Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Migdal1991
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2020, 11:55
Been thanked: 1 time

Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Migdal1991 »

Cześć,
Zaczynam dopiero przygodę z grami planszowymi, więc trudno mi znaleźć grę, która mi się spodoba i zaciekawi mnie na tyle, żeby ją kupić. Na razie posiadam Everdell i Wyprawę do El Dorado i naprawdę spodobał mi się ich klimat jak i wykonanie.

Poszukuje gry z poniższymi wymaganiami:
-gra, w którą można grać we dwie osoby i w więcej
-możliwość rozgrywania wielu scenariuszy gry, na przykład ze względu na dużą ilość kart
-przebieg gry ma nie zależeć od wyrzucenia kostek, na przykład przy walkach
-ładna grafika (patrz nie obrazki z google grafiki)
-gra zarówno na planszy jak i kartami
-mile widziane figurki
-brak ruchów za "nieistniejącego" gracza (na przykład ruch za kogoś/coś z kim się mierzymy w grze)
-na razie bez dodatków
-chciałbym kupić dwie gry za około 100zł, albo jedną do 200zł

Gry przykuły moją uwagę, aczkolwiek z małymi "ale" to:
-Cyklady (tylko właśnie nie wiem do końca jaki ma wpływ rzut kostek na przebieg rozgrywki)
-Pangea (ruch tego "trzeciego" gracza).
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 64 times
Been thanked: 16 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Eberhard »

Polecam Brzdęka i jeszcze raz Brzdęka :wink:
Migdal1991
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2020, 11:55
Been thanked: 1 time

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Migdal1991 »

Właśnie Brzdęka nie można nigdzie kupić. Mówisz o Brzdęk w kosmosie czy nie drażnij smoka?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 949
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 311 times
Been thanked: 201 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Losiek »

Owszem można. Zarówno Nie drażnij smoka jak ii W kosmosie.
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Mankoslaw »

Brzdęk
Mage Knight - stare używane wydanie Lacerty mieści się w podanym zakresie cenowym

gry nie spełniają wszystkich wymagań:
Great Western Trail - karty to tylko waluta
Osadnicy: Narodziny Imperium - nie ma planszy
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: krzyss »

Zobacz sobie na grę Luxor.

Mam Luxor i Wyprawę do Eldorado. Obydwie mają podobny klimat przygodowy. W jednej i drugiej zagrasz karty za ruch.
Są w grach różne cele. W El Dorado wystarczy być pierwszym na końcu planszy, w Luxor niby też ale bycie pierwszym czy drogim na "mecie" nie gwarantuje wygranej.

Gdybym był teraz przed wyborem którą kupić to nadal kupiłbym jedna i drugą.
Są to świetne gry rodzinne.
Migdal1991
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2020, 11:55
Been thanked: 1 time

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Migdal1991 »

Brzdęk, Luxor - to na razie coś w stylu Eldorado, a coś z stylu Everdell poleca ktoś?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 994
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 998 times
Been thanked: 434 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: KurikDeVolay »

Poszukaj na bgg worker placement i tableau builder, bo to dokładnie połączenie tych dwóch gatunków. Bardziej "dorosłą" wersją takiej fuzji są Podwodne Miasta - dla mnie topka ostatniego roku. Możesz sprawdzić Architektów Zachodniego Królestwa, Pory Roku, albo Res Arcana. Wszystkie bardzo ładne (subiektywnie), wszystkie to świetne tytuły zdecydowanie powyżej średniej.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: donmakaron »

Seasons (Pory Roku) - moim zdaniem feeling zbliżony do Everdell, choć oczywiście gry mechanicznie różne. Spełnia większość warunków i na dodatek to bardzo dobra (choć lekko niedoceniona) gra.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Gry, które polecę chętnie :

1. Do 200 zł (w granicach) :

a) Brass Birmingham/Lancashire
b) Great Western Trail
c) Cyklady
d) Kemet
e) Inis
f) Maracaibo
g) Najeźdźcy z północy
h) Lewis & Clark
i) Misja czerwona planeta
j) Pandemic Cthulhu

2. Do 100 zł (w granicach) :

a) 7 cudów świata
b) Osadnicy Narodziny Imperium
c) Wsiąść do Pociągu Europa
d) Na chwałę rzymu
e) Res Arcana
f) Metallum
Migdal1991
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2020, 11:55
Been thanked: 1 time

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Migdal1991 »

