Duże kolekcje (>150 gier)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BOLLO »

razul pisze: 07 paź 2021, 04:14 1. Jaką przestrzeń zajmuje taka kolekcja?
Dom, garaż, magazyn...
2. Jak poukładane są gry?
Rozpakowane w poziomie, zafoliowane w pionie.
3. Jaka jest przybliżona "ogrywalność", tzn. ile z takiego ogromnego regału to regał wstydu? :)
WG BGG ograłem 20%
1) 150 gier zmieścisz w 3x Billy 2.4m wysokie
2) zależy jaki masz regał. Jak głęboki na 40cm to Pion/Poziom najepiej
3) U mnie gry w folii to jakieś 70% ale aktualnie gram naprawdę mało. Czasem to nawet 1partia miesięcznie i to w stary tytuł. Jak masz parcie na poznawanie tytułów to myślę że 3x miesiąc to realna liczba. Więcej wydaję mi się już nie sprawiać przyjemności.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: PytonZCatanu »

Myślę, że najbardziej satysfakcjonujące jest utrzymanie tempa "jeden porządny wieczór na granie w tygodniu". 🙂
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: Bart Henry »

BOLLO pisze: 07 paź 2021, 10:03
razul pisze: 07 paź 2021, 04:14 1. Jaką przestrzeń zajmuje taka kolekcja?
Dom, garaż, magazyn...
2. Jak poukładane są gry?
Rozpakowane w poziomie, zafoliowane w pionie.
3. Jaka jest przybliżona "ogrywalność", tzn. ile z takiego ogromnego regału to regał wstydu? :)
WG BGG ograłem 20%
1) 150 gier zmieścisz w 3x Billy 2.4m wysokie
2) zależy jaki masz regał. Jak głęboki na 40cm to Pion/Poziom najepiej
3) U mnie gry w folii to jakieś 70% ale aktualnie gram naprawdę mało. Czasem to nawet 1partia miesięcznie i to w stary tytuł. Jak masz parcie na poznawanie tytułów to myślę że 3x miesiąc to realna liczba. Więcej wydaję mi się już nie sprawiać przyjemności.
Mam wrażenie, że kolega razul odpowiedział na pytania z pierwszego posta, a Ty potraktowałeś jego odpowiedzi jak pytania i starasz się dawać mu rady. ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BOLLO »

Bart Henry tak właśnie to oczytałem :lol:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BartP »

W tym roku na stół trafili trzej siedmioletni półkownicy. Więc w przyrodzie nic nie ginie. Entuzjazm do gier pojawia się i wraca, więc nadszedł czas i na nie. Co więcej, wszystkie były co najmniej przyzwoite.

1944: Wyścig do Renu - bardzo fajna gra, trzeba więcej pograć, ale niewątpliwie mocno tematyczne i wciągające euro

Pałace Carrary (Kramer & Kiesling) - spoko gra, bez większych rewelacji, ale trzymała mnie nawet w napięciu, gdyż trzeba patrzeć, co tam budują przeciwnicy

Staufer Dynasty (Andreas Steding) - większościówka z solidną interakcją; ostatnio miałem ochotę pograć we wszystkie niezagrane dotąd gry Andreasa Stedinga, więc padło i na nią, szkoda, że tak późno, bo to naprawdę dobre i relatywnie szybkie (1h na 3 osoby) euro z umownym tematem (do domknięcia ogrania posiadanych Stedingów pozostało mi War of the Buttons :) )
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: garg »

garg pisze: 18 sie 2021, 11:42
garg pisze: 13 sty 2021, 13:33 Rozmiar kolekcji jest trochę mylącą liczbą. Według BGG mam prawie 1200 tytułów, ale jak odejmę dodatki, to zostaje mi "tylko" 605, czyli realnie 50% mojej kolekcji to różnego rodzaju dodatki i promki. A jeśli spojrzeć na "Previously Owned", to przez moje ręce przeszło jeszcze kolejne 1800 pudełek.
[...]
No to zacytuję siebie, bo właśnie nastąpił wielki moment. Od mojego poprzedniego posta minęło prawie dokładnie 7 miesięcy i moja kolekcja zmieniła się w ciekawy sposób.

