciągnąć na listę. Czy to będzie wypożyczanie na zasadzie "tylko na miejscu" tak jak to jest np. w mojej bibliotece czy również z możliwością zabarania do domu tak jak sie książki wypożycza ? Jak ta pierwsza opcja to trwałosc jest nieco mniej istotna, mimo wszystko jednak lepiej sie sprawdza gry z dużymi elementami, które cieżej zgubić, jesli druga opcja to dobrze by było gdyby elementy były jak najtrwalsze (jak w AZULU) i też lepiej większe niż mniejsze. Bo w przeciwnym wypadku jak w pół roku większosć gier zostanie zdekompletowana albo zniszczona w sposób uniemożliwiający poprawne granie to zainteresowanie nimi zacznie umierać a chyba nie o to chodzi żeby tylko tych gier jednorazowo nakupić do biblioteki i to już ? Zresztą od tego czy to wypożyczanie "na miejscu" czy "do domu" zależą tez rodzaje gier, cięższych, dłuższych gier do wypożyczenia tylko mna miejscu nie ma sensu kupować raczej, tak samo niektórych imprezówek bo nie nadaja sied o grania w bibliotece. Wiec istotne jest na ajkiej zasadzie bedą wypożyczane te gry.
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Na chwilę obecną Biblioteka Miejska dopiero zastanawia się nad wprowadzeniem gier planszowych do swoich zbiorów, nie ma jeszcze wypracowanych żadnych procedur i regulaminów. Niemniej jednak, dostałem "zielone światło" i jeżeli projekt przejdzie, to oni ze swojej strony zajmą się tym tematem. Gry będzie można wypożyczać do domu, zapewne na krótszy czas niż książki. Co do dekompletowania pudełek... to wiadomo jak jest i tego się nie przeskoczy :/

scarletmara pisze: 11 mar 2021, 11:52 może mało istotne na etapie projektowym ale jesli ma to być projekt, który wypali i sie przyjmie na dłuższa metę a nie tylko taki, dla zdobycia kasy na gry ;) to istotna może być trwałość gier, które zechcesz wciągnąć na listę. Czy to będzie wypożyczanie na zasadzie "tylko na miejscu" tak jak to jest np. w mojej bibliotece czy również z możliwością zabarania do domu tak jak sie książki wypożycza ? Jak ta pierwsza opcja to trwałosc jest nieco mniej istotna, mimo wszystko jednak lepiej sie sprawdza gry z dużymi elementami, które cieżej zgubić, jesli druga opcja to dobrze by było gdyby elementy były jak najtrwalsze (jak w AZULU) i też lepiej większe niż mniejsze. Bo w przeciwnym wypadku jak w pół roku większosć gier zostanie zdekompletowana albo zniszczona w sposób uniemożliwiający poprawne granie to zainteresowanie nimi zacznie umierać a chyba nie o to chodzi żeby tylko tych gier jednorazowo nakupić do biblioteki i to już ? Zresztą od tego czy to wypożyczanie "na miejscu" czy "do domu" zależą tez rodzaje gier, cięższych, dłuższych gier do wypożyczenia tylko mna miejscu nie ma sensu kupować raczej, tak samo niektórych imprezówek bo nie nadaja sied o grania w bibliotece. Wiec istotne jest na ajkiej zasadzie bedą wypożyczane te gry.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: lotheg »

Biblioteka na warszawskim Wilanowie (przy Pałacu) ma w swojej ofercie gry. Koleżanka korzysta i chwali ich za sposób działania. Może odezwij się do nich i podpytaj.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
a22a
Posty: 105
Rejestracja: 31 lip 2019, 08:40
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: a22a »

Życzę Ci powodzenia! Mam nadzieję, że masz albo dobry pomysł na kampanię albo już jakąś większą grupę lokalnych graczy. Próbowałem ten temat zacząć od zera i poszło słabo - myślę, że ludzie (u mnie) postrzegali gry jako zabawki. Chętnie będę Ci kibicował i obserwował, jak idzie.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

Możesz też podpytać w każdej właściwie cybermachinie czy padbarze w Polsce, w co najchętniej ludzie grają, jakie gry sie najlepiej trzymają, co warto mieć w takiej wypożyczalni.
Podaj może też co już wciagnąłeś na swoją listę żeby tu tych propozycji bez potrzeby nie powtarzać.

