Najprostsze gry planszowe

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Najprostsze gry planszowe

Post autor: osaya »

Cześć.

Zainspirowany konkursem na BGG o grach 9-kartowych i jedno-, dwustronicowych PnP zastanawiam się jakie są najprostsze gry planszowe.

Szukam tytułów, które nie są trywialne ani przeznaczone dla kilkulatków. Oraz aby były to gry, które nie są zepsute u podstaw. Coś co jest czymś więcej niż pojedynczą mechaniką opakowaną w małej ilości komponentów, a gracze czują, że faktycznie mają na coś wpływ.

Przykład:
  • List miłosny - kilkanaście kart, proste zależności między nimi, trochę decyzyjności, trochę pamięci i dedukcji.
Może to być filler, gra solo, duet lub wieloosobowa, coop, gra zawierająca elementy gry nad stołem, blef wykorzystywać elementy z innych gier itd.

Możecie podawać Print and Playe, własną twórczość lub wydane tytułu.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: MichalStajszczak »

Go byłoby najlepszym przykładem, jeśli chodzi o prostotę reguł. Można je wyjaśnić w kilku zdaniach. Problem jest tylko taki, że początkujący gracz nie jest w stanie określić, w jaki sposób to co robi wpływa na wynik gry.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 785
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 156 times
Been thanked: 534 times
Kontakt:

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: VivoBrezo »

osaya pisze: 27 kwie 2021, 17:45 Cześć.

Zainspirowany konkursem na BGG o grach 9-kartowych i jedno-, dwustronicowych PnP zastanawiam się jakie są najprostsze gry planszowe.

Szukam tytułów, które nie są trywialne ani przeznaczone dla kilkulatków. Oraz aby były to gry, które nie są zepsute u podstaw. Coś co jest czymś więcej niż pojedynczą mechaniką opakowaną w małej ilości komponentów, a gracze czują, że faktycznie mają na coś wpływ.

Przykład:
  • List miłosny - kilkanaście kart, proste zależności między nimi, trochę decyzyjności, trochę pamięci i dedukcji.
Może to być filler, gra solo, duet lub wieloosobowa, coop, gra zawierająca elementy gry nad stołem, blef wykorzystywać elementy z innych gier itd.

Możecie podawać Print and Playe, własną twórczość lub wydane tytułu.
Czy Dracula's Feast wpisuje się w ten kanon?
https://boardgamegeek.com/boardgame/159 ... ulas-feast

Ciekawa gra, z ukrytymi tożsamościami, kilkoma kartami i 3 możliwymi akcjami do wykonania :)
No i jest PnP.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
kamilstany
Posty: 137
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 40 times
Been thanked: 64 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: kamilstany »

Point Salad?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: PytonZCatanu »

Żelazna kurtyna
Urbanista

🙂
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: osaya »

Drakuli się przyjrzę.

Sałatka punktowa to już zdecydowanie za dużo kart.

Urbanista wpisuje się bardzo dobrze.

Żelazna kurtyna jest na granicy ze względu na dużą ilość kosteczek.

Macie coś jeszcze?
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: Asurmar »

Dodałbym tutaj grę "Skull" którą swego czasu wydała Granna, ale można w nią grać używając podstawek pod piwo :wink:
Swego czasu SU&SD zrobiło renzję 10 mikro gier od wydawnictwa Button Shy:
https://www.youtube.com/watch?v=LK1JySceRZk
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: MsbS »

Gejsze (Hanamikoji)
Prezencik (No, thanks)
Blef (Perudo/Dudo/Liar's Dice)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: Brylantino »

Czy większość roll&write się łapie (mówię o tych, które mają tylko arkusz i kostki, a nie jeszcze milion kart do tego)?

Taki "Rzut na tacę" pomimo bardzo prostej mechaniki ma masę możliwego kombinowania.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: mnw »

Wszystkie gry od Button Shy Games, z których w Polsce mamy Urbanistę, Pionierów, Esy Floresy, a w tym roku pojawią się również Agropolis i Skulls of Sedlec (w przyszłości być może inne). Od siebie polecam jeszcze Food Chain Island i dobrze rokujące Death Valley. Zwłaszcza, że te gry mają aktywną społeczność np. na Discordzie lub bgg, gdzie regularnie pojawiają się nowe wyzwania, czyli masz np. do rozwiązania specyficzny układ w danej grze, dzięki czemu regrywalność jest spora.

Na pewno dużo gier roll and write wpisuje się w Twoje wymagania, najlepiej tych P&P, gdzie potrzebujesz tylko wydrukować planszę i mieć kostkę/kostki, jak np. Decathlon Knizii, gry od Grotwórcy, Raging Bulls, Torpedo Dice.

