Co dla 7letniego fana Monopoly?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
caffella
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2021, 09:52
Has thanked: 11 times

Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: caffella »

Cześć!

Chciałam prosić o radę przy zakupie gry dla bystrego 7latka. Chłopiec umie już dobrze czytać i liczyć. Ostatnio całe dnie spędza przy grze w Monopoly. Lubi też Carcassonne. Gra zwykle z młodszymi braćmi (prawie 6 i prawie 4 latkiem) na uproszczonych zasadach lub normalnie z dorosłymi.
Mogą to być propozycje dwojakiego rodzaju - oddzielnie na rozgrywki z braćmi a oddzielnie z dorosłymi.
Będę wdzięczna za wszelkie pomysły! :wink:
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: trixon »

Talisman może być fajnym kolejnym krokiem w świat fantasy. Gra zarówno dla dorosłych (o ile nie nudzi ich dość długa rozgrywka) jak i dla dzieciaków.
Z innych gier warto rzucić okiem na: Wsiąść do pociągu, Dixit, tajniacy obrazki
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: dizzit »

Też polecam stare i sprawdzone gry - nie dal wyjadaczy

Osadnicy z Catanu, Stone Age
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: arturmarek »

Ja gram sporo z 7-letnim synem i on zdecydowanie najbardziej lubi gry, w których sa żołnierze, wojna, walka itd. Jednocześnie w takie gry tylko ja z nim gram, więc mamy takie, w które da się grać w dwie osoby. Poza tym sporo gramy w trójkę z żoną lub w czwórkę z teściową.
Gry "wojenne", w które gramy: Memoir 44', 878 Wikingowie, Władca Pierścieni: Konfrontacja. Każdą z tych gier polecam, WP:K jest najbardziej "szachowy", Memoir jest najciekawszy i najbardziej rozbudowany.
Do grania z dorosłymi dobrze sprawdzają się gry kooperacyjne, u nas najlepiej weszły Robinson i Magia i Myszy, trochę gorzej Pluszowe Opowieści.
Pozostałe gry, w które gramy z synem i raczej nie nadają się dla młodszych (<7) graczy: Wsiaść do Pociągu (wersja do wyboru, na początek chyba najlepsza Europa), Azul, Onitama, Patchwork, Zoo New York, Wyska Skye, Na Sprzedaż, Sushi Go Party, 7 Cudów Świata, Epoka Kamienia.
Poza tym jeśli młody jest zainteresowany jakąś konkretną tematyką to możesz poszukać gry w tej konkretnej tematyce. Ulubioną książką mojego syna jest Podróż do Wnętrza Ziemii i uwielbia grać w grę o tym samym tytule, mimo, że gra czysto mechanicznie jest dość nudnawa.
Do samodzielnego grania przez dzieci polecam zręcznościówki, u nas przyjęłu się: Zwierzak na Zwierzaku, Rhino Hero, Icecool(2), Rhino Hero Super Battle. Kolejność nieprzypadkowa, od najłatwiejszej. Ostatnio w Zwierzaki mój 7-letni syn "grał" z 2,5-letnia córką. Sam wyjął, sam zaproponował, sam tłumaczył.
Myślę, że Dzieci z Carcassone nadały by się też do grania w gronie samych dzieci, ja grałem z synem jak był młodszy i sprzedałem, pewnie niedługo przydałoby się dla córki.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: shod »

miałem napisać kilka tytułów, ale chyba lepiej przytoczyć ten wątek :)...jest w nim sporo bardzo dobrych propozycji.
viewtopic.php?f=43&t=51134
caffella
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2021, 09:52
Has thanked: 11 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: caffella »

Dziękuję bardzo za wszystkie pomysły, będę sprawdzała!
Myślę, że może powstać z tego niezła lista prezentowa :wink:

Wsiąść do pociągu - Europa mamy od niedawna, kilka razy graliśmy ale na razie częściej wyciągane jest Carcassonne.

Najbardziej się zastanawiam nad Osadnikami z Catanu - podobno ma elementy ekonomii więc może się spodoba…?
Jakie jeszcze znacie gry gdzie się sprzedaje/kupuje/obraca pieniędzmi itp?
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: dizzit »

Napewno się spodoba. Zupełnie inna mechanika niż w monopoly. Jest sporo gier z obrotem pieniędzmi ale zazwyczaj mechanika innych aspektów jest bardziej skomplikowana. W osadnikach albo stone age już wchodzi w przyjemny sposób kwestia zarządzania ryzykiem. Podejżewam że u większości wyjadaczy tych tytułu juz nie ma na półce ale dzieki nim zaczęła sie dla nich zabawa z planszówkami
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: krzyss »

Talisman dla 7 latka mógłby być mega odkryciem. Ale gorzej będzie dla młodszych współgraczy ze względu na teksty na kartach. Przygoda, koksowanie swojego bohatera i walka będzie dla młodego gracza bardzo wciągająca, niczym starsi gracze jak sobie przypomną komputerowe Diablo II.

