Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Jokesss
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2021, 22:59

Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Jokesss »

Witam

Jak w tytule szukam mózgożernej gry trudnej/ciężkiej Najczęściej będzie ogrywana w 2 osoby i może być nawet tylko na 2
Czas gry 30-90min
Zależy mi też na regrywalności i nie tak dużym rng
Może być coś w stylu, rozwijam kolonie A, ale po paru turach jest już nie opłacalna i muszę szukać innej kolonii X w którą zainwestuje, choć nie musi być w tym stylu :P
Myślałem nad Brass ale cena na ten moment jest wysoka i czekam aż spadnie
Nie ograłem dużo planszowek więc każda propozycja jest na wagę złota
Wiadomo cena gra tu rolę, ale droższe gierki do 200zl też będę brał pod uwagę
Droższe mam na myśli 100-200 na więcej już musiałbym się mocniej zastanowić (student)

Dziękuję za przeczytanie tego długiego postu i wszelką pomoc
Niechaj Ci Bóg w rng wynagrodzi :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Bruno »

Nie wiem, na ile są to tytuły "ciężkie", ale typowo rywalizacyjne gry na 2 osoby to Twilight Struggle, a chyba jeszcze większa to Imperial Struggle.

Duży ciężar w nieco innym duchu to Alchemicy (najlepiej z dodatkiem), choć nie jest to typowa dwuosobówka, i im więcej osób, tym lepiej.

Niektórzy chwalą też Cywilizację (Poprzez Wieki) na 2 osoby, choć mi osobiście wydaje się to ekscentrycznym rozwiązaniem, bo odpada duża część frajdy z sojuszy.

Generalnie uważam jednak, że Brass to dobry wybór w tej kategorii! Mniejsza interakcja, ale gra też chwalona na 2 osoby, to niedawne Cooper Island od Portalu.
Typowo 2-osobowy, ciężki "pasjans" to również Pola Arle, ale dostępne już tylko z drugiej ręki.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
dareiosh
Posty: 159
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: dareiosh »

Również polecam alchemików, u mnie wygląda to tak, że jedna rozgrywka i koniec bo czacha dymi , z dodatkiem lub bez
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: arturmarek »

Bruno pisze: 11 kwie 2021, 14:26 Niektórzy chwalą też Cywilizację (Poprzez Wieki) na 2 osoby, choć mi osobiście wydaje się to ekscentrycznym rozwiązaniem, bo odpada duża część frajdy z sojuszy.
Uprzejmie się nie zgadzam. CPW to genialna gra 2-osobowa, w którą raczej nie zagrałbym w większym składzie, i to nie tylko ze względu na czas rozgrywki (choć głównie). Jednak to nie wątek, aby o tym rozmawiam. Jednak Cywilizacja nie spełnia wymagań z innego powodu: nie ma szans zagrać w 90min. My z żoną jesteśmy raczej dość szybko grającą parą i nigdy nie udało nam się zagrać poniżej 2h pełnej rozgrywki.

