Do gry z tatą :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Do gry z tatą :)

Post autor: Asukaji »

Przedstawię swoje wyznaczniki :)
- Czas gry 30-60 min.
- Strategia - Naparzanki armii itd.
- Klimat gry NIE może być przyszłościowy. Najlepiej by było, gdyby było to coś średniowiecznego :)
- Cena tak do 100 zł.
- Średnio skomplikowane zasady - najlepiej, by było bez wielu wyjątków, by dało się to szybko przypomnieć.

Powiem tak - z tatą uwielbiamy szachy i dobrze by było mieć jakąś planszówkę/karciankę, która świetnie chodzi na dwie osoby.
Uwielbiamy rycerskie klimaty :D

Narazie zapatruję się na grę Black and White, ale te figurki wyglądają bardzo słabo i trochę tych zasad i wyjątków jest, tata o tym nigdy nie będzie pamiętał, a chcemy w takie gierki grać jakoś wieczorami w weekendy, bo nie mamy dużo czasu na ogarnianie zasad.

Każda propozycja na wagę złota :) Dzięki z góry!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Lothrain »

Figurki wyglądają słabo, bo to nie figurki, ale za 100 zł to figurek nie uświadczysz. Jeśli zdołacie z tatą wykrzesać jeszcze parę złociszy, to mogę polecić:
- Command & Colors: Ancients (ale tutaj też drewniane bloczki) - zasady z pewnością do ogarnięcia, tylko tekst na kartach angielski (ale jest tłumaczenie, a nawet karty z grafikami na BGG), ale ilość bitew i scenariuszy powala, to wiele godzin świetnej zabawy;
- albo jak muszą być figurki to Battlelore 2nd Edition, tylko klimat jest rycersko-fantasy, więc nie wiem jak twój tata reaguje na smoki...
- zawsze możecie też poczekać chwilę na nową grę wydawnictwa Phalanx - Battles, ale tam też będą raczej drewniane kosteczki, a nie figurki.
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Asukaji »

Znaczniki wojsk nawet w szachach ładniej wyglądają niż jakieś bloczki. W grze za 120zł szkoda, że nie dało się zrobić kilkunastu figurek :) No ale da się przeżyć, wszystkiego mieć nie można :D
Tytuły o których piszesz niestety nie spełniają kryterium finansowego. Kasa na grę idzie tylko z mojej kiesy, więc te 120 to i tak dużo dla mnie :) Ale może kiedyś :D
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Lothrain »

Musisz tatę przycisnąć o dofinansowanie :) Boję się, że w Twoim zasięgu jedyną grą wartą grzechu jest Neuroshima Hex, ale tutaj temat postapo też nie sprosta wymaganiom... Jest jeszcze szachopodobny The Duke - bardzo dobra gra strategiczna i mieści się w Twoich widełkach. Może to?
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Patyk »

Asukaji pisze:Znaczniki wojsk nawet w szachach ładniej wyglądają niż jakieś bloczki. W grze za 120zł szkoda, że nie dało się zrobić kilkunastu figurek :) No ale da się przeżyć, wszystkiego mieć nie można :D
Bloczki to kwestia mechaniki, a nie kosztów. Są dużo droższe gry, które też mają bloczki, za to w żadnej "poważnej" grze wojennej figurek nie uświadczysz.

A co do sugestii to może Pocket Battles? Tu wprawdzie karty, ale resztę wymagań powinny spełniać. Ew. jeszcze Summoner Wars, jeśli mogą być klimaty fantasy, ale to też karty. Z tym że tak jak już było napisane w tej cenie poza kartami lub ostatecznie żetonami trudno będzie coś znaleźć. Może ew. z figurkowych używany Memoir '44.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2015, 21:59 przez Patyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Asukaji »

O Neuroshimie też właśnie myślałem, ale to może za kilka miesięcy :D
The Duke - kurcze, popatrzę :D Tylko widze, że jest wyłącznie angielskie wydanie :/ Tata nie znać angielski bardzo :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2364
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: karawanken »

Bardzo ciekawe wymagania, przy bardzo ograniczonym budżecie. Sam od dawna próbuje namówić ojca na granie. Na razie udało się osiągnąć tyle, że z zaciekawieniem przyglądał się moim zmaganiom w x-winga (niestety zapytany czy zagra, odparł, że w jego wieku nie wypada) Ale w twoim wypadku x-wingi odpadają ze względu na temat. Ze średniowiecznych może Bitwy Westeros, nie grałem ale sam zastanawiam się nad kupnem, ale znowu cena daleko poza sugerowaną. Na moim ojcu muszę wypróbować Orła i Gwiazdę, pasowało by do twoich kryteriów, ale niestety nie jest już dostępne (chyba, że używane).
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Patyk »

Historycznym odpowiednikiem X-winga jest seria Wings of War, tylko znowu jak chce się mieć plastikowe modele zamiast kart to nie ten budżet.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: josiu »

Osadnicy Narodziny Imperium. W chwili obecnej znalazłem w jednym ze sklepów za równe 100 zł (co za taka grę jest bardzo niską ceną). Stawiam, że na pewno wam przypasi. Jedynym "zgrzytem" może być czas gry (zależy jak długo "móżdżycie"). Pierwsza rozgrywka z żoną wyszła nam jakies 2 godz. :). Teraz jedną partię gramy jakieś około 75 minuy ;) Bardzo polecam. Edit: Kurde nie dopatrzyłem, że miało być w stylu "naparzanki". Ale tak czy siak polecam jak na pierwszą planszówkę. Ojcu się spodoba.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2015, 22:08 przez josiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Patyk »

O:NI i naparzanki armii? :shock:
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: josiu »

