Aricola czy Dominion co wybrac??

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Agricola czy Dominion

Aglicola
30
57%
Dominion
23
43%
 
Liczba głosów: 53

Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: buras »

wiem że i Agricola jest świetna i Dominion też . Ale fundusze nie bardzo pozwalają na zkup tych pozycji za jednym zamachem. Najcześciej gramy w 3 osoby tzn. ja moja dwójka dzieci i czasami żona i znajomi. Więc proszę o pomoc w wyborze,
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2009, 14:53 przez buras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: mst »

Dominion jest IMHO lepszą grą dla początkujących planszówkowiczów ale w sumie obie się nadają. Obie możesz wypróbować podczas poniedziałkowych spotkań w gliwickim MDK'u. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: buras »

osobiście to ja zagram we wszystkie :twisted: . A moi współgracze to wiek od 8 do 35 lat, wiec nie wiem co wybrac. A ciezko bedzie mi zebrac moje grono zeby wypróbować gry w MDK'u.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: asiok »

Nie da się odpowiedzieć- są zbyt różne...

Musisz koniecznie sprawdzić sam - i to szczególnie pod kątem tego, czy spodoba się "współgraczowi" - mam trochę gierek, którymi jestem zachwycony ale nie mam z kim w nie grać....

Z 8-latkiem raczej ciężko będzie zagrać w te gry - tzn. będzie grał ale myślę, że nie będzie w stanie opracować dobrej strategii więc albo będziecie mu odpuszczać albo będzie przegrywał...


P.S. A szczególnie dlatego że Dominion jest do kitu i nudny :wink: . No dobra - bijcie mnie :wink:
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: serafin1 »

@buras , widzę, że jesteś drugim p. Antonim Gucwińskim, także brać Agricole i się cieszyć :D Ale jak weterani mówią, najpierw przetestować. Też zależy jaki czas preferujecie, Agricola to 2h , nie wiem czy 2x będą chcieli zagrać, Dominin to ok 30 min, kilka partii jak nic.(co może się po miesiącu przejeść, zależy też od intensywności)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2009, 14:05 przez serafin1, łącznie zmieniany 1 raz.
☻/
/▌
/ \
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: buras »

asiok pisze:P.S. A szczególnie dlatego że Dominion jest do kitu i nudny :wink: . No dobra - bijcie mnie :wink:
A ja myślałem ze WOW jest nudny, dlatego sprzedałem i zastanawiam sie czy też sie pozbyć starcrafta... taki mały offtop....

Bardziej się słaniam ku Agricoli bo tam jest wiecej kombinowania i warianty gry są rodzinne i jakies tam tródniejsze .Więc wydaje mi się że dzieci i zona (Znajomi) bedą chyba mieli wiecej frajdy z gry.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: FormatC »

Agricola tylko WYGLADA na lekka, przyjemna i rodzinna gre o hodowaniu zwierzatek i pieczeniu chlebka, a tak naprawde jest skomplikowana, wiele rzeczy trzeba ogarnac, wymaga dosc dalekosieznego planowania, nie ma w niej lubianej przez dzieci i nie-graczy interakcji bezposredniej itd.... A wariant rodzinny wcale nie jest duzo prostszy od tego z kartami.

Z kolei Dominiona mozna wytlumaczyc w 10 minut, gra sie w niego przyjemnie i szybko i sadze, ze po kilku(nastu) grach nawet dziecko da rade zlozyc fajnie grajaca talie. :)
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Arhtu »

Dominion to tylko szybki przerywnik, Agricola to "pełnowymiarowa" gra. Dominion jest na pewno prostszy i łatwo go wytłumaczyć, ale doświadczony gracz będzie i tak młócił początkującego. Agricola nie jest bardzo skomplikowaną grą, ale nie jest to też prosta pozycja. Wielu osobom, szczególnie początkującym, może dokuczać ograniczona ilość możliwości realizowania swoich zamierzeń - akcji i zasobów zawsze jest za mało w stosunku do tego, co chcielibyśmy zrobić.

Zdecydowanie polecałbym Agricolę, chociaż Dominion może się podobać ze względu na szybkość i lekkość, przy jednoczesnej dużej wadze podejmowanych decyzji. Wadą Agricoli jest specyficzna tematyka i jej osobliwe graficzne przedstawienie, niektórym może nie przypaść do gustu.
-
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: salmunna »

buras pisze: Najcześciej gramy w 3 osoby tzn. ja moja dwójka dzieci i czasami żona i znajomi.

Nie dawałabym takim osobom Agricoli, bo to ciężka, mózgożerna, długa i nudna gra.
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Wehr »

Zdecydowanie Dominon. Jak już zostało napisane, gra jest lekka, łatwa i przyjemna. Świetnie się sprawdza przy trzech-czterech graczach. Nie wiem, czy spodoba się dziecku, ale jest zdecydowanie łatwiejsza do ogarnięcia, niż Agricola. Agricola oferuje niesamowicie duże warianty strategiczne i co chwila staje się przed trudnym wyborem, wypada też mieć dalekosiężną taktykę a element losowy jest znikomy. W Dominionie o wygranej często decyduje los (dzisiaj jak grałem, to notorycznie na ręce lądował mi zestaw kart: 2xkarta zwycięstwa, 1xklątwa, 1xlichwiarz, 1xkopalnia i nic z tym nie mogłem zrobić :P), ale jest też miejsce na kombinowanie. Gra jest emocjonująca i szybka (co jest ważne, bo mało kto potrafi wysiedzieć dwie-trzy godziny przy jednej partii jakiejkolwiek gry).

