Gra na 5-6 osób z elementami negocjacji, rywalizacji i budowania

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Elszynas
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2022, 16:20

Gra na 5-6 osób z elementami negocjacji, rywalizacji i budowania

Post autor: Elszynas »

Cześć :)

Szukam gry planszowej dla 5-6 osób.
Najlepiej grało się nam zawsze w Osadników z Catan z racji na częste negocjacje przy wymianie towarów, element rywalizacji pomiędzy graczami i możliwość wykorzystania sytuacji pod własne dyktando. Jednak po ograniu wszystkich dodatków chcielibyśmy czegoś trochę bardziej skomplikowanego i bardziej hmm… wyrafinowanego w planowaniu swoich kolejnych ruchów.

Próbowaliśmy już (w rożnym składzie osób) gry takie jak Puerto Rico, Terraformacja Marsa czy Cyklady. Jednak pomimo dość sensownej rywalizacji brakowało nam elementu wzajemnych negocjacji i wykorzystywania nieuwagi przeciwnika do swoich celów.

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś sensowne propozycje bo póki co przeglądamy BGG w poszukiwaniu podobnych gier ale z marnym skutkiem :/
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Gra na 5-6 osób z elementami negocjacji, rywalizacji i budowania

Post autor: Grzdyll »

No cóż, w tej kategorii mogę Ci podpowiedzieć kilka gier, które spełniają opisaną rolę w naszej kolekcji,
niestety wszystkie są chyba słabo dostępne:
Chinatown - rewelacyjna gra negocjacyjno-ekonomiczna, z powodzeniem można grać w 6 osób korzystając z wariantu na BGG. Niestety dostępna chyba jedynie na rynku wtórnym.
Szeryf z Notthingam z dodatkiem Wesoła Kompania - to już raczej gra blefu ale też i negocjacji - zajmuje u nas bardzo ważne miejsce w kolekcji wzajemnego radosnego oszukiwania i przekomarzania.
Santiago - to już tylko do 5 graczy, bardzo ciekawie rozwiązana, dość w sumie prosta ale zdecydowanie nie prostacka gra ekonomiczno- negocjacyjna z szczyptą negatywnej intrakcji.
Modern Art - na koniec chyba król gier licytacyjnych w mojej kolekcji, chyba najłatwiej ją dostać z wymienionych. Chyba najmniejszy element budowania, choć można tak patrzeć na swoją kolekcję obrazów. Rewelacyjna gra, która tylko zyskuje z kolejnymi rozgrywkami.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 641
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 195 times
Been thanked: 175 times

Re: Gra na 5-6 osób z elementami negocjacji, rywalizacji i budowania

Post autor: Michito »

+1 do Chinatown, będzie Pan zadowolony! Jest chyba jeszcze używka na forum, poza tym polecam śledzić dostępność na mepel.pl

W tym samym "odcieniu" jest również Colosseum (dla max. 5) - ale tu czeka na Ciebie polowanie na egzemplarz z 2 ręki.

IDEALNIE moim zdaniem pasuje Wyspa Skye, ale tylko na 5 graczy jeżeli dobrze kojarzę (?)

Plus również dla Ra - nowa edycja tej świetnej gry licytacyjnej dla max. 5 graczy jest dostępna w planszomanii w przedsprzedaży (możliwe, że również w innych sklepach będzie dostępna).

Budowa i rywalizacja to również Cytadela, tyle że tu budujemy z kart a nie płytek.

Jest też również świetny, ale zaawansowany Eufrat i Tygrys dla max. 4 graczy (gra niezależna językowo, jakby co to mogę pomóc w ściągnięciu starej edycji w znośnej cenie). Wspominam, bo niektórzy uważają tę grę za wybitną.

Niedługo wyjdzie Suburbia od Portalu, tam z dodatkiem może zagrać max 5 graczy (choć interakcji chyba tu dużo nie ma).

Prosta gra licytacyjna Na sprzedaż może wpisywać się w kryteria.

Królestwo w Budowie z dodatkiem Nomadzi (max. 5 graczy) ultraprosta i fajna gra rodzinna, ale również dla geeków (polecam poszperać za ofertami na ebay-kleinanzeigen.de)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Gra na 5-6 osób z elementami negocjacji, rywalizacji i budowania

Post autor: Otorek »

Chyba musicie uderzac bardziej w ameri. Ja jak zwykle na 6 osób polece Dune/Diune od GF9 z 2019 roku bo to unikalne przeżycie, ale takich gier jest sporo na rynku. Jeśli jednak za dużo w Diunie lub alternatywach ameri to Dominant Species powinien być idealny, szczególnie, że wersja pl powinna się ukazać do końca roku, albo co bardziej prawdopodobne na początku przyszłego.
Jeśli chodzi o 5 osób to Hansa Teutonica powinna się sprawdzić.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gra na 5-6 osób z elementami negocjacji, rywalizacji i budowania

Post autor: trixon »

Gra o tron. Również może się przyjąć, jeżeli chcecie negocjacji nad stołem.
Cyel
Posty: 2584
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1447 times

Re: Gra na 5-6 osób z elementami negocjacji, rywalizacji i budowania

Post autor: Cyel »

Dokładnie tak, lepiej niż Gra o Tron nie trafisz, jeśli szukacie spisków i układów.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