Poza tym, sprawdź Prezencik, D-Day Dice pocket, Under Falling Skies w wersji P&P, Mini Rogue P&P (w te grałem i mogę polecić).

Z innych P&P, które zbierały dobre opinie i sobie zapisałem na dysku, żeby czekały na swoje dni chwały (można powiedzieć, że to folder wstydu :P): Blorg in the Midwest (9 kart), Bargain Basement Bathysphere (kampanijne R&W), Orchard (paręnaście kart i paręnaście kości), Utopia Engine (coś dziwnego i intrygującego, w sumie nie obczaiłem o co dokładnie chodzi), Snowbirds (zdaje się, że małe Push Your Luck z ciekawym tematem). Z trochę większych rozmiarowo, które mam zapisane: Adamastor, Deep Space D6, Inception, Maquis, Mechanical Beast, Royal Espionage, The Cleaner, Village Builder.

Swoją drogą powinieneś określić ile mniej więcej kart lub komponentów to jest za dużo, bo to może mieć znaczenie. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że cokolwiek z moich propozycji Ci podejdzie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2656 times
Been thanked: 2564 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: Gizmoo »

Dlaczego jeszcze nikt nie wspomniał o Chartae? To tylko dziewięć kafelków do ułożenia, a sporo kombinowania! :D

https://boardgamegeek.com/boardgame/269257/chartae

W ogóle proponuję wyeksplorować gry autorstwa Knizi, bo to jeden z nielicznych twórców gier, który lubuje się w minimalizmie.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: donmakaron »

Japończycy na bank mają sporo takich pozycji. Dedukcyjno-blefowe Hattari (aka In the Grove) mi przychodzi do głowy. 8 dużych żetonów z liczbami, 3 średnie z oznaczeniem akcji plus 5 małych na gracza oznaczających jedynie kolor. A gra całkiem konkretna.
Spoiler:
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: czikenpredator »

Nie znam i trochę trudno mi sobie wyobrazić grę prostszą niż Win, Lose, or Banana
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: Kin@a »

Brains: mapa skarbów
Zawartość pudełka:
25 dwustronnych plansz konturów map,
8 żetonów map
dannte
Posty: 731
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 425 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: dannte »

Jeśli lubisz List Miłosny to polecam zainteresować się pozostałymi pozycjami pana Seiji'ego Kanai. On jest według mnie królem mikrogier. BraveRats/RRR to bardzo fajna i prosta wariacja nt. wojny (tutaj trzeba lubić metagrę typu blefowanie, tak jak w Liście Miłosnym), Lost Legacy/Zaginione Dziedzictwo - taki List Miłosny na sterydach, poza tym też genialne Secret Moon (jedna z moich ulubionych gier typu "social deduction"). Seiji ma też inne gry, których niestety nie miałem okazji ograć, ale bardzo mnie zaciekawiły mechanicznie, np. Master Merchant - "deck builder" zamknięty w 36 kartach.

Poza tym bardzo lubię:
Blorg in the Midwest - bardzo fajna, tematyczna skradanka na 9 kartach - trzeba sporo planować, żeby robić optymalne ruchy
Bomb Squad #9 - taki trochę semi-coop gdzie jako saperzy staramy się znaleźć bombę, ale punkt zdobywa tylko ten co ją rozbroi, bardzo ciekawa (i prosta) mechanika, a sporo zabawy. Znów tylko 9 kart, lub 18 z dodatkiem. Jest wersja polska na BGG.

First Snow - gra o bardzo nietypowym klimacie: jesteś Eskimosem, który musi dowieść swojej dojrzałości i przetrwać w śnieżnej dziczy: takie trochę budowanie silniczka, zarządzanie zasobami, negatywna interakcja i planowanie. Gra na dwóch graczy, także 9 kart. Zaprojektowana przez autora Under Falling Skies/Pod Wrogim Niebem.

Can't Stop - kwintesencja mechaniki Press Your Luck - gra bardzo prosta mechanicznie, ale wymaga podejmowania trudnych decyzji.

Lord of the Rings Adventure Deck Game - tematyczna przygodówka, raczej losowa, ale daje niepowtarzalne decyzje do podjęcia. Taki typowy dreszczowiec, gdzie na każdym kroku decydujesz, w którą stronę chcesz iść i od twoich wyborów zależą twoje losy. Oczywiście chodzi o zaniesienie tego pierścienia do Mordoru.

Elevenses for One - super lekka łamigłówka logiczna. Też tylko 13 kart i często lubię do niej wracać. I też jest polska wersja na BGG.

To Court the King - budowanie silniczka i mnóstwo rzucania kośćmi. Gra daje sporo satysfakcji z kontrolowania wyników na kościach i jest nietrywialna. Gra autora Race for the Galaxy.

