Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Abizaas »

Beskid pisze: 08 maja 2022, 13:39
Abizaas pisze: 08 maja 2022, 11:18 Cywilizacja Poprzez Wieki
Barrage z dodatkiem
Praga Caput Regni
Teotihuacan z wszystkimi dodatkami
Tzolkin
Arnak
Diuna Imperium
Eclipse
Pola Arle
Terra Mystica
Wojna o Pierścień
Absolutny planszowy top wyleciał z kolekcji, ciekawe.
Zazdroszczę konsekwencji w trzymaniu się dwudziestki.
Są to bardzo dobre gry. Problem w tym, że inne dostarczają mi więcej rozrywki. Biorąc pod uwagę to, że czasu na granie wcale nie mam wiele, to wolę poświęcić go na parę moich ulubionych tytułów niż co miesiąc grać w coś nowego.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 238 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Beskid »

Abizaas pisze: Są to bardzo dobre gry. Problem w tym, że inne dostarczają mi więcej rozrywki. Biorąc pod uwagę to, że czasu na granie wcale nie mam wiele
(...) chyba jednak wolimy Patchworka, Kaskadię czy Azula (...) Zamki Burgundii lub Ucztę dla Odyna (...) Pojednek, Katedrę, Patchworka lub nawet szachy
Zupełnie rozumiem i szanuję. Swoją drogą to jest bardzo ciekawy casus, zwłaszcza w kontekście aktualnego rynkowego trendu "streamlined", powszechnie negowanego przez geekowszczyznę ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4566
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1702 times
Been thanked: 2144 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: PytonZCatanu »

Abizaas pisze: 08 maja 2022, 11:18 Na wstępie zaznaczę, że 80% gier rozgrywamy w dwie osoby. Duża aktualizacja, bo ostatni taki post wrzucałem w listopadzie 2021.
Spoiler:
Staramy się trzymać kolekcję około 20 gier.
Kilka spostrzeżeń 🙂

1. Lista samych dobrych i bardzo dobrych tytułów. Wielu chce mieć je w kolekcji dla samej zasady 🙂

2. Zauważyłem przy kilku grach, że powodem sprzedaży jest ... nauczenie się w nie dobrze grać. U mnie jest dokładnie odwrotnie. Jeśli zagram w jakąś grę 10+ partii to raczej nigdy już nie sprzedam. Nie sprzedaje się róży, która się oswoiło, to już dla mnie przyjaciel 🙂 Na wylocie są gry, które przez 2 lata mają mniej partii - to dla mnie znak, że pora zrobić miejsce.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Abizaas »

PytonZCatanu pisze: 08 maja 2022, 20:42
Abizaas pisze: 08 maja 2022, 11:18 Na wstępie zaznaczę, że 80% gier rozgrywamy w dwie osoby. Duża aktualizacja, bo ostatni taki post wrzucałem w listopadzie 2021.
Spoiler:
Staramy się trzymać kolekcję około 20 gier.
Kilka spostrzeżeń 🙂

1. Lista samych dobrych i bardzo dobrych tytułów. Wielu chce mieć je w kolekcji dla samej zasady 🙂

2. Zauważyłem przy kilku grach, że powodem sprzedaży jest ... nauczenie się w nie dobrze grać. U mnie jest dokładnie odwrotnie. Jeśli zagram w jakąś grę 10+ partii to raczej nigdy już nie sprzedam. Nie sprzedaje się róży, która się oswoiło, to już dla mnie przyjaciel 🙂 Na wylocie są gry, które przez 2 lata mają mniej partii - to dla mnie znak, że pora zrobić miejsce.
Ja nie trzymam gier dla zasady, nie jestem sentymentalną osobą i mam gdzieś czy gra jest dobra, istotne jest tylko czy będę w nią grać.

A co do drugiego punktu - w Projekt Gaja zagrałem 50+ razy i nadal mi się podoba. Skoro jakaś gra robi się nudna po 5-15 rozgrywkach to widocznie nie jest tak dobra :). Dobra, może zbyt surowo oceniam niektóre tytuły, ale ja serio nie mam czasu ani cierpliwości na granie w gry które nie są moimi ulubionymi. Poza planszówkami mam też inne zainteresowania i jak już mam w coś grać to lepiej w coś, co nie znudzi się po kilkunastu rozgrywkach. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że większość społeczności planszówkowej wolałoby trzymać gry w które dużo grało ale tak jak wspominałem wcześniej - ja nie widzę logicznego powodu by trzymać zbędne planszówki w domu. Traktuje je inaczej od np. książek, które mogą już nigdy nie zostać przeze mnie w całości przeczytane, choćby z tego względu, że gry zajmują dużo miejsca, sporo kosztują i są bardzo łatwe w odsprzedaży.