Co do dekompletowania i niszczenia to jasne, że i tak sie będą gubić, ale sa gry, w których zgubienie jednej karty czy żetonu już sprawia problem bo średnio sie gra bez, a są takie gdzie możesz i pół talii kart zgubić i dalej da sie grać :D Sa elementy, które zgubić cieżko i trzeba naprawde chcieć, a sa i takie, które gubią sie same na momencie, do tego cięzko je czymś zastąpić. Może nie ma sensu każdej jednej gry rozpatrywac pod tym kątem. Ale dobrze by było żeby chociaż te 10 tytułów żelaznych i prawie nie do zdarcia mieć na takiej liście, szczególnie z tych droższych. Przykłady dość dobrze trzymajacych się gier: AZUL (bo trudny do zajechania, elementy cieżko zgubic przypadkiem, na "nieprzypadkiem" wpływu niestety nie ma ale jest tam tego na tyle mało, ze można sie pokusić o przeliczanie nawet jak ktoś oddaje czy kompletna), SPLENDOR (żetony jak w aZULU nie do zajechania, cieżko zgubić, łatwo sprawdzić czy nic nie brakuje, karty słabe ale od biedy dałoby sie grac nawet jakby sie połowa pogubiła), SCRABBLE (ciezkie do zajechania, w mojej bibliotece to jedyna gra chyba która jeszcze sie dobrze trzyma, chociaż łatwo pogubić literki), z innej beczki: KARTY DŻENTELMENÓW (moga sie pogubić, mogą być znaczone, nie ma to większego znaczenia, grac sie da - w cybermachinie w Bydzi najbardziej chyba zajechana gra świata a ludzie cały czas ją pożyczają i grają).
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Idę na sposób, będę podpinał się pod kilka projektów z danego rejonu (tak zwane pakietowanie). W zeszłym roku dopisało mi szczęście i mój projekt przeszedł. Liczę, że w tym roku będzie podobnie :)
a22a pisze: 11 mar 2021, 12:20 Życzę Ci powodzenia! Mam nadzieję, że masz albo dobry pomysł na kampanię albo już jakąś większą grupę lokalnych graczy. Próbowałem ten temat zacząć od zera i poszło słabo - myślę, że ludzie (u mnie) postrzegali gry jako zabawki. Chętnie będę Ci kibicował i obserwował, jak idzie.
Misiekg3
Posty: 106
Rejestracja: 12 mar 2018, 22:44
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Misiekg3 »

Wszystkie rady bardzo dobre i podpisuję się pod nimi. Dodatkowo zwrócił bym uwagę aby nie było w grach pierdyliarda drobnych elementów, momentalnie się pogubią, a przeliczanie wszystkiego było by zmorą. Tak myśląc o grach dość uniwersalnych i chwytliwych wystarczy spojrzeć co jest w sprzedaży non stop, gdzie nie czeka się na dodruki bo wydawcy są ich pewni. Tak jak pisali przedmówcy azul, spendor, scrabble, widziałbym tu jeszcze np wsiąść do pociągu, rummikub,
Sagrada, wyspa Skye, Santorini i jakieś proste imprezówki, tajniacy, decrypto, 5 sekund.
Trzymam kciuki za projekt
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Otrzymałem przed chwilą listę popularnych gier ze sklepu z planszówkami. Jak myślicie, które z tych pozycji nadadzą się do projektu? (wstawiłem plusik przy grach, które już mi tutaj polecono).

