Strategiczna hegemonia GoTa

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Jakoś tak zbierając wasze rady, to proponujecie mi:

- Mare Nostrum - miałem okazję grać przed rokiem, gra jest fajna, ale zabardzo przeciągnięta w stronę eurogry. Z chcęcią bym zastąpił w niej symbole surowców symbolami, twierdzy, korony i beczki... rozumiecie?

- Dune - i bardzo dobrze, że wspomniano ten tytuł, gdyż przypomniało mi się i mam nadzieję moim współgraczom, że był mocny plań strzelenia sobie tej gierki. I to będzie chyba prawidłowa odpowiedź na moje skamplenie o pomoc.

- TI3 - jest ciągle bardzo droga grą i czasochłonną

Zastanawia mnie tez fakt, dlaczego nikt nie wspomina o Warrior Knights?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
mrowka
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2006, 14:16
Lokalizacja: Tychy

Post autor: mrowka »

1) źle się skaluje (praktycznie nie ma sensu grać z mniejszą liczba graczy niż maksymalna)
Tu sie zgodze
2) poszczególne strony są źle wyważone (np. Starkowie mają najbezpieczniejszą pozycję ale też najrzadziej wygrywają)
Hmmm to chyba jest wlasnie "wywazenie"? Kazda ze stron ma jakies plusy, ale i minusy. Gra moglaby byc wywazona w 100% jedynie wtedy, gdyby wszyscy mieli tych samych dowodcow, a plansza mialaby ksztalt jakiegos dziwacznego 5-cio kata (6-cio kata).
3) jest tylko jeden sposób na wygranie, więc z czasem gra staje się schematyczna (jeden wzorzec postępowania, kilka sprawdzonych "chwytów" i zagrań)
Przyznam sie, ze ja czegos takiego nie zauwazylem. Ale moze dlatego, ze rzadko gramy w te same 5 osob - a kazdy uklad osobopwy ma tyle zmiennych, ze trudno tu stosowac jakis wzorzec
"Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobię myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie mysleć i tyle samo bym wymyślił"
---
Amber i in. - armie do Neuroshima Hex!
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5206
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 895 times
Kontakt:

Post autor: raj »

mrowka pisze:
2) poszczególne strony są źle wyważone (np. Starkowie mają najbezpieczniejszą pozycję ale też najrzadziej wygrywają)
Hmmm to chyba jest wlasnie "wywazenie"? Kazda ze stron ma jakies plusy, ale i minusy. Gra moglaby byc wywazona w 100% jedynie wtedy, gdyby wszyscy mieli tych samych dowodcow, a plansza mialaby ksztalt jakiegos dziwacznego 5-cio kata (6-cio kata).
Nie. To co ty opisujesz to bylaby tozsamosc stron. Dobre wywazenie oznacza, ze kazda ze stron pomimo roznych parametrow (polozenia, cech specjalnych, wodzow itd) ma zblizone szanse na zwyciestwo. GOT nie jest dobrze wywazony.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Neurocide pisze:Zastanawia mnie tez fakt, dlaczego nikt nie wspomina o Warrior Knights?
Chciałem o tym wspomnieć. Ale przyznam że grałem tylko dwa razy. Mi gra się podoba bardzo, bo odnajduję w niej klimat komputerowych herosów. No i okres historyczny jest bardzo ciekawy. Cała mechanika mi odpowiada i złożoność gry. Jeszcze z dodatkiem to hulaj dusza. Niestety współgraczom gra nie podeszła z początku i nie mam jak grać, bo nawet po dokupieniu dodatku nie mogę nikogo namówić... :? To jednyna moja gra w którą bardzo chcę grać, ale nie mam możliwości :(
Więc nie mam jak podzielić się wrażeniami z dłuższego obcowania z pozycją.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Polaros
Posty: 595
Rejestracja: 23 sie 2006, 15:52
Lokalizacja: WaWa

Post autor: Polaros »

Matador przynoś do Oka ja chętnie zagram :] a i reszta współgraczy się na prawno znajdzie :]
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

