Folklore The Affliction - pytania o zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
damianKr
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Folklore The Affliction - pytania o zasady.

Post autor: damianKr »

Cześć,

Jako, że planuję rozpocząć przygodę zFolklore The Affliction, to zakładam wątek z pytaniami o zasady.

Czytam instrukcje i na chwilę obecną mam dwa pytania:

1. W części insturkcji w rozdziale "Encounters" pisze, że tarcze można odrzucić (uznać za zniszczoną) i uniknąć obrażeń, ale w opisie tarczy pisze, że można uszkodzić dany przedmiot i przerzucić kości. Czyli rozumiem, że moge poświęcić tarcze wzamian że przeciwnik wykona atak jeszcze raz? Trochę słaby deal, przecież atak zawsze może wyjść gorszy.

2. Umiejętności pasywne, czy korzystanie z nich liczone jest jako akcja?
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: _Ukasz »

Cześć, pytanie techniczne.

Czy tutaj nie powinno być encounter zamiast skirmish?
Spoiler:

Ponieważ w skirmish nie używam strzał, więc wydaje mi się, że jest błąd. Chyba, że źle coś rozumiem. Proszę wprawionych o pomoc.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 630 times
Been thanked: 543 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Irr3versible »

Pytanie o zasady ;)
Usable during skirmish, należy rozumiej jako 'również' - zatem podczas encounter ta karta też działa.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Folklore The Affliction - pytania o zasady.

Post autor: shod »

Irr3versible pisze: 23 sie 2021, 10:00 Pytanie o zasady ;)
Usable during skirmish, należy rozumiej jako 'również' - zatem podczas encounter ta karta też działa.
No tylko, że w skirmish przecież nie ma znaczenia jaka masz broń i czy masz amunicję. Ew. można by w skirmish ponowić chybiony atak, ale...nie ma też chyba nic o tym, że możesz wydawać punkty mocy by uaktywnić zdolność, a ta zdolność nie jest pasywna, więc wymaga wydania 1 PM. Mi się wydaje, że jest to błąd na karcie. Choć chętnie poznam inne opinie ;)
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 630 times
Been thanked: 543 times

Re: Folklore The Affliction - pytania o zasady.

Post autor: Irr3versible »

Koszt jest obowiązkowy, nawet podczas skirmish.
Oczywiscie stosujesz tylko zasadę możliwa do wykonania, czyli dla spotkania na mapie potyczki przerzut kością lub dodatkowa amunicja gdzie w skirmishu jesteś ograniczony tylko do przerzutu (bo amunicja nie ma zastosowania). Co do zasady, każda karta z w/w opisem zezwala na wykorzystanie podczas skirmishu - w jakim stopniu, to już sama karta czy ogólne zasady odpowiadają.
Dodam jeszcze, że karty z ikona klepsydry mogą być wykorzystane w dowolnym momencie więc również podczas skirmish.
(jeśli karta nie ma klepsydry ani opisu 'Usable...' nie można z niej korzystać podczas skirmish)
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore The Affliction - pytania o zasady.

Post autor: _Ukasz »

Czyli reasumując, właściwie tylko przerzut kości jest do wykorzystania podczas Skirmish jeśli chodzi o w/w umiejętność.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Folklore The Affliction - pytania o zasady.

Post autor: shod »

Irr3versible pisze: 23 sie 2021, 11:34 [...] Co do zasady, każda karta z w/w opisem zezwala na wykorzystanie podczas skirmishu - w jakim stopniu, to już sama karta czy ogólne zasady odpowiadają.
(jeśli karta nie ma klepsydry ani opisu 'Usable...' nie można z niej korzystać podczas skirmish)
I to jest kluczowe. Właśnie doczytałem w instrukcji :)
Awatar użytkownika
Mp02
Posty: 97
Rejestracja: 29 maja 2018, 08:29
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Mp02 »

Cześć, rozegrałem już klika chapterów i mam klika pytań. Sprawdzałem na BBG ale nie do końca znalazłem odpowiedzi.