Elementum
Abyss
Władca pierścieni: Podróże przez śródziemie
Dice settlers
Paris
+Wsiąść do Pociągu USA
+7 cudów świata
+Azul: Letni pawilon
Wystawa Światowa 1893
Reykholt
Calico
Zombie 15
Time Stories
Skarabia
Plażing
Nanaki
+Catan
Szklany tron
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4747
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1254 times
Been thanked: 1469 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Mr_Fisq »

Biblioteki na Bemowie w Warszawie mają trochę gier:
https://katalog.bibliotekabemowo.eu:444/opac/
np.:
https://katalog.bibliotekabemowo.eu:444 ... katalog=15
być może można spróbować się z którąś placówką skontaktować i podpytać co im najlepiej chodzi.

Niezłym pomysłem wydaje się też spojrzenie na BGG, ale nie na zwykły ranking, tylko na gry które mają najwięcej głosów:
https://boardgamegeek.com/browse/boardg ... rtdir=desc

IMHO warto, zwłaszcza dla gier ze średniej półki i wyżej, przewidzieć dodatkowe fundusze na koszulki do gier.

Moja propozycja:
Pandemic + koszulki
Carcassone - koniecznie - lekki, przyzwoicie zachowany klasyk
7 cudów świata + koszulki
Wsiąść do Pociągu + koszulki - koniecznie - lekki, przyzwoicie zachowany klasyk
Tajniacy
Puerto Rico
Splendor - koniecznie - lekki, przyzwoicie zachowany klasyk
Azul
Dixit + koszulki - koniecznie - lekki, przyzwoicie zachowany klasyk
Zamki Burgundii
Epoka Kamienia
Na skrzydłach
Jaipur (nie wiem czy wejdzie w koszulkach do pudełka)
Star Realms + koszulki
Concordia + koszulki
Brzdęk + koszulki
Spirit Island (tu by się przydały koszulki i insert)
Szarlatani z Pasikurowic (tu by się przydały kapsle numizmatyczne)
Sushi Go Party!
Osadnicy: Narodziny Imperium + koszulki
Everdell + koszulki koniecznie, bardzo przyciąga wzrok
Korzenny szlak
Brzdęk w kosmosie
Rój
Bliżej i Dalej
Calico
Zaginiona wyspa Arnak => Atrakcyjna wizualnie niezła gra rodzinna

Do tego dorzuciłbym z gier lżejszych/imprezowych/dla osób mało planszówkowych:
Rummikub
Jednym Słowem
Załoga: W poszukiwaniu dziewiątej planety
Decrypto
Avalon + koszulki

Z gier troszeczkę cięższych/dłuższych
Brass: Birmingham
Terraformacja Marsa
Great Western Trail

Coś fabularno/detektywistycznego:
Detektyw: Kryminalna Gra
Sherlock Holmes Detektyw doradczy

Przydał by się jeszcze jakiś Ameritrash który w miarę ciężko zdekompletować i nie ma delikatnych figurek.

Edit:
speedy911 pisze: 11 mar 2021, 17:22 Otrzymałem przed chwilą listę popularnych gier ze sklepu z planszówkami. Jak myślicie, które z tych pozycji nadadzą się do projektu? (wstawiłem plusik przy grach, które już mi tutaj polecono).
Elementum
Abyss => +/- ładna graficznie, przyzwoita gra, niedawno było wznowienie, może być
Władca pierścieni: Podróże przez śródziemie => +/- niezła graficznie, nawet chwytliwy temat, ALE wymaga zainstalowania aplikacji
Dice settlers
Paris
+Wsiąść do Pociągu USA => +1 ALE lepsza byłaby Europa
+7 cudów świata => +1
+Azul: Letni pawilon => +1 ALE ja bym skłaniał się do zwykłego Azula
Wystawa Światowa 1893
Reykholt
Calico => +1 Ciekawa gra abstrakcyjna z kotem na okładce
Zombie 15
Time Stories => ???
Skarabia
Plażing => Może to nie jest jakaś wielka gra, ale może mieć wzięcie
Nanaki => ???
+Catan => IMHO ta gra się słabo zestarzała, inne gry które są długo na rynku, a IMHO lepiej się zestarzały: Carcassone, Splendor, Ticket to ride
Szklany tron
Ostatnio zmieniony 11 mar 2021, 18:05 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