Dzięki wszystkim za propozycje. Na razie zakupiłem coś ala "Wyprawa do El Dorado" (a może ciut lepsze), czyli Brzdęk w kosmosie. Miejmy nadzieje, że się sprawdzi. Wciąż się zastanawiam nad jakimś "eurasem" w podobnej cenie jak Brzdęk.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: SmallFighter »

krzyss pisze: 23 mar 2020, 21:44 Zobacz sobie na grę Luxor.
Mam Luxor i Wyprawę do Eldorado. Obydwie mają podobny klimat przygodowy. W jednej i drugiej zagrasz karty za ruch.
Są w grach różne cele. W El Dorado wystarczy być pierwszym na końcu planszy, w Luxor niby też ale bycie pierwszym czy drogim na "mecie" nie gwarantuje wygranej.
Mam obie gry i szczerze powiedziawszy Luxor mnie wcale nie powalił. Mechanika faktycznie jest raczej niespotykana w innych grach, ale jeśli chodzi o klimat to wcale go nie czuję. Zagrałam dwa razy i nie pykło. Przed zakupem sądziłam, że będzie to coś ciekawego i porywającego, tak jak np. Teby, ale się zawiodłam. Wyprawę do El Dorado uwielbiam, jest genialna.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4552
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1694 times
Been thanked: 2130 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: PytonZCatanu »

Weź Brzdęka w Kosmosie! Nie tylko spełnia twoje kryteria, ale także będzie stanowił ciekawe rozwinięcie Wyprawy do Eldorado (obie gry są opartie na mechanice deckbuildingu) :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: krzyss »

SmallFighter pisze: 25 mar 2020, 10:02
krzyss pisze: 23 mar 2020, 21:44 Zobacz sobie na grę Luxor.
Mam Luxor i Wyprawę do Eldorado. Obydwie mają podobny klimat przygodowy. W jednej i drugiej zagrasz karty za ruch.
Są w grach różne cele. W El Dorado wystarczy być pierwszym na końcu planszy, w Luxor niby też ale bycie pierwszym czy drogim na "mecie" nie gwarantuje wygranej.
Mam obie gry i szczerze powiedziawszy Luxor mnie wcale nie powalił. Mechanika faktycznie jest raczej niespotykana w innych grach, ale jeśli chodzi o klimat to wcale go nie czuję. Zagrałam dwa razy i nie pykło. Przed zakupem sądziłam, że będzie to coś ciekawego i porywającego, tak jak np. Teby, ale się zawiodłam. Wyprawę do El Dorado uwielbiam, jest genialna.
U nas pykło i to bardzo. Ile ludzi tyle opinii.
Osobiście myślę że Luxor jest lepszy od El Dorado, dlatego że oprócz tego że podążamy wgłąb piramidy to jeszcze po drodze staramy się zbierać jak najwięcej skarbów itp aby te uczyniły z nas zwycięzcę. Nie liczy się tu ślepy wyścig do celu.
Z drugiej strony to właśnie El Dorado może się bardziej podobać gdyż cel jest tylko jeden i liczy się szybkość.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: SmallFighter »

krzyss pisze: 25 mar 2020, 13:01 U nas pykło i to bardzo. Ile ludzi tyle opinii.
Osobiście myślę że Luxor jest lepszy od El Dorado, dlatego że oprócz tego że podążamy wgłąb piramidy to jeszcze po drodze staramy się zbierać jak najwięcej skarbów itp aby te uczyniły z nas zwycięzcę. Nie liczy się tu ślepy wyścig do celu.
Z drugiej strony to właśnie El Dorado może się bardziej podobać gdyż cel jest tylko jeden i liczy się szybkość.
Każdy lubi co innego, wiadomo. Dlaczego ślepy wyścig? Moim zdaniem w El dorado potrzebna jest strategia, może nie jakaś wysublimowana jak w eurasach, ale coś trzeba sobie pokminić. Różnica między jedną a drugą grą jest taka, że w Wyprawie mamy jeden sposób na zwycięstwo, a w Luxorze możliwości jest wiele. Może powinnam zagrać ponownie w tę grę.
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Lehto1 »

+1 na Luxor
Migdal1991
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2020, 11:55
Been thanked: 1 time

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Migdal1991 »

Mortinista pisze: 24 mar 2020, 12:51 Cześć,

Gry, które polecę chętnie :

1. Do 200 zł (w granicach) :

a) Brass Birmingham/Lancashire
b) Great Western Trail
Na Brass Birmingham muszę jeszcze trochę poczekać, bo dopiero w lipcu będzie, więc pewnie zamówię w przedsprzedaży, a na razie nie widziałem, żeby ktoś sprzedawał.

Przymierzam się powoli do kupna Great Western Trail - niedroga, bardzo dużo osób poleca, ale zastanawiam się nad dwoma rzeczami. Czy faktycznie jest taka dobra jak ją przedstawiają w recenzjach na youtube? Sprawdza się ona na dwóch graczy?
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Witchma »

Migdal1991 pisze: 29 mar 2020, 01:57
Na Brass Birmingham muszę jeszcze trochę poczekać, bo dopiero w lipcu będzie, więc pewnie zamówię w przedsprzedaży, a na razie nie widziałem, żeby ktoś sprzedawał.
Na Allegro można kupić, ale biorąc pod uwagę proponowane ceny, to chyba lepiej zaczekać.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1501 times
Been thanked: 1151 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Bruno »

Great Western Trail - wielu forumowiczów się nie zgodzi, ale ja uważam, że ta gra została zaprojektowana z myślą o więcej niż 2 graczach, bo przy 2 os. i plansza jest sporo luźniejsza (stawianych jest mniej budynków), i koleją nie tak łatwo się posuwać do przodu po plecach (dachach!) przeciwników. Ta gra błyszczy dopiero przy 3 i 4 graczach. (Autocytat z innego wątku).