Przypuszczam, że większość gier rywalizacyjnych z TOP100 (a może i TOP1000) BGG, które są "recommended" dla 2 osób ma szanse się nadać. Kilka mniej lub bardziej losowych rekomendacji z krótkim komentarzem:
Terraformacja Marsa: może być losowa, wariant z draftem to naprawia, ale wtedy ciężko w 90min zagrać
Cywilizacja Poprzez Wieki: tak jak pisałem wyżej, ideał, ale liczyłbym docelowo 2h:30min, a pierwsze partie moga się zbliżyć do 4h
Spirit Islans: jeśli rozważacie gry kooperacyjne
Patchwork: mała dwuosobówka, bardzo dobra, z dużą regrywalnością, inne małe, zgrabne dwuosobówki, w które grałem to Mandala i Jaipur
Agricola/Le Havre: typowe euraski, klasyki Uwego
7 Cudów: Pojedynek: ma świetne recenzje, gra się bardzo przyjemnie, dla mnie i mojej żony "skończyła" się jednak po ok. 30 rozgrywkach
Szklany Szlak/Loyang: krótsze euraski Uwego, szczególnie lubię Szklany Szlak
Zamki Burgundii/Great Western Trail: zagrałem dopiero po kilka razy, ale wydaje mi się, że mają potencjał do dużej regrywalności
Troyes/London/Lewis&Clark: często pojawiąjące się rekomendacje, nam z żoną nie do końca siadły, nie ma się do czego przyczepić, ale nie porwały. Szczególnie Troyes bym się przyjrzał
Zimna Wojna/Wojna o Pierścień/SW: Rebelia: to jest chyba TOP3 wielkich dwuosobówek, ale czas rozgrywki chyba je dyzskwalifikują (no i w niektórych cena).
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2021, 14:18 przez arturmarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: 13thSON »

Troyes
Brass
Zamki Burgundii
Osadnicy Narodziny Imperium
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: trixon »

Głównie grywamy z żoną we 2 więc podrzucę co u nas ląduje na stole z bardziej wymagających gier:
1) Alchemicy - zdecydowanie numer 1, po każdej grze mózg paruje
2) Spirit island - gra kooperacyjna, świetnie się sprawuje na 2 osoby i możecie modyfikować poziom trudności tak, aby Wam spasował
3) Great Western Trail

Z tzw. Honorable Mentions:
1) Anachrony - graliśmy raz, ale daje radę na 2 osoby i przyjemnie się kmini.
2) Bonfire - średniej ciężkości euro, ale bardzo przyjemne
3) Heaven & Ale - graficznie straszy, ale mechanicznie bardzo nam się podoba. Brak wersji polskiej, ale gra jest niezależna językowo.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: mnw »

arturmarek pisze: 12 kwie 2021, 13:16
Patchwork: mała dwuosobówka, bardzo dobra, z dużą regrywalnością, inne małe, zgrabne dwuosobówki, w które grałem to Mandala i
Mandala i...? ;)
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Emil_1 »

Terraformacja zdecydowanie,
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: arturmarek »

mnw pisze: 12 kwie 2021, 13:50
arturmarek pisze: 12 kwie 2021, 13:16
Patchwork: mała dwuosobówka, bardzo dobra, z dużą regrywalnością, inne małe, zgrabne dwuosobówki, w które grałem to Mandala i
Mandala i...? ;)
Jaipur :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Bruno »

Emil_1 pisze: 12 kwie 2021, 13:58 Terraformacja zdecydowanie,
Nie przesadzajmy z tym, że Terraformacja Marsa to gra mózgożerna... Nawet z dodatkami to najwyżej 'lekkośredniej' ciężkości euro.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2021, 15:39 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Piablo
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2020, 12:26
Has thanked: 1 time

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Piablo »

Mój najlepszy typ dla 2 osób to Star Wars Rebelia, chociaż jest trochę losowości, to regrywalność jest świetna i satysfakcjonująca
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: SwistakCZC »

Na dwie osoby ew. Aeon's End. Trochę losowa, średnio mózgożerna (nie lubię za trudnych gier, dlatego mi siada)- ale ma poziomy trudności, na najwyższych trzeba pokombinować.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Arcziwald »

Trismegistus - mózgożerna przez duże M. Dużo zależności, duża regrywalność, chyba najlepiej działa własnie na 2 os. i można dostać za nieco ponad 100 zł.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: louiscyphre »

Polecam polskie Metallum.
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Cyel »

Zdecydowanie Guild Ball.