Patyk pisze:O:NI i naparzanki armii? :shock:
Już edytowałem post. Zawsze można pójść w produkcję mieczy i plądrowanie :wink:
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2364
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: karawanken »

Niedługo może będzie dostępne polskie wydanie Heros of Normandie. Ja czekam na polską wersję właśnie miedzy innymi po to aby w końcu namówić ojca, który również zna słabo angielski, na granie (uwielbia okres 2 wojny światowej). Ale znowu ceną pewnie będzie powyżej 200 zl.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Patyk »

Akurat do HoN chyba znajomość języka nie jest specjalnie potrzebna. Wystarczy, że jedna osoba ogarnie instrukcję.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Lothrain »

Asukaji pisze:O Neuroshimie też właśnie myślałem, ale to może za kilka miesięcy :D
The Duke - kurcze, popatrzę :D Tylko widze, że jest wyłącznie angielskie wydanie :/ Tata nie znać angielski bardzo :D
Wystarczy, że zna jedna osoba. Tutaj są bloczki zachowujące się jak figury. Możliwości ruchu masz narysowane na bloczkach. Tak jak w szachach - tłumaczysz reguły i zasady poruszania, a potem grasz. Nie ma żadnych kart z tekstem, czy czegoś podobnego. A gra daje popalić i szachistom się spodoba. Bardziej niż polecane tu od czapy O:NI.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Pixa »

Jak pojawila sie Neuroshima Hex to nie sposob nie wymienic Summoner Wars. Zestaw startowy to ok. 60 zl (dwie armie, tekturowa plansza, kostki, znaczniki), Master Set to ok. 160 zl (6 armii, gruba, piekna plansza, kosci, znaczniki). Czas gry - 60 min spokojnie z rozlozeniem i zlozeniem. Proste reguly, ale daje sporo satysfakcji. Losowosc jest, ale dodaje smaczku a nie psuje rozgrywke (na K6 wchodza uderzenia od 3 w gore).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Dellas »

Z takich szybkich taktycznych gier nie w klimatach przyszłościowych proponowałbym się zainteresować takimi tytułami:
- Stratego
- Sztuka wojny
- Black&White

Natomiast jeśli pominąć wymaganie klimatyczne - to Neuroshima Hex jest idealna pod resztę wymagań.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Wojtas_512 »

a może po prostu memoir 44'? Łatwa gra wojenna.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Rune »

A może Disk Wars?

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Błysk »

Asukaji pisze:Znaczniki wojsk nawet w szachach ładniej wyglądają niż jakieś bloczki. W grze za 120zł szkoda, że nie dało się zrobić kilkunastu figurek :) No ale da się przeżyć, wszystkiego mieć nie można :D
Nie zrażaj się, bloczki są skromne, ale karty jednostek są przepiękne! Tylko, że jedna frakcja tam jest tam bardziej rycerska, a druga trochę bardziej osadzona w klimatach wojen Napoleońskich. :) Serio, ta gra ma bardzo ładny design.

Co do zasad tu masz rację, są wyjątki itd. ALE po 2-3 grach wszystko się pamięta- problemem tej gry jest nieścisła instrukcja, ale jej poprawiona wersja jest w necie. Jeśli tylko chce ci się popatrzeć na poprawioną instrukcję i wytłumaczyć ją tacie, to polecam B&W. :)
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Asukaji »

Wielkie dzięki za propozycje :D Jest ich bardzo dużo i w sumie jakbym miał kasę.. to kupiłbym wszystko xD
Niektóre gierki znalazłem na necie, niektórych już nie. Np. Pocket Battles nie ma tej wersji, którą bym chciał.
Sztuka wojny - bardzo interesujący tytuł :)
W Disc Wars chciałbym najpierw zagrać, bo nigdy nie pykałem w takie typowo bitewne gry (z jakimś odmierzaniem itd. zupełnie nie wiem o co z tym chodzi xD).
Memoir 44 - fundusze, ale moooże kiedyś :D
Teraz biorę się za oglądanie recenzji tego wszystkiego.

Wielkie dzięki za porady! Jak macie coś jeszcze to piszcie :D
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Patyk »

Pamiętaj, że do Diskwarsa jest potrzebne pole o wymiarach 90x90cm do gry, niby nikt nie zabroni grać na mniejszym, ale jednak jest to jakieś ograniczenie.
Co do Pocket Battles to z tego co widzę Planszomania ma wszystkie części na zamówienie.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: Dellas »

Jeśli oboje dobrze czujecie się z tatą przy szachach, to polecam jeszcze Hive (rój) - to takie szachy, który plansza (rój) cały czas się porusza i ewoluuje.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: gafik »

Ha! Rzeczywiście bardzo "wąskie" wymagania i trudny wybór. Sam jestem tatą ale u mnie to ja nakłaniam syna do grania i to on mówi, że już mi nie wypada ;) Hihihi...

Ale faktycznie Memoir'44 może być strzałem w 10.

Neuroshima Hex jest na drugim miejscu.

Rój na 3.

Aż przeglądnąłem pierwszą 200. na BGG z ciekawości i naprawdę Twoje wymagania wykluczają sporą liczbę tytułów.

Nie wiem, jak z dostępnością, cenowo, językowo i komplikacja zasad ale takie tytuły jak Hannibal... czy Combat Commander, Path of Glory itp chyba nie wchodzą w grę.

A! Przypomniał mi się jeszcze Manoeuvre. To może być dobre!

No i jak przedpiścy, figurek w tym budżecie nie uświadczysz za bardzo.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: uday »

Z karcianek-naparzanek Galakta ostatnio wydała po polsku Lords of War.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Do gry z tatą :)

Post autor: KubaP »

Battle Line / Schoten Toten
ODPOWIEDZ