Nie grałem w Everdell, ale z bardzo ładnie wydanych gier euro, które są nieprzesadnie skomplikowane, mają mechanikę kart i grę na planszy, i równie dobrze chodzą na dwie, jak i więcej osób, polecę:
- Terraformacja Marsa (dodatki, które do niej wyszły, nie są niezbędne do świetnej zabawy),
- Paladyni Zachodniego Królestwa.

Piszesz, że jesteś początkującym graczem, stąd trochę dziwi mnie ewentualny wybór Brass, ale jeśli czujecie się na siłach dźwignąć nieco cięższą rozkminę logiczną, przy czym pięknie wydaną i utrzymaną w klimatach humorystycznych a la Świat Dysku, to zwróć też uwagę na grę Alchemicy. Wyszedł do niej dodatek, ale również on nie jest niezbędny i sama podstawowa gra oferuje świetną zabawę. Uprzedzam tylko - tu trzeba lubić logiczne zagadki!

Wszystkie powyższe gry można obecnie łatwo kupić za ok. 100 +/-15 pln.

Edit: ... a Brzdęk w Kosmosie to kapitalny wybór! Będziecie się świetnie bawić! Jeśli zechcecie z czasem urozmaicić sobie rozgrywkę o dodatkowe elementy (niespodziewane wydarzenia, tryb kampanii), to ściągnijcie z Google Play darmową aplikację Renegade (wydawca Clanka). Świetna rzecz!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Migdal1991
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2020, 11:55
Been thanked: 1 time

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Migdal1991 »

Bruno pisze: 29 mar 2020, 12:57 Piszesz, że jesteś początkującym graczem, stąd trochę dziwi mnie ewentualny wybór Brass, ale jeśli czujecie się na siłach dźwignąć nieco cięższą rozkminę logiczną, przy czym pięknie wydaną i utrzymaną w klimatach humorystycznych a la Świat Dysku, to zwróć też uwagę na grę Alchemicy. Wyszedł do niej dodatek, ale również on nie jest niezbędny i sama podstawowa gra oferuje świetną zabawę. Uprzedzam tylko - tu trzeba lubić logiczne zagadki!
A propos Brass'a i większego kminienia w grach to zamówiłem pierwsze Great Western Trail. Zobaczymy czy nam siądzie na dwóch a czasem na więcej graczy właśnie taka ekonomiczna rozgrywka.

Co do Twojej propozycji - Alchemicy to gdy wygląda na prawdę ładnie i przyciąga uwagę, ale trochę odrzuca mnie właśnie fakt używania tej aplikacji na telefonie. Podobno aplikacja dużo pomaga w rozgrywce. Czy jest to konieczne do sprawnej i szybkiej gry?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: donmakaron »

Migdal1991 pisze: 30 mar 2020, 15:23 Co do Twojej propozycji - Alchemicy to gdy wygląda na prawdę ładnie i przyciąga uwagę, ale trochę odrzuca mnie właśnie fakt używania tej aplikacji na telefonie. Podobno aplikacja dużo pomaga w rozgrywce. Czy jest to konieczne do sprawnej i szybkiej gry?
Granie bez apki nie ma wielkiego sensu. Wymaga dodatkowej osoby nie biorącej udziału w grze, a sprawdzającej jedynie wyniki. Niejeden pewnie by się dobrze bawił, ale to trochę tak jakby w Everdell nie dobierać kart z talii tylko mieć majstra, który w tabeli sprawdza jaką kartę powinieneś dociągnąć i wynajduje ją w alfabetycznie ułożonych kartach.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1501 times
Been thanked: 1151 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: Bruno »

Dla równowagi - ta gra wymaga też długopisu! :wink:

Aplikacja w telefonie jest raczej nieodzowna (tak jak pisze wyżej donmakaron), ale używa się jej wyłącznie, by uzyskać informację, jaki wynik (dodatni, ujemny, neutralny, i w jakim kolorze) uzyskamy z połączenia dwóch składników. Zdarza się to stosunkowo często w trakcie gry (ok. 5-10 razy na każdego gracza, zależnie od wykonywanych akcji), ale trwa to dosłownie moment.
Zasadnicza część gry rozgrywa się przy użyciu znaczników na planszy i długopisu na arkuszu z tzw. alchemonami.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gry w klimacie Everdell lub Wyprawa do El Dorado

Post autor: donmakaron »

Racja, nie wynika to z mojej wypowiedzi, a apka w Alchemikach w ogóle nie czyni tej gry hybrydą gry planszowej i gry video. Apka spełnia tu raczej funkcję informatora i nawet zajzagorzalsi zwolennicy antyapkowego puryzmu jakich znam przyznali, że w Alchemików można grać z apką i nie iść do piekła, bo zwyczajnie nie ingeruje ona w zasadniczą rozgrywkę.
ODPOWIEDZ