Albo Dropfleet Commander.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
wierzbi
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2020, 19:11

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: wierzbi »

Zaciekawili mnie ci alchemicy ale jest kilka tytułów o tej nazwie.
Można prosić o link na Bgg ?
Dexter258
Posty: 23
Rejestracja: 11 kwie 2020, 04:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Dexter258 »

chodzi o tę grę:
https://boardgamegeek.com/boardgame/161970/alchemists
osobiście również polecam
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: tomwro »

arturmarek pisze: 12 kwie 2021, 13:16
Bruno pisze: 11 kwie 2021, 14:26 Niektórzy chwalą też Cywilizację (Poprzez Wieki) na 2 osoby, choć mi osobiście wydaje się to ekscentrycznym rozwiązaniem, bo odpada duża część frajdy z sojuszy.
Przypuszczam, że większość gier rywalizacyjnych z TOP100 (a może i TOP1000) BGG, które są "recommended" dla 2 osób ma szanse się nadać.
Możesz dać jakiegoś linka do tego?
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: j_g »

Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: arturmarek »

tomwro pisze: 20 kwie 2021, 17:00
arturmarek pisze: 12 kwie 2021, 13:16
Bruno pisze: 11 kwie 2021, 14:26 Niektórzy chwalą też Cywilizację (Poprzez Wieki) na 2 osoby, choć mi osobiście wydaje się to ekscentrycznym rozwiązaniem, bo odpada duża część frajdy z sojuszy.
Przypuszczam, że większość gier rywalizacyjnych z TOP100 (a może i TOP1000) BGG, które są "recommended" dla 2 osób ma szanse się nadać.
Możesz dać jakiegoś linka do tego?
Na BGG jak najedziesz na poel wyszukiwania to możesz kliknąć w "Advanced Serach" i masz tam bardzo dużo opcji. Dla przykładu, gry chodzące na 2 osoby, max 90min, ze średnią ocen 7.0+ i min 777 ocenami: link
Pierwsza trójka wygląda dobrze: Zamki Burgundii, 7 Cudów: Pojedynek i Na Skrzydłach. Przeskrolowałek trochę i w czołówce z tej listy jedynie Root, Blood Rage i 7 Cudów nie bardzo się nadają do gry w 2 osoby.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: tomwro »

arturmarek pisze: 21 kwie 2021, 12:14
Na BGG jak najedziesz na poel wyszukiwania to możesz kliknąć w "Advanced Serach" i masz tam bardzo dużo opcji. Dla przykładu, gry chodzące na 2 osoby, max 90min, ze średnią ocen 7.0+ i min 777 ocenami: link

No spoko, tylko nigdzie nie widze pola wyszukawia gier dobrze dzialajacych na dwoje. Czy zaznaczylem po prostu dla graczy min-max 2-2?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: arturmarek »

tomwro pisze: 21 kwie 2021, 13:07
arturmarek pisze: 21 kwie 2021, 12:14
Na BGG jak najedziesz na poel wyszukiwania to możesz kliknąć w "Advanced Serach" i masz tam bardzo dużo opcji. Dla przykładu, gry chodzące na 2 osoby, max 90min, ze średnią ocen 7.0+ i min 777 ocenami: link

No spoko, tylko nigdzie nie widze pola wyszukawia gier dobrze dzialajacych na dwoje. Czy zaznaczylem po prostu dla graczy min-max 2-2?
Zaznaczyłem 2-2, niestety on sprawdza po informacji pudełkowej, a nie ocenach graczy. Dlatego trzeba kliknąć w konkretną grę i sprawdzić jak ludzie oceniają rozgrywkę dwuosobową. Z moich doświadczeń wynika, że jeśli jest 75+% "best" lub "recommended" dla rozgrywki 2-osobowej to gra działa bardzo dobrze na 2 osoby.
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: Mózgożerna gra dla (najczęściej) 2 osób

Post autor: Cyel »

arturmarek pisze: 21 kwie 2021, 12:14
Pierwsza trójka wygląda dobrze: Zamki Burgundii, 7 Cudów: Pojedynek i Na Skrzydłach.
W kategorii "mózgożerne" ? Jak dla mnie to niespecjalnie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