Według BGG gier mam teraz 613, czyli o osiem więcej. Wychodzi po jednym tytule na miesiąc, czyli myślę, że to taka średnia forumowa. Ale dużo ciekawsze są dwie inne zmiany. Po pierwsze mam o 80 dodatków więcej. Niezły przyrost :lol: . Wynika to głównie z tego, że teraz mnóstwo gier ma jakieś promki i mini-dodatki. I to od razu winduje liczbę posiadanych pozycji na BGG.

Ale najważniejsza zmiana dotyczy mojej listy Previously Owned. W ciągu tych siedmiu miesięcy pozbyłem się ponad 200 pozycji (oczywiście sporo z tego to dodatki) i właśnie przekroczyłem magiczną liczbę 2000 poprzednio posiadanych w kolekcji. Piękny jubileusz - brawo ja :D .
I znowu zacytuję samego siebie :)

Kolejne trzy miesiące (nawet niecałe), kolejne sto gier więcej w Previously Owned i kolejny - niestety - przyrost liczby Owned. Mam o 16 tytułów więcej. Czyli w ciągu dwóch i pół miesiąca sprzedałem 105 gier i kupiłem 121 (nie liczę dodatków).

Hmmm... Muszę chyba przemyśleć swoje wybory życiowe, bo kolekcja znowu mi pomalutku rośnie :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: PytonZCatanu »

garg pisze: 08 lis 2021, 08:27
garg pisze: 18 sie 2021, 11:42
garg pisze: 13 sty 2021, 13:33 Rozmiar kolekcji jest trochę mylącą liczbą. Według BGG mam prawie 1200 tytułów, ale jak odejmę dodatki, to zostaje mi "tylko" 605, czyli realnie 50% mojej kolekcji to różnego rodzaju dodatki i promki. A jeśli spojrzeć na "Previously Owned", to przez moje ręce przeszło jeszcze kolejne 1800 pudełek.
[...]
No to zacytuję siebie, bo właśnie nastąpił wielki moment. Od mojego poprzedniego posta minęło prawie dokładnie 7 miesięcy i moja kolekcja zmieniła się w ciekawy sposób.

Według BGG gier mam teraz 613, czyli o osiem więcej. Wychodzi po jednym tytule na miesiąc, czyli myślę, że to taka średnia forumowa. Ale dużo ciekawsze są dwie inne zmiany. Po pierwsze mam o 80 dodatków więcej. Niezły przyrost :lol: . Wynika to głównie z tego, że teraz mnóstwo gier ma jakieś promki i mini-dodatki. I to od razu winduje liczbę posiadanych pozycji na BGG.

Ale najważniejsza zmiana dotyczy mojej listy Previously Owned. W ciągu tych siedmiu miesięcy pozbyłem się ponad 200 pozycji (oczywiście sporo z tego to dodatki) i właśnie przekroczyłem magiczną liczbę 2000 poprzednio posiadanych w kolekcji. Piękny jubileusz - brawo ja :D .
I znowu zacytuję samego siebie :)

Kolejne trzy miesiące (nawet niecałe), kolejne sto gier więcej w Previously Owned i kolejny - niestety - przyrost liczby Owned. Mam o 16 tytułów więcej. Czyli w ciągu dwóch i pół miesiąca sprzedałem 105 gier i kupiłem 121 (nie liczę dodatków).

Hmmm... Muszę chyba przemyśleć swoje wybory życiowe, bo kolekcja znowu mi pomalutku rośnie :lol: .
To znaczy, że średnio kupujesz 1 grę dziennie i 1 grę sprzedajesz.

Jaki to ma sens....? 🤷🙂
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: garg »

Pamiętaj, że średnia jest wartością mylącą :) . Na przykład wczoraj sprzedałem 16 gier (i kilka dodatków). Czyli wystarczy ogarnięcie wszystkiego raz w tygodniu.