1. Limit przedmiotów to 8 ale razem z tymi które sa equipt? Czy łącznie na wszystko jest 8 (po za consumables)?
2. Moza strzelać/używać broni dystansowej przeciwko wrogowi, który jest adjacent?
3. Można się odsunąć od pojedynczego wroga lub grupy wrogów bez żadnej kary?
4. Kiedy występuję "forced to skirmish"? Np przy odpoczynku czy jak nie zdamy skill cheka?
5. Urzucie drugiej broni to koszt 1 PP (1 hand), czy trzeba jeszcze raz rzucać k100 i k10 na trafienie?
6. Strzelanie z broni dystansowej, czy nietrafiony atak zużywa amunicje czy tylko trafione?

Będę wdzięczny za pomoc.
Dhel
Posty: 708
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 476 times
Been thanked: 395 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dhel »

Mp02 pisze: 15 gru 2021, 14:30 Cześć, rozegrałem już klika chapterów i mam klika pytań. Sprawdzałem na BBG ale nie do końca znalazłem odpowiedzi.

1. Limit przedmiotów to 8 ale razem z tymi które sa equipt? Czy łącznie na wszystko jest 8 (po za consumables)?
2. Moza strzelać/używać broni dystansowej przeciwko wrogowi, który jest adjacent?
3. Można się odsunąć od pojedynczego wroga lub grupy wrogów bez żadnej kary?
4. Kiedy występuję "forced to skirmish"? Np przy odpoczynku czy jak nie zdamy skill cheka?
5. Urzucie drugiej broni to koszt 1 PP (1 hand), czy trzeba jeszcze raz rzucać k100 i k10 na trafienie?
6. Strzelanie z broni dystansowej, czy nietrafiony atak zużywa amunicje czy tylko trafione?

Będę wdzięczny za pomoc.
1. Ja wliczam przedmiot, który zwiększa mi ilość do tego limitu, to nie jest z powietrza i tez zajmuje miejsce :wink:
2. Można
3. Tak, ale ja tu zrobiłem house rule, ze strzelec jak się odsuwa to dostaje strzała, bardziej to tematyczne dla mnie niż takie swobodne uciekanie
4. Jak się nie zda skill checka
5. Tak, drugi raz turlamy
6. Zużywa, załadowałeś kusze i strzeliłeś, a ze nie trafiłeś to inna rzecz :)
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 582
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 303 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: andrzejstrzelba »

Yuri pisze: 14 gru 2021, 22:29 Ja jak siadam do Folklore to gra leży, aż nie przejdę całego Story Journala. To sporo ułatwia, ale wymaga warunków. Co do miszania dodatków to wrzucaj od razu do kotła co tylko masz, serio. W kwestii figsow to ja używam Creature Crate i sprawdza się genialnie.
Co to jest Creature Crate ?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2761
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

andrzejstrzelba pisze: 15 gru 2021, 21:29
Yuri pisze: 14 gru 2021, 22:29 Ja jak siadam do Folklore to gra leży, aż nie przejdę całego Story Journala. To sporo ułatwia, ale wymaga warunków. Co do miszania dodatków to wrzucaj od razu do kotła co tylko masz, serio. W kwestii figsow to ja używam Creature Crate i sprawdza się genialnie.
Co to jest Creature Crate ?
Item nr 51:

http://greenbriergames.com/FL/
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 582
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 303 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: andrzejstrzelba »

Świetne. Liczyłem jednak że to będzie coś bardziej uniwersalnego. Coś co mógłbym wykorzystać do SoB'a.
Już nie zaśmiecam tematu. Wybaczcie.
Awatar użytkownika
Mp02
Posty: 97
Rejestracja: 29 maja 2018, 08:29
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Mp02 »

Dhel pisze: 15 gru 2021, 16:36
Mp02 pisze: 15 gru 2021, 14:30 Cześć, rozegrałem już klika chapterów i mam klika pytań. Sprawdzałem na BBG ale nie do końca znalazłem odpowiedzi.