Catan można śmiało kupić, zagrają starsi i młodsi. Moim zdaniem, losowość mocno zabija tą grę. Czasem po prostu nie da się nic ugrać. Nie inaczej jest z Talismanem, ale w przeciwieństwie to Catanu, wg mnie nawet jeśli los nie sprzyja to da się osiągnąć więcej niż w Catanie gdzie bez dobrego "rzutu kośćmi" jest po prostu po nas.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: arturmarek »

Z pieniędzmi polecam :
Acquire
Na Sprzedaż
W tych grach pieniądze grają główną rolę. Są też gry, w których pieniądze się pojawiają, ale nie są centralnym elementem, np. Great Western Trail lub Viticultute.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: krzyss »

arturmarek pisze: 22 lis 2021, 22:17 Z pieniędzmi polecam :
Acquire
Na Sprzedaż
W tych grach pieniądze grają główną rolę. Są też gry, w których pieniądze się pojawiają, ale nie są centralnym elementem, np. Great Western Trail lub Viticultute.
Dla 7, 6 i 4 latka ? :lol:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: seki »

Ja bym poszedł w coś oryginalnego. Coś czego jeszcze nie widział, co powinno go wciągnąć tematycznie a zarazem co będzie łatwe i dość szybkie.
Karciane podziemia - będzie pokonywać potwory (bajkowo rysowane) i przeszkody, kombinować jak wykorzystać łupy i rzucać garścią kolorowych kostek.

Szalona misja - rysowanie i nanoszenie ścieżki na plansze. Mega oryginalne, kolorowe i świetnie rozwija koordynację ręka-oko.

Star realms - najlepszy wybór na pierwszy deckbuilding ale tylko dwuosobowy. Kosmiczne potyczki mój uwielbiał.

Formuła D - wyścigi formuły z manewrowaniem skrzynią biegów. Dobry wybór dla fana motoryzacji. Mój grywa nawet solo choć gra nie ma takiego trybu. Zwyczajnie dobra zabawa autkami na torze wyścigowym.

Pandemic - temat chorobowy jest na czasie. Nie wiem czy to dobry pomysł ale lata temu mój bardzo lubił.. Mechanicznie to łatwy tytuł ale bardzo ciekawy i z emocjami.
Mayh
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2021, 14:03
Has thanked: 19 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: Mayh »

Podłącze się do poszukiwań ponieważ rozglądam się za czymś podobnym (syn 8 lat). Mamy dużo gier (Hero realms, Lamaland, Botanik, Unmatched, Aeons end - we wszystkie gra bez problemu i bardzo je lubi) natomiast Monopoly jest dla niego ciekawe ponieważ kupujesz posiadłości i obracasz pieniedzmi więc szukam czegoś takiego, podesłane propozycje w tej tematyce:

Na Sprzedaż - dopiero od 3 graczy (chciałbym coś co będzie działało na 2)
Acquire - wydaje się zbyt sucha i nieatrakcyjna z perspektywy dziecka

a czym jeszcze się rozglądać, Stone age?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: seki »

Mayh pisze: 23 lis 2021, 06:14 Podłącze się do poszukiwań ponieważ rozglądam się za czymś podobnym (syn 8 lat). Mamy dużo gier (Hero realms, Lamaland, Botanik, Unmatched, Aeons end - we wszystkie gra bez problemu i bardzo je lubi) natomiast Monopoly jest dla niego ciekawe ponieważ kupujesz posiadłości i obracasz pieniedzmi więc szukam czegoś takiego, podesłane propozycje w tej tematyce:

Na Sprzedaż - dopiero od 3 graczy (chciałbym coś co będzie działało na 2)
Acquire - wydaje się zbyt sucha i nieatrakcyjna z perspektywy dziecka

a czym jeszcze się rozglądać, Stone age?
Osobiście mam pustkę w głowie. Szukasz ekonomicznego tytułu a te zwykle są dość mocno zaawansowane ale chciałbym podzielić się doświadczeniem w kwestii Brass Lancashire czyli dokładnie to czego szukasz. Nomen omen obracanie nieruchomościami, zarabianie i inwestowanie. Mój właśnie zaczynał grać w Brassa w wieku 8 lat i nawet w pierwszej swojej partii zajął 2 miejsce wśród dwóch dorosłych graczy także dla ogranego młodego człowieka zasady są bez problemu do ogarnięcia a w rozgrywce też może sobie poradzi. Musisz jednak sam ocenić jak syn radzi sobie z tymi cięższymi tytułami.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: arturmarek »

