Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
hxvrt
Posty: 40
Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:47
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: hxvrt »

Waham się między dwiema tytułowymi grami. Szukam czegoś w miarę szybkiego, dobrze działającego na 3 osoby i prostego - tak żeby wprowadzić nowe „graczki”
Znudziło mi się jednak już wsiąść do pociągu i Azul - te gry zostały przeze mnie sprzedane po dużej ilości partii.
Osadnikom zarzuca się losowość, ale nie szukam jakiejś mózgożernej gry, więc nie jest to dla mnie problemem. Może jednak epoka kamienia lepsza? Mało jest recenzji na youtubie tej gry i nie za dużo o niej wiem
Awatar użytkownika
Partizant
Posty: 36
Rejestracja: 16 paź 2020, 16:36
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 21 times
Been thanked: 14 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: Partizant »

Osadnicy mają więcej dodatków więc przyszłościowo chyba lepszy wybór.
Losowość przy 3-4 graczach można równoważyć handlem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: arturmarek »

A co spowodowało, że zastanawiasz się nad tymi konkretnymi dwoma tytułami? Jeśli Pociągi i Azul się podobały, to domyślam się, że względy estetycznie nie są bez znaczenia. Moim zdanim Ani Catan ani Epoka Kamienia nie prezentują się zbyt dobrze. Tak na szybko zaproponowałbym np. Na Skrzydłach jako kolejny krok po Azulu i WdP.
Co do dwóch wspomnianych tytułów to chyba bym jednak skłaniał się do Epoki Kamienia. Moim zdaniem gra jest bardziej elegancka mechanicznie, dodatkowo nie ma bezpośredniej negatywnej interakcji. W obu grach nieszczęśliwy rzut kośćmi może frustrować. Z tym, że w Catan grałem po raz ostatni chyba 10 lat temu, także może mi się wydawać.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: PytonZCatanu »

Nie słuchaj kolegi, Na Skrzydłach to najbardziej napompowana gra ever.

Zarowno Catan, jak i Epoka Kamienia to świetne tytuły dla początkujących graczy. W obu zarządzasz surowcami, które generują się w sposób losowy (jednak gracze podejmują decyzje mające wpływ na to, co kto ile i kiedy otrzyma), jednak w Catanie występuje element większej interakcji, bowiem sednem gry jest bezpośredni handel miedzy graczami (w Epoce raczej "każdy sobie", z pośrednim podbieraniem pól).

Wybierz obie :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: arturmarek »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:40 Nie słuchaj kolegi...
Serio?

Każdy ma swoje zdanie nt gier i po to mamy forum, żeby się nimi wymieniać. Jeśli hxvrt byłby zainteresowany Twoim i tylko Twoim zdaniem napisałby do Ciebie pw.

A co do Na Skrzydłach, to mam rozegranych ponad 100 partii, gra mi się w nią niezmiernie przyjemnie i uważam, że poziom skomplikowania jest poziom wyżej od Azula i WdP. Nie wiem co to znaczy, że gra jest napompowana i tylko z kontekstu domyślam się, że jest to negatywna i obiektywna cecha gry.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: PytonZCatanu »

arturmarek pisze: 15 wrz 2021, 13:11
PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:40 Nie słuchaj kolegi...
Serio?

Każdy ma swoje zdanie nt gier i po to mamy forum, żeby się nimi wymieniać. Jeśli hxvrt byłby zainteresowany Twoim i tylko Twoim zdaniem napisałby do Ciebie pw.

A co do Na Skrzydłach, to mam rozegranych ponad 100 partii, gra mi się w nią niezmiernie przyjemnie i uważam, że poziom skomplikowania jest poziom wyżej od Azula i WdP. Nie wiem co to znaczy, że gra jest napompowana i tylko z kontekstu domyślam się, że jest to negatywna i obiektywna cecha gry.
Nie bierz tego do siebie, jestem znanym hejterem tej gry, która zdobyła przecież nagrody nawet w kategoriach, w których nie powinna ;)
Awatar użytkownika
Strider
Posty: 8
Rejestracja: 16 gru 2020, 17:28
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: Strider »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:40 Wybierz obie :)
Zgadzam się! Dwie ulubione gry w które lubi grać moja rodzina, myślę że już po parędziesiąt partii rozegranych w obie. Dla mnie jedna jak i druga w TOP 10 gier medium-light/rodzinnych/gateway.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: anna26 »

Epoka kamienia osadnicy są bez sensu w zależności jaki kolor wybierasz masz większą lub mniejszą szansę na wygraną
Alextasha
Posty: 271
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 34 times
Been thanked: 107 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: Alextasha »

