Crescent Moon (Steven Mathers)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: michaldz1 »

Gra Crescent Moon
Autor: Steven Mathers
Ilustrator: Navid Rahman
Gra wydana w 2022 roku przez Osprey games doczeka się Polskiego wydania przez wydawnictwo Portal.
Bardzo ładnie ilustrowana, grafika przypomina stare filmy animowane np.
Spoiler:
Gra asymetryczna typu "Area Control" osadzona na środkowym wschodzie w X wieku.
Gra dla 4 do 5 graczy. Gracze wcielają się watażkę, przywódcę duchowego (nie potrafię znaleźć tłumaczenia na murshid'a), sułtana, kalifa i przywódcę nomadów.
Gra trwa z góry założoną ilość tur (3-4). Wygrywa osoba z największą ilością punktów.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: michaldz1 »

Zbliża się premiera gry, a tu cicho. Grą jestem zainteresowany, intryguje mnie grafika i asymetryczny design. Wydaje mi się, ze jej zapowiedź przez Portal nie wywołała entuzjazmu.
Czy ktoś może grał, podzielicie się spostrzeżeniami?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: karmazynowy »

Ja zagrałem trzy razy na 4 osoby (więc nie idealnie) i ogólnie wrażenia umiarkowanie pozytywne. Gra działa, asymetria jest bardzo duża tylko odniosłem takie wrażenie, że każda frakcja ma mocny schemat grania, w którym jedziemy jak po szynach bo inaczej nie ma szans na wygraną. Co więcej, jeśli ktoś nie jedzie wedle schematu swojej frakcji to może wysypać rozgrywkę i w łatwy sposób sprezentować zwycięstwo innemu graczowi (np. Caliph i Warlord muszą bardzo mocno się balansować jako frakcje militarne). Zapal mój studzily też takie tury, w których czekasz chwilę na swoją kolejkę a jedyne co robisz to dokladasz jeden żeton na mapę i masz takie poczucie zmarnowania akcji bo tych w grze jest naprawdę mało (chyba 20). Trochę upierdliwe jest też spamietanie która frakcja za co i ile punktuje, bo tych rzeczy trochę jest. Mimo, że mam ekipę mocno ograna w Roota to tutaj po tych trzech partiach nadal powodowało to problemy.

Myślę, że gra ma potencjał, na pewno potrzebna jest stała, mocno ograna ekipa, która będzie chciała poświęcić czas na naukę i eksplorację tej gry. U mnie 2 graczy już nie chciało, choć sam bym jeszcze zagrał. Tytuł, który pięknie i intrygująco wygląda, ale myślę, że jednak sporo osób się odbije ostro.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: feniks_ciapek »

Pisałem w którejś grze miesiąca - pomysł ciekawy, ale jak dla mnie zbyt klaustrofobiczna i bardzo na szynach. Wystarczy jeden słabszy gracz i cały balans się wywraca do góry nogami. Jak znajdziesz dobrą ekipę, której to się spodoba, to będzie to dla dla was świetna gra. Jeśli nie, to raczej będzie narzekanie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10903
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: japanczyk »

Nic dodac, nic ujac - dziwie sie, ze Portal zdecydowal sie na wydanie bo to raczej niszowa ciekawostka
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: Hardkor »

Zagrałem. Dość fajna gra, ale jak szukam dużej asymetrii to szybciej siądę do Roota lub Hegemony. Portal zrobił spoko tłumaczenie. Brakowało paru doprecyzowań na kartach, ale instrukcja ogarniała sprawę.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: yrq »

moja recka

W skrócie: fajne ale wszyscy gracze muszą ogarniać i robić to, co gra zakłada, że będzie się robiło daną frakcją.
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 163
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 131 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: Elros. »

Cześć,

Czy polskie wydanie ma pudełko tej samej jakości co angielskie?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: yrq »

Elros. pisze: 22 sie 2023, 21:49 Cześć,

Czy polskie wydanie ma pudełko tej samej jakości co angielskie?
Angielskiego nie miałem w rękach. Polskie ma wybiórcze złocenia na zewnątrz i grafikę na wewnątrzu obydwu wiek. W środku wykładka z cienkiego nadrukowanego kartonu.
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 163
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 131 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: Elros. »

yrq pisze: 22 sie 2023, 23:55
Elros. pisze: 22 sie 2023, 21:49 Cześć,

Czy polskie wydanie ma pudełko tej samej jakości co angielskie?
Angielskiego nie miałem w rękach. Polskie ma wybiórcze złocenia na zewnątrz i grafikę na wewnątrzu obydwu wiek. W środku wykładka z cienkiego nadrukowanego kartonu.
Chodzi mi o to, że angielska wersja ma bardzo twarde, grube i porządne pudełko. Polska też?
Awatar użytkownika
Sikoreczka92
Posty: 20
Rejestracja: 08 sty 2023, 16:27
Has thanked: 40 times
Been thanked: 2 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: Sikoreczka92 »

Jaki jest mniej więcej czas pierwszej rozgrywki na 5 osób?
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Crescent Moon (Steven Mathers)

Post autor: spongePepp »

Sikoreczka92 pisze: 20 lut 2024, 18:47 Jaki jest mniej więcej czas pierwszej rozgrywki na 5 osób?
Śmiało licz około trzech godzin
ODPOWIEDZ