krzyss pisze: 22 lis 2021, 22:26
arturmarek pisze: 22 lis 2021, 22:17 Z pieniędzmi polecam :
Acquire
Na Sprzedaż
W tych grach pieniądze grają główną rolę. Są też gry, w których pieniądze się pojawiają, ale nie są centralnym elementem, np. Great Western Trail lub Viticultute.
Dla 7, 6 i 4 latka ? :lol:
Ni nie pisałem o 6 i 4 latku. Ja z 7-letnim gram we wszystkie te gry i wszystko lubi. Wiadomo, że w GWT czy Viticulture nie ma szans wygrać jeśli dorośli grają na 100%, ale mu to sprawia przyjemność, więc czemu nie. W GWT grając z nim testuję nieraz ekstremalne strategie typu "chcę wybudować wszystkie budynki", albo jak daleko uda mi się dojechać kolejką i tylko to robię i patrzę czy punktowo wygląda to rozsądnie.
Mayh pisze: 23 lis 2021, 06:14 Podłącze się do poszukiwań ponieważ rozglądam się za czymś podobnym (syn 8 lat). Mamy dużo gier (Hero realms, Lamaland, Botanik, Unmatched, Aeons end - we wszystkie gra bez problemu i bardzo je lubi) natomiast Monopoly jest dla niego ciekawe ponieważ kupujesz posiadłości i obracasz pieniedzmi więc szukam czegoś takiego, podesłane propozycje w tej tematyce:

Na Sprzedaż - dopiero od 3 graczy (chciałbym coś co będzie działało na 2)
Acquire - wydaje się zbyt sucha i nieatrakcyjna z perspektywy dziecka

a czym jeszcze się rozglądać, Stone age?
Tak, Na Sprzedaż chodzi od 3. Aqcuire podobnie, tutaj to nawet lepiej jak jest więcej graczy. Acquire ma chyba sporo wersji, ja mam z plastikowymi budynkami i akurat z atrakcyjnością nie ma problemu.

W Epokę Kamienia też gramy, bardzo przyjemny mechanicznie Worker PLacement. Największym plusem pod względem rozwoju dziecka jest nauka dzielenia przez 2, 3, 4, 5 i 6. Tutaj jednak podobnie jak w GWT czy Viticulture dziecko nie ma szans wygrać jeśli się w jakiś sposób nie "podłożysz". Moim zdaniem gra się lepiej w 3-4 osoby niż w dwie, ale dziecku to przeważnie nie przeszkadza.

Daj znać jak coś znajdziesz, też szukam gier "ekonomicznych" do grania z dzieckiem.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: krzyss »

arturmarek pisze: 23 lis 2021, 07:43
krzyss pisze: 22 lis 2021, 22:26
arturmarek pisze: 22 lis 2021, 22:17 Z pieniędzmi polecam :
Acquire
Na Sprzedaż
W tych grach pieniądze grają główną rolę. Są też gry, w których pieniądze się pojawiają, ale nie są centralnym elementem, np. Great Western Trail lub Viticultute.
Dla 7, 6 i 4 latka ? :lol:
Ni nie pisałem o 6 i 4 latku. Ja z 7-letnim gram we wszystkie te gry i wszystko lubi. Wiadomo, że w GWT czy Viticulture nie ma szans wygrać jeśli dorośli grają na 100%, ale mu to sprawia przyjemność, więc czemu nie. W GWT grając z nim testuję nieraz ekstremalne strategie typu "chcę wybudować wszystkie budynki", albo jak daleko uda mi się dojechać kolejką i tylko to robię i patrzę czy punktowo wygląda to rozsądnie.
Owszem, lecz autor tematu chce grę dla 7 latka, który grywa z 6 i 4 latkiem. Prze to w pierwszym poście.
Mimo tego, że propozycje mogą być dla starszego towarzystwa, to jednak skłaniałbym się ku temu aby można było pograć z młodszymi. Mam podobną sytuację, i maly szkodniczek zawsze jest bardzo zawiedziony że nie może z nami grać.
Ewentualnie można kupić 2, 3 gry do czego bardzo namawiam. Każdy będzie zadowolony;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: arturmarek »

krzyss pisze: 23 lis 2021, 08:30
arturmarek pisze: 23 lis 2021, 07:43
krzyss pisze: 22 lis 2021, 22:26