Nie wiem czy koszulkowanie gier w przypadku wypożyczalni ma sens. Z jakiegoś powodu żadna cybermachina, padbar ani inne tego typu miejsca tego nie robią, biblioteki chyba tez nie (?) moja nie robi w każdym razie. Jeśli już, to dość popularne jest laminowanie kart w takich miejscach. Koszulki i tak ludzie beda sciagac bo wiekszości beda "przeszkadzać" w graniu. Laminowanie jest chyba lepszym rozwiazaniem, ale tego nie da sie ująć w projekcie raczej :/ To juz raczej we własnym zakresie biblioteka by musiała.

Co do gier:
Everdell + koszulki koniecznie, bardzo przyciąga wzrok
odradzam - drzewko nie pożyje za długo i cały urok a przy okazji grywalność szlag trafi w miesiac.
+Azul: Letni pawilon => +1 ALE ja bym skłaniał się do zwykłego Azula
- też bym była za zwykłym, chocby dlatego, ze trwalsze ma kafelki
+Wsiąść do Pociągu USA => +1 ALE lepsza byłaby Europa
- zgadzam sie z przedmówcą :)
Dixit + koszulki - koniecznie - lekki, przyzwoicie zachowany klasyk
chyba dobry wybór zważywszy na stan tej gry (opłakany czyt. gra ograna do bólu) we wszelkich cybermachinach itp., ile razy nie jestem to ktoś gra albo w Dixit, albo w karty dżentelmenów albo w jakieś Taboo, wiec potencjał chyba jest w tego typu grach spory.
Time Stories => ???
- chyba średni pomysł, do gry trzeba kilku podejść do jednego scenariusza, można sie nie wyrobić w czasie z ukończeniem gry jeśli np. wypożyczenie gry bedzie na 3dni a ktoś nie da rady 3 dni pod rząd w tym samym składzie jej pyknąć, a potem juz nigdy sie do niej nie wraca bo to jednorazówka, chyba, że biblioteka dokupi kolejne scenariusze. Ale może tylko ja tak to czarno widzę (???)
Calico => +1 Ciekawa gra abstrakcyjna z kotem na okładce
gier abstarkcyjnych na rynku jest sporo i wiele z nich jak AZUL ma tę przewagę nad Calico, że elementy są trwalsze. w Calico wszystkie zetony są kartonowe, ani to zakoszulkowac ani zalaminować. W AZULU płytki sa plastikowe, tak samo SEIKATSU czy ABALONE mają dobrze wykonane odporne plastikowe elementy a nie kartoniki.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2021, 18:28 przez scarletmara, łącznie zmieniany 4 razy.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4747
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1254 times
Been thanked: 1469 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Mr_Fisq »

scarletmara pisze: 11 mar 2021, 18:01 Co do gier:
Everdel odradzam - drzewko nie pozżje za długo i cały urok gry szlag trafi w miesiac.
Tu zgadzam się połowicznie:
- tak, składanie drzewa jest problemem, IMHO należałoby od razu je rozkompletować, tak żeby nie było składane i rozkładane
- nie, drzewo nie jest sednem uroku tej gry, i można swobodnie grać bez złożonego drzewa
Sprzedam: Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

nie, drzewo nie jest sednem uroku tej gry, i można swobodnie grać bez złożonego drzewa
wierzę na słowo aczkolwiek wszędzie słyszę jaka to rewelacja to drzewko i w gampleyu który oglądałam,tez sie wszytsko wokół skakania po tym drzewku toczyło, stąd mój wniosek, ze bez drzewka trochę dupa blada w tej grze.
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Dzięki za konkretne wskazówki.