Co do sensu, to wyjaśniałem wcześniej - lubię poznawać nowe gry i inspirować się nimi w tworzeniu gier na swoje zajęcia. Moje dzieci chętnie ze mną grają, więc wyciągamy na zmianę stare gry i nowe - z tych ostatnich większość idzie dalej w świat, a niektóre zostają w kolekcji.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: karmazynowy »

To też oznacza, że żeby to wszystko ograć to trzeba czytać codziennie nową instrukcję. To jest dopiero masakra. :lol:
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 999
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1005 times
Been thanked: 450 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: KurikDeVolay »

Przypominam, że dla wielu osób w naszym hobby odkrywanie i poznawanie nowych tytułów stoi wyżej niż pałowanie 3 gier przez dekadę.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: garg »

karmazynowy pisze: 08 lis 2021, 08:40 To też oznacza, że żeby to wszystko ograć to trzeba czytać codziennie nową instrukcję. To jest dopiero masakra. :lol:
Masakrą to jest czytanie instrukcji do Sword & Sorcery albo do Skytear :lol: . Normalna instrukcja do gry o średniej złożoności, to jakieś 20-30 minut i po sprawie. Zdarza mi się czytać 4-5 nowych instrukcji dziennie i nie jest to jakiś specjalnie duży wysiłek.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BartP »

Ta uwaga o czytaniu instrukcji jest dość celna, garg. Często czytam, że niektórzy się przygotowują nie wiadomo jak długo do rozgrywki: oglądają tutorial, gameplay, czytają instrukcję raz, drugi, rozkładają grę i grają rundę lub dwie samemu. Ja też się staram ograniczać przygotowania do 30 minut, tj. przeczytać instrukcję i gramy. Może ze 3 razy w życiu musiałem czytać dwukrotnie (grałem w setki gier). Jeśli mimo to czegoś mocno nie ogarniam, to znaczy, że coś jest z grą lub instrukcją nie tak ;].
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BOLLO »

Często czytam, że niektórzy się przygotowują nie wiadomo jak długo do rozgrywki: oglądają tutorial, gameplay, czytają instrukcję raz, drugi, rozkładają grę i grają rundę lub dwie samemu
Hmmmm... ja tak właśnie robię. Dlaczego? By zminimalizować błędy w złej interpretacji tego co auto napisał w instrukcji. 16 stron textu który nie jest poezją a analitycznym zlepkiem zasad nie jestem w stanie przeczytać w 30min by go zrozumieć. Czasem muszę się nad czymś zastanowić, wziąć dany komponent do ręki....zagrać próbną partię, obejrzeć jakiś gameplay (ale tu uwaga bo YT bardzo często sam nie zna zasad).

Garg chylę czoła ze po 30min przeczytania instrukcji w grach 2-3.5 BGG jestes w stanie usiasc i zagrać.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3370
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 2037 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: Ardel12 »

Ostatnio musiałem przeczytać wiele instrukcji w krótkim czasie na konwent i w sumie taki Brazil to zajął mi lekko 45min i po lekturze jeszcze miałem kilka znaków zapytania w głowie. Gugong w 25min i w sumie wszystko było jasne prócz portu i łodzi(mogę wystawić łódkę w tracie akcji? Mogę ją zadokować w dowolnym?). Unmatched z 10min max. Średnia więc będzie gdzieś w tych 30minutach, ale wiele zależy od ogrywanych przez Was gier. W domu ostatnio ogarniałem Middarę, która ma 70str. KDM ponad 50. No nie ma szans by do takich byczych zasad ktoś siadł i po pierwsze przeczytał w 30min po drugie zapamiętał wszystkie zasady.

Garg, no nieźle, mi by czasu w dobie nie starczyło na czytanie kilku instrukcji per dzień. Nawet jedna to czasem wyzwanie :D Ciekawe kiedy odblokowuje się skilla, że jednokrotne czytanie zasad wystarcza do ich zapamiętania :D
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: garg »

BOLLO pisze: 08 lis 2021, 11:45 [...] Garg chylę czoła ze po 30min przeczytania instrukcji w grach 2-3.5 BGG jestes w stanie usiasc i zagrać.
Nie napisałem, że gram bezbłędnie :mrgreen: .
Ardel12 pisze: 08 lis 2021, 12:04 [...] Garg, no nieźle, mi by czasu w dobie nie starczyło na czytanie kilku instrukcji per dzień. Nawet jedna to czasem wyzwanie :D Ciekawe kiedy odblokowuje się skilla, że jednokrotne czytanie zasad wystarcza do ich zapamiętania :D
A tak serio - oczywiście piszę o średnim czasie. Zdarza mi się siedzieć nad instrukcją ponad godzinę, zanim ogarnę logikę gry. Ale czasem po 15 minutach coś mi w myślach załapuje i dalej gra gra się już sama. Po prostu bardzo dużo zależy od jakości instrukcji.

