Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Kowal »

Ostatnio podczas wizyty u znajomych, którzy wyrazili wyraźną wolę wejścia w świat planszówek nie mając wcześniej żadnej z nimi styczności, postanowiłem zabrać ze sobą z domu część dobytku ;) Zapakowałem do torby kilka tytułów na rozgrzewkę (sabotażysta, pędzące żółwie, potwory w tokio) a potem kilka bardziej złożonych. Niestety początkowy entuzjazm nowych graczy po rozegraniu partii rozgrzewających zdecydowanie osłabł, gdy na stole wylądowało danie główne wieczoru w postaci Kemeta. Przyznam szczerze, że z mojej perspektywy gracza, któremu nawet Twilight czy WotR nie straszny, Kemet nie wydawał się taki straszny, niestety nowi gracze czuli się w nim mocno zagubieni. Po powrocie do domu zacząłem analizować swoje zbiory i doszedłem do wniosku, że nie posiadam żadnej gry pośredniej. Wszystkie to albo proste fillerki, albo gry jednak bardziej złożone pokroju wymienionego Kemeta, Robinsona, Chaosa w starym świecie, Arkhamu, czy Spartacusa (Dla dociekliwych w podpisie link do mojej kolekcji z BGG). W związku z tym postanowiłem nabyć jakąś grę nadającą się lepiej na gateway'a dla nowych graczy. Jestem świadom, że podobne wątki się przewijały, jednak nie znalazłem żadnego by pokrywał się z moimi wymaganiami.

Z wymagań jakie przed nią stawiam chciałbym by gra mimo raczej niezbyt złożonych zasad nie była infantylna i wymagała pomyślenia, bym sam również mógł czerpać z niej przyjemność.
W gre nie wchodzą żadne suchary, przydałby się dobry klimat (najlepiej średniowiecze, fantasy, s-f, ale niekoniecznie).
Chciałbym żeby gra "cieszyła oko" (solidne wydanie, grafiki) ;) .
Fajnie jakby dobrze chodziła zarówno na 2 jak i 4 graczy (opcja do 6 graczy byłaby miłym dodatkiem).
Jako że ma być to raczej niezbyt złożona gra to i czas rozgrywki przydałby się nie dłuższy niż godzina.

Z gier, którym wstępnie się przyglądałem: Abyss, TTR, Small World, Takenoko, Lords of Waterdeep. Chętnie wysłucham opinii zarówno o tych grach w kontekście moich kryteriów jak i wszelakich innych propozycji. Od razu uprzedzę że Carcassonne i Agricola odpada :P

Z góry dziękuję za dobrnięcie do końca mojej przydługiej wypowiedzi i za wszelkie próby pomocy ;)
inshade
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2013, 16:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: inshade »

Na początku radziłbym stonować ilość gier, które poznają Twoi znajomi jednego wieczoru. Jeden, dwa tytuły (nawet lżejsze) to taka optymalna liczba. Najpierw jakieś lżejsze, żeby później móc pokazać bardziej zaawansowane tytuły - najlepiej, kilka razy zagrać w jakąś grę (nie koniecznie jednego wieczoru ;)) żeby gracze mogli spokojnie poznać zasady i mogli w końcu czerpać pełną radość z gry, na co zazwyczaj potrzeba kilku gier, zwłaszcza na początku przygody z planszówkami.

Na pewno:
+ Smallworld
+ TTR
Z moich propozycji, to: Stone Age, bądź jakiś inny worker placement (Filary Ziemi są całkiem okej, Lords of Waterdeep może być, ale bez znajomości świata D&D bardzo traci), jakaś kooperacja, np. Pandemia (jak się czujesz na silach to nawet Robinson da radę - jest mega klimatyczny, tylko jako jedyna osoba znająca zasady trzeba się trochę wysilić, żeby gracze się nie nudzili i wiedzieli co się dzieje wokół), Innowacje, niektórzy polecają Suburbie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Pixa »

TTR jest super jako gateway, ale chodzi od 3 graczy w gore. U nas sie sprawdzil. Standardowo podobaja sie zwykle Osadnicy z Catanu czy Stoneage. Z bardziej sucharkowatych Suburbia.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1729
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 86 times

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Tomzaq »

Z nowych tytułów poleciłbym La Islę.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: DarkSide »

@Kowal: z tym Kemetem to faktycznie pojechałeś :twisted:

@Tomzaq: "La Isla" póki co pretenduje do najsłabszej gry Felda ;)