Dla 7, 6 i 4 latka ? :lol:
Ni nie pisałem o 6 i 4 latku. Ja z 7-letnim gram we wszystkie te gry i wszystko lubi. Wiadomo, że w GWT czy Viticulture nie ma szans wygrać jeśli dorośli grają na 100%, ale mu to sprawia przyjemność, więc czemu nie. W GWT grając z nim testuję nieraz ekstremalne strategie typu "chcę wybudować wszystkie budynki", albo jak daleko uda mi się dojechać kolejką i tylko to robię i patrzę czy punktowo wygląda to rozsądnie.
Owszem, lecz autor tematu chce grę dla 7 latka, który grywa z 6 i 4 latkiem. Prze to w pierwszym poście.
Mimo tego, że propozycje mogą być dla starszego towarzystwa, to jednak skłaniałbym się ku temu aby można było pograć z młodszymi. Mam podobną sytuację, i maly szkodniczek zawsze jest bardzo zawiedziony że nie może z nami grać.
Ewentualnie można kupić 2, 3 gry do czego bardzo namawiam. Każdy będzie zadowolony;)
Przeczytaj jeszcze raz dokładnie pierwszego posta.
caffella pisze: 22 lis 2021, 10:08 Mogą to być propozycje dwojakiego rodzaju - oddzielnie na rozgrywki z braćmi a oddzielnie z dorosłymi.
Miszon
Posty: 2527
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: Miszon »

Dla 7 latka najlepsza gra jaka mi przychodzi do głowy do Zombie Kidz. Gra jest na tyle fajna, że dzieci mogą grać nawet same, a jednocześnie na tyle ciekawa, że dorośli grając z nimi się nie nudzą i też się dobrze bawią.
A jak zrobicie wszystkie achievementy i otworzycie wszystkie koperty, to potem Zombie Teenz, nieco bardziej zaawansowana, ale podobna.
Poza tym
Karak
Dolina Nilu, Kingdomino- gry oparty na dominie, ale fajnie je rozwijające, co ważne każda w zupełnie inny sposób
Zamiast normalnego Talismana może lepiej wersja Legendarne Opowieści - krótsza przede wszystkim
Nie ma teraz na rynku ale po nowym roku ma być dodruk: Andor Junior
Nie są co prawda specjalnie ekonomiczne (poza Doliną Nilu), ale dla dzieci idealne.
Proste ekonomie to właśnie Epoka Kamienia, może też być Agricola Rodzinna (ta najnowsza, taka kolorowa), Capital.
Park Niedźwiedzi też dzieci lubią, właściwie nie wiem jak to przyporządkować gatunkowo, ale buduje się własny park rozrywki, to wciąga.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1619
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 734 times
Been thanked: 1102 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: ave.crux »

JAMAJKA! To będzie się mu podobało. Wyścig z fajnymi twistami od świetnego autora.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1016
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 753 times
Been thanked: 233 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: Beskid »

Drako
cappuccinko
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: cappuccinko »

Mayh pisze: 23 lis 2021, 06:14 Podłącze się do poszukiwań ponieważ rozglądam się za czymś podobnym (syn 8 lat). Mamy dużo gier (Hero realms, Lamaland, Botanik, Unmatched, Aeons end - we wszystkie gra bez problemu i bardzo je lubi) natomiast Monopoly jest dla niego ciekawe ponieważ kupujesz posiadłości i obracasz pieniedzmi więc szukam czegoś takiego, podesłane propozycje w tej tematyce:

Na Sprzedaż - dopiero od 3 graczy (chciałbym coś co będzie działało na 2)
Acquire - wydaje się zbyt sucha i nieatrakcyjna z perspektywy dziecka

a czym jeszcze się rozglądać, Stone age?
Sprawdź Stinky Business. Mój syn bardzo ją lubi. Też obracasz pieniędzmi i kupujesz domki (sortownie i spalarnie śmieci). Gra nie jest droga, a bardzo fajnie wydana.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1016
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 753 times
Been thanked: 233 times

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: Beskid »

w sklepie wydawcy Lucky Duck Games masz teraz Tu i tam za 54 zł w ramach Black Week. Posłuchaj recenzji Gradanie na youtube o tym tytule.
Lidkapason
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2021, 23:26
Been thanked: 1 time

Re: Co dla 7letniego fana Monopoly?

Post autor: Lidkapason »

Moim zdaniem najlepiej Catan, gram z moim dzieciakiem (9 lat) i całkiem ogarnia, oczywiście bez dodatków (sam mi powiedział, że są za skomplikowane). Możesz opcjonalnie Żeglarzy dodać bo gra ta nie wprowadza dużej ilości nowych mechanik tylko rozszerza pole gry. Z innych takich gier typu "powiększanie swojego stanu posiadania" to pewnie Carcassonne, ale może być na to za mały.

Teraz sporo sklepów ma Blackweek więc może coś znajdziesz na promocji, albo na gandalfie https://www.gandalf.com.pl/px/,12322-0,,,,,,0,true/ albo w jakiś empikach czy coś.
ODPOWIEDZ