Ale tak naprawdę warto kupić obie. :-)
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: buras »

Wehr pisze:
Ale tak naprawdę warto kupić obie. :-)
Jeżeli uda mi się kupić agricole w korzystnej cenie to bedzie na dominion.]
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2009, 13:50 przez buras, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Maras »

MisterC pisze:Zdecydowanie wypadałoby spróbować. Gry są diametralnie różne.
Zgodzę się, że to zupełnie odmienne gry. Trzeba spróbować i ocenić samemu. Agricola jest bardziej rozbudowana i złożona, a z koleji Dominion posiada krótki czas rozgrywki i dużo elementów kombinacji. Co kto lubi.
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Cirrus »

FormatC pisze: nie ma w niej lubianej przez dzieci i nie-graczy interakcji bezposredniej
? Skąd przekonanie, że interakcje bezpośrednia lubią dzieci i nie-gracze? Bez interakcji gra robi się pasjansem...

A polecam Dominiona oczywiście :)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Aba »

Cirrus pisze:
FormatC pisze: nie ma w niej lubianej przez dzieci i nie-graczy interakcji bezposredniej
? Skąd przekonanie, że interakcje bezpośrednia lubią dzieci i nie-gracze? Bez interakcji gra robi się pasjansem...

A polecam Dominiona oczywiście :)
Aż nie chce mi się komentować tego co FormatC napisał. Jak ktoś nie chce interakcji to niech gra w Arkhamy samemu.

DOMINION oczywiście. Agricola jest moim zdaniem gierką nudną, bez wyrazy, z częstym downtimem i taką gdzie osoba nowa nie ma szans z weteranami przez dobrych kilka gierek.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: FormatC »

Z mojej wypowiedzi nie wynika, ze interakcji bezposredniej nie lubia gracze, a jedynie, ze nie-gracze i dzieci lubia takowa. Przeciez jesli dziecko cos lubi (np. ciastka), to nie oznacza, ze dorosly juz tego lubic nie moze... ;) Nie uwazam, ze gry bez interakcji czy z interakcja posrednia sa lepsze od tych z interakcja bezposrednia, ale zauwazylam, ze "nowym" osobom latwiej taka gre wytlumaczyc i przewaznie czerpia z niej wiecej zabawy... Wydaje mi sie (nie mam w tej kwestii doswiadczenia), ze dzieciom bardziej spodoba sie zagrywanie wiedzmy czy zlodzieja w Dominionie niz optymalizacja ruchow w Agricoli...
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: FormatC »

Aba pisze: Aż nie chce mi się komentować tego co FormatC napisał. Jak ktoś nie chce interakcji to niech gra w Arkhamy samemu.
Hmm... alez ten formatc to glupi jest!! :twisted:

Nie wiem, skad Wy bierzecie takie interpretacje moich wypowiedzi... Wydawalo mi sie, ze napisalam BARDZO jasno, co polecam i dlaczego.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Sandman »

Dla mnie wypowiedź Formatki była jasna od początku i nie zauważyłem w niej nic nie tak. Także zdecydowanie przesadzacie...


Off-top jak mi się nie chce już w robocie siedzieć. Bleeeeeeeeeeeeee
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: yosz »

Sandman pisze:Off-top jak mi się nie chce już w robocie siedzieć. Bleeeeeeeeeeeeee
yup yup
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Geko »

Aba pisze: DOMINION oczywiście. Agricola jest moim zdaniem gierką nudną, bez wyrazy, z częstym downtimem i taką gdzie osoba nowa nie ma szans z weteranami przez dobrych kilka gierek.
A moim zdaniem zdecydowanie Agricola. Tematyczna, ciężka i satysfakcjonująca gra dla graczy. Dominion to, moim daniem, takie tworzenie talii po to, żeby nakupić najwięcej punktów zwycięstwa. Pomysł ciekawy, ale nieciekawie rozwinięty. Ta gra nie ma dla mnie "tego czegoś" i jest strasznie mechaniczna - zagraj/dociągnij/kup/odrzuć/przetasuj kartę/-y. I tak w kółko.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: buras »

Wehr pisze:
Ale tak naprawdę warto kupić obie. :-)
buras pisze: Jeżeli uda mi się kupić agricole w korzystnej cenie to bedzie na dominion.
I udało się Smerfmaruda był tak zawiedziony z gry , że sprzedał mi ją za 115 z przesyłką , więc chyba było warto zaryzykować zakupu. No i tez zostanie na dominion. :twisted: Ale nad dominionem musze przez weekend popracowac nad moją Kochaną połowicą. :twisted:
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2009, 13:56 przez buras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: FormatC »

yosz pisze:
Sandman pisze:Off-top jak mi się nie chce już w robocie siedzieć. Bleeeeeeeeeeeeee
yup yup
No dobra, mi tez sie nie chce siedziec.. ;)

I dzieki za poparcie, Sandman :*
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Sandman »

buras pisze: musze przez weekend popracowac nad moją Kochaną połowicą. :twisted:
Brzmi conajmniej dwuznacznie, w każdym razie powodzenia - spisz się dobrze. :twisted:


Formatka: nie ma za co. :)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: buras »

Sandman pisze: Brzmi conajmniej dwuznacznie, w każdym razie powodzenia - spisz się dobrze. :twisted: :)
Eee.. tam , Głodnemu chleb na myśli :wink: 8)

Noo iii też mie się już nie chce siedzieć w PRAAACYY
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Sandman »

Buras: syty też może o pożywieniu myśleć i to lepszym niż chleb. 8) ;)


PS za 10 minut zaczyna się moja ostatnia godzina całotygodniowej "harówki". :D :D :D

PS 2 mam nadzieję, że administratorzy wybaczą takie durne offowanie, ale ostatnie godziny w pracy swoje robią. :twisted:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Aricola czy Dominion co wybrac??

Post autor: Arhtu »

Agricooooola!
Dominion to zaraza!
-
ODPOWIEDZ