Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: domel »

Hej
Szukam opinii na temat gry "Ra" - Reiner Knizia. Chce kupić żonie jakąś grę na urodziny (udało mi się ją wciągnąć w granie i teraz chcę kuć żelazo póki gorące :-) ). W zwiążku z tym, ze interesuje nas tematyka egipska myślałem o Ra właśnie ewentualnie Kleopatra. Możecie coś napisać na temat Ra? Będę wdzięczny o krótką recenzję.
pzdr
tomek
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Smerf Maruda »

BGG: http://boardgamegeek.com/boardgame/12

:-)

To będzie grane na dwie osoby? To może lepiej Aton: http://boardgamegeek.com/boardgame/19999
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Furan »

Można gdzieś jeszcze Ra w Polszcze dostać?

Ra polecam spróbować w wersji komputerowej: http://snapper.rooms.cwal.net/ra.zip albo na BrettspielWelt.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: domel »

Smerf Maruda pisze:BGG: http://boardgamegeek.com/boardgame/12

:-)
Tę stronę skądinąd znam ;-) i przeczytałem... jakieś rodzime rec... znajdę gdzieś?
Smerf Maruda pisze:To będzie grane na dwie osoby? To może lepiej Aton: http://boardgamegeek.com/boardgame/19999
Aton ponoć słabo egipski w klimacie. Chyba lepiej Kleo...

dzięki za pomoc

pzdr
tomek
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: domel »

Rochwald pisze:Można gdzieś jeszcze Ra w Polszcze dostać?
http://www.allegro.pl
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: cezaras »

W zwiążku z tym, ze interesuje nas tematyka egipska myślałem o Ra właśnie ewentualnie Kleopatra
jeśli podstawowym warunkiem ma być staroegipskość to na gorąco rzucę Ci jeszcze dwie propozycje: Nerfetiti i Amun Re (nomen omen też Knizi) - ta druga pozycja na 2 a nawet 3 osoby się nie nadaje, ale za to na 5 osób to pozycja moim zdaniem wybitna.
i jeszcze: wczoraj odkopałem Mykerinosa i wyjątkowo fajnie zażarło -> teoretycznie też wykopaliska w Egipcie, ale tak naprawdę mimo, że na planszy sa namalowane piramidy i wpływają na grę - to mimo wszystko jest to jednak abstrakcja i nie czuć zupełnie klimatu tamtych stron.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: costi »

Ra jest jeszcze bardziej abstrakcyjne, Egipt jest tam w sumie nie wiadomo po co. Doskonale udowadnia to Razzia, ktra jest gra w zasadzie identyczna, tyle ze rozgrywa sie w klimatach zlodziejsko-mafijnych i kosztuje 30zl, a nie 130 ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Geko »

costi pisze:Ra jest jeszcze bardziej abstrakcyjne, Egipt jest tam w sumie nie wiadomo po co. Doskonale udowadnia to Razzia, ktra jest gra w zasadzie identyczna, tyle ze rozgrywa sie w klimatach zlodziejsko-mafijnych i kosztuje 30zl, a nie 130 ;)
I jest mniej żetonów o 1/3 i nie ma żetonów katastrof. Ra jest lepsza.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: kruck »

Ra jest super, tylko że chyba działa od trzech osób w dal.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Sztefan »

Geko pisze:
costi pisze:Ra jest jeszcze bardziej abstrakcyjne, Egipt jest tam w sumie nie wiadomo po co. Doskonale udowadnia to Razzia, ktra jest gra w zasadzie identyczna, tyle ze rozgrywa sie w klimatach zlodziejsko-mafijnych i kosztuje 30zl, a nie 130 ;)
I jest mniej żetonów o 1/3 i nie ma żetonów katastrof. Ra jest lepsza.
A po co o 1/3 więcej żetonów skoro z mniejszą ilością śmiga świetnie. Żetony katastrof moim zdaniem się nie sprawdzają. No i Razzia ma zdecydowanie mniejsze pudełko. Razzia jest lepsza :twisted:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Geko »

Sztefan pisze: A po co o 1/3 więcej żetonów skoro z mniejszą ilością śmiga świetnie. Żetony katastrof moim zdaniem się nie sprawdzają.
Mniej żetonów to większa losowość i mniejsze szanse na zdobycie punktów. A brak katastrof spłyca grę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Sztefan »

To nie Caylus. Ta gra musi być losowa. A czy losowość będzie mniejsza przy większej ilości kart? Wychodzi na to samo, a tylko wydłuża gre.