1. Limit przedmiotów to 8 ale razem z tymi które sa equipt? Czy łącznie na wszystko jest 8 (po za consumables)?
2. Moza strzelać/używać broni dystansowej przeciwko wrogowi, który jest adjacent?
3. Można się odsunąć od pojedynczego wroga lub grupy wrogów bez żadnej kary?
4. Kiedy występuję "forced to skirmish"? Np przy odpoczynku czy jak nie zdamy skill cheka?
5. Urzucie drugiej broni to koszt 1 PP (1 hand), czy trzeba jeszcze raz rzucać k100 i k10 na trafienie?
6. Strzelanie z broni dystansowej, czy nietrafiony atak zużywa amunicje czy tylko trafione?

Będę wdzięczny za pomoc.
1. Ja wliczam przedmiot, który zwiększa mi ilość do tego limitu, to nie jest z powietrza i tez zajmuje miejsce :wink:
2. Można
3. Tak, ale ja tu zrobiłem house rule, ze strzelec jak się odsuwa to dostaje strzała, bardziej to tematyczne dla mnie niż takie swobodne uciekanie
4. Jak się nie zda skill checka
5. Tak, drugi raz turlamy
6. Zużywa, załadowałeś kusze i strzeliłeś, a ze nie trafiłeś to inna rzecz :)
Dzięki za opowiedz, pewne rzeczy są teraz bardziej jasne :)

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zdolności, niektóre z nich maja możliwość zadania obrażeń i teraz pytanie czy trzeba rzucić na trafienie czy te obrażenia zawsze są zadawane? To samo pytanie czy przy zdolnościach z opcją push, tez trzeba rzucić na trafienie?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2761
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Jeżeli weszło Ci trafienie z funkcja push to jak wchodzi samo trafienie to już push wtedy wchodzi z automatu. Podobnie w kwestii skilli. Jeżeli udało Ci się przejść skill check dot. rzucenia umiejki to jej efekt już wchodzi z automatu.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Mp02
Posty: 97
Rejestracja: 29 maja 2018, 08:29
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Mp02 »

Yuri pisze: 17 gru 2021, 08:00 Jeżeli weszło Ci trafienie z funkcja push to jak wchodzi samo trafienie to już push wtedy wchodzi z automatu. Podobnie w kwestii skilli. Jeżeli udało Ci się przejść skill check dot. rzucenia umiejki to jej efekt już wchodzi z automatu.
Ok, czyli jeśli umiejka ma symbol mieczy albo dwóch strzał to najpierw trzeba rzucić na trafienie (tak jak przy użyciu broni) a potem wchodzi efekt?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2761
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Ja tak właśnie gram :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1122
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 873 times
Been thanked: 635 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: bajbaj »

Mp02 pisze: 17 gru 2021, 08:05
Yuri pisze: 17 gru 2021, 08:00 Jeżeli weszło Ci trafienie z funkcja push to jak wchodzi samo trafienie to już push wtedy wchodzi z automatu. Podobnie w kwestii skilli. Jeżeli udało Ci się przejść skill check dot. rzucenia umiejki to jej efekt już wchodzi z automatu.
Ok, czyli jeśli umiejka ma symbol mieczy albo dwóch strzał to najpierw trzeba rzucić na trafienie (tak jak przy użyciu broni) a potem wchodzi efekt?
Yuri pisze: 17 gru 2021, 08:08 Ja tak właśnie gram :)
Rozumiem, że każdy może grać ja chce, ale czy Ty Yuri sobie za bardzo nie utrudniasz? :D

Ja dopiero wchodzę w Folklore (]zgadnij dzięki komu...? :lol: ), więc wertuję instrukcję. Nigdzie przy abilities nie ma info o rzucaniu, co więcej wydaje się to mi zbyt kosztowne. Porównajmy użycie broni dystansowej z abilitką, która daje np. to samo czyli rzut 1d4.

Koszt użycia broni: poświęcenie tury + sztuka amunicji + ryzyko nietrafienia, ale ... przy trafieniu mamy dodatkowe DMG postaci.
Koszt użycia abilitki: poświęcenie tury + 1-3 power points (nie dodajemy DMG postaci).