Ja jestem team Epoka. W Catanie często mam sytuację, że jak już raz wtopisz z jakimś ruchem tak potem małe szanse są żeby się odkuć. Dodatkowo jeśli inni gracze nie będą się chcieli z Tobą wymienić towarami a kości Ci nie podejdą to tak będziesz tylko siedzieć i turlać kości żeby inni mogli pograć. W Epokę świetnie się gra na 3 osoby i jest kilka sposobów na zwycięstwo więc jeśli będą Cię blokować ciągle na jednym polu to możesz zmienić taktykę i próbować innego podejścia
SPRZEDAM >> *click*
hxvrt
Posty: 40
Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:47
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: hxvrt »

A co myslicie o Cytadeli? Na 3 osoby da radę? The River tez wyglada ciekawie, w miarę podobnie do epoki kamienia.. a jest bardziej dostępna do kupienia
Alextasha
Posty: 271
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 34 times
Been thanked: 107 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: Alextasha »

hxvrt pisze: 15 wrz 2021, 23:41 A co myslicie o Cytadeli? Na 3 osoby da radę? The River tez wyglada ciekawie, w miarę podobnie do epoki kamienia.. a jest bardziej dostępna do kupienia
The River wzięłam teraz od Rebela w promocji (dzisiaj do północy) właśnie ze względu na podobieństwo do Epoki kamienia :D
SPRZEDAM >> *click*
hxvrt
Posty: 40
Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:47
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: hxvrt »

Alextasha pisze: 15 wrz 2021, 23:42
hxvrt pisze: 15 wrz 2021, 23:41 A co myslicie o Cytadeli? Na 3 osoby da radę? The River tez wyglada ciekawie, w miarę podobnie do epoki kamienia.. a jest bardziej dostępna do kupienia
The River wzięłam teraz od Rebela w promocji (dzisiaj do północy) właśnie ze względu na podobieństwo do Epoki kamienia :D

O proszę :D hmm może tez się skuszę bo wygląda ładnie
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: shod »

to kilka zdań ode mnie, może pomogą, może nie....
Tytułem wstępu, który rzuci trochę światła Pociągi [Dookoła świata] mam od kilku lat i bardzo rzadko już lądują na stole, ale podobały nam się swego czasu, Azula żadnego nei mamy, ale graliśmy i lubimy. Pisze to, żeby było wiadomo, że gust w pewnym sensie podobny.
Kiedyś zastanawiałem się nad Epoką kamienia, ale chyba są już fajniejsze gry ;), podobnie z Catanem...znam jego rolę w ewolucji planszówek, ale nie czuję potrzeby poznawania.
Za to...polecę Gizmoos - mamy rozegrane na 3 osoby kilkadziesiąt partii. Jest losowy, ale to wg mnie taka przyjemna losowość a nie frustrująca, cas rozgrywki w ok. 30-40 min. Budowanie silniczka jest satysfakcjonujące. Dodam, ze dopiero od niedawno udało mi się wygrać pierwszy raz, bo tak to syn lub żona byli niedoścignieni.
Cytadelę mamy i lubimy, ale na 3 osoby to nie będzie działać tak dobrze jak na więcej, ale oczywiście się da.
Na skrzydłach od nas tez +1.
Z takich lżejszych, które znamy...
Rzuć jeszcze okiem na Abyss, Góra i Dołem, Century [my mamy Golem Edition], Concordia - gry ciągle u nas lądują na stole.
Everdell, Wyspa Skye, Takenoko - już nie mamy, ale fajnie sie grało.
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: Lailonn »

Wprowadziłem w świat planszówek już kilkanaście osób i mam do tego całą procedurę a tytuły trochę ewoluowały w czasie ;D

Wsiąść do pociągu europa i Carcassonne jako tytuły zupełnie na start /family friendly a jak już zatrybi to znakomicie sprawdza się Na skrzydłach. Potem wskakuje Puerto Rico, Suburbia, Shogun.

Co ciekawe niejedną osobę wkręcił Rummikub, bo pokazał, że siedzenie nad czymś w grupie i gadanie to fajna opcja.

Jak ktoś zaliczył powyższe tytuły, to wiem, że mogę oferować każdy tytuł.

Dlatego ode mnie mocne +10 dla Na skrzydłach ;]
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Epoka Kamienia.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: Arcziwald »

Catan? Bez obrazy ale jest już tak wiele lepszych planszówek, że ja bym zupełnie tę grę odpuścił.

Poza wymienionymi tytułami powyżej dodałbym jeszcze:
El Gaucho
Architekci zachodniego królestwa
Wyspa Skye
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: jacobPL »

Wg mnie żadna.. Lepiej:
- Wyspa Skye (podstawka, a jak zechcecie na więcej móżdżenia to z Wędrowcem robi się dobra gra euro)
- Hansa Teutonica (absolutny klasyk i nigdzie się nie wybiera)
- The River
- Reykholt (na pewno ładniejszy od gier o które pytasz)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Osadnicy z Catanu czy Epoka kamienia?

Post autor: krzyss »

Z tych dwóch zdecydowanie Epoka Kamienia +1.
Mam obie w kolekcji i lubię w obie grać, niemniej jednak Epoka Kamienia daje więcej satysfakcji z gry.
ODPOWIEDZ