Katastrofy mi się nie podobają. Zdarza się sytuacja gdzie tobie przez katastrofę układ kafelków zupełnie nie pasuje i przez to nie chcesz licytować. A dla innego gracza katastrofa będzie nieszkodliwa i może się zastanawiać nad licytacją.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: ragozd »

Razzia jest lepsza, a biorc pod uwage cena/grywalnosci Ra nie ma najmniejszych szans. Dla mnie Ra nie istnieje - Razzia ja wymazala z listy gier do zagrania :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Geko »

Nie, Sztefan, to nie jest dorzucenie tych samych żetonów bez zmian w mechanice. W Ra możesz więcej zebrać danych rzeczy i więcej zapunktować. Masz po prostu jeden poziom punktowania więcej. Np. zamiast 5 i 10 pkt za zestawy masz 5, 10 i 15. Poza tym, w Razzii zawsze jest 7 policjantów, nieważne ile graczy (grę w dwie osoby pomijam). W Ra masz 8, 9 lub 10, w zależności od liczby graczy. Katastrofy naprawdę dodają głębi, bo jak taka wypadnie, to zaczyna się gra psychologiczna na dociąganie kafelków i czekanie na odpowiedni moment na licytację i ocenianie, czy może jednak tej katastrofy nie łyknąć.

To wszystko sprawia, że w Ra jest mniejsza losowość i większe możliwości. Wyobraź sobie Puerto Rico z wywalonymi kilkoma budynkami, obciętą o 1/3 ilością żetonów PZ i usuniętym jednym towarem. Czy wtedy powiedziałbyś, że podstawowe PR ma niepotrzebnie dodane PZ, budynki i towary i nic to nie daje, poza wydłużaniem gry? Nie sądzę.

I najważniejsze - ja piszę pomijając kwestie ceny i wielkości pudełka. Zresztą, zobaczcie na którym miejscu są obie gry na BGG. To coś chyba oznacza.

Podsumowując, Ra to nie niepotrzebnie rozbudowana Razzia. Tylko Razzia to okaleczone Ra.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: costi »

Jakby to "obciete" PR kosztowalo 25% ceny normalnego, to bardzo intensywnie zaczalbym sie zastanawiac, czy aby na pewno owe dodatki sa warte tej ceny.

Poza tym nazywanie Razzii obcietym Ra jest IMHO krzywdzace dla tej pierwszej, bo sugferuje produkt niepelnowartosciowy, a Razzia takim nie jest - jest to po prostu bardziej lajtowe podejscie do tej samej mechaniki.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Sztefan »

Geko pisze:Nie, Sztefan, to nie jest dorzucenie tych samych żetonów bez zmian w mechanice. W Ra możesz więcej zebrać danych rzeczy i więcej zapunktować. Masz po prostu jeden poziom punktowania więcej. Np. zamiast 5 i 10 pkt za zestawy masz 5, 10 i 15. Poza tym, w Razzii zawsze jest 7 policjantów, nieważne ile graczy (grę w dwie osoby pomijam). W Ra masz 8, 9 lub 10, w zależności od liczby graczy. Katastrofy naprawdę dodają głębi, bo jak taka wypadnie, to zaczyna się gra psychologiczna na dociąganie kafelków i czekanie na odpowiedni moment na licytację i ocenianie, czy może jednak tej katastrofy nie łyknąć.

To wszystko sprawia, że w Ra jest mniejsza losowość i większe możliwości. Wyobraź sobie Puerto Rico z wywalonymi kilkoma budynkami, obciętą o 1/3 ilością żetonów PZ i usuniętym jednym towarem. Czy wtedy powiedziałbyś, że podstawowe PR ma niepotrzebnie dodane PZ, budynki i towary i nic to nie daje, poza wydłużaniem gry? Nie sądzę.
Trudno mi powiedzieć z tym PR tak na sucho. Musiałbym w taką gre zagrać. A co do dodatkowego poziomu punktowania, to mi ten w Razzii w zupełności wystarcza. Nie widzę potrzeby dodatkowego poziomu. I tak dużo różnych rzeczy punktuje i moim zdaniem Razzia świetnie chodzi. Nie zauważyłem potrzeby różnej liczby policjantów w zależności od liczby graczy. Moim zdaniem gra się świetnie skaluję. Mimo licytacji, nawet w trójkę gra się bardzo miło. W dwójkę nie mam pojęcia. Nie grałem.