Już to porównanie, zakładające autosukces przy abilitkach, pokazuje, że koszt jest podobny, a może i większy właśnie dla abilities, ponieważ o ile amunicja się uzupełnia automatycznie po walce (ew. przy przejściu do kolejnego pomieszczenia - popraw ew.), o tyle punkty mocy musimy "dokupić".
W przypadku broni mamy dodatkowo ryzyko, ale i dodatkowe obrażenia postaci, dla abilitek same obrażenia z kości. Kontruj proszę :D
Ostatnio zmieniony 23 gru 2021, 12:21 przez bajbaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2761
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

bajbaj pisze: 20 gru 2021, 17:32
Mp02 pisze: 17 gru 2021, 08:05
Yuri pisze: 17 gru 2021, 08:00 Jeżeli weszło Ci trafienie z funkcja push to jak wchodzi samo trafienie to już push wtedy wchodzi z automatu. Podobnie w kwestii skilli. Jeżeli udało Ci się przejść skill check dot. rzucenia umiejki to jej efekt już wchodzi z automatu.
Ok, czyli jeśli umiejka ma symbol mieczy albo dwóch strzał to najpierw trzeba rzucić na trafienie (tak jak przy użyciu broni) a potem wchodzi efekt?
Yuri pisze: 17 gru 2021, 08:08 Ja tak właśnie gram :)
Rozumiem, że każdy może grać ja chce, ale czy Ty Yuri sobie za bardzo nie utrudniasz? :D

Ja dopiero wchodzę w Folklore (]zgadnij dzięki komu...? :lol: ), więc wertuję instrukcję...
Pisałem z pamięci, ale raczej na 100% tak grałem...Ależ będę siał abilitkami teraz :D Chyba finalnie mnie przekonałeś swoim postem, by rozłożyć i "przelecieć" Story Journal II w końcu :wink:

p.s. dumnym z siebie, że kolejny gracz pozna ten jakze zacny tytuł

Obrazek
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1122
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 873 times
Been thanked: 635 times

Re: Folklore The Affliction - pytania o zasady.

Post autor: bajbaj »

Przyszła pora na kilka pytań o interpretacje zasad:

1. Absorption - ignoruje się x obrażeń z ataku - to jasne. Niektóre złole czasem atakują nas dwa razy, inne zaś zadają obrażeń 2d4. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku, gdy napisane jest wyraźnie, że atakuje nas złol dwa razy np. d6, to absorbcja działa też dwa razy? Z kolei, gdy jest to jeden atak, ale dwukostkowy, to absorbcja działa raz?

2. Śmierć i postać ducha - duchy nie otrzymują statusów - tyle wyczytałem. Może przez przeoczenie, ale nie znalazłem info, czy wszystkie statusy są usuwane, gdy bohater staje się duchem. Dla mnie to logiczne i tak gram, ale czy słusznie? Zastanawiałem się nad niektórymi pozytywnymi statusami, np. nad szanowanym, ale ... pomyślałem, że skoro zabito kogoś, stał się duchem i powrócił, to budzi strach w lokalnej społeczności i traci szacunek :D

3. Śmierć zespołu a umiejki początkowe - rozumiem, że gdy zaliczamy całkowite KO (znajdę Cię Otherianie! Twoich ziomali również!), to odrzucając losowo jakiś item, może wyjść tak, że odrzucimy startowy i wtedy ... będziemy mieć archeologa bez bata i łowcę wiedźm bez kuszy... Czy będą mogli jakoś odkupić te przedmioty? Wiem, że to też może być klimatyczne, gdy postać straci przez błędy/pecha/chagiewuco swój najważniejszy gadżet, ale jakoś mi to nie pasuje do ich wizerunków na standeesach i do figsów.

4. Między rozdziałami - wyczytałem, że między rozdziałami jesteśmy wolni, tj. możemy robić, co nam w duszach gra - tj. podążać za pogłoskami, szwendać się bez celu, odwiedzać miasta i robić w nich zakupy, inne miejsca etc. Ja przyjąłem, że gdy kończę rozdział i następny rozpoczyna się w X, to muszę do tego X jakoś się dostać, więc przynajmniej muszę tam przejść, przeżywając wydarzenia na drodze, w ostępach, w miastach etc. A Wy jak gracie?
ODPOWIEDZ