Dlatego jestem tak wrażliwy na punkcie dobrze napisanych instrukcji. Jeśli jej autor już przed pierwszą rozgrywką rzuca mi kłody pod nogi, to rzadko mam ochotę dawać grze drugą szansę.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BOLLO »

Dlatego jestem tak wrażliwy na punkcie dobrze napisanych instrukcji.
Czy byłbyś tak uprzejmy i podał powiedzmy 5 dobrze napisanych instrukcji do średnich gier?
Takich do 20stron powiedzmy. Sam aktualnie zaczynam pisać instrukcję i to jest bardzo cięzki proces bo to co w głowie nie koniecznie idzie dobrze przelać na papier.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: Onishin »

KurikDeVolay pisze: 08 lis 2021, 08:41 Przypominam, że dla wielu osób w naszym hobby odkrywanie i poznawanie nowych tytułów stoi wyżej niż pałowanie 3 gier przez dekadę.
Co kto lubi, przypuszczam że większość osób woli jednak pograć dłużej w jedną grę, zobaczyć jej możliwości niż skakać z kwiatka na kwiatek. Czytanie instrukcji i uczenie się za każdym razem nowych zasad uważam, za męczące, ale nie dla każdego musi takie być. Można by jakąś ankietę strzelić - poznać rozkład :P
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: garg »

BOLLO pisze: 08 lis 2021, 12:39
Dlatego jestem tak wrażliwy na punkcie dobrze napisanych instrukcji.
Czy byłbyś tak uprzejmy i podał powiedzmy 5 dobrze napisanych instrukcji do średnich gier?
Takich do 20stron powiedzmy. Sam aktualnie zaczynam pisać instrukcję i to jest bardzo cięzki proces bo to co w głowie nie koniecznie idzie dobrze przelać na papier.
Dokładną listę mogę stworzyć wieczorem, ale od razu - na szybko - mogę zarekomendować prawie wszystkie instrukcje do gier od Queen Games. Hans im Glueck też robi dobre, choć czasem nie do końca wyjaśnia sytuacje nietypowe. No i dobre instrukcje piszą chłopaki od Paula Grogana z kanału "Gaming Rules" (czasem są do tego wynajmowani i wychodzi im to doskonale). Dobrym przykładem jest ostatnio wydany Intrepid. Gra bardzo złożona, ale instrukcja jasna i przejrzysta. Dość długa, ale przeczytanie jej zajęło mi maks. 45 minut.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BartP »

Ja byłem pod dużym wrażeniem instrukcji do Bitoku. Trudna, mięsista eurogiera; czytałem powyżej średniej, czyli pewnie z 45 minut, ale miałem wrażenie, iż mógłbym z marszu grać. Tak dobrze napisana była.
Gry Alei mają wg mnie spoko instrukcje. Bierzesz Felda, czytasz raz, grasz.

Dziś rano czytałem instrukcję do Ginkgopolis, to taka sobie ona jest, więc czytałem półtora raza (wracałem do niektórych fragmentów), ale i tak zajęło to max pół godziny.

Tyrani Underdarku - do tego czytałem jakoś w zeszłym tygodniu instrukcję. Też w miarę spoko napisana; miałem 2 pytania po lekturze, ale założyłem, że traktuję ją dosłownie na potrzeby pierwszej gry (założenie okazało się poprawne). Tu pewnie poniżej 30 minut, bo była krótka i przystępna.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: garg »

BartP pisze: 08 lis 2021, 12:59 Ja byłem pod dużym wrażeniem instrukcji do Bitoku. Trudna, mięsista eurogiera; czytałem powyżej średniej, czyli pewnie z 45 minut, ale miałem wrażenie, iż mógłbym z marszu grać. Tak dobrze napisana była.
Gry Alei mają wg mnie spoko instrukcje. Bierzesz Felda, czytasz raz, grasz.

Dziś rano czytałem instrukcję do Ginkgopolis, to taka sobie ona jest, więc czytałem półtora raza (wracałem do niektórych fragmentów), ale i tak zajęło to max pół godziny.