Mniej znane gry (ale dostępne jako PnP):
Dragon Punch - bijatyka 1 na 1, nie wymaga stołu do gry.
Dead Drop - coś podobnego do Listu Miłosnego, więcej dedukcji, mniej szczęścia.
Soccer-17 - zabawna gra 1 na 1 w piłkę nożną oparta o mechanikę Papier/Nożyce/Kamień. Mam gdzieś nawet polską wersję w klimacie Kapitana Tsubasy ;P
Pellinoria - bardzo przyjemna kościanka/engine builder. Sporo negatywnej interakcji. Jest dostępna wersja polska na BGG.
Patrol! Lost - wersja PnP oryginalnej gry od GW Lost Patrol! Asymetryczna gra, gdzie jeden z graczy kontroluje oddział Space Marines, a drugi wrogie zastępy Genokradów (klimaty WH40k). Świetnie prosta mechanika walki, sporo eksploracji i podejmowania trudnych decyzji + przygoda. Składa się z 30 hexów, 18 żetonów obcych, 5 pionków ludzi + kostki, więc może nie pasować do wymagań?

Rozumiem, że o takich perełkach jak Lost Cities/Zaginione Miasta, Lost Expedition/Zaginiona Ekspedycja, The Mind, czy Battle Line wspominać nie trzeba? :) - każda 60+ kart więc też może nie spełniać twoich wymagań...
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: osaya »

Dzięki za ogrom tytułów. Mam czemu się przyglądać.

Trudno mi zdefiniować ilość komponentów. Tak, aby weszły do kieszeni, a gra nie zajmowała połowy stołu? Czyli ok. 30 kart, kilkanaście znaczników, kilka kostek.

Roll and write jakoś mi nie wchodzą, podobnie arkusze jak Rzuć na tacę czy Grotwórca.
W zasadzie im więcej tematu, przygody, a mniej liczenia i pasjansa tym lepiej.

Już widzę kilka tytułów, które mi się mogą spodobać, jak: Mini Rouge, Bomb Squad, Zaginione Dziedzictwo czy to o kosmicie, i pewnie jeszcze coś tu znajdę.
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: benek12345 »

Bankrut - prawie bez zasad, no i bez rund :P

Uga Buga - prosta, na początek wieczoru, świetnie wprowadza luz
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: kisiel365 »

https://boardgamegeek.com/boardgame/208 ... york-slice
ja dzielę, ty wybierasz, prostota i ciekawe wykonanie, chyba wyszła polska edycja albo chamska podróba tej gry
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5281
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1706 times
Kontakt:

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: BOLLO »

kisiel365 pisze: 29 kwie 2021, 23:38 https://boardgamegeek.com/boardgame/208 ... york-slice
ja dzielę, ty wybierasz, prostota i ciekawe wykonanie, chyba wyszła polska edycja albo chamska podróba tej gry
https://www.empik.com/nasza-ksiegarnia- ... lsrc=aw.ds

ale wcale nie jest taka najprostsza.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: kisiel365 »

W kategorii proste a do pomyślenia:
- quarto, eclipse, seria gipf, santorini, rój, cryptid, for sale, shotten totten (aka battle line), aton, battle sheep, małe epickie królestwa
trochę bardziej złożone, ale nadal bardzo dobry stosunek prostoty do myślenia
- concordia, puerto rico, hansa teutonica, lewis & clark (pierwsze wydanie), bus
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1228 times
Been thanked: 1437 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: Cyel »

MichalStajszczak pisze: 27 kwie 2021, 18:36 Go byłoby najlepszym przykładem, jeśli chodzi o prostotę reguł. Można je wyjaśnić w kilku zdaniach.
Myślę, że trudno o lepszy przykład w tej kategorii niż podany przez Michała. Pozostałe tytuły w tym temacie wydają się nieeleganckie i przeładowane w porównaniu.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: osaya »

Cyel pisze: 01 maja 2021, 12:02
MichalStajszczak pisze: 27 kwie 2021, 18:36 Go byłoby najlepszym przykładem, jeśli chodzi o prostotę reguł. Można je wyjaśnić w kilku zdaniach.
Myślę, że trudno o lepszy przykład w tej kategorii niż podany przez Michała. Pozostałe tytuły w tym temacie wydają się nieeleganckie i przeładowane w porównaniu.
Wiele z podanych gier jest dobrymi przykładami. Minimalna ilość elementów i skomplikowania zasad, które wyciągają esencję różnych mechanik.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Najprostsze gry planszowe

Post autor: PytonZCatanu »

Jeszcze dodam Air Land & Sea
ODPOWIEDZ