Euro średniej ciężkości - które wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Euro średniej ciężkości - które wybrać?

Post autor: piterro88 »

Cześć ;)

Zastanawiam się nad zakupem Euro wagi średniej. Istotne dla mnie cechy to:
- spora regrywalność,
- dobry tryb solo,
- w miarę wyczuwalny klimat/temat podczas rozgrywki,
- NIE za krótka kołderka,

Wstępnie biorę pod uwagę 3 tytuły:
1 - Zaginiona Wyspa Arnak + dodatek
2 - Great Western Trail 2-ed
3 - Brazil Świt Imperium

Proszę o opinie, która z tych gier najbardziej wpasowuje się w cechy, które wymieniłem; ewentualnie propozycje innych gier tego typu :)
W mojej skromnej jak dotąd kolekcji posiadam: TM Ekspedycja Ares, Najeźdźcy ze Scytii i Hero Realms - wszystkie je lubię i teraz szukam czegoś trochę bardziej rozbudowanego.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Euro średniej ciężkości - które wybrać?

Post autor: arturmarek »

Jako naturalny krok poleciłbym Terraformację Marsa. Jednak jeśli masz już Aresa, to nie wiem czy chcesz grę aż tak podobną. Na Skrzydłach spełnia Twoje wymagania, jedynie nie mam pewności, że jest bardziej skomplikowana od Aresa.
Tutaj masz listę top gier Solo: BBG TOP200 solo.

Tak na szybko patrząc top7 solo euro:
1. Terraformacja Marsa
2. Projekt Gaja (na tem moment niedostępna w normalnej cenie)
3. Uczta dla Odyna (j.w.)
4. Scythe (nie grałem, ale trzeba by sprzwdzić czy sama podstawka dobrze dziłą solo, czy trzeba jakiś dodatek)
5. Imperium Classics (nie grałem, ale wydaje się super opcją dla Ciebie)
6. Na Skrzydłach
7. Nusfjord (nigdy nie wydana po polsku)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1037
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Euro średniej ciężkości - które wybrać?

Post autor: karmazynowy »

Wszystkie te założenia
- spora regrywalność,
- dobry tryb solo,
- w miarę wyczuwalny klimat/temat podczas rozgrywki,
- NIE za krótka kołderka,
Spełnia Imperium Antyk. Jest trochę cięższy niż gry, które posiadasz i ma bardzo dobry tryb solo.
Mam tylko jedno zastrzeżenie, jeśli grasz na więcej osób to ta gra się nie nadaje - absolutny maks to 2 osoby.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1980
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 877 times

Re: Euro średniej ciężkości - które wybrać?

Post autor: Neoptolemos »

Ja się nie zgodzę z Imperium, bo mi ta gra WYBITNIE nie siadła i uważam, że wszystkie powyższe założenia - za to w lepszy sposób - spełniają Osadnicy: Narodziny Imperium. Aczkolwiek również nie skalują się wybitnie powyżej 2 graczy (natomiast tryb solo jest mniej upierdliwy). Na Skrzydłach i Everdell będą również ok (w Na Skrzydłach solo nie grałem, ale tableau building jest dość bezpiecznym gatunkiem. Everdell solo pięknie śmiga).

Rozważyłbym też Lewis & Clark, temat jest silny, solo chodzi przyjemnie, natomiast pytanie o "krótką kołderkę" jest tutaj trudne - bo to gra, która nie wybacza błędów (ale nie powiedziałbym, że to krótka kołderka; możesz zrobić bardzo dużo rzeczy, tylko właśnie cała zabawa w tym, żeby robić absolutne minimum).

Btw ten ranking BGG jest... miejscami dziwny. Mam wrażenie, jakby część gier znalazła się tam dlatego, że ludzie je po prostu lubią, a nie dlatego, że mają wybitny tryb solo.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Euro średniej ciężkości - które wybrać?

Post autor: staniach21 »

Ja tak jak karmazynowy polecam Imperium Classics / Legends czołówka gier SOLO dużo lepsza od Osadników NI polecanych przez użytkownika wyżej
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Euro średniej ciężkości - które wybrać?

Post autor: pvdel »

Powiem tak - bierz Arnaka skoro sam wpadł w oko. Spełnia wszystkie założenia.
ODPOWIEDZ