Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Kal-El83 »

Gra przeleżała od wakacji i dziś dla rozpoznania rozłożyłem solóweczkę. Gra poszła w miare płynnie choć instrukcję czytałem jakoś we wrześniu 🤣🤣. Przeczytam jutro instrukcję jeszcze raz i zagram ponownie. Na solo wydaje mi się dosyć krótka kołderka, ale może to takie odczucie nowicjusza.
Wynik końcowy -30 ale parę akcji zagrałem turbo nie efektywnie, przez złą kalkulację zasobów/kolejności zagrania wymaganych itp.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

https://brdgm.me/ark-nova/#/


Ta daaaam!


Strona, która udaje drugiego gracza przy grze solo. Taki bot. Widzę opinie na Facebooku, że chyba fajny, sam nie testowałem.

Może ktoś już próbował?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 17 sty 2023, 09:35 https://brdgm.me/ark-nova/#/


Ta daaaam!


Strona, która udaje drugiego gracza przy grze solo. Taki bot. Widzę opinie na Facebooku, że chyba fajny, sam nie testowałem.

Może ktoś już próbował?
but. why?

Tryb solo działa chyba na tyle sprawnie, że kłopotliwa obsługa za pomocą apki nie jest jakoś specjalnie potrzebna.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

ave.crux pisze: 17 sty 2023, 09:41
PytonZCatanu pisze: 17 sty 2023, 09:35 https://brdgm.me/ark-nova/#/


Ta daaaam!


Strona, która udaje drugiego gracza przy grze solo. Taki bot. Widzę opinie na Facebooku, że chyba fajny, sam nie testowałem.

Może ktoś już próbował?
but. why?

Tryb solo działa chyba na tyle sprawnie, że kłopotliwa obsługa za pomocą apki nie jest jakoś specjalnie potrzebna.
Dyskutowałem kiedyś na Facebooku z fanami gry solo. Jedna dziewczyna napisała, że on woli grać z automa, nawet jak jej obsługa jest bardzo trudna, bo to dodaje smaku grze i może podziwiać, że robi wyrafinowane ruchu.

(Ja też tego nie rozumiem 🤷).

Jednak jeśli apka robi coś za nas, to jednak jest to usprawnienie.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 17 sty 2023, 09:44 Dyskutowałem kiedyś na Facebooku z fanami gry solo. Jedna dziewczyna napisała, że on woli grać z automa, nawet jak jej obsługa jest bardzo trudna, bo to dodaje smaku grze i może podziwiać, że robi wyrafinowane ruchu.

(Ja też tego nie rozumiem 🤷).

Jednak jeśli apka robi coś za nas, to jednak jest to usprawnienie.
Że też nikt jej nie podpowiedział jak bardzo grę usprawnia kolejna osoba przy stole ;P

Przeklikałem sobie tam parę slajdów i jakoś nie za bardzo chciałoby mi się w ten sposób grać, tyle, że ja jak mam grać na dwie ręce to też mi się nie chce.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

ave.crux pisze: 17 sty 2023, 09:51 Że też nikt jej nie podpowiedział jak bardzo grę usprawnia kolejna osoba przy stole ;P
Że też nikt Ci nie powiedział, że czasami po prostu brakuje kolejnej osoby do gry albo inni nie lubią danego tytułu :P

Automy jeszcze nie oglądałem, ale problem z solo w Ark Nova jest taki, że troche zmienia grę w stosunku do multi. Dochodzi aspekt ograniczonej liczby tur co nie każdemu może pasować. A tak jak się bijesz z botem i mając dobry plan na end game to możesz wygrać nawet jak przekroczysz "czas".
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Dhel »

Grałem z tym botem, jest to troszkę ulepszona wersja pierwszego bota (Arno), która była tylko w formie kart, tutaj dalej są karty do pobrania z bgg jak i ta apka.
Różnica pod grę solo z pudła - tutaj tak naprawdę mamy wrażenie gry z drugim graczem i ściganie się na punkty, podbieranie kontynentów/uczelni, blokowanie projektów. Gra solo z pudła to stała liczba rund i gra mocno optymalizacyjna. Też fajna, ale pozostawia inne uczucie. Tutaj mam uczucie identyczne do gry na 2 osoby. 6 poziomów trudności przy czym ten wyższy poziom jest … trudny, 2 razy już mi złoił skórę na poziomie 4/6.
Akcja bota to dosłownie między 2 a 5 sekund, jedna z lepszych autom w jakie grałem (i to jest fanowski dodatek, szacunek dla twórcy).
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

