Jaki gateway+ dla dorosłych?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 48
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Jaki gateway+ dla dorosłych?

Post autor: prz616 »

Szukam niebanalnej gry "ni to pierwszego, nie to drugiego" kroku.

Już tłumaczę. Chodzi mi o nieco bardziej zaawansowany gateway do grania przede wszystkim w gronie dorosłych (choć partie z dziećmi też mogą się zdarzyć, ale od tego mam inne tytuły). Z innych wymagań:
- neutralny temat (np. historia lub budowa miasta), odpadają klimaty bajkowe, twarde sf etc. (tu chodzi bardziej o kierunek, często dobrze się bawimy przy np. "Queendomino", ale nowi gracze czasem kręcą nosem na oprawę);
- raczej większa gra, nie filler (na wyjazdach świetnie sprawdzają się np. "Na sprzedaż" czy "Fantastyczne światy", teraz szukam czegoś "większego");
- fajnie, gdyby gra dawała poczucie rozbudowy swojego poletka w trakcie partii, przy stosunkowo niewielkiej negatywnej interakcji (jeśli chcemy się ponaparzać, na półce stoi np. "Survive" i "Godfather").

W zasadzie sprowadza się to do pytana - czy najlepszym wyborem będzie "7 cudów świata" (znam i lubię "Pojedynek")? Mocno liczyłem na "Viticulture" w tej kategorii wagowej, ale gra mi nie podeszła. Macie jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Jaki gateway+ dla dorosłych?

Post autor: trixon »

1) Terraformacja Marsa - klimat kosmiczny, ale nie jest to jakieś twarde sf. Występuje rozbudowa swojego tablo i lekka interakcja na planszy. Jest też prostsza odmiana (Ekspedycja Ares).
2) Agricola wersja rodzinna - jeżeli szata graficzna nie odstrasza to może być przyjemne. W grze występuje mechanizm cyklicznego żywienia, który nie każdemu pasuje.
3) Na skrzydłach - ładna i wydaje się spełniać Twoje wymagania
4) Gizmos - prostsza, dość szybka gra w budowanie silniczka.
agt
Posty: 1186
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 636 times
Been thanked: 323 times

Re: Jaki gateway+ dla dorosłych?

Post autor: agt »

Solenia
Wyprawa do El Dorado (trochę cukierkowa wizualnie, ale może przejdzie)
Dominion
Little Town (choć grafika komiksowa)

Sprawdzisz czy Zaginiona Wyspa Arnak nie za trudna?

A Wsiąść do Pociągu sprawdzałeś?
Jeszcze Takenoko, ale wygląda może dziecinnie.
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Jaki gateway+ dla dorosłych?

Post autor: SosnowyPatyk »

Propozycje Na Skrzydłach i Wsiąść do Pociągu popieram jako dobry i sprawdzony gateway. Terraformacja dla mnie jest świetna ale nieplanszowym znajomym średnio podeszła, więc może być podobna sytuacja. O Wyprawie Do Eldorado również bym pomyślał. U nas też w gronie tych grających z doskoku ostatnio fajnie podszedł Istanbul. Z abstraktów pomyślałbym o Azulu. Arnak moim zdaniem nie jest trudną grą ale w naszym towarzystwie nie siadła gra zupełnie. Jeśli gracie w więcej niż dwie osoby, to może Wysokie Napięcie? Proste do wytłumaczenia zasady, a gra się super.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
agt
Posty: 1186
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 636 times
Been thanked: 323 times

Re: Jaki gateway+ dla dorosłych?

Post autor: agt »

Może jeszcze Kaskadia, Amazonia, Ekosystem, Niezwykłe ogrody?
Ogródek lub Park Niedźwiedzi.
Tu i tam?

Co do 7CŚ o które pytasz to nie wiem, bo znam tylko w teorii.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 418
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 621 times
Been thanked: 412 times

Re: Jaki gateway+ dla dorosłych?

Post autor: kuleczka91 »

Wiedźmia skała, Quetzal, Kaskadia, Pory roku (tu może i słodkie grafiki, ale gra jest wredna jak się odpowiednio zagra karty), Miasteczka Tiny Towns.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Jaki gateway+ dla dorosłych?

Post autor: arturmarek »

Ja bym polecił coś z klasyków:
Wspomniane wcześniej Wysokie Napięcie
Puerto Rico
Epoka Kamienia
Zamki Burgundii

U mnie akurat Terraformacja dobrze siadła parę razy z niegrającymi znajomymi, także też polecam, choć klimat jest hard SF.
ODPOWIEDZ