Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: stan29 »

Witam, szukam kolejnej gry do swojej kolekcji.

Wymagania:
- interakcja negatywna to główne kryterium; to nie może być worker placement polegający na podbieraniu sobie pól, muszę czuć tę interakcję, np. niszczenie wrogich jednostek/zadawanie obrażeń
- 2 osoby (drugim graczem jest kobieta)
- czas gry max. 1,5h
- duża regrywalność
- najlepiej do 200 zł, brak konieczności inwestycji w dodatki (gry LCG, w które trzeba dużo inwestować odpadają)
- ładne wydanie na plus
- lubię złożone gry (długie instrukcje jak np. w Robinson Cursoe to żaden problem)

Myślę, że zarówno Neuroshima Hex jak i Claustrophobia spełniają moje wymagania. Na plus dla NE Hex jest łatwa dostępność (Claustrophobię ciężko dostać) i bardzo duża regrywalność, której w przeciwieństwie do Claustrophobii... no właśnie, jest czy po pewnym czasie zaczyna brakować? W końcu to gra, w której wykonuje się scenariusze, których po pewnym czasie braknie? Na plus dla Cluastrophobii to wykonanie (oczywiście NH ładnie wygląda, ale figurki wygrywają) i myślę, że bardziej się spodoba mojej połówce.

Do tej pory nie miałem okazji zagrać w żadnego dungeon crawlera dlatego Claustrophobia mnie bardzo interesuje. Z drugiej strony nie dysponuję grą konfrontacyjną.

Gry które mam/miałem: Kawerna, Osadnicy: NI, Robinson Crusoe, Dziedzictwo, Patchwork, Splendor, Dixit, Sabotażyści, Upiór w operze / Lords of Waterdeep, Metropolia
Z gier zawierających interakcję negatywną grałem w: Gra o Tron, Tezeusz, ŚD: Ankh Morpork, Shogun

Macie jakieś propozycje? Jesteście za Neuroshima Hex czy Claustrophobią?
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: Dellas »

Hmm... Porównywanie NH do Clau to jak porównywanie dwóch różnych systemów metrycznych. NH idealnie pasuje do podanych przez Ciebie wymagań. Claustrophobia to coś kompletnie innego. Jest to prosta turlanka kośćmi - ciekawy system zadawania obrażeń i dynamiczny dungeon crawler. O regrywalność Clau bym się nie bał - bo standardowo są tam 5 scenariuszy, które można grać na zmianę. Co więcej sporo jest fanowskich scenariuszy, a dodatek `De Profundus` dodaje kolejne 10 scenariuszy.
Osobiście wybrałbym jednak NH, choć mam Clau i z chęcią gram tylko jak już planuje grać w Clau to gram co najmniej 2 scenariusze - bo szkoda mi czasu na rozkładanie gry na jedną 30-45 minutową rozgrywkę. Neuroshima jest bardziej dynamiczna i zróżnicowana dlatego u mnie częściej ląduje na stole.

Jeśli chodzi o inne gry na 2 osoby z dużą interakcją to polecam przyjrzeć się takim tytułom jak: Herosi i Metallum.
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: stan29 »

Dzięki, padło na Neuroshimę Hex. :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: Pixa »

Neuroshima to takie bardziej szachy na planszy - gra jest swietna, mam na koncie kilkaset partii, ale dynamiki w niej malo.

Ze swojej strony polece ci Summoner Wars Master Set - sprawdzi sie na sto procent. Fajna gra bitwena, proste reguly, ale jednak mozna sporo pokombinowac. Master Set to 6 armii dajacych duza frajde i regrywalnosc.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: kosmos »

Z tych dwóch co podałeś zdecydowanie wybrałbym claustrophobię. Nawet gdyby był tylko jeden scenariusz to przez losowy dobór kafli regrywalność byłaby spora, poza tym wykonanie stoi na wysokim poziomie.

Proponowany w poście wyżej Summoner wars również mogę polecić.

Zobacz również Warhammer 40k Podbój (wcale nie musisz kupować kolejnych dodatków, sama podstawka, ewentualnie z 1 dużym dodatkiem, w zupełności wystarczą) - podstawka ma 7 frakcji, spełnia idealnie wszystkie twoje wymagania :)
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 481
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 18 times
Been thanked: 116 times

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: Zaan84 »

Ja również polecałbym Summoner Wars, bo ma więcej klimatu aniżeli Neuroshima, która jest bardzo sucha. Nie chcę generalizować ale kobiecie może nie przypaść do gustu ze względu na znikomy klimat. Ja zaproponowałem swojej żonie grę w NH na tablecie i po tym jak wyjaśniłem jej zasady na podstawie gry z AI otrzymałem zdecydowaną odmowę gry :). Więc może dobrym pomysłem byłaby prezentacja gry w wersji cyfrowej przed zakupem pudełka.
A jeżeli ma być skomplikowanie i ma być zabijanie potworków to polecam Mage Wars.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: Usul »

A mi summoner wars nie podszedł - moim zdaniem strasznie brzydkie grafiki. Clau... ma dosyć proste zasady, trochę za proste. NS:H jak najbardziej polecam :)
Awatar użytkownika
Strzygusia
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: Strzygusia »

Obie gry są świetne ale stawiała bym na Neuroshimę Hex. To moja ulubiona gra, mamy z koleżanką wszystkie dodatki i ostatnio to właśnie Neuroshima najczęściej gości na moim stole :) Claustrophobia jest przepiękna, jakość wydania stoi na najwyższym poziomie a kolorowe figurki to poezja. Gra jest mega klimatyczna, ale do grania w nią potrzeba naprawdę sporo miejsca, co może stanowić pewną przeszkodę.

Summoner Wars jest okrutnie szpetną grą, grafiki wyglądają jak ClipArty z powerpointa co oczywiście nie zmienia faktu, że gra jest świetna i to jeden z lepszych planszówkowych zakupów jakich dokonałam :) Ostatnio pożyczyłam ją koledze do grania z żoną (która nie lubi interakcji negatywnej) i o dziwo gra obojgu bardzo się spodobała i nawet paskudne grafiki nie były przeszkodą :D .

Od siebie mogę polecić jeszcze Memoir 44, dostałam ją ostatnio od znajomych z firmy i przez resztę dnia nie mogłam się skopić na pracy. Natychmiast chciałam ją rozpakować i dobrać się do żołnierzyków :-D Gra jest pięknie wydana i choć nie miałam jeszcze okazji rozegrać w nią zbyt wielu partii to wiem, że był to strzał w dziesiątkę :)
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: stan29 »

Dziękuję za odpowiedzi. Kupiłem Neuroshimę Hex i jestem zadowolony z wyboru. Dziewczyna zobaczyła grę i powiedziała "gra dla facetów", ale czuję, że się przyjęła. Herosi zdecydowanie odpadają, bawi mnie szybkie przerzucanie kości w celu wyrzucenia określonej konfiguracji. Pozostałe propozycje jak najbardziej... będę miał problem z wyborem kolejnej gry, Memoir 44, Summoner Wars, Warhammer 40k Podbój i oczywiście Claustrophobia, każda z tych gier wygląda ciekawie... ale to chyba dopiero na święta. :cry:
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: Assaultmarine »

Kupiłeś neuroshimę kupisz konwój, 51 stan i w końcu podręcznik nawet nie po to żeby grać ale dla opisu świata itp - przykro mi Portal Cię już ma :)
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Neuroshima Hex vs Claustrophobia

Post autor: stan29 »

Eee... przykro mi, nie masz racji. Nie interesuje mnie konwój, 51 stan a tym bardziej podręcznik.
ODPOWIEDZ