EDIT: Dodam jeszcze, że powyższe uwagi dotyczą kolekcji która jest skrojona głównie pod rozgrywki dwuosobowe, gdy gramy z znajomymi to nie odmawiamy nawet tytułów które uznajemy za słabiaki, bo ważniejsze jest dla nas spędzanie razem czasu niż narzekanie na Everdella.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: thorus197 »

Moze i nie sprzedałem... Ale jest in progress

ECLIPSE 2. - zajarałem się strasznie bo gra typu 4x w kosmosie z kafelkami. Nawet bez zagrania pierwszej gry by dodać do klimatu zakupiłem orginalną matę, zagrałem w ekipie 4 osobowej i BLEH...

Gra jest stanowczo za długa i ciągła się ona mi niemiłosiernie i boleśnie. Podoba mi sie system ulepszania statkow, ale bitwy jako takie byly nudne i malo ekscytujace.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: pavel »

Kingdom Death Monster. Jeszcze rok temu myślałem, że będzie to ostatni tytuł, który mógłbym sprzedać, ale wyleciał z kolekcji i nawet przez moment nie żałowałem. Bardziej rozczulałem się przy 7th continent, ale KDM był trudny do przejścia( stała ekipa) dla nawet dwóch osób na te 20/30 godzin kampanii, a trzeci/czwarty raz nie miałem ochoty grać samemu. Czekam na GamblerChest i wychodzę z założenia, że nawet gdybym miał wrócić, to z podstawką na BF, nie będzie problemu, bo to jedyny sposób obecnie na zarabianie dla Pootsa, który na moje brnie w ślepy zaułek ze swoją kampanią.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3382
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1054 times
Been thanked: 2059 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Ardel12 »

pavel pisze: 09 maja 2022, 12:44 Kingdom Death Monster. Jeszcze rok temu myślałem, że będzie to ostatni tytuł, który mógłbym sprzedać, ale wyleciał z kolekcji i nawet przez moment nie żałowałem. Bardziej rozczulałem się przy 7th continent, ale KDM był trudny do przejścia( stała ekipa) dla nawet dwóch osób na te 20/30 godzin kampanii, a trzeci/czwarty raz nie miałem ochoty grać samemu. Czekam na GamblerChest i wychodzę z założenia, że nawet gdybym miał wrócić, to z podstawką na BF, nie będzie problemu, bo to jedyny sposób obecnie na zarabianie dla Pootsa, który na moje brnie w ślepy zaułek ze swoją kampanią.
U mnie KDM obecnie jest namaszczonym tytułem, który ma gnić w kolekcji aż się rozpadnie xD te 20-30h na kampanię to chyba w założeniu, że przegrywamy w połowie :D jeden rok latarniany to lekko 1h grania. A jak jeszcze dochodzi rozkmina w co inwestować i jakie sety tworzyć to mnie aż boli głowa.

No to jak czekasz na GCE to może za te 2 lata powrócisz, przecież to już tylko parę grafik do ogarnięcia zostało xD.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: pavel »

Ardel12 pisze: 09 maja 2022, 17:24
pavel pisze: 09 maja 2022, 12:44 Kingdom Death Monster. Jeszcze rok temu myślałem, że będzie to ostatni tytuł, który mógłbym sprzedać, ale wyleciał z kolekcji i nawet przez moment nie żałowałem. Bardziej rozczulałem się przy 7th continent, ale KDM był trudny do przejścia( stała ekipa) dla nawet dwóch osób na te 20/30 godzin kampanii, a trzeci/czwarty raz nie miałem ochoty grać samemu. Czekam na GamblerChest i wychodzę z założenia, że nawet gdybym miał wrócić, to z podstawką na BF, nie będzie problemu, bo to jedyny sposób obecnie na zarabianie dla Pootsa, który na moje brnie w ślepy zaułek ze swoją kampanią.
U mnie KDM obecnie jest namaszczonym tytułem, który ma gnić w kolekcji aż się rozpadnie xD te 20-30h na kampanię to chyba w założeniu, że przegrywamy w połowie :D jeden rok latarniany to lekko 1h grania. A jak jeszcze dochodzi rozkmina w co inwestować i jakie sety tworzyć to mnie aż boli głowa.