To jednyna moja gra w którą bardzo chcę grać, ale nie mam możliwości Sad Więc nie mam jak podzielić się wrażeniami z dłuższego obcowania z pozycją.
Ja już Ci mówiłem. Chętnie pogram w tą gierkę.
Jednak na dniach Starcraft wychodzi. Chyba obaj wiemy co będzie przez najbliższy czas gościło u nas na stołach. :twisted:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Post autor: Gambit »

W kwestii alternatywy dla GoT'a widzę dwie:

1. Warrior Knights - makabrycznie rozbudowana, polityka, kasa, kościół, wydarzenia, wraz z dodatkiem weszły "wynalazki". Ciekawe podejście do armii, choć możliwość skupienia ich tylko na czterech polach, w pewnym sensie może wytwarzać efekt bunkrowania się. Gracze szybko zajmują jakieś miasta, a potem w nich siedzą i boją się nos wytknąć.

2. Shogun - według mnie lepsza od GoT'a. Bardziej dynamiczna, więcej walk, więcej kombinowania. No i mechanika polegająca na wrzucaniu pionków armii do wieży. Dla mnie bomba.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Gambit - mam bardzo podobne zdania na temat tych dwóch gier.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hobb3 »

Moja opinia jest zupelnie odmienna od dwoch poprzednich. Uwazam, ze Shogun nie umywa sie do AGOT. Jest mniej dynamiczny, nie tak strategiczny, rozgrywka jest malo angazujaca, a "sedno" gry zamyka sie w przygotowywaniu rozkazow na poczatku kazdej tury. Potem tylko wieza bitewna ratuje rozgrywke. Obydwie gry sa bardzo ladnie wykonane, ale miodnosc rozgrywki w AGOT/ASOS jest o wiele wyzsza niz Shoguna. I jeszcze jeden plus w strone Gry o tron. MA KLIMAT, ktorego brakuje Shogunowi, a to wlasnie wyroznia gry swietne od dobrych (moim zdaniem gry bez klimatu szybciej sie nudza).

W Warrior Knights nie gralem, tak wiec nie moge sie ustosunkowac. Mialem co prawda te gre u siebie, ale po przeanalizowaniu instrukcji i dwoch grach na sucho, doszedlem do wniosku ze to nie dla mnie.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5206
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 895 times
Kontakt:

Post autor: raj »

ehhh, jak pogracie w Here I Stand to pogadamy. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

hobb3 pisze:"sedno" gry zamyka sie w przygotowywaniu rozkazow na poczatku kazdej tury.
wypisz wymaluj GOT :)
GOT jest bardziej drapiezny i wrazliwy na poziom graczu - jeden slabszy rozwala cala rozgrywke. No i slabo zrownowazone nacje. Ja nie przepadam za nia, mimo swietnego klimatu ksiazki.
WK ma zas skopany poczatek - spora szansa ze ktos losowo odstanie od reszt (na plus lub minus) i potem ciezko mu nadrobic/ go dogonic. Popsuta swietna gra.

A na HIS juz dawno ostrze zeby ...
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

ragozd pisze:A na HIS juz dawno ostrze zeby ...
ja też ale gramy w 4 lub 5ciu co nijak ma się do 3 ani 6:/
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Dla mnie Shogun odpada. Najchętniej zagrałbym w grę o zasadach zbliżonych do Gota na Japońskiej mapie. No sami powiedzcie czyż nie brzmi pysznie?

Here I Stand - wydaje sie bardzo ciekawym pomysłem.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

A ja właśnie polecę Warrior Knights... Jak powiedział jeden z moich graczy, który najpierw zaczął grać w WK, a dopiero potem w GOT'a: "Gra o tron jest jest szybsza, ale o wiele bardziej sucha". Ja od siebie dodam, że warto łykać od razu z dodatkiem - wiele nowych, ciekawych opcji oraz ogólne zwiększenie mobilności wojsk (przy dobrym zarządzaniu akcjami - dwa ruchy na każdego dowódcę).