ave.crux pisze: 17 sty 2023, 09:51 Przeklikałem sobie tam parę slajdów i jakoś nie za bardzo chciałoby mi się w ten sposób grać, tyle, że ja jak mam grać na dwie ręce to też mi się nie chce.
I jeszcze dodam, że granie na dwie ręce to co innego. Bo musisz aktywnie grać przeciwko sobie, co nie jest dla każdego (ja nie lubię). W przypadku automy to ona ma :podejmować" decyzje z ew. małą pomocą gracza, więc nie ma problem z graniem przeciwko sobie, a obsługa prostsza.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

sasquach pisze: 17 sty 2023, 11:14 I jeszcze dodam, że granie na dwie ręce to co innego. Bo musisz aktywnie grać przeciwko sobie, co nie jest dla każdego (ja nie lubię). W przypadku automy to ona ma :podejmować" decyzje z ew. małą pomocą gracza, więc nie ma problem z graniem przeciwko sobie, a obsługa prostsza.
Dla mnie jedno i drugie jest męczące i nie widzę w tym żadnej frajdy. Jak mam grać solo to odpalam konsolę/komputer. Tyle, że ja mam z kim grać w planszówki zawsze.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

ave.crux pisze: 17 sty 2023, 11:19 Dla mnie jedno i drugie jest męczące i nie widzę w tym żadnej frajdy. Jak mam grać solo to odpalam konsolę/komputer. Tyle, że ja mam z kim grać w planszówki zawsze.
No i fajnie. Niech każdy robi co lubi bez głupich komentarzy o kolejnych osobach przy stole.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Luk83bb »

Wiem, ze ostatnio wyszła wersja 2.0 trybu solo Arno, ale mam pytanko do wcześniejszej. Zresztą możliwe, że w nowej działa tak samo. Arno jak wspiera projekt op to priorytetowo traktuje karty na swojej planszetce, tak? Jeśli tam kart nie ma to sprawdza wspólne i zaczyna od tych, których ja nie wsparłem (gdzie nie ma mojej kostki)?
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Dhel »

Luk83bb pisze: 30 sty 2023, 12:35 Wiem, ze ostatnio wyszła wersja 2.0 trybu solo Arno, ale mam pytanko do wcześniejszej. Zresztą możliwe, że w nowej działa tak samo. Arno jak wspiera projekt op to priorytetowo traktuje karty na swojej planszetce, tak? Jeśli tam kart nie ma to sprawdza wspólne i zaczyna od tych, których ja nie wsparłem (gdzie nie ma mojej kostki)?
Tak, dokładnie.

Polecam tą stronkę pod bota, ruch nim to 3 sekundy:

https://brdgm.me/ark-nova/#/
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Luk83bb »

dzięki, sprawdzę.

BTW: Ark Nova 3 na bgg:)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Luk83bb pisze: 01 lut 2023, 07:20 dzięki, sprawdzę.

BTW: Ark Nova 3 na bgg:)
Coś im się Pandemic Legacy Season 1 wywalił.
Ma lepsze oceny, więc wróci na swoje 3. miejsce, a Ark Nova spadnie znowu na 4.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sferoida »

Od dwóch tygodni gramy z małżonką prawie codziennie i jesteśmy w tej grupie zakochanych. Chętnie bym coś rozszerzył.
Czy znacie jakieś fanowskie dodatki do Arki? Np. dodatkowe plansze?
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

sferoida pisze: 03 mar 2023, 19:12 Od dwóch tygodni gramy z małżonką prawie codziennie i jesteśmy w tej grupie zakochanych. Chętnie bym coś rozszerzył.
Czy znacie jakieś fanowskie dodatki do Arki? Np. dodatkowe plansze?
Plansze tylko 2 oficjalne z mini dodatku. Ale na BGG masz dodatkowe karty bonusowe, które wydrukowałem i gramy również z nimi.
link
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: vnzk »

Filmik z rzutem oka na nadchodzący dodatek (eng):



