Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Sendilkelm
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2021, 23:00
Has thanked: 6 times

Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Sendilkelm »

Zastanawiam się nad kupnem gry na wyjazd we dwoje za granicę. Gra ma być dodatkiem do wyjazdu, więc rozgrywka powinna być stosunkowa krótka - do 1 godz. Z racji przelotu samolotem fajnie gdyby nie zajmowała dużo miejsca, najlepiej, żeby zabrać same komponenty bez pudełka i instrukcji.

Myślałem o grach typu Munchkin, 6 bierze, To ja go tnę!, z silnym wskazaniem na to ostatnie, ale nie grałem w ten tytuł, więc nie wiem jak się sprawdzi. Munchkin wydaje mi się nieco przestarzały, a 6 Bierze! nieco zbyt suche.

Opinie na temat To ja go tnę! we dwie osoby mile widziane, może ktoś doradzi jakiś inny tytuł?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: karmazynowy »

6 bierze to możesz od razu wykreślić, to nie działa na 2 osoby. Jak ma być karcianka to lepiej Mandala.

A tak to polecę klasykami: Botanik, Spór o Bór, Fantastyczne Światy, King is Dead (trochę bardziej mózgożerne).
Z nowości w języku angielskim, na 2 osoby polecam sprawdzić Radlands i Caper Europe.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 483
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 866 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: JollyRoger90 »

Rzuć na tace
Fantastyczne światy
Urbanista
Jaipur
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 417
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 613 times
Been thanked: 405 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: kuleczka91 »

To ja go tnę sprzedałam, bo ta gra słabo bangla na 2 osoby. Na 3 również nam dupy nie urwała. To jest typowa imprezówka, chyba żadna dobrze nie działa w małym składzie.

Co do gier na 2 to: 7 cudów świata: Pojedynek, Little Town (plansze wrzucić w plecak w teczkę, reszta komponentów do woreczków strunowych, albo do śniadaniówki, sama tak przewoziłam w samolocie), Rzuć na tacę, Trails of Tucana, Głębia, Spacer po Burano, Welcome to, Kaskadia, Valeria: Wyprawy.
ppeter
Posty: 532
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: ppeter »

Tajniacy Duet, spokojnie można zapakować bez pudełka.
ignacy.ni
Posty: 36
Rejestracja: 09 maja 2020, 16:42
Has thanked: 59 times
Been thanked: 72 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: ignacy.ni »

Mr Jack
Watergate
Kahuna
MicroMacro: Crime City
Tajemnica Whitehall
Paryż Miasto świateł
Fantastyczne Światy
Botanik
Tu i Tam
Star Realms
Konspiracja: Uniwersum Abyss
Gejsze
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: arturmarek »

Przy odrobinie kombinacji można dopakować kilka gier prawie bez użycia dodatkowe miejsca w walizce. Przykłady:
Carcassonne: wyjmujesz kafelki i meeple i pakujesz do jakiegoś woreczka, plansza punktacji jest niepotrzebna, można notować punkty używając kartki i ołówka.
Azul: podobnie jak wyżej- bierzesz tylko kafelki w woreczku, pięć kafli rynków i dwie plansze gracza. Jedyny problem to spakować plansze "pomiędzy ubrania" tak aby się nie złamały.

Można też spróbować spakować dużo karcianek do jednego pudełka. Ja pamiętam, że do pudełka z 7 Cudami: Pojedynkiem pakowałem 3 gry.
Cyel
Posty: 2584
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1447 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Cyel »

Plansze zawsze idą na "plecy" plecaka ;)

Popieram upychanie elementów w jednym pudełku, ostatnio do Tajemnic Whitehall weszły mi w sumie 3 gry. A gierki w stylu Star Realms w dowolnym kącie plecaka można upchnąć. Albo w kieszeni bojówek.

Tytułów dostałeś sporo. Z tych, które znam odradziłbym Gejsze - bezsensowna gra o niczym, nawet jak na krótki filler. Dodałbym za to Siege Storm, Epic: Pojedynek i Sztukę Wojny.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2022, 16:16 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 417
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 613 times
Been thanked: 405 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: kuleczka91 »

arturmarek pisze: 22 cze 2022, 08:52 Jedyny problem to spakować plansze "pomiędzy ubrania" tak aby się nie złamały.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie i w sumie dobre jeśli się ma ksero z drukarką. Wrzucić planszę na ksero, odbić dwie kopie i się nie trzeba martwić czy się zniszczy czy nie :D

A ogólnie to na początku w samolocie woziłam z pudełkami, ale one na tym cierpiały, bo zawsze trafiły się jakieś obtarcia. Później sobie wyrobiłam schemat, że komponenty uciskam w pudełka śniadaniowe, planszę w teczkę żeby się nie odrapały i można lecieć i grać. Aż byłam zdziwiona kiedyś, że cała podstawka Osadników Narodziny Imperium się zmieściła w śniadaniówce :mrgreen:
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: trixon »

Kartografowie
Fantastyczne światy
Kolejowy szlak
Gejsze
7cudów świata pojedynek
Sendilkelm
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2021, 23:00
Has thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Sendilkelm »

karmazynowy pisze: 21 cze 2022, 12:13 6 bierze to możesz od razu wykreślić, to nie działa na 2 osoby. Jak ma być karcianka to lepiej Mandala.

