Pierwsza kooperacyjna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Julka182 »

Hej!

Poszukuję ciekawej gry kooperacyjnej dla 4 osób.
Nie chciałabym by było multum zasad, czas rozgrywki ok. 60-90min. Tematyka dowolna :)

Mamy ograne i lubimy:
-wyspa kotów
-everdell
-dobry rok
-szarlatani
-karczma pod pękatym kuflem
-łaka
-instabul
-abyss

i chcemy spróbować pierwszej kooperacji.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 913
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 281 times
Been thanked: 279 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Dako »

Julka182 pisze: 11 kwie 2022, 10:37 Hej!
Poszukuję ciekawej gry kooperacyjnej dla 4 osób.
Nie chciałabym by było multum zasad, czas rozgrywki ok. 60-90min. Tematyka dowolna :)
i chcemy spróbować pierwszej kooperacji.
Jeśli aplikacja nie przeszkadza (a nawet w poznaniu zasad pomaga) to może:
Posiadłość Szaleństwa
W innym przypadku (bez aplikacji ale "prowadzenie za rączkę"):
Gloomhaven Szczęki Lwa
Może coś w stylu "wyzwanie":
Deep Madness
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Fojtu »

Dako_W pisze: 11 kwie 2022, 11:23
Julka182 pisze: 11 kwie 2022, 10:37 Hej!
Poszukuję ciekawej gry kooperacyjnej dla 4 osób.
Nie chciałabym by było multum zasad, czas rozgrywki ok. 60-90min. Tematyka dowolna :)
i chcemy spróbować pierwszej kooperacji.
Jeśli aplikacja nie przeszkadza (a nawet w poznaniu zasad pomaga) to może:
Posiadłość Szaleństwa
W innym przypadku (bez aplikacji ale "prowadzenie za rączkę"):
Gloomhaven Szczęki Lwa
Może coś w stylu "wyzwanie":
Deep Madness
IMO wszystkie te propozycje się nie bardzo łapią na 60-90min i pierwszą kooperację.

Ja bym polecał coś prostszego, np.
- niedawno wydany po polsku Horrified
- Paleo (aczkolwiek na 4 osoby nie jest polecane na pierwsze partie)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Mr_Fisq »

Wtrącę swoje 2 grosze
Dako_W pisze: 11 kwie 2022, 11:23 Jeśli aplikacja nie przeszkadza (a nawet w poznaniu zasad pomaga) to może:
Posiadłość Szaleństwa
W innym przypadku (bez aplikacji ale "prowadzenie za rączkę"):
Gloomhaven Szczęki Lwa
Może coś w stylu "wyzwanie":
Deep Madness
W zamknięcie się w 1.5h w Posiadłości w 4 osoby jakoś nie dowierzam (chyba, że mówimy o szybkiej porażce).
Gloomhaven Szczęki Lwa ma już trochę zasad, nie wiem czy nie za dużo w kontekście: "Nie chciałabym by było multum zasad".
Deep Madness - nie znam, nie wypowiadam się.

Od siebie dodałbym:
- Jakiś klon Pandemica - jeśli ma być naprawdę prosto to zwykły Pandemic, tylko wtedy czas pojedynczej rozgrywki to raczej poniżej 1h.
- Horrified - nie grałem, ale wygląda zachęcająco, ostatnio wyszła polska wersja.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 913
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 281 times
Been thanked: 279 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Dako »

Fojtu pisze: 11 kwie 2022, 11:30 IMO wszystkie te propozycje się nie bardzo łapią na 60-90min i pierwszą kooperację.
Wszystko co podałem "bardzo się łapie" na 60-90 minut początkowej kooperacyjnej rozgrywki ;)
Pozostaje tylko pytanie na ile podany przeze mnie zestaw gier będzie warty uwagi grających aby go dalej kooperacyjnie drążyć i poświęcać mu ich czas...
Zawsze można jednak powtarzalnie klepać to samo ;)

PS
W końcu bawimy się tutaj i to jest naprawdę fajne, że mając różne poglądy na naszą zabawę jesteśmy gotowi tu i teraz pomagać każdej nowej osobie.
I po to jest to forum :D
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2022, 12:00 przez Dako, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: donmakaron »

Bastion, Big Book of Madness (najlepiej z dodatkiem), Załoga albo coś klasycznego jak Pandemic. Może kooperacyjne pudełko DC deckbuilding game albo któreś Legendary?
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Fojtu »

Dako_W pisze: 11 kwie 2022, 11:48
Fojtu pisze: 11 kwie 2022, 11:30 IMO wszystkie te propozycje się nie bardzo łapią na 60-90min i pierwszą kooperację.
Wszystko co podałem "bardzo się łapie" na 60-90 minut początkowej kooperacyjnej rozgrywki ;)
Pozostaje tylko pytanie na ile podany przeze mnie zestaw gier będzie warty uwagi grających aby go dalej kooperacyjnie drążyć i poświęcać mu ich czas...
Zawsze można jednak powtarzalnie klepać to samo ;)
Szczęki lwa w 60-90 min w 4 osoby to raczej bajka, szczególnie wśród mniej ogranych osób. Do tego powiedziałbym, że szczęki łapią się spokojnie na kategorię "multum zasad".
Posiadłość Szaleństwa to nawet producent podaje 2-3h.
Deep Madness się nie wypowiadam bo nie grałem.