Polecam "Small World" , "Seasons", "Chinatown", "Wikingowie", "Survive - Escape from Atlantis", "Przez Pustynię" "Cesarski Kurier", "Fasolki", "Sabotażysta" (ale tu tak 6-7 osób minimum), "Kameleon", "TTR", "7 Wonders"
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Rahu »

Może Osadnicy: Narodziny Imperium? Złożoność jest w miarę mała :D
Tylko że do 4 graczy
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: espresso »

Z Twojej kolekcji wymagania spełnia Pośród Gwiazd - początkujący świetnie sobie dają radę, szczególnie, jeżeli przy pierwszej partii pominie się wszystkie dodatki typu cele, rasy, konflikty.

Abyss, TTR, Small World, Takenoko - wszystko powinno się sprawdzić (większość map TTR najlepiej działa na 4-5 graczy; na 2-3 lepsze jest Nordic Countries). Lords of Waterdeeps nie grałam, więc nie wiem.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1303 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: vinnichi »

W moim przypadku w takiej sytuacji swietnie sprawdził się Zombicide. Nowych graczy nie wystraszy ilośc zasad czy presja że ktoś wygra lub przegra a jak tylko zombiaki wskakują na planszę to kazdy wie co ma robic :) Jeśli chodzi o gatewaye to nie ma dla mnie ciekawszego zachęcacza. Dużo się dzieje, jest kooperacja i przecież wszyscy uwielbiają zombie :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: kwiatosz »

Nówka sztuka, czyli Colt Express - tylko musisz olać kwestię działania dla dwóch osób (ale kto wprowadza tylko jednego znajomego za pomocą gatewaya?) - poza tym wsio jest, działa spokojnie 4-6, ładne, daje pole do myślenia, klimat obecny jak najbardziej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Kowal »

Na wstępie chciałbym podziękować za liczny odzew ;)

Trochę poczytałem i bardziej zweryfikowałem swoje preferencje i tak po kolei:
- TTR bym odrzucił ze względu, że taka tematyka chyba jednak mnie do końca nie przekonuje
- Stone age/Filary ziemi - muszę się dokładnie przyjrzeć, ale czy stone age nie jest trochę zbyt mało decyzyjny? Z kolei filary wyglądają ciekawie, ale obawiam się o czas rozgrywki (90-120 min ? ). Jeśli chodzi o worker placementy to może magnum sal? ktoś coś? :P
- Suburbia, La isla, TTD to chyba czyste sucharki, więc odpadają
- Zombicide to jednak trochę zbyt wysoki budżet
- Seasons - gdzieś czytałem że przy 4 osobach panuje trochę za duży chaos i że dużo lepiej chodzi na 2 osoby ?
- Small world nadal do zweryfikowania chociaż obawiam się czy nie będzie aż za prosta (również chciałbym się przy tym dobrze bawić)
- Abyss, Takenoko chętnie wysłucham jeszcze o nich opinii
- Colt express - kurczę gra wydaje się ciekawa, ale boli mnie jednak fakt że klimat dzikiego zachodu i napadu na pociąg mają oddać tak "bajkowe" grafiki
- 7 cudów - zastanawiam się nad nią od dłuższego czasu, ale blokuje mnie posiadanie pośród gwiazd, które ma jednak zbliżoną częściowo mechanikę i nie wiem czy potrzebuje ich obu.

Do stawki dorzucę od siebie Znak starszych bogów, który chyba przygarnę niezależnie od wszystkiego jako osobny zakup ;) Dodatkowo fajnie jakby gra nie była pozbawiona interakcji między graczami (najlepiej negatywnej :P )

@DarkSide Niestety zdałem sobie z tego sprawę zbyt późno :P A w sabotażystę akurat tego wieczora graliśmy trochę wcześniej ;)

@espresso Pośród gwiazd miało nawet wówczas wylądować na stole - niestety stół który był w posiadaniu znajomych zdecydowanie nie pomieściłby przestrzennego budowania stacji kosmicznej ;)

EDIT: @Rahu Nie doczytałem Twojej wypowiedzi. Faktycznie O:NI może być ciekawe ;)
Ostatnio zmieniony 24 lis 2014, 19:26 przez Kowal, łącznie zmieniany 1 raz.
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Mir4ge »