A tak to polecę klasykami: Botanik, Spór o Bór, Fantastyczne Światy, King is Dead (trochę bardziej mózgożerne).
Z nowości w języku angielskim, na 2 osoby polecam sprawdzić Radlands i Caper Europe.
Dzięki za ostrzeżenie, a także propozycje, Spór o Bór wydaje się być w sam raz, bo dosłownie będzie się go dało spakować do kieszeni, a z tego co zobaczyłem to rozgrywka nie jest zbyt skomplikowana, w sam raz na wakacyjny wyjazd, duży plus za szatę graficzną.
kuleczka91 pisze: 21 cze 2022, 13:23 To ja go tnę sprzedałam, bo ta gra słabo bangla na 2 osoby.
Dzięki za ostrzeżenie. Podoba mi się art na kartach, ale z opisu rozgrywki właśnie nie bardzo się spodziewałem czy to działa na 2 osoby.
arturmarek pisze: 22 cze 2022, 08:52 Przy odrobinie kombinacji można dopakować kilka gier prawie bez użycia dodatkowe miejsca w walizce. Przykłady:
Carcassonne: wyjmujesz kafelki i meeple i pakujesz do jakiegoś woreczka, plansza punktacji jest niepotrzebna, można notować punkty używając kartki i ołówka.
Azul: podobnie jak wyżej- bierzesz tylko kafelki w woreczku, pięć kafli rynków i dwie plansze gracza. Jedyny problem to spakować plansze "pomiędzy ubrania" tak aby się nie złamały.
Akurat o Azulu: Witraże Sintry myślałem właśnie :) planszetki dla dwóch graczy się łatwo składają, ale chciałem zabrać coś nowego. Carcassone też mam i często gram (Big Box plus pare innych dodatków), tutaj bardziej się obawiam, czy się znajdzie akurat odpowiedni stół do rozgrywki.

Generalnie dużo fajnych propozycji, dziękuje wszystkim za podpowiedzi, dużo zaoszczędzonego czasu na przegladanie internetów.
Myślę, że się zdecyduję na 7 cudów świata: pojedynek (i tak był na liście do kupienia i zagrania) plus Spór o bór/Urbanista.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4728
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Mr_Fisq »

Rzuć jeszcze okiem na Jaipur. Karty + żetony można upakować praktycznie wszędzie.
Sprzedam: Lands of Galzyr , Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Sendilkelm
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2021, 23:00
Has thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Sendilkelm »

Mr_Fisq pisze: 22 cze 2022, 13:42 Rzuć jeszcze okiem na Jaipur. Karty + żetony można upakować praktycznie wszędzie.
Patrzałem, było w propozycjach. Gra rzeczywiście kompaktowa, ale, niby drugorzędna sprawa, jednak estetycznie i tematycznie nie za bardzo trafi w gusta mojej drugiej połówki ;)
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: mementomoris »

No to ja dorzucę od siebie Red7 i Niezwykłe Ogrody. Obie są estetyczne (choć Red7 na specyficzny sposób) i dość szybkie. No i obie właściwie redukują się do talii kart.
Sendilkelm
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2021, 23:00
Has thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Sendilkelm »

mementomoris pisze: 22 cze 2022, 13:58 No to ja dorzucę od siebie Red7 i Niezwykłe Ogrody. Obie są estetyczne (choć Red7 na specyficzny sposób) i dość szybkie. No i obie właściwie redukują się do talii kart.
Nie chodziło mi o to, że Jaipur jest brzydki (bo nie jest), tylko szata graficzna nie pod nasze gusta. Ale mnie się podobają karty w Terraformacji Marsa, więc nie oceniam co jest ładne a co brzydkie ;)
ponika
Posty: 532
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 445 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: ponika »

Sama mam i polecam wszystko z poniższego obrazka:

Obrazek

Jak widać wszystkie da się spakować w deckboxy, wszystkie są stosunkowo małe objętościowo po rozłożeniu. W Star realms czy Fantastyczne światy spokojnie pograsz na lotnisku czy w dworcowej poczekalni.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: tomwro »