W skrócie:
- pojawią się karty akcji (20), które będą alternatywnymi wersjami obecnych i na początku gry, za pomocą draftu, każdy wybierze dwie "alternatywy", trzy pozostałe będą po staremu
- część kart będzie miała umiejętność "kopania" w talii, np. odkrywaj karty z talii aż znajdziesz symbol naczelnych, dobierz tę karte, resztę odrzuć (lub połóż na spód talii)
- część kart będzie miała ikonkę fali, która działa podczas uzupełniania rynku: kiedy karta z tą ikonką wyjdzie na rynek, odrzuć kartę z folderu pierwszego, przesuń rynek, dociągnij kolejną (może się tak zdarzyć kilka razy)
- sekcja z Uniwersytetami będzie powiększona, będą nowe kafelki Uniwersytetów
- część kart będzie miała ikonkę rafy z jakąś umiejetnoscią jej przypisaną (np. zdobądź żeton X, wymień żeton X na 5 monet) i w momencie zagrania odpali się dana rafa oraz wszystkie umiejętności raf na dotychczas zagranych kartach
- będzie nowy budynek (akwarium) do umieszczania tam zwierząt morskich
- będą dodatkowe karty sponsorów, ochrony przyrody, punktacji końcowej oraz kafelki bonusowe
- kafelek bonusowy znajdzie się również na końcu toru reputacji

Jak dla mnie, zapowiada się świetny dodatek. Nie tylko pozwoli szybciej mielić talię, doda asymetrii między graczami w samych kartach akcji, to jeszcze wprowadzi dodatkowe, nieskomplikowane mechaniki (silniczek z raf) :)
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sferoida »

A coś wiadomo kiedy w v.PL się można spodziewać?
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

sferoida pisze: 03 maja 2023, 14:55 A coś wiadomo kiedy w v.PL się można spodziewać?
Portal mówił, że to ich priorytet i ma być równolegle do ENG
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

vnzk pisze: 03 maja 2023, 14:32 Filmik z rzutem oka na nadchodzący dodatek (eng)
Dzięki za filmik. Nie widziałem go jeszcze :)
Ja na razie ogrywam dodatkowe/alternatywne/fanowskie mapki. Bo po 51 rozgrywkach w podstawkę i zoo map pack 1, potrzebuję ich więcej. Nie mogę doczekać się dodatku :)
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Wazanaczole »

Piękne jest te dymanie konsumenta, przecież mechanika przeszukiwania talii mogła i powinna być w podstawie, aka Terraformacja Marsa. Czasy, gdy można było kupić nowo wydaną grę bez czekania na przymusowy dodatek naprawczy już minęły
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Wazanaczole pisze: 03 maja 2023, 19:51 Piękne jest te dymanie konsumenta, przecież mechanika przeszukiwania talii mogła i powinna być w podstawie, aka Terraformacja Marsa. Czasy, gdy można było kupić nowo wydaną grę bez czekania na przymusowy dodatek naprawczy już minęły
Nieprawda, przynajmniej nieprawda w odniesieniu do Ark Nova. Gra jest kompletna, dodatek powstał bo gra jest popularna więc dodaje więcej tego samego tak naprawdę.

Gry z przymusowym dodatkiem to zwykle KS do których dodatek jest wystawiany jednocześnie z podstawką i jeszcze udają że się nie znają 🙂
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Wazanaczole pisze: 03 maja 2023, 19:51 Piękne jest te dymanie konsumenta, przecież mechanika przeszukiwania talii mogła i powinna być w podstawie, aka Terraformacja Marsa. Czasy, gdy można było kupić nowo wydaną grę bez czekania na przymusowy dodatek naprawczy już minęły
Racja. Ale powiedziałbym, że Mathias Wigge musi jeszcze baaaardzo dużo nauczyć się od rodziny Fryxelius.
Fryxowie to dopiero potrafią w dymanie konsumenta. Ile dodatków? 5? W tym jeden, żeby dało się jakoś grać - Preludium… A do tego spin offy typu Ekspedycja Ares (już 4 pudełka w tym universum), wersja cyfrowa TM, puzzle, kubki, znacznik pierwszego gracza, metalowe znaczniki, plastykowe znaczniki, domki itd, itd, itd. A to nie są żadne fanowskie głupoty, tylko oficjalna strona dojenia klienta Fryxgames: Jak wydymc konsumenta na więcej z Terraformacji Marsa.

Tak więc tak: jak już chcesz rozpocząć gównoburzę nie popartą żadnymi faktami, to sugeruję Facebooka. Lepsze miejsce. Część ludzi da Ci lajka, część uśmiech, a tu co najwyżej dostaniesz suche fakty nie popierające Twojej tezy.

Ark Nova działa. I jeśli uważasz inaczej, to trudno, ale nie umiesz w nią grać.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

A teraz garść refleksji po rozegraniu 52 gier w Ark Novę.

Wszystkie gry grane dwuosobowo z żoną.