Mam jeszcze jedno pytanie, z jakich sklepów najczęściej korzystacie? Chodzi mi głównie o wycenę oraz sprawdzenie aktualnej dostępności wybranych tytułów.
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 255 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: j_g »

speedy911 pisze: 11 mar 2021, 11:31 Cześć, piszę do Was w nietypowej sprawie
Dobra inicjatywa. Ma to sens.

Tu możesz zobaczyć co jest w ofercie biblioteki opolskiej, aktualnie wypożyczone to te z pomarańczową ikonką.

Od kilku lat co jakiś czas tam zaglądam i patrzę co i jak. Jeśli priorytetem miałaby być liczba wypożyczeń to wydaje mi się, że musiałbyś zagryźć geekowe zęby i zaproponować w większości tytuły dla dzieci (których na tym forum nawet nie uświadczysz... jakieś Zajączki, Króliczki, itp. - zupełnie każualowi rodzice małych dzieci to prawdopodobnie zupełnie niedoceniana na tym forum grupa), ewentualnie znane familijne (np. Azul). Jeśli chodzi o tytuły bardziej zaawansowane to sezonowo trochę schodzą te najpopularniejsze, najgłośniejsze, np. Terraformacja Marsa, GWT. Inne, te mniej nahajpowane dziś, tytuły dla zaawansowanych graczy (typu Pulsar, Troyes, Tikal, Battlestar Galactica, MareNostrum, Magnaci), które tu na forum są uznane (uogólniając), choć są w ofercie, to w zasadzie nie są wypożyczane - niestety, obawiam się, że to byłaby kasa wyrzucona w błoto. Akurat na tę chwilę widzę z zaskoczeniem, że jest wypożyczonych kilka zaawansowanych tytułów z tych rzadko wypożyczanych (Wysokie napięcie, Cyklady, Zimna wojna), ale zapewniam, że to raczej anomalia chwili.

Być może jest w Twoim pomyśle idea popularyzowania tytułów jakichś rodzinnych z plusem (i możesz próbować pchać ten kaganek w tym kierunku), ale bez natchnionego i polecającego takie tytuły pracownika biblioteki, obawiam się, że te mocno dziecięce tytuły jednak będą wiodły prym wypożyczeń... a ostatecznie co komu po ambitniejszym tytule, jeśli zbierałby on jedynie kurz na półce. Nie o to chodzi w wydawaniu nie swojej kasy.
speedy911 pisze: 11 mar 2021, 20:01 Chodzi mi głównie o wycenę oraz sprawdzenie aktualnej dostępności wybranych tytułów.
Na i-szopie sobie sprawdzaj, imho tak będzie najszybciej i najpełniej, ale żeby zobaczyć dostępność to musisz z i-szopa kliknąć w link i w samym sklepie sprawdzić dostępność.

PS. A to musisz już na tym etapie listę gier typować? Nie wystarczy przedstawienie założeń, idei, zgrubnego kosztorysu? Ta lista to na tyle istotny etap, że jednak jakiś konkretny resircz z innych bibliotek by się przydał, bo jak mówię, możemy się zaskoczyć co jest wypożyczane.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Kin@a »

scarletmara pisze: 11 mar 2021, 11:52 może mało istotne na etapie projektowym ale jesli ma to być projekt, który wypali i sie przyjmie na dłuższa metę a nie tylko taki, dla zdobycia kasy na gry ;) to istotna może być trwałość gier, które zechcesz wciągnąć na listę.
Trwałe i ciekawe. Autor wątku powinien zwrócić się z prośbą o doradztwo do bibliotek mających doświadczenie z grami planszowymi, ich zabezpieczaniu, kompletowaniu etc. One najlepiej doradzą, a w każdym razie o wiele lepiej niż sklepy usiłujace wcisnąć gry zalegające na magazynie jako "popularne" :wink:
Serio popularny jest Time Stories, który posiada tylko jeden scenariusz więc, żeby działał jako tako to trzeba dokupić co najmniej cztery dodatkowe, co już daje prawie 500zł
Albo proponowanie WP Podróże przez śródziemie z aplikacją...
Są inne tańsze gry z uniwersum Tolkiena.
Może lepiej aby biblioteka sama poprosiła swoich czytelników o zdanie co chcą wypożyczać, jakie gry ich interesują. Jakie tematyki...