Tak czy inaczej, dla mnie (i nie tylko) WK to taki GOT w wersji "heavy" (lub odwrotnie - GOT jako WK w wersji "light"). W miarę podobne realia i choć GOT bardziej dynamiczny, to jednak WK wymaga bardziej wielowarstowego planowania (trzeba kontrolować znacznie więcej warstw władzy na raz). Co by nie powiedzieć, obie gry mają to "coś" (przynajmniej dla mnie).
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Wiele osób, które lubią GOT'a, lubią też Struggle of Empires, więc polecam spróbować to drugie. Ja w prawdzie w GOTa jeszcze nie grałem, ale mam SoE (i nie chodzi o Shadows over Camelot ;) ) i baaardzo ją lubię. Lubię ją za to, że podczas gry daje mi poczucie: 1. Decydowania o losach świata, 2. Że pieniądze szczęścia nie dają, ale bogate kraje mają większy wpływ na historię, a poza tym 3. Wymaga więcej myślenia niż jakakolwiek inna gra, którą mam (takiej gry mi brakowało), 4. Jest rewelacyjna na 6 i 7 graczy i niewiele gorsza na 4 i 5, i po 5. Rozgrywka 3-4 godzinna bardzo angażuje, wogóle się nie dłuży.

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Struggle of Empires faktycznie jest mocny, na pewno się obroni, więc jako nałogowy advocatus diaboli wymienię kilka wad: potrzeba dużo graczy - podobno 5 to już powoli się robi za mało a powinno być 7 (a mi się wydawało że zebrać 5 do GoT to wyczyn). Wykonanie jest szkaradne. Porządne jakościowo, ale szkaradne. Plansza bura, żetony bure, a walka to "moje kwadratowe żetony atakują Twoje okrągłe żetony". Fuj. W ogóle nie wczułem się w klimat wojen kolonialnych.

Ja SoE sobie w życiu nie kupię, bo nigdy nie zbiorę siedmiu gotowych na wielogodzinne strategizowanie a jak już mi się uda, to wolę Twilight Imperium. Co nie zmienia faktu, że gra jest dobra.
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

TI3:
A ja nadal uważam że TI3 z dodatkiem to coś co GoTowy Głód może zaspokoić.
Tu strasznie liczy się Taktyka gry, oraz odrobina szczęścia (gdyż TI3 w odróżnieniu od GoTa ma więcej losu jak karty czy rozwiazywanie bitew kostkowo). Jednakże sam fakt losu nic ale to nic nie uwłaszcza mechanice oraz miodności TI3.

TI3 ma tylko kilka wad:
1. jest dobry gdy gra sie w max osób....
2. przy braku znajomości zasad trochę męczy ciągłe ich wałkowanie (pierwsze tury moga trwać nawet kilka godzin)
3. trzeba systematycznie grać aby nie wyjść z wprawy
4. cena jest zaporowa a nie powinno się grać bez dodatku ;/

mimo wsyztsko sądzę iż jest to pozycja którąspokojnie mogę postawićna równi z GoTem.

PS: (mam włąsny egzemplarz z dodatkiem) więc jka ktoś jest z Wawki to można kiedyś umówić się na weekennd na 10 godzinne pogranie :)


Shogun: Gra całkowicie poniżej GoTa i nawet mu do pięt nie dorasta. Nie będę argumentował, ale prócz klimatu nie ma nic w niej ciekawego....

Warrior Knights: ma jkis blad logiczny ktory obniza moj osad na jej temat. moze z dodatkiem gra sie lepiej (ael nei mialem okazji)

oraz jeszcze
Mare Nostrum takze tylko z dodatkiem, któy jest kolejna pozycja ponizej GoTa w ktora mozna grac... majac tez pelna satysfakcje i frajde z Gry jak grajac w GoTa...
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 988
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 362 times
Been thanked: 784 times
Kontakt:

Post autor: Apos »