Polecam sobie przepakować kilka gier do jednej puszki od czekoladek i nie wozić polskiego powietrza za granicę. Instrukcje mieć w pdfach w telefonie, albo wydrukować wesje 4str na jednej stronie a4.
W załączniku puszka z naszych poprzednich (samolotowych) wakacji.
W tym roku część tytułów bym zmienił i lista by wygłądała jak poniżej :
- konspiracja
- głębia (polska)
- fantastyczne światy
- red7
- spór o bór
- x bierze
Z nieco większych :
- pstryk
- fort
- 7 cudów świata

Jak nie jedziecie w Bieszczady i nie jesteście planszowkowymi świrami, to raczej proponowałbym się ograniczyć do maks 3 mniejszych tytułów i ewentualnie jednego większego, bo i tak będziecie się plażować, pić drinki z palemką, zwiedzać i się knajpować wieczorami.
Spoiler:
Sendilkelm
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2021, 23:00
Has thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Sendilkelm »

tomwro pisze: 24 cze 2022, 15:08 Polecam sobie przepakować kilka gier do jednej puszki od czekoladek i nie wozić polskiego powietrza za granicę. Instrukcje mieć w pdfach w telefonie, albo wydrukować wesje 4str na jednej stronie a4.
W załączniku puszka z naszych poprzednich (samolotowych) wakacji.
W tym roku część tytułów bym zmienił i lista by wygłądała jak poniżej :
- konspiracja
- głębia (polska)
- fantastyczne światy
- red7
- spór o bór
- x bierze
Z nieco większych :
- pstryk
- fort
- 7 cudów świata

Jak nie jedziecie w Bieszczady i nie jesteście planszowkowymi świrami, to raczej proponowałbym się ograniczyć do maks 3 mniejszych tytułów i ewentualnie jednego większego, bo i tak będziecie się plażować, pić drinki z palemką, zwiedzać i się knajpować wieczorami.
Spoiler:
Dokałdnie taki plan jest :)
instrukcje w głowie/telefonie, a jedna - dwie gry nam wystarczą, bo raczej zagramy kilka razy wieczorem, na więcej nie będzie czasu.
Ja zamiast puszki zamierzam użyć pojemnika typu tupperware z klipsowym zamknięciem. Dzieki za propozycje!
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: tomwro »

Weź też coś lekkiego na plaze (u nas Głębia/Konspiracja/Spór o bór /X bierze/Red7/Lato z komarami/Czarne historie 🤪)
Roman(ka)
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2020, 09:31
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Roman(ka) »

To ja jeszcze dodam: Splendor. Jak się wypakuje z pudełka karty i żetony przygotowane dla 2, to mieści się w saszetko-piórniku albo jeszcze mniejszym woreczku strunowym.
ponika
Posty: 532
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 445 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: ponika »

To jeszcze z gier do przepakowania dobre są Legendy Blue Moon - bierzesz karty (wszystkie albo wybrane talie), planszę (albo ksero, jeśli chcesz) i trzy żetony, kamyki, czy kapsle zamiast smoków.

Jeśli lubisz to Keyforge jest malutki, ale dość specyficzny.

Z nowszych rzeczy bardzo fajny jest Mindbug, zaraz powinien wyjść po polsku, albo Schotten Totten 2.

Z kolei Rój, jeśli nie chcesz inwestowac w wersję pocket, da się zrobić w wersji PNP - drukujesz jedną kartkę A4, kleisz na karton i masz żetony które spokojnie możesz choćby i wyrzucić po wakacjach (i nie żal jak zgubisz).

Wszystkie Roll/Flip&write spokojnie da się spakować w jedno pudełko - laminujesz po dwie karty z notesów i wszystkie kostki i talie w jedno pudełko. Pomijam już gry oparte na zwykłych k6, jak np Rzuc na tace czy Bukiet, bierzesz 6-8 kostek (albo uznajesz że pomarańczowa kostka z gry to żółta u ciebie), drukujesz plansze z BGG i masz zabawy na długie godziny
Ogiennnn
Posty: 49
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:23
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: Ogiennnn »

ponika pisze: 25 cze 2022, 07:03 Z nowszych rzeczy bardzo fajny jest Mindbug, zaraz powinien wyjść po polsku
Ktoś zamierza to wydać w Polsce czy mówisz o wersji z KS?
ponika
Posty: 532
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 445 times

Re: Gra dla 2 osób na wyjazd wakacyjny

Post autor: ponika »

Przyznam że nie wiem. Wiem że angielska ma być w retailu, założyłam że polska też, skoro już mają tłumaczenie gotowe. Ale to moje domniemania.
ODPOWIEDZ