Ogólnie to takie same zdanie mam o Zooloretto. Była sobie fajna karcianka Coloretto. I nagle zupełnie niepotrzebnie została zamieniona na dużą planszówkę. Kosztuje 3 razy tyle, zajmuje X razy tyle miejsca. Ma niby jakieś tam nowe elementy, które jednak w moim odczuciu nie są potrzebne i nie usprawiedliwiają "upgrade" Coloretto.

Chyba wyjątkiem w takich sprawach jest Caylus. Moim zdaniem fajny jest zarówno Caylus, jak i Caylus Magna Carta.
Geko pisze: I najważniejsze - ja piszę pomijając kwestie ceny i wielkości pudełka.
Cena i wielkość pudełka to w sumie takie cechy dodatkowe. Dla mnie jednak wielkośc pudełka staje się coraz ważniejszym aspektem danej gry. Z tego powodu na przykład przestałem się interesować Planet Steam. Jeżeli praktycznie to samo można mieć kilka razy taniej, to trudno nie zwracać uwagę na cenę.
Geko pisze: Zresztą, zobaczcie na którym miejscu są obie gry na BGG. To coś chyba oznacza.
Oj, akurat to jest w moim mniemaniu kompletnie nieistotne. Idąc tym tropem, to czy Keltis jest świetną grą skoro dostała najbardziej prestiżową nagrodę w światku planszówkowym? ;)
Geko pisze: Podsumowując, Ra to nie niepotrzebnie rozbudowane Razzia. Tylko Razzia to okaleczone Ra.
Problem w tym, że jak zauważyłem jedni podpiszą się pod pierwszym zdaniem, inni pod drugim. I jakoś nie da się przekonać nikogo do zmiany zdania. W sensie chyba dalsza dyskusja nie ma sensu, bo i tak pozostaniemy przy swoich opiniach.

Zauważ tylko, że to Razzia była po Ra, więc tym razem nie ma efektu przyzwyczajenia, jak w przypadku Steam ;)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Geko »

Sztefan pisze: Zauważ tylko, że to Razzia była po Ra, więc tym razem nie ma efektu przyzwyczajenia, jak w przypadku Steam ;)
No właśnie o to mi chodzi. Okroili Ra, a nie rozwinęli Razzię.

Może przemówi do Ciebie jeszcze jedna rzecz. W Ra nigdy nie miałem poczucia, że miałem pecha w kartach i nagle szybko skończyła się runda i nic nie wylicytowałem. W Razzii takie rzeczy zdarzają się dość często. Po prostu wszystko toczy się dużo szybciej, przy mniejszych możliwościach otrzymania punktów. Tak, jakbyś zagrał w Zaginione Miasta dwie partyjki, zamiast trzech. Na ogólny wynik ma wtedy większy wpływ losowość a mniejszy umiejętności graczy.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: ragozd »

Ra mniej losowe? To wlasnie katastrofy zwiekszaja losowosc w Ra.
Poza tym w obu grach sie to nazywa zarzadzanie ryzykiem :P
Geko pisze: Na ogólny wynik ma wtedy większy wpływ losowość a mniejszy umiejętności graczy.
Moi przeciwnicy maja inne zdanie - mam ponad 50% wygranych, a nie grywam w 2 osoby :P
O ile los moze wplynac na 1 partie - w 3 wygra lepszy. A tyle razy mozna zagrac

I czasami okrojenie wychodzi na dobre - wyobrazasz sobie Joanne Brodzik 15 kg ciezsza? A taka byla ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Geko »

Katastrofy wcale nie zwiększają losowości, tylko dodają głębi.

Ragozd, idąc Twoim tokiem rozumowania, to proponuję, żebyś od teraz grał w Wysokie Napięcie wyrzucając 1/3 elektrowni (najlepiej te najdroższe) i zmniejszając o 1/3 liczbę połączeń potrzebnych do zakończenia. Będzie mniej losowo i zgrabniej. Po co grać w tak na siłę wydłużoną grę z dołożonymi elektrowniami... :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: zephyr »

Razzia jest okrojonym ra w bardzo dosłownym sensie (mechanicznie nic nie zmieniono, wyrzucono część komponentów)
Porównania do wycinania czegoś na siłę z innych gier IMO nietrafione

To czy elementy, które wyrzucili są na plus czy minus jest dyskusyjne. Obie gry są grywalne więc jak widać cięcia nie zabiły gry.