Zamiast Everdela (no chyba, że mówimy o grze z dodatkiem Święto lata by móc wyeliminować drzewo z podstawki) proponowałabym zapowiadaną nowość: Tajemniczy Ogród oraz Na skrzydłach.

Podejrzewam, że seria Najlepsza gra o kotach/psach też będzie miała lepsze wzięcie od Calico (które samo w sobie jest ok, ale Azul bardziej trwałe kafle ma, podobnie Sagrada)

Myślę, że gry z universum Harrego Pottera, Marvela, Superbogaterów by też miały wzięcie.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: anna26 »

Swego czasu korzystałam we Wrocławiu z paru bibliotek. Tyle że ja gralam z 7 latka więc pozyczalysmy gry rodzinne które nie miały za dużo elementów aby nie zgubić. Lubilysmy gry kafelkowe i jak były to bralysmy np Patchwork, Kakao ,Logiczne typu Azul, sagrada, zamek smoków, takie trochę przygodowe typu Brzdeki, wyprawa do El Dorado, ekonomiczne typu splendor majestat gizmos, i takie lekkie typu szarlatani z pasikurowic, sushi go party, w jednej były smartgames np antywirus i to też było fajne.
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Arsen »

U mnie w mieście są długie kolejki do Time Stories. To jest idealna gra do tego żeby ją wypożyczać. Niestety mojej ekipie średnio siadła, a szkoda, bo sam bym chętnie do niej wrócił. Nigdy nie grałem w gry planszowe typu escape room, ale jeśli nie są jednorazowe to również pasują mi do biblioteki. Tak samo Detektywy i Kroniki Zbrodni.

Poza tym wszystkie "nowe klasyki" typu Azul, Carcassone, Na skrzydłach i Sagrada są jak najbardziej wskazane. Uzupełniłbym to jeszcze abstraktami: Minerały, Calico oraz Hej! To moja ryba!. A że to biblioteka to nie może zabraknąć gier słownych ;]: Tajniaków i Decrypto. Ciekawie wygląda też Spectrum, ale nie miałem jeszcze okazji zagrać. Gry rodzinne typu Wsiąść do Pociągu, Brzdęk!, Bolidy, Wielka Pętla i Wyprawa do El Dorado na pewno nie będą kurzyć się na półkach. Portal niedługo wznowi Potwory w Tokio - warto dodać do listy. Jak Warszawa to koniecznie musi pojawić się Capital ;). A jak Granna to również Skull. Ładne karcianki zawsze przyciągają wzrok więc Abyss, Aeon's End i Osadnicy będą jak najbardziej dobrym wyborem. Everdell ze względu na drzewo może być problematyczny, choć ono wcale do rozgrywki potrzebne nie jest to szybko się zniszczy. Z cięższych tytułów powinni sprawdzić się Alchemicy i Zamki Burgundii. Terraformacja Marsa ma dużo elementów, ale jeśli ktoś to ogarnie przy sprawdzaniu to jak najbardziej powinna się tu znaleźć. Bo to dobra gra ze sporymi walorami edukacyjnymi.

Leciutkie euro? Jak najbardziej: Splendor, Century, Majestat, Gizmos i Wybuchowa Mieszanka.

Może This War of Mine? Skoro gra komputerowa znalazła się na liście lektur nieobowiązkowych to dlaczego planszówki nie wprowadzać do bibliotek?