Tyrani Underdarku - do tego czytałem jakoś w zeszłym tygodniu instrukcję. Też w miarę spoko napisana; miałem 2 pytania po lekturze, ale założyłem, że traktuję ją dosłownie na potrzeby pierwszej gry (założenie okazało się poprawne). Tu pewnie poniżej 30 minut, bo była krótka i przystępna.
Alea ma w swoich instrukcjach jedną wspaniałą rzecz, prawie niespotykaną nigdzie indziej - skrót zasad na marginesie właściwej instrukcji. I jest on zwykle tak dobry, że wystarcza do przypomnienia sobie wszystkich reguł w ciągu maks. 3 minut.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: Otorek »

Domyślam się też, że po przerobieniu tylu planszówek sprawniej wam idzie rozkminienie mechanizmu, który dla mniej ogranych może wydawać się zbyt abstrakcyjny. Ja ostatnio studiowałem instrukcje do Iki i nie mam do niej większych zastrzeżeń, ale podczas rozgrywki i tak musiałem sie upewniać, ze wszystko dobrze zrozumiałem i nie popełniam błędów.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4116
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 270 times
Been thanked: 938 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: brazylianwisnia »

Wszystko zalezy od skomplikowania gry. Wiadomo że Urbaniste, Welocme to, Kolejowy szlak czy Zamkii Burgundii można pyknac na szybko przy kawce. Ciężko jednak nie czytać 2x i nie oglądać YT gdy chodzi o Lisboa, Kanban czy Mage Knight.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: BOLLO »

garg pisze: 08 lis 2021, 12:51
BOLLO pisze: 08 lis 2021, 12:39
Dlatego jestem tak wrażliwy na punkcie dobrze napisanych instrukcji.
Czy byłbyś tak uprzejmy i podał powiedzmy 5 dobrze napisanych instrukcji do średnich gier?
Takich do 20stron powiedzmy. Sam aktualnie zaczynam pisać instrukcję i to jest bardzo cięzki proces bo to co w głowie nie koniecznie idzie dobrze przelać na papier.
Dokładną listę mogę stworzyć wieczorem, ale od razu - na szybko - mogę zarekomendować prawie wszystkie instrukcje do gier od Queen Games. Hans im Glueck też robi dobre, choć czasem nie do końca wyjaśnia sytuacje nietypowe. No i dobre instrukcje piszą chłopaki od Paula Grogana z kanału "Gaming Rules" (czasem są do tego wynajmowani i wychodzi im to doskonale). Dobrym przykładem jest ostatnio wydany Intrepid. Gra bardzo złożona, ale instrukcja jasna i przejrzysta. Dość długa, ale przeczytanie jej zajęło mi maks. 45 minut.
Przepraszam nie sprecyzowałem mojego pytania....chodziło mi o wyłącznie polskie wydania
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: sliff »

Kurczę 30min przed nową grą to chciałbym tak. Ja niestety muszę zagrać turę, dwie z instrukcją pod ręką żeby przyswoić co z czym. I tak zdarza się że po 10 rozgrywkach coś wychodzi że graliśmy nie tak.
Także nowa gra ~3 ciężkości to jakieś 2h.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 676 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Duże kolekcje (>150 gier)

Post autor: anitroche »

sliff pisze: 08 lis 2021, 14:03 Kurczę 30min przed nową grą to chciałbym tak. Ja niestety muszę zagrać turę, dwie z instrukcją pod ręką żeby przyswoić co z czym. I tak zdarza się że po 10 rozgrywkach coś wychodzi że graliśmy nie tak.
Także nowa gra ~3 ciężkości to jakieś 2h.
Mam tak samo jak Tyyyyyy.... <pamparamaparam paaaaam> :D Niestety zwykle po pierwszym przeczytaniu instrukcji coś mi się nie zapamięta, a moja druga połówka nie znosi, jak przy sprawdzeniu czegoś w instrukcji podczas rozgrywki nagle okazuje się, że gramy źle od początku i niestety zraża go to bardzo do gry, nawet jak błąd był niewielki, więc zwykle muszę się porządnie przyłożyć do ogarnięcia gry (bo to ja zawsze jestem osobą odpowiedzialną za wytłumaczenie innym graczom), co by mąż się nie zraził i grał z chęcią w przyszłości.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
ODPOWIEDZ