No to jak czekasz na GCE to może za te 2 lata powrócisz, przecież to już tylko parę grafik do ogarnięcia zostało xD.
No GCE będzie mega jak to dojdzie w końcu. Wiesz co planuję zrobić z nowym core box'em, a konkretnie z figsami... wszystkie, prócz 4 podstawowych, magnetyzować :D Jaki sprzęt w ekwipunku, taki na placu walki. W poprzedniej miałem tylko od pewnego końcowego momentu ten upgrade z magnesem, teraz o wiele lepiej pomaluję też :D ahh...
alex_dp88
Posty: 88
Rejestracja: 15 paź 2021, 19:08
Lokalizacja: Racibórz
Has thanked: 84 times
Been thanked: 98 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: alex_dp88 »

Niedługo odleci

Zimna Wojna - bo nie mam czasu na nią. 3-4 godziny rozgrywki to zdecydowanie za długo by znaleźć czas i partnera do gry. Smuteczek :( bo gra jest wyśmienita. Żałuję, że nie poznałem jej na studiach, byłoby więcej czasu.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 488
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 878 times
Been thanked: 209 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: JollyRoger90 »

alex_dp88 pisze: 11 maja 2022, 16:02 Niedługo odleci

Zimna Wojna - bo nie mam czasu na nią. 3-4 godziny rozgrywki to zdecydowanie za długo by znaleźć czas i partnera do gry. Smuteczek :( bo gra jest wyśmienita. Żałuję, że nie poznałem jej na studiach, byłoby więcej czasu.
Ja to w ogóle żałuję, że na studiach nie grałem. Wtedy bym ogrywał wszystko co się da, aż do odciny ;p tyle bylo wolnego czasu
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 440
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Fiacik »

Grand Austria Hotel, zagrane raz i przeleżało około 2 lat na półce. Pomyślałem, że te środki przeznaczę na Ark Nova.
Euro jakich masa, nic nadzwyczajnego, nic co skłoniłoby mnie do ponownego rozłożenia na stole. Mam kilka innych gier, które kosteczki wykorzystują lepiej.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 238 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Beskid »

Fiacik pisze: 12 maja 2022, 13:04 Grand Austria Hotel, zagrane raz i przeleżało około 2 lat na półce. Pomyślałem, że te środki przeznaczę na Ark Nova.
sacrum profanum
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: staniach21 »

JollyRoger90 pisze: 12 maja 2022, 12:52
alex_dp88 pisze: 11 maja 2022, 16:02 Niedługo odleci

Zimna Wojna - bo nie mam czasu na nią. 3-4 godziny rozgrywki to zdecydowanie za długo by znaleźć czas i partnera do gry. Smuteczek :( bo gra jest wyśmienita. Żałuję, że nie poznałem jej na studiach, byłoby więcej czasu.
Ja to w ogóle żałuję, że na studiach nie grałem. Wtedy bym ogrywał wszystko co się da, aż do odciny ;p tyle bylo wolnego czasu
Prosze tak nie pisac... Ja wciąż czekam, żeby skończyć magisterkę i w końcu mieć czas na granie ;D

Żeby nie offtopować ubytki na przestrzeni ostatnich miesiecy:
Fort - nudna i nijaka grafiki 10/10
The King is Dead - brakowało emocji mimo, ze doceniam aspekt designerski
Spektrum - zabrać możliwość głosowania ludziom przez których ta gra została najlepszą imprezówką 2020
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: arturmarek »

staniach21 pisze: 13 maja 2022, 00:51
Prosze tak nie pisac... Ja wciąż czekam, żeby skończyć magisterkę i w końcu mieć czas na granie ;D
Zrób sobie screen tego posta i przypomnienie na za 5/10 lat żeby to odczytać...
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: esubotowicz »

Spoiler:
Ewa
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1030 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: RUNner »

The Thing. Chciałem dać tej grze szansę i byłem jak najlepiej nastawiony do rozgrywki, ale po przebrnięciu przez bardzo chaotyczną instrukcję uznałem, że w mojej ekipie ciężko będzie grać w to poprawnie. Moi gracze to świeżaki, którzy dopiero kilka miesięcy temu „odkryli”, że jest ogromny planszówkowy świat poza chińczykiem czy Monopoly. Ale do rzeczy. The Thing ma sporo mikroreguł, które muszą być pamiętane przez wszystkich graczy, bo inaczej łatwo o nieświadome ujawnienie tożsamości. W skrócie, w czasie partii nie ma miejsca na zadawanie pytań o zasady, bo już to może zwrócić uwagę innych. Gra z ukrytymi rolami wymaga jednak pewnego obycia, a mojej ekipie tego brakuje. Może kiedyś...
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1289 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: seki »

Brazil świt imperium - bo Fojtu miał rację :) gra po kilku partiach mocno się ograła, karty obrazów przewijane całe w każdej partii. Mechanicznie jest nieźle, element zimnej wojny i straszenia ruchem wojska fajny ale ostatecznie nikt nie ma ochoty już do tego siadać. Zarządzanie zasobami pod karty celów, dobieranych dość losowo z dość stałym setupem. Ostatecznie zbyt powtarzalne by zająć
na dłużej.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4566
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1702 times
Been thanked: 2144 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: PytonZCatanu »

seki pisze: 13 maja 2022, 10:35 Brazil świt imperium - bo Fojtu miał rację :) gra po kilku partiach mocno się ograła, karty obrazów przewijane całe w każdej partii. Mechanicznie jest nieźle, element zimnej wojny i straszenia ruchem wojska fajny ale ostatecznie nikt nie ma ochoty już do tego siadać. Zarządzanie zasobami pod karty celów, dobieranych dość losowo z dość stałym setupem. Ostatecznie zbyt powtarzalne by zająć
na dłużej.
Wyobrażam sobie dobry dodatek do Brazil, nowe karty, nowe kafelki terenu itp. i ten tytuł znów by błyszczał. Mam nadzieję że coś wydadzą 🙂
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 561 times
Been thanked: 1266 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Fojtu »

seki pisze: 13 maja 2022, 10:35 Brazil świt imperium - bo Fojtu miał rację :)
Zawsze miło jak ktoś tak napisze 8)
PytonZCatanu pisze: 13 maja 2022, 12:52 Wyobrażam sobie dobry dodatek do Brazil, nowe karty, nowe kafelki terenu itp. i ten tytuł znów by błyszczał. Mam nadzieję że coś wydadzą 🙂
Dodatki na pewno jakieś się pojawią, ale ja mam trochę niesmak po tym, że w ogóle taki element jak obrazy może w podstawce się wyczerpać czy po tych lepszych i gorszych kartach misji. Trochę ciężko mi zaufać potem autorom, którzy puszczają takie babole. :roll:
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 660
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 380 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Nilis »

Sprzedałem Viticulture - zagrałem pięć razy z dodatkiem Toskania, dobre, ładne przyjemne lekkie euro. Jako że przesiadłem się już od jakiegoś czasu na średnie i ciężkie euro to do Viticulture wiedziałem że już nie usiądę. Tym samym nie mam już żadnej gry Stegmaiera...a kiedyś uznawałem je za perełki:p
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: XLR8 »

Obrazek
Zasada jednego regału znowu mnie zmusiła do kolejnego cięcia.
Niestety sam szrot za wyjątkiem Istanbułu, ale przesiedliśmy się na big box, a Agricola po prostu się ograła.
Puzzle to indonesia pnp ;)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 877
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 205 times
Been thanked: 307 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: konradstpn »

XLR8 pisze: 14 maja 2022, 13:24 Zasada jednego regału znowu mnie zmusiła do kolejnego cięcia.
Niestety sam szrot za wyjątkiem Istanbułu, ale przesiedliśmy się na big box, a Agricola po prostu się ograła.
Puzzle to indonesia pnp ;)
Rozumiem, że pozbyliście się Agricoli bo się ograła na podstawowej talii ? Na rynku są już dwie nowe i w bliskiej perspektywie duży dodatek Torfowisko. Pewnie to by znacznie przedłużyło żywotność tytułu.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: XLR8 »

konradstpn pisze: 14 maja 2022, 16:25
XLR8 pisze: 14 maja 2022, 13:24 Zasada jednego regału znowu mnie zmusiła do kolejnego cięcia.
Niestety sam szrot za wyjątkiem Istanbułu, ale przesiedliśmy się na big box, a Agricola po prostu się ograła.
Puzzle to indonesia pnp ;)
Rozumiem, że pozbyliście się Agricoli bo się ograła na podstawowej talii ? Na rynku są już dwie nowe i w bliskiej perspektywie duży dodatek Torfowisko. Pewnie to by znacznie przedłużyło żywotność tytułu.
Na podstawowej. Jednak w czasie dyskusji, które gry usunąć z kolekcji tylko jedna osoba broniła Agricoli. Reszta zgodnie stwierdziła, że to świetna gra, ale niestety robi się męcząca. Ciągły wymóg karmienia i rozbudowy chaty po kilkunastu partiach zaczyna irytować.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: bobule »

Bo Agricola to jest gra dla tych co lubią głodować :mrgreen:
Atk
Posty: 1408
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Atk »

XLR8 pisze: 14 maja 2022, 13:24 Obrazek
Zasada jednego regału znowu mnie zmusiła do kolejnego cięcia.
Niestety sam szrot za wyjątkiem Istanbułu, ale przesiedliśmy się na big box, a Agricola po prostu się ograła.
Puzzle to indonesia pnp ;)
Za ile sprzedałeś Inis?
ODPOWIEDZ