No i Dixit oraz Tajemicze Domostwo, bo to często gry pierwszego kontaktu, które nawet dziadek z babcią ogarną.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Uncle_Grga »

Arsen pisze: 12 mar 2021, 04:58 U mnie w mieście są długie kolejki do Time Stories. To jest idealna gra do tego żeby ją wypożyczać. Niestety mojej ekipie średnio siadła, a szkoda, bo sam bym chętnie do niej wrócił. Nigdy nie grałem w gry planszowe typu escape room, ale jeśli nie są jednorazowe to również pasują mi do biblioteki. Tak samo Detektywy i Kroniki Zbrodni.

Poza tym wszystkie "nowe klasyki" typu Azul, Carcassone, Na skrzydłach i Sagrada są jak najbardziej wskazane. Uzupełniłbym to jeszcze abstraktami: Minerały, Calico oraz Hej! To moja ryba!. A że to biblioteka to nie może zabraknąć gier słownych ;]: Tajniaków i Decrypto. Ciekawie wygląda też Spectrum, ale nie miałem jeszcze okazji zagrać. Gry rodzinne typu Wsiąść do Pociągu, Brzdęk!, Bolidy, Wielka Pętla i Wyprawa do El Dorado na pewno nie będą kurzyć się na półkach. Portal niedługo wznowi Potwory w Tokio - warto dodać do listy. Jak Warszawa to koniecznie musi pojawić się Capital ;). A jak Granna to również Skull. Ładne karcianki zawsze przyciągają wzrok więc Abyss, Aeon's End i Osadnicy będą jak najbardziej dobrym wyborem. Everdell ze względu na drzewo może być problematyczny, choć ono wcale do rozgrywki potrzebne nie jest to szybko się zniszczy. Z cięższych tytułów powinni sprawdzić się Alchemicy i Zamki Burgundii. Terraformacja Marsa ma dużo elementów, ale jeśli ktoś to ogarnie przy sprawdzaniu to jak najbardziej powinna się tu znaleźć. Bo to dobra gra ze sporymi walorami edukacyjnymi.

Leciutkie euro? Jak najbardziej: Splendor, Century, Majestat, Gizmos i Wybuchowa Mieszanka.

Może This War of Mine? Skoro gra komputerowa znalazła się na liście lektur nieobowiązkowych to dlaczego planszówki nie wprowadzać do bibliotek?

No i Dixit oraz Tajemicze Domostwo, bo to często gry pierwszego kontaktu, które nawet dziadek z babcią ogarną.
Fajnie napisana propozycja. Dobór i argumentacja dobrane pod zadane pytanie. I samo zestawienie praktycznie dobrane pod bibliotekę. Nice..

A piszę to, pomimo tego, że za ponad połową propozycji nie przepadam. Bo rzecz w tym, żeby w tym przypadku nie kierować się gustem swoim czy czyimś, a zrobić sobie formalny projekt z kryteriami i rangami, tak aby móc rozmawiac/przedstawić go instytucjom finansujacym/decydującym w sprawie.

Odwołując się do postu poprzednika możesz wyróżnić (przykladowe nazwy, są na pewno lepsze) kategorie:
1. Kryminalne
2. Abstrakcyjne i logiczne
3. Klasyki
4. Familijne
5. Słowne
6. Dla dzieci
7. Ekonomiczne/strategiczne itp.

W każdej przypisać dwie trzy pozycje kierując się właśnie takimi parametrami jak jakość wykonania (ich praktyczność, ilość elementów, itp.), zlozonosc (raczej lżej niż ciezej), uniwersalność (jak najszersza potencjalna grupa uzytkownikow), cena, itd.

Do tych kryteriów dopisać sobie jakieś wagi, uporządkować wg wyceny, zrobic calosciowa rekomendację i będziesz miał formalny projekt. Wbrew temu co się może wydawac - forma ma znaczenie, szczególnie w postępowaniach publicznych.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4747
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1254 times
Been thanked: 1469 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Mr_Fisq »

speedy911 pisze: 11 mar 2021, 20:01 Dzięki za konkretne wskazówki.

