Jaka następna gra ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lioele
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2021, 12:22

Jaka następna gra ?

Post autor: lioele »

Cześć :)
W gry wciągnęłam się kilka miesięcy temu.
Zastanawiam się nad kolejny tytułem. Dosyć mocno rozważam zakup gry kooperacyjnej , bo nie mam jeszcze takiej.
Biorę pod uwagę pandemic i robinson crusoe.
Dodatkowo jeszcze dosyć mocno biorę pod uwagę Carcassone i 7 cudów świata. Nie wiem, czy jest sens brać carcassone, skoro posiadam Catan?
Aktualnie posiadam:
Taboo, Dixit podstawa + dodatek, tajniacy, sabotażysta, wsiąść do pociągu europa, catan + dodatek żeglarze, sabotażysta, ego.
Reasumując, czy jest sens kupować Carcasone, skoro mam Catan oraz co polecacie na pierwszą grę kooperacyjną ?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: Mr_Fisq »

Robinson IMHO nie jest dobrą grą na Twoim etapie przygody z planszówkami.

Pandemic jest lepszym pomysłem, ew. możesz poczekać na polską wersję Horrified.

Carcassonne to zupełnie inna gra niż Catan, moim zdaniem nie gryzą się ze sobą.

Z gier niezłych na początek polecam spojrzeć jeszcze na:
- korzenny szlak
- palec boży
- Hero/Star realms
- Szarlatani z Pasikurowic
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: Propi »

Nie pomogę na pewno jeśli chodzi o ko-opy, bo nie mam doświadczenia, natomiast mogę podpowiedzieć coś o Carcassonne.

Catan i Carcassonne to znacząco różne doświadczenia z gry. Catan to gra jednak mocno zanurzona w ekonomii, Carcassonne - to prosty "kafelkacz". Jest tu natomiast niski próg wejścia, ekstra szybki setup, a losowość (w wariancie strategicznym, z trzema kaflami na ręce) jest znośna i dodaje raczej pikanterii, zmuszając do częstych zmian taktyki. To prosta gra bez drugiego dna, natomiast daje mnóstwo frajdy, szczególnie na początku planszowej przygody - potem warto poszukać czegoś o nieco większym potencjale. Carcassonne ponadto wydłuża swoją żywotność za pomocą mnóstwa dodatków, od małych po kilka kafli, aż po takie zmieniające i rozszerzające spektrum możliwości, poprzez np. wprowadzenie nowych postaci czy terenów. Przy cenie rzędu 80-90zł nie ma tutaj dużego ryzyka - warto przekonać się samemu, z czym to się je, a w najgorszym razie sprzedać z niewielką stratą ;)
lioele
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2021, 12:22

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: lioele »

a jeszcze wypowie się ktoś nad 7 cudów świata ?
Bo zastanawiam się dosyć mocno co w następnej kolejności. 7 cudów świata, czy może spróbować pandemic :)
Welnek
Posty: 56
Rejestracja: 14 sty 2019, 10:47
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: Welnek »

Robinsona zostawiłabym na później.

Pandemic jak najbardziej można próbować (ostatnio był dodruk w klimacie Cthulhu, a nawet ta wersja kościana Lekarstwo), z ciekawych, a łatwych jest też Zakazana Pustynia, albo Kuchenna Gorączka - to taki kooperacyjny worker placement z tutorialem na początku.

Pandemic, czy 7 cudów to są całkiem różne gry, zależy czego szukasz. W 7 cudów świata w mniejszym gronie będzie gorzej.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: Propi »

7 Cudów Świata legalnie działa od trzech osób, ale zyskuje rumieńce dopiero przy 4-5. To też dość szybka gra, bez długiego downtime'u - draft działa sprawnie i jedynie rozliczanie konfliktów czy spraw handlowych może zająć więcej czasu. Jest to też jednak gra dość nieintuicyjna dla nowych graczy i choć nie jest trudna to wymaga ogrania, a przynajmniej kilku pokazowych ruchów/rund. Jest to natomiast jeden z bardziej udanych tytułów w historii gier planszowych i raczej zwykle podoba się wszystkim, którzy go spróbują :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: arturmarek »

7 Cudów jest bardzo dobre, ale gra się od 3 osób, i tak jak było wspomniane, raczej od 4 jest ciekawie.
Tak jak wyżej, również odradzam Robinsona (chociaż teraz jest super deal na Gamefound, więc może warto kupić, żeby poczekał), z koopów niefabularnych jestem fanem Spirit Island, dość skomplikowana, ale nie ma aż tylu mikrozasad co robinson, dzięki szerokiemu spektrum poziomu trudności, można też szybciej zacząć wygrywać.
Zachęcam też do rozważenia Terraformacji Marsa, gra dobrze działa w każdym składzie 1-5. Zasady są bardzo proste, złożoność leży w działaniu kart, ale na każdej karcie jest opis działania poza ikonami.
stilla_sanguinis
Posty: 14
Rejestracja: 18 wrz 2018, 15:07

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: stilla_sanguinis »

A ja z gier kooperacyjnych mogę polecić od siebie Aeon's End. Robinson nie jest dobrą grą na początek, instrukcja to był jakiś dramat dla mnie.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: Argue »

Jako, że to początek drogi, to poleciłbym Takenoko, może Epokę Kamienia lub Everdell, jako takie klasyki gatewayowe z nieco cięższych gier.
Z Co-opów Pandemic lub Ognisty Podmuch może być, nie proponuję Pandemica Legacy, bo tam jednak więcej mikrozasad i można się pomylić, a tym samym zepsuć sobie rozgrywkę.
Generalnie na tym etapie, co byś nie wybrała z gier mając srednią ocen powyżej 7.0 na BGG to raczej będziesz zadowolona ;)
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: barbados »

Nie napisałaś na ile osób szukasz gry do grania🙂
Ja też od stycznia zaczęłam przygodę planszowkową...
I na dzień dzisiejszy mam i polecam
Osadnicy narodziny imperium, jest tryb solo
Hadara
Epoka kamienia gra typowo euro. Budujesz zbierasz itd
Wybuchowa mieszanka, fajna do grania i z dorosłymi jak i z dzieckiem. ( Moja 12latka załapała grę i podoba jej się 😉)
7 cudów świata pojedynek- dla 2 graczy. Zwykły 7 cudów świata to od 3 osób gra jest.
Hero Realms karcianka , mega fajna. Budujesz swoją talie☺️ deck building
Od dzisiaj Roll Player zagościł na moją półkę...i narazie jest to gra nr 1 dla mnie. Bo i solo. I tworzysz swojego bohatera. Gra typu RPG przeniesiona na kości i karty. Mega😁
Także co kto lubi.
Mi kooperacyjna, Wyspa przygód nie podeszła. Mam na sprzedaż. Zrobiłam 3 przygody. Jest 5.
Musisz metoda prób i błędów dojść do tego jakie typy mechanika gier ci podejdzie 🙂
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1604
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 551 times

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: eveni »

Na pierwszą grę kooperacyjną polecam Zakazaną wyspę, lżejsza wersja Pandemica.
lioele
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2021, 12:22

Re: Jaka następna gra ?

Post autor: lioele »

Najczęściej gramy w 3 osoby, sporadycznie we 4 ;)
ODPOWIEDZ