Można proponować różne rzeczy, ale fajnie by było jednak proponować coś, co trafia w kryteria. Najtrudniejsza wymieniona gra ma 2.80 a Ty proponujesz coś w stylu 3,5 kiedy ktoś prosi o relatywnie prostą grę na pierwszy coop.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Yuri »

Moje typy:
- Posiadłość Szalenstwa, ale tutaj posiadowa bankowo dłuższa jak 90m
- Horrified
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Cyel »

Rzekłbym Aeon's End albo jakiś Pandemic (dobrany pod kątem klimatu, który Wam pasuje).
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Curiosity »

Mr_Fisq pisze: 11 kwie 2022, 11:38 - Horrified - nie grałem, ale wygląda zachęcająco, ostatnio wyszła polska wersja.
Mam, grałem, lekka i szybka, kilka scenariuszy, duży nacisk na kooperację, niska cena.

Oprócz tego mogę polecić takie tytuły (we wszystkie grałem):

Załoga - już był wymieniony, gra tania i po polsku, krótka i regrywalna
'5 Minute Dungeon" - faaaaajna kooperacja, jest polska wersja językowa, niska cena.
"Forbidden Desert" - też jest polska wersja, też niska cena, krótki czas, modułowa "plansza"
Marvel United - mega zabawa z bohaterami Marvela, sama podstawka może być mało regrywalna, ale są dodatki na rynku, polska wersja językowa.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: arturmarek »

Podbijam Załogę.

Jeśli chodzi o Pandemica, to moim zdaniem nie jest zbyt dobra gra na 4 osoby. Według mnie jest więcej czekania na swoją turę niż grania. dodatkowo często jak jest moja kolej to musze wykonać konkretną akcję, która pasuje do tego co akurat zrobili inni.

W Aeon's End nie grałem w 4 osoby, ale wydaje mi się, że powinien nieźle działać.
venomik
Posty: 566
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 255 times
Been thanked: 273 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: venomik »

Ostatnio graliśmy 3 razy w Posiadłość szaleństwa 2 w cztery osoby, ten sam skład. Za każdym razem czas naszej rozgrywki to czas deklarowany przez producenta razy dwa. Nie wiem czy tam jest czas podawany dla ogranych skadów dwuosobowych czy my az tak zamulamy (nie wydawało mi się aby tak było), ale w rozgrywce na 4 osoby do 90 minut absolutnie bym tej gry nie umieścił.

Za to w tym czasie zmieści się Zombicide. Jednak z tą grą jest ten problem, że każda rozgrywka wymaga 6 postaci. Więc grając w 4 osoby dwaj gracze będą mieli po jednej postaci, a dwaj pozostali po dwie. Kwestia jak bardzo to przeszkadza.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Mr_Fisq »

arturmarek pisze: 11 kwie 2022, 14:29 Jeśli chodzi o Pandemica, to moim zdaniem nie jest zbyt dobra gra na 4 osoby. Według mnie jest więcej czekania na swoją turę niż grania. dodatkowo często jak jest moja kolej to musze wykonać konkretną akcję, która pasuje do tego co akurat zrobili inni.
Ja grałem głównie na 2-3; natomiast BGG sugeruje 4 graczy jako optymalna liczbę. Za to dla Upadku Rzymu już 3 (podobnie dla wersji WoW).
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Grzdyll »

Też zdecydowanie podbijam Załogę (a już szczególnie jak w towarzystwie są osoby które grały kiedyś w tradycyjne gry karciane). Z niewymienionych dorzucę jeszcze Wiarusów i oczywiście rewelacyjny Space Alert jeśli nie straszna Wam gra w czasie rzeczywistym. Poza tym możecie rozważyć też Zombie Kids/Teens - choć target to dzieci to dorośli też się mogą nieźle bawić. Gloomhaven Szczęki to fantastyczna gra ale chyba jednak nie proponowałbym na start.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1027
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Beskid »

Horrified
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: tomp »

zakazana wyspa
zakazana pustynia
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3389
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2064 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Ardel12 »

Ghost Stories lub jej nowsza reimplementacja. To jedna z moich pierwszych jak nie pierwsza gra coop i gram do dziś. A kupiłem ją spokojnie 12 lat temu. Jest prosta w zasadach a sama podstawka daje multum partii. Oferuje również kilka poziomów trudności. Spokojnie zmieścisz się nawet w 1h.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Yuri »

Ardel12 pisze: 12 kwie 2022, 09:08 ... Spokojnie zmieścisz się nawet w 1h.
Początkowo to nawet w 30m się z Wami demony uwiną :)
Pandemic Cthulhu też zdałby egzamin sądzę.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
rutra1992
Posty: 434
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 159 times
Been thanked: 113 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: rutra1992 »

Pytanie czy polska wersja jest niezbędna? Bo jak nie to marvel Champions może być fajnym wyborem, ja gram w to co prawda solo, ale w kilka osób działałoby to również dobrze jeśli nie lepiej (bo niektórzy bohaterowie w solo są słabi, a tak można się uzupełniać).

Z już wymienionych zdecydowanie polecam Załoge, grałem to w 4-5 osób i działa super.
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Julka182 »

Wielkie dzięki za porady :)

Przyjrzę się bliżej Waszym typom,
mam tylko pytanie co do załogi- widzę, że są dwie wersje - w poszukiwaniu dziewiątej planety oraz wyprawa w głębiny, którą polecacie bardziej?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Curiosity »

Julka182 pisze: 13 kwie 2022, 15:11 w poszukiwaniu dziewiątej planety oraz wyprawa w głębiny, którą polecacie bardziej?
Chyba kosmiczną.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Pierwsza kooperacyjna

Post autor: Grzdyll »

Curiosity pisze: 13 kwie 2022, 15:15
Julka182 pisze: 13 kwie 2022, 15:11 w poszukiwaniu dziewiątej planety oraz wyprawa w głębiny, którą polecacie bardziej?
Chyba kosmiczną.
Dokładnie odwrotnie. Głębiny mają lepszą wersję doboru trudności zadań dla różnej liczby osób. Choć zakupu żadnej nie będziesz na pewno żałować :)
ODPOWIEDZ