Mam jeszcze jedno pytanie, z jakich sklepów najczęściej korzystacie? Chodzi mi głównie o wycenę oraz sprawdzenie aktualnej dostępności wybranych tytułów.
https://planszove.pl/ powinno się sprawdzić.
Sprzedam: Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Alextasha
Posty: 271
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 34 times
Been thanked: 107 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Alextasha »

W sieci mojej biblioteki jest kilka filii które gry posiada. Niektóre filie gry koszulkują niektóre nie. Jedna upierdliwą rzeczą jeśli chodzi o wypożyczanie gier od strony bibliotekarza jest... Sprawdzanie kompletności egzemplarza XD niektóre biblioteki robią to ręcznie, ale część rozwiązało sprawę w łatwy sposób. Mają bardzo czułą wagę. Więc jak się waga lekko nie zgadza to wtedy liczą elementy.

Dlatego z bibliotekarskiej strony prośbą XD albo wpisz gry z małą ilością elementów albo dopisz do projektu wagę (najlepiej kilka, w zależności ile jest stanowisk bibliotekarzy w bibliotece). Ułatwi to nam życie :D
No bo czasami jak gra jest duża to sprawdzanie jej zajmuje dużo czasu i się ludzie niecierpliwią. Zwłaszcza że gracze mają tendencje do przychodzenia w ostatniej minucie otwarcia. Zwłaszcza jak grę przetrzymali i trzeba naliczyć opłatę... Dlatego niektóre biblioteki mają gry na miejscu no a w czasie covida czytelnie często niedostępne i się kurzą.
SPRZEDAM >> *click*
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

j_g pisze: 11 mar 2021, 22:08 PS. A to musisz już na tym etapie listę gier typować? Nie wystarczy przedstawienie założeń, idei, zgrubnego kosztorysu? Ta lista to na tyle istotny etap, że jednak jakiś konkretny resircz z innych bibliotek by się przydał, bo jak mówię, możemy się zaskoczyć co jest wypożyczane.
Podpytywałem w Urzędzie Miasta, dla nich to całkiem nowy temat, nie spotkali się jeszcze z taką inicjatywą i dla świętego spokoju mam podać we wniosku pełną listę gier. Też uważam, że to sporo za wcześnie, ale jak ma być to będzie ;)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

To jak dla Wszystkich wokół to jest taki nowy temat to tym bardziej rady Uncle_Grga maja sens. Listę najlepiej by było podzielić własnie na kategorie z podpietymi tytułami. Dobrze zeby kategorie brzmiały "dobrze" czyli mówiły coś komsji i wzbudzały jej zaufanie, że to pożyteczne jest tak samo jak czytanie książek i żeby podpiąć w każdej przynajmniej po 1 tytule, który coś takiej komisji będzie mówił jak Scrabble czy wymienione wcześniej This War of mine (można dopisać nawet, że to adaptacja gry będącej w spisie lektur), gry będące "adaptacjami" innych popularnych książek jak coś z Harrym Potterem w tytule też pewnie byłaby mile widziane + jakieś własnie typu "Najlepsza gra o kotach" bo sie "dobrze" to kojarzy. Także oprócz walorów samej gry chyba trzebaby by tez spojrzeć na walory samych tytułów tych gier coby komisja przychylniej spojrzała na projekt :mrgreen: Na przykład kategoria Kryminalne z takimi tytulami jak: Detektyw: Kryminalna gra planszowa, Dochodzenie czy Sherlock Holmes Detektyw doradczy powinny chyba nieźle brzmieć dla komisji nie majacej pojęcia o grach planszowych :?: Tak samo jak robisz kategorię: Słowne to ja bym na pierwszym miejscu wrzuciła: Scrabble a potem to już w sumie nieistotne bo komisja i tak zapewne skojarzy tylko scrabble a resztę na zasadzie acha to jakieś takie gry tego typu...

P.S. Bardzo jestem ciekawa jak Ci sie ten projekt uda, wiec koniecznie pochwal sie czy wogóle przeszedł i co tam dalej z nim się będzie dizało :)
ODPOWIEDZ