- Średni czas rozgrywki: 1:19
- Najlepszy wynik: 57
- Największa przegrana: 35 (do 39 i to dziś - o czym poniżej, bo się zdenerwowałem ;))
- Statystyki map przy naszych rozgrywkach poniżej. Należy podkreślić, że są to wyniki przystosowane do naszego grania. Inni gracze oczywiście mogą osiągać lepsze wyniki na mapach, na których my nie dajemy sobie rady.

Mapy oficjalne:
Mapa A - gier (wygranych/wszystkich) 3/8 - 37% wygranych - najlepszy wynik: 16 pkt
Mapa 0 - gier (wygranych/wszystkich) 3/4 - 75% wygranych - najlepszy wynik: 45 pkt
Mapa 1 - gier (wygranych/wszystkich) 7/8 - 87% wygranych - najlepszy wynik: 43 pkt
Mapa 2 - gier (wygranych/wszystkich) 3/9 - 33% wygranych - najlepszy wynik: 40 pkt
Mapa 3 - gier (wygranych/wszystkich) 10/20 - 50% wygranych - najlepszy wynik: 35 pkt
Mapa 4 - gier (wygranych/wszystkich) 1/2 - 50% wygranych - najlepszy wynik: 30 pkt
Mapa 5 - gier (wygranych/wszystkich) 2/4 - 50% wygranych - najlepszy wynik: 27 pkt
Mapa 6 - gier (wygranych/wszystkich) 5/13 - 38% wygranych - najlepszy wynik: 31 pkt
Mapa 7 - gier (wygranych/wszystkich) 1/1 - 100% wygranych - najlepszy wynik: 14 pkt
Mapa 8 - gier (wygranych/wszystkich) 1/3 - 33% wygranych - najlepszy wynik: 23 pkt
Mapa 9 - gier (wygranych/wszystkich) 3/6 - 50% wygranych - najlepszy wynik: 35 pkt
Mapa 10 - gier (wygranych/wszystkich) 12/23 - 52% wygranych - najlepszy wynik: 57 pkt

Mapy fanowskie:
MKY 1 - gier (wygranych/wszystkich) 0/1 - 0% wygranych - najlepszy wynik: 22 pkt
MKY 2 - gier (wygranych/wszystkich) 0/0 - 0% wygranych - najlepszy wynik: n/a
MKY 3 - gier (wygranych/wszystkich) 0/0 - 0% wygranych - najlepszy wynik: n/a
MKY 4 - gier (wygranych/wszystkich) 1/2 - 50% wygranych - najlepszy wynik: 30 pkt

Moim zdaniem mapa 1 jest OP. Change my mind :)

No a teraz chwila na podsumowanie co stało się dziś… Po tej rozgrywce mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że moja żona ma po prostu szczęście w doborze kart.

Grała mapą 1, a ja mapą 9.
Miała kartę sponsora (wcześnie w grze), dającą punkt ochrony przyrody podczas każdej przerwy… Zagrała dwa słonie (2 słonie!!!). Pierwszy raz coś takiego widziałem. Z kart punktacji końcowej osiągnęła 10 punktów łącznie (4 + 3 + 3). Nie dość, że co przerwa przyspieszała na torze ochrony przyrody o 1 punkcik, to jeszcze grała mapą 1, która daje 2 punkty atrakcyjności za zagranie zwierzęcia na wybieg, o ile połączony z wieżą widokową. Przyspieszenie na obu torach. Zagrałem jedną ze swoich najlepszych rozgrywek, mając bardzo dużo punktów ze sponsorów (niestety tylko 2 z karty punktacji końcowej). Przegrałem 39:35. Mimo przegranej nie mogę nic sobie zarzucić. Cokolwiek miałem zrobić, zrobiłem na 100% optymalnie. Moja żona osiągnęła poziom bardzo dobrej zawodniczki. Jestem z niej dumny :)
Ostatnio zmieniony 03 maja 2023, 23:11 przez miker, łącznie zmieniany 1 raz.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: staniach21 »

Mam nadzieje, że to literówka i chodziło ci o 2 bilety :p Bo jak gracie, że dostajesz 2 punkty ochrony to nie dziwne, że mapa jest OP heh, ale raczej błąd tu na forum, bo na planszetce jest narysowany bilet, więc ciężko byłoby się pomylić. Moja ulubiona to ta dająca +2 capacity, a najbardziej satysfakcjonująca ta pozwalająca na zakrywanie pól wokół wody dające pieniądze :D
ODPOWIEDZ