Katastrofy są IMO ciekawym elementem - sprawiają że nawet z najwyższym czekiem masz dylemat czy dokładać coś do fajnego zestawu. Może wprowadzają losowość, ale to w końcu gra w zarządzanie ryzykiem, a śmierć faraonów się przydaje, bo gangsterzy jakoś nie chcą ginąć i zwykle jest w tej sporo punktującej materii dość statycznie.

Nie ma dodatkowych poziomów punktowania... jest więcej kafelków, co ogranicza nieco wkurzający czynnik wykupywania akurat tej posiadłości przez przypadek w jakimś fajnym zestawie. Więcej kafli = można ich więcej zdobyć, więc przesówa się trochę równowagę przy punktacji.

Ale w sumie nie wiem czy Ra ma aż tak dużo więcej do zaoferowania... a biorąc pod uwagę cenę to już w ogóle wygląda mało różowo. Co prawda wydanie jest sporo lepsze, ale setting egipski kompletnie na siłę.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: ragozd »

Widzisz Geko - rownie dobrze moglbys to mnie chciec odchudzic o 15 kg. A to nie najlepszy pomysl :P przy 65 kg i 180 cm wzrostu :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: jax »

Więcej kafelków jest potrzebnych bez dwóch zdań - ile razy to ludzie w Razzii brali cokolwiek bo już policjanci się piętrzyli i groził koniec rundy. Więcej kafelków = więcej kombinowania, mniej losowości i brania czegokolwiek, co popadnie. Katastrofy też są świetne, nadają grze dodatkowy wymiar. I przypominam że Ra było pierwsze więc te katastrofy nie są na siłę ani na siłę nie jest wydłużony czas gry przez więcej kafelków. Bo TO JEST właśnie pierwotna oryginalna gra a nie jakaś Razzia.
Co do ceny, pudełka - to ja wolę mieć przede wszystkim DOBRE gry a nie tanie gry. Jakbym chciał mieć tanie gry to bym kupił sobie Monopoly za 20zł, Grzybobranie za 10 i Małego detektywa za 8, no i jeszcze mnóstwo taniego szrotu z Allegro. No i hoho jakiż bym był ekonomiczny! Tyle gier można kupić za cenę jednego Ra. Dlatego argument o cenie jest jak dla mnie całkowicie chybiony. Nieważne czy gra jest tania, polska, amerithrashowa, hajpowana czy nie, ważne by była dobra. Wolę mieć jedną dobrą niż 10 marnych, tanich i 'ekonomicznych' substytutów.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Geko »

100% racji (nie mylić z Razzią), Jax.
ragozd pisze:Widzisz Geko - rownie dobrze moglbys to mnie chciec odchudzic o 15 kg. A to nie najlepszy pomysl :P przy 65 kg i 180 cm wzrostu :
Tu się zgadzamy. Sam więc widzisz, że nie było najlepszym pomysłem odchudzanie dobrze działającej gry licytacyjnej.

Co do tematyki - to w zasadzie mi bez znaczenia, czy dotyczy Egiptu czy gangsterów. Razzię można było wydać w troszkę większym pudełku z pełnym zestawem kart (w tym katastrofy i więcej policjantów), bez okrajania punktacji i niepotrzebnego skracania gry. Wtedy byłaby niewiele droższa, z tą samą grywalnością.

Najpierw poznałem Razzię i wydawała mi się niezła (choć czasem frustrowało zbyt szybkie zakończenie tury). Potem pograłem w Ra i nie miałem wątpliwości, co lepsze.

I tyle w tym temacie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: costi »

Geko pisze:Co do tematyki - to w zasadzie mi bez znaczenia, czy dotyczy Egiptu czy gangsterów. Razzię można było wydać w troszkę większym pudełku z pełnym zestawem kart (w tym katastrofy i więcej policjantów), bez okrajania punktacji i niepotrzebnego skracania gry. Wtedy byłaby niewiele droższa, z tą samą grywalnością
Tylko ze wtedy Ra umarloby smiercia naturalna jako gra kompletnie nieoplacalna, skoro mozna kupic to samo, tylko taniej :P
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ra - znajdę gdzieś recenzję? Jakie są Wasze opinie?

Post autor: Geko »

costi pisze: Tylko ze wtedy Ra umarloby smiercia naturalna jako gra kompletnie nieoplacalna, skoro mozna kupic to samo, tylko taniej :P
Nie to samo, tylko PRAWIE to samo. A to różnica.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