Porządny city building

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1220
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 392 times
Been thanked: 265 times

Porządny city building

Post autor: Deem »

Czy jest city building, który daje poczucie budowania sensownego miasta, a nie jest tylko abstrakcyjną zagadką logiczną (nie piję do żadnego konkretnego tytułu)? Liczba graczy nie ma znaczenia, chociaż tryb solo byłby miłym dodatkiem.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Lolek454
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2021, 12:47
Has thanked: 2 times

Re: Porządny city building

Post autor: Lolek454 »

Może Suburbia?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 364
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Porządny city building

Post autor: Grellenort »

Zgłębiałem kiedyś temat i nie mam najlepszych wieści - większość gier o budowaniu miast to proste gry, którym daleko do komputerowych SimCity, czy innych Cezarów/Zeusów/Faraonów. Z dobrych do polecenia są tutaj właśnie Suburbia ale i Pośród Gwiazd (Among the Stars), gdzie budujemy nie miasto, a gigantyczną stację kosmiczną. Są to BARDZO dobre gry, jednak ich prawie wyłączny nacisk położony jest na to co, gdzie i kiedy zbudować, a nie na zarządzanie rozwijanym miastem, administracją, kryzysami/klęskami, itp.

Ach, jest jeszcze Urban Sprawl Chada Jensena, ale nie grałem, więc się nie wypowiem. Z tego co kojarzę, to rywalizacyjna gra, gdzie gracze budują jedno wspólne miasto. Ta gra to już planszowa waga cięższa, co sugeruje chociażby nazwisko autora.

Szukając czegoś więcej niż aspekt budowania, musisz paradoksalnie wyjść poza gatunek city builderów. Dobrym kierunkiem będą tu gry około cywilizacyjne, np.:
Cywilizacja Poprzez Wieki (plansza gracza to w rzeczywistości panel miasta z gier Civilizalion)
Osadnicy Narodziny Imperium/51 Stan (większość kart w tych grach to jakieś lokacje, co sprzyja poczuciu rozbudowy dużej osady/kolonii).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Porządny city building

Post autor: KubaP »

Najlepszy city building, w jaki grałem, a gram we wszystko jak leci, to Ora et Labora.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Porządny city building

Post autor: vinnichi »

Ja mam dwa ulubione, tak samo brzydkie i upierdliwe w obsłudze ale dla mnie genialne symulatory zarządzania obszarem miejskim (Antiquity) i logistyką na wsi (Roads & boats).
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