Mnie osobiście dziwi opinia osób, które twierdzą że rozgrywka w GoT jest "sucha". Wszystko zależy od graczy i wytłumaczenia zasad. Po pierwszych dwóch "suchych" rundach polegających na zapoznaniu się z grą (pierwszy kontakt ekipy z GoT), na początku fazy planowania trzeciej rundy wybuchła istna wojna polityczna: kto z kim?, przeciwko komu?, na jakich warunkach?, a może zdradzić? Sojusze i porozumienia zmieniały się co kilka minut dyskusji. Po półgodzinnych rozmowach, rozłożeniu rozkazów i tak wszystko wyjaśniło się w fazie akcji - złamany pakt pokojowy, sztylet wbity w plecy, brak wsparcia od sojusznika przerodził się w wojnę itd... Wiec tak samo zaprzecza to stwierdzeniu, że ""sedno" gry zamyka sie w przygotowywaniu rozkazow na poczatku kazdej tury."
Awatar użytkownika
Rebel
Posty: 25
Rejestracja: 28 maja 2007, 11:24

Post autor: Rebel »

Powiem tak GOT to GOT nie ma nic miodniejszego pod warunkiem że lubi sie główkować i negocjować (z diabłem najczęściej).

Twilight jest super ale w mej ocenie ma jedną wadę w nim wojny się żadko kiedy opłacają ale są tak fajen ze mało kto ich nie robi ;P

Struggle dla mnei jest świetny szczególnie na klimat, a wykonanie jest do poprawki można kupić 1:72 i bedą ludziki a nie kwadraciki.

jak coś to zapraszam poogladać http://www.agot.pbem.prv.pl
Trojan
Posty: 31
Rejestracja: 18 wrz 2007, 13:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trojan »

W kwestii GoTa...
to dla mnie, a jestem całkiem nowym graczem ( pierwszą rozgywke w GoTa rozegrałem zdaje sie w maju tego roku - ze wszytskimi dodatkami), prawdzie oblicze GoTa można dopiero poznać w czasie rozgrywki PBeM. Gra jest stworzona pod PBeMa, losowość ograniczona do minimum, i tak naprawde w spokoju można nad nią posiedzieć. co najważniesze dyplomacja dopiero zaczyna "grać" gdy gra sie pbema. wtedy można prowadzić rozmowy / negocjacje, układy , zdradzać.
cięzko mi nawet uznać GoTa za grę strategiczna. jest to raczej hybryda strategiczno-polityczna.
podsumowywując gra "live" i PBeM to dwie zupełnie różne gry
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hobb3 »

Trojan pisze:W kwestii GoTa...
to dla mnie, a jestem całkiem nowym graczem ( pierwszą rozgywke w GoTa rozegrałem zdaje sie w maju tego roku - ze wszytskimi dodatkami), prawdzie oblicze GoTa można dopiero poznać w czasie rozgrywki PBeM. Gra jest stworzona pod PBeMa, losowość ograniczona do minimum, i tak naprawde w spokoju można nad nią posiedzieć. co najważniesze dyplomacja dopiero zaczyna "grać" gdy gra sie pbema. wtedy można prowadzić rozmowy / negocjacje, układy , zdradzać.
cięzko mi nawet uznać GoTa za grę strategiczna. jest to raczej hybryda strategiczno-polityczna.
podsumowywując gra "live" i PBeM to dwie zupełnie różne gry
Popieram przedmówce w 100%. Takze uwazam, ze ta gra jest stworzona do PBEM. Po rozegraniu kilkunastu partii w ten sposob nie mam juz ochoty wracac do normalnej gry.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

hobb3 - a gdzie w to można zagrać PBEM?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Trojan
Posty: 31
Rejestracja: 18 wrz 2007, 13:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trojan »

możesz sie zgłosić do nas

http://gamewroclawclub.p2a.pl/index.php

gry które obecnie prowadzimy podał Rebel 2-3 posty wcześniej

obejżyj, popatrz, zapraszam
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Do PBeM-a to jest stworzone Diplomacy - szczególnie że jest w nim nawet zestandaryzowany format zapisu ruchów i ogólnie planuje się je na kartce, a nie żetonami na planszy.

PBeM trochę zmienia GoT-a, w przypadku Diplomacy nie zmienia gry nawet w najmniejszym stopniu...
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Dobra Trojan chcę w to grać tylko co mam zrobić, żeby zagrać? Juz sie zarejestrowałem na tym forum.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
ODPOWIEDZ