+ Lords of Waterdeep nic nie traci na braku znajomości D&D. Sama gra jest przyjemna i zdecydowanie ja polecam. Klimatu tam raczej nie ma ale w przeciwieństwie do niektórych gier Felda jakoś tutaj mi to nie przeszkadza.
+ Osadnicy Narodziny Imperium
+ Osadnicy z Catanu

0 Takenoko - Ładne ale bardzo losowe

- Small World - nie rozumiem fenomenu tej gry - ilość możliwych decyzji jest koszmarnie mała

Na więcej osób polecam
Puerto Rico
Cosmic Encounter
Dixit
Chinatown
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: fitzroy »

-7 Cudów Świata-to się każdemu podoba do tego jest syndrom jeszcze jednej partii.
-First to fight-jeśli lubicie klimaty historyczno-wojenne.
-K2-dość klimatyczne dla lubiących i chodzących w góry.
-Magum Sal-całkiem miły worker placement
-Santiago de Cuba-w sam raz na drugie spotkanie przy planszy.
-Rattus-troche suchy ale regrywalny(dla mnie ok)
-Innowacje-świetna nieduża karcianka ale wbrew pozorom całkiem mózgożerna.
-Abyss-pieknie wydana i całkiem grywalna
-Five tribes-również ślicznie wydana,momentami nie czuć klimatu,duża ilość małych decyzji do podjęcia,sporo kombinowania,świetnie się skaluje,ofiara przedessenowego hype'u(niesłusznie)
-Podróż do wnętrza ziemi-dla fanów książek podróżniczych must have,wydaje mi się ,że to bardzo niedoceniona gra,lekka i przyjemna z bardzo ładna i klimatyczną planszą,ciekawa mechanika.
-Cyklady-wbrew pozorom wcale nie są jakaś trudne,ładnie wydana,krótka instrukcja.Trochę licytacji,trochę walki plus area control.Wszystko to okraszone mitologią grecką,nic tylko brać i grać(fajne dodatki) .
Z tych co mam a nie grałem jeszcze to:Splendor,Sherwood Forest,Kolejka
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Rocy7 »

Lords w miare szybka, lzejsza angielski lub wklejki niestety konieczne.

Cyklady jako gateway nawet sie sprawdzaja, dodatowo z tytanami rozgrywka nabiera glebi, ale to po kilku partiach.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Kowal »

No to kolejny update tytułów, które zostały na tapecie ;)

Small world jednak odrzucam ze względu na zbyt mało dostępnych decyzji.
Abyss - chyba przerost formy nad treścią, a szkoda :(
Takenoko - dalej w kręgu zainteresowań ze względu na cudowną oprawę, ale chyba jednak schodzi na trochę dalszy plan.
First to fight, K2, podróż do wnętrza ziemi - to chyba jednak nie moje klimaty.

Lords of waterdeep - nadal jeden z faworytów.
Osadnicy: Narodziny Imperium - na chwilę obecną chyba wysuwa się na prowadzenie ;) Przyznam szczerze, że graficznie wygląda bardzo dobrze a i mechanicznie nie wiedziałem, że to 51 stan/Nowa Era, która nie zabija intrukcją, więc tylko na plus ;)
Sherwood forest - przyznam szczerze, że wcześniej nie słyszałem o tym tytule, ale po przeczytaniu opisu i kilku recenzji muszę przyznać, że strasznie mnie zaciekawił mechanicznie zwłaszcza z tymi 2 trybami rozgrywki z różnym stopniem zaawansowania. Ktoś miał jeszcze jakąś bezpośrednią styczność z nim?
Cosmic encounter - wygląda bardzo klimatycznie i nieskomplikowanie tylko czy to nie podchodzi już prawie pod party game?

Zastanawiam się jeszcze jak mogłaby do tego zestawienia pasować Terra mystica? Wydaje mi się dość prosta do nauki, a przy tym wymagająca też kombinowania, nie mówiąc już o cudnym wydaniu. Boje się też o czas rozgrywki.
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Bardias »

Osadnicy:Narodziny Imperium, Stone Age, Seasons (choć nie są aż takie proste).

Takenoko jest naprawdę piękne, ale nie tak grywalne jak powyższe tytuły.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Gateway dla nowych graczy do kolekcji

Post autor: Kowal »

Na chwilę obecną ostatecznie zamówiłem Osadników Narodziny Imperium ;) Dzięki wszystkim za rady. Może w swoim czasie jeszcze, którąś z proponowanych, ale póki co czekam aż przyjdą i będę mógł ich przetestować